Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme odhodlaní a vytrvalí, říká organizátorka slovenských protestů

  20:31aktualizováno  20:31
Na Slovensku se v pátek budou konat další shromáždění podnícené vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Zatímco pochod z minulého týdne měl pietní charakter, tyto manifestace už mají politické požadavky. “Je tu velké množství lidí, kteří chtějí změnu a jsou odhodlaní se za ni postavit,” uvedla pro iDNES.cz Katarína Nagy Pázmány, která se na organizaci podílí.

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě. | foto: AP

Jak byste čtenářům v Česku popsala současnou situaci v zemi?
Zopakujme si, co se stalo. Za prvé: Investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni. Motiv vraždy pravděpodobně souvisel s jeho prací. Za druhé: Objevilo se podezření na propojení mezi vládní stranou a organizovaným zločinem. Za třetí: Vyjádření premiéra Roberta Fica jsou nedůstojná a dokazují, že není ochotný vyvodit jakoukoliv politickou zodpovědnost za stav země, který vedl k zavraždění novináře a jeho partnerky.  To znamená za stav země, kde existuje důvodné podezření na propojení představitelů vlády s organizovaným zločinem a spojení představitelů vlády s korupcí. Místo toho se snaží strhávat pozornost jinam.

Katarína Nagy Pázmány

„Existuje tu velká skupina lidí, kteří chtějí vidět v naší zemi jisté hodnoty a...

Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského. Zajímá se o oblasti spojené se vzděláním a  sociálně segregovanými skupinami. Vede vzdělávací platformu pro učitele Komenského institut.

Ozývají se lidé z celého Slovenska a světa a vyjadřují svoji nespokojenost s řešením dané situace a nedůvěru této vládě. Podporu kromě nich vyjádřil různé občanské sdružení, kulturní centra, univerzity a fakulty či církve.

Na páteční pochody po celém Slovensku přišlo podle médií asi 50 000 lidí. Překvapila vás taková účast?
Odhady na bratislavském pochodu hovoří o 20 až 25 000 účasti, kromě toho se vzpomínkové pochody uskutečnily zhruba v šedesáti slovenských městech, ale i ve světě, například v Dubaji či Pekingu. Až do posledního okamžiku jsme nedokázali říci, kolik lidí se zúčastní. Pro mě to bylo silným důkazem toho, že tu existuje velká skupina lidí, kteří chtějí vidět v naší zemi jisté hodnoty a jsou ochotni se za ně postavit.

Jaká byla na pietním pochodu atmosféra?
Pravděpodobně šlo o jednu z největších akcí od roku 1989. I přesto byla atmosféra na pochodu velmi klidná a slušná. Byl to pochod, kde si lidé podávali čaj a pouštěli před sebe matky s dětmi. Na pódiu vystoupili novináři, vedle nich v tichu a se svíčkou v ruce stály různé osobnosti z kulturního a společenského života. Šlo o symbolické vyjádření, že stojí za demokracii a svobodu slova a že to není jen hněv, ale i smutek a láska. Nechtěli jsme z toho dělat hlučnou demonstraci.

Týden po pietním pochodu pořádáte další shromáždění, tentokrát už s politickými požadavky. Čeho chcete docílit?
Minulý týden bylo naší upřímnou motivací uctít památku Jána a Martiny a zároveň vyjádřit nesouhlas s tím, co se stalo. Je nepřípustné, aby v demokratické zemi byl zavražděný novinář a motiv této vraždy by souvisel s jeho prací.

Protože nesouhlasíme s vývojem událostí a s vyjádřením vládních představitelů, na další shromáždění chystáme dva požadavky: důkladné a nezávislé vyšetření vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za spoluúčasti mezinárodních vyšetřovatelů. A žádáme novou důvěryhodnou vládu, jejíž součástí nebudou lidé, u kterých existuje podezření z korupce a propojení na organizovaný zločin.

Fotogalerie

Také následující shromáždění chceme připravit v podobném, slušném duchu, a věříme, že se nám to podaří. Oslovují nás matky s dětmi a kočárky i vozíčkáři a my se budeme snažit udělat vše pro to, aby měli zajištěnou bezpečnost. Spolupracujeme s policií bude, při akci nám bude pomáhat také bezpečnostní služba. 

Je tu velké množství lidí, kteří chtějí změnu a jsou odhodlaní se za ni postavit. Nepleťte si naši slušnost s nedostatkem odhodlání a vytrvalosti.

O potřebě zásadní rekonstrukce vlády mluví i prezident Andrej Kiska. Kdo by v ní měl skončit, aby ta obměna byla ve vašich očích dostatečná?
Hodně mluvíme o hodnotách v naší společnosti a o tom, že naši politici je aktuálně nereprezentují. Je nepřípustné, aby Slovensko vedli lidé, kteří jsou propojení s organizovaným zločinem. Na tom bychom to mohli postavit. Jsme odhodláni pokračovat, dokud nebude nová důvěryhodná vláda, jejíž součástí nebudou lidé, u kterých toto podezření neexistuje.

Kolik lidí je ve vašem organizačním týmu?
V nejužším týmu organizátorů je šest lidí. Kromě toho spolupracujeme s další desítkou dobrovolníků, na samotné akci je dobrovolníků výrazně více – asi stovka. Na pochodu z minulého týdne jsme úzce spolupracovali se studenty, kteří minulý rok organizovali Protikorupční pochody, pomáhali nám s logistikou. Jsou to úžasná děcka, v těchto dnech právě mají písemné maturity.

Vražda novináře Jána Kuciaka

V jakých podmínkách pracujete?
Jsme velmi unavení. Všichni to děláme vedle našeho normálního zaměstnání. Odráží se to na našem soukromém životě. Porovnáváme si kuchyně a hromady špinavého prádla, protože nikdo z nás nemá energii a čas na umývání nádobí či praní. Domů chodíme v noci, špatně spíme a brzy se budíme. Je to velký tlak.

Vyzvali jste vysoké školy, aby v pátek zrušily vyučování. Máte přehled, kolik univerzit se k této výzvě přidá?
Na mnoha univerzitách a fakultách na Slovensku vznikaly iniciativy, které ještě předtím, než jsme je oslovili, odvážně vyzývaly k tomu, aby se „vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové nezapsala do historie jako vražda, při které selhaly státní orgány“. 

I to nás motivovalo, abychom univerzity a fakulty vyzvali k symbolické podpoře našich požadavků a to tak, že na pátek po obědě vyhlásí děkanské či rektorské volno a zapálí svíčku před vchodem. Univerzity se stále hlásí, začal vznikat už i tlak ze strany studentů. Zatím výzvu podpořilo osm univerzit a některé samostatné fakulty. Ostatní univerzity se postupně přidávají. Věříme, že představitelé akademické obce chápou potřebu silné občanské společnosti. A vědí, že požadavek na důvěryhodnou vládu není politický.

Premiér Fico po nedělním střetu s prezidentem Kiskou označil páteční pietní pochod za předem připravenou akci a naznačil, že byla organizována z ciziny. Co na to říkáte?
Odmítáme Ficovo vyjádření o manipulaci ze zahraničí. Minulý týden bylo naší upřímnou motivací uctít památku Jána a Martiny. A je absurdní, že se pan premiér snaží tímto příběhem zastírat smrt dvou odvážných lidí. Šíří konspirační teorie, což je v demokracii absolutně nepřípustné a neakceptovatelné.

Mohou Ficovy náznaky o vlivu George Sorose  najít mezi Slováky posluchače?
Veříme, že lidé takovým lžím věřit nebudou. Drtivá většina lidí na Slovensku chce vládu, která není propojená s organizovaným zločinem nebo korupcí. Konspirační teorie jsou jen marketingové tahy předsedy vlády, aby odradil pozornost od skutečného problému.

Jak jste se k organizaci pochodu dostala vy? Angažovala jste se v občanském dění už dříve?¨
Občanské dění mě samozřejmě zajímalo, ale nebyla jsem v něm až tak aktivní. Myslím si, že je to spíš o přístupu a přebírání zodpovědnosti za okolní dění. Například minulý měsíc jsem venčila psa a všimla si, že máme okolo bytovky strašný bordel. Hned jsem myslela na to, že bychom to měli vysbírat – my, sousedé - a přemýšlela jsem, kdy a jak je svolám. 

Fico po vraždě Kuciaka postupuje čím dál hůř, říká slovenský politolog

Takový pohled na svět mi přijde úplně přirozený a určitě za to zčásti může i moje aktivní působení v Slovenskom Skautingu či absolvování Sokratova inštitútu. Být občanem či občankou pro mě znamená nebýt lhostejnou vůči okolí, všímat si co se děje a přebírat za to zodpovědnost.

S Jánem Kuciakem jste stejný ročník 1990. Je i tohle důvod, proč vás jeho smrt tak zasáhla?
Určitě ano. Mně i manželovi je 27 let, stejně jako bylo Jánovi a Martině. My jsme se stihli vzít a za pár měsíců se nám narodí miminko. Jánovu práci jsem znala a velmi si jí vážila, s manželem se znali osobně. Když jsem ve zprávách poprvé slyšela, že byli zavraždění, byl to pro mně velký šok. Nebyly o tom ještě žádné informace a mně připadalo absurdní trávit čas čímkoliv jiným. 

Asi jsem naivní a věřím ideálům, ale ublížit člověku v civilizované demokratické zemi je pro mě tak nepřijatelné, že to nedokážu ani vstřebat. Jsem z toho velmi smutná a hluboce mě to zasáhlo. I teď, kdy máme plnou hlavu příprav další akce, si často připomínám, proč to vlastně děláme. Stále mě to dokáže rozplakat.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Výbuch v areálu chemičky v Kralupech zabil šest lidí

V areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou explodovala prázdná nádrž na pohonné...

Šest lidí zemřelo při explozi v chemičce v Kralupech nad Vltavou. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Explozi...Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Islamista na jihu Francie zabil tři lidi, policie ho zastřelila

Policejní zásah ve městě Trebes na jihu Francie, kde islamista držel několik...

Ozbrojený muž ve čtvrtek zajal zákazníky v supermarketu ve městě Trèbes na jihu Francie. Většinu rukojmích se...

Sražené chodce v Hostivaři oživoval dobrovolný hasič, přišel o vybavení

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

Při úterní dopravní nehodě v pražské Hostivaři, při níž zemřeli dva chodci, pomáhal mezi prvními dobrovolný hasič Karel...

Další z rubriky

Trump přitvrdil. Vybral si jestřába, jenž chce bombardovat Írán i KLDR

Bývalý velvyslanec USA při OSN John Bolton (24. února 2017)

S Johnem Boltonem přichází do Bílého domu nekompromisní jestřáb, který prosazuje tvrdý postoj vůči Íránu či Severní...

KOMENTÁŘ: V kauze Skripal zazněla jen hlasitá obvinění bez důkazů

Salisbury. Vyšetřovatelé na místě otravy Sergeje Skripala a jeho dcery. (13....

Pokus o vraždu je ohavný čin. Použije-li se k tomu nervově paralytický plyn či jiná chemická bojová látka, pak se míra...

Venezuelu drtí tuberkulóza. Zapomenutá nemoc se vrátila ještě silnější

Zaměstnanci univerzitní nemocnice v Caracasu protestují proti nízkým mzdám...

Vyhladovělé a zchudlé Venezuelany stihla další rána. Tuberkulóza. Nákaza se šíří napříč sociálními vrstvami a zhroucený...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz