Jsme odhodlaní a vytrvalí, říká organizátorka slovenských protestů - iDNES.cz

Jsme odhodlaní a vytrvalí, říká organizátorka slovenských protestů

  20:31
Na Slovensku se v pátek budou konat další shromáždění podnícené vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Zatímco pochod z minulého týdne měl pietní charakter, tyto manifestace už mají politické požadavky. “Je tu velké množství lidí, kteří chtějí změnu a jsou odhodlaní se za ni postavit,” uvedla pro iDNES.cz Katarína Nagy Pázmány, která se na organizaci podílí.
Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě

Pietní místo pro zavražděné Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu v Bratislavě | foto: AP

Jak byste čtenářům v Česku popsala současnou situaci v zemi?
Zopakujme si, co se stalo. Za prvé: Investigativní novinář Ján Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová byli zavražděni. Motiv vraždy pravděpodobně souvisel s jeho prací. Za druhé: Objevilo se podezření na propojení mezi vládní stranou a organizovaným zločinem. Za třetí: Vyjádření premiéra Roberta Fica jsou nedůstojná a dokazují, že není ochotný vyvodit jakoukoliv politickou zodpovědnost za stav země, který vedl k zavraždění novináře a jeho partnerky.  To znamená za stav země, kde existuje důvodné podezření na propojení představitelů vlády s organizovaným zločinem a spojení představitelů vlády s korupcí. Místo toho se snaží strhávat pozornost jinam.

Katarína Nagy Pázmány

„Existuje tu velká skupina lidí, kteří chtějí vidět v naší zemi jisté hodnoty a...

Vystudovala psychologii na Filozofické fakultě Univerzity Komenského. Zajímá se o oblasti spojené se vzděláním a  sociálně segregovanými skupinami. Vede vzdělávací platformu pro učitele Komenského institut.

Ozývají se lidé z celého Slovenska a světa a vyjadřují svoji nespokojenost s řešením dané situace a nedůvěru této vládě. Podporu kromě nich vyjádřil různé občanské sdružení, kulturní centra, univerzity a fakulty či církve.

Na páteční pochody po celém Slovensku přišlo podle médií asi 50 000 lidí. Překvapila vás taková účast?
Odhady na bratislavském pochodu hovoří o 20 až 25 000 účasti, kromě toho se vzpomínkové pochody uskutečnily zhruba v šedesáti slovenských městech, ale i ve světě, například v Dubaji či Pekingu. Až do posledního okamžiku jsme nedokázali říci, kolik lidí se zúčastní. Pro mě to bylo silným důkazem toho, že tu existuje velká skupina lidí, kteří chtějí vidět v naší zemi jisté hodnoty a jsou ochotni se za ně postavit.

Jaká byla na pietním pochodu atmosféra?
Pravděpodobně šlo o jednu z největších akcí od roku 1989. I přesto byla atmosféra na pochodu velmi klidná a slušná. Byl to pochod, kde si lidé podávali čaj a pouštěli před sebe matky s dětmi. Na pódiu vystoupili novináři, vedle nich v tichu a se svíčkou v ruce stály různé osobnosti z kulturního a společenského života. Šlo o symbolické vyjádření, že stojí za demokracii a svobodu slova a že to není jen hněv, ale i smutek a láska. Nechtěli jsme z toho dělat hlučnou demonstraci.

2. března 2018

Památku Jána Kuciaka v Bratislavě uctilo 20 tisíc lidí | (0:48) | video: hnonline.sk

Týden po pietním pochodu pořádáte další shromáždění, tentokrát už s politickými požadavky. Čeho chcete docílit?
Minulý týden bylo naší upřímnou motivací uctít památku Jána a Martiny a zároveň vyjádřit nesouhlas s tím, co se stalo. Je nepřípustné, aby v demokratické zemi byl zavražděný novinář a motiv této vraždy by souvisel s jeho prací.

Protože nesouhlasíme s vývojem událostí a s vyjádřením vládních představitelů, na další shromáždění chystáme dva požadavky: důkladné a nezávislé vyšetření vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové za spoluúčasti mezinárodních vyšetřovatelů. A žádáme novou důvěryhodnou vládu, jejíž součástí nebudou lidé, u kterých existuje podezření z korupce a propojení na organizovaný zločin.

Také následující shromáždění chceme připravit v podobném, slušném duchu, a věříme, že se nám to podaří. Oslovují nás matky s dětmi a kočárky i vozíčkáři a my se budeme snažit udělat vše pro to, aby měli zajištěnou bezpečnost. Spolupracujeme s policií bude, při akci nám bude pomáhat také bezpečnostní služba. 

Je tu velké množství lidí, kteří chtějí změnu a jsou odhodlaní se za ni postavit. Nepleťte si naši slušnost s nedostatkem odhodlání a vytrvalosti.

O potřebě zásadní rekonstrukce vlády mluví i prezident Andrej Kiska. Kdo by v ní měl skončit, aby ta obměna byla ve vašich očích dostatečná?
Hodně mluvíme o hodnotách v naší společnosti a o tom, že naši politici je aktuálně nereprezentují. Je nepřípustné, aby Slovensko vedli lidé, kteří jsou propojení s organizovaným zločinem. Na tom bychom to mohli postavit. Jsme odhodláni pokračovat, dokud nebude nová důvěryhodná vláda, jejíž součástí nebudou lidé, u kterých toto podezření neexistuje.

4. března 2018

Nejpřirozenějším řešením situace by byly předčasné volby, myslí si Kiska | (2:10) | video: HNonline.sk

Kolik lidí je ve vašem organizačním týmu?
V nejužším týmu organizátorů je šest lidí. Kromě toho spolupracujeme s další desítkou dobrovolníků, na samotné akci je dobrovolníků výrazně více – asi stovka. Na pochodu z minulého týdne jsme úzce spolupracovali se studenty, kteří minulý rok organizovali Protikorupční pochody, pomáhali nám s logistikou. Jsou to úžasná děcka, v těchto dnech právě mají písemné maturity.

Vražda novináře Jána Kuciaka

V jakých podmínkách pracujete?
Jsme velmi unavení. Všichni to děláme vedle našeho normálního zaměstnání. Odráží se to na našem soukromém životě. Porovnáváme si kuchyně a hromady špinavého prádla, protože nikdo z nás nemá energii a čas na umývání nádobí či praní. Domů chodíme v noci, špatně spíme a brzy se budíme. Je to velký tlak.

Vyzvali jste vysoké školy, aby v pátek zrušily vyučování. Máte přehled, kolik univerzit se k této výzvě přidá?
Na mnoha univerzitách a fakultách na Slovensku vznikaly iniciativy, které ještě předtím, než jsme je oslovili, odvážně vyzývaly k tomu, aby se „vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové nezapsala do historie jako vražda, při které selhaly státní orgány“. 

I to nás motivovalo, abychom univerzity a fakulty vyzvali k symbolické podpoře našich požadavků a to tak, že na pátek po obědě vyhlásí děkanské či rektorské volno a zapálí svíčku před vchodem. Univerzity se stále hlásí, začal vznikat už i tlak ze strany studentů. Zatím výzvu podpořilo osm univerzit a některé samostatné fakulty. Ostatní univerzity se postupně přidávají. Věříme, že představitelé akademické obce chápou potřebu silné občanské společnosti. A vědí, že požadavek na důvěryhodnou vládu není politický.

Premiér Fico po nedělním střetu s prezidentem Kiskou označil páteční pietní pochod za předem připravenou akci a naznačil, že byla organizována z ciziny. Co na to říkáte?
Odmítáme Ficovo vyjádření o manipulaci ze zahraničí. Minulý týden bylo naší upřímnou motivací uctít památku Jána a Martiny. A je absurdní, že se pan premiér snaží tímto příběhem zastírat smrt dvou odvážných lidí. Šíří konspirační teorie, což je v demokracii absolutně nepřípustné a neakceptovatelné.

Mohou Ficovy náznaky o vlivu George Sorose  najít mezi Slováky posluchače?
Veříme, že lidé takovým lžím věřit nebudou. Drtivá většina lidí na Slovensku chce vládu, která není propojená s organizovaným zločinem nebo korupcí. Konspirační teorie jsou jen marketingové tahy předsedy vlády, aby odradil pozornost od skutečného problému.

4. března 2018

Šokovala mě slova pana prezidenta, prohlásil premiér Fico | (1:59) | video: HNonline.sk

Jak jste se k organizaci pochodu dostala vy? Angažovala jste se v občanském dění už dříve?¨
Občanské dění mě samozřejmě zajímalo, ale nebyla jsem v něm až tak aktivní. Myslím si, že je to spíš o přístupu a přebírání zodpovědnosti za okolní dění. Například minulý měsíc jsem venčila psa a všimla si, že máme okolo bytovky strašný bordel. Hned jsem myslela na to, že bychom to měli vysbírat – my, sousedé - a přemýšlela jsem, kdy a jak je svolám. 

Fico po vraždě Kuciaka postupuje čím dál hůř, říká slovenský politolog

Takový pohled na svět mi přijde úplně přirozený a určitě za to zčásti může i moje aktivní působení v Slovenskom Skautingu či absolvování Sokratova inštitútu. Být občanem či občankou pro mě znamená nebýt lhostejnou vůči okolí, všímat si co se děje a přebírat za to zodpovědnost.

S Jánem Kuciakem jste stejný ročník 1990. Je i tohle důvod, proč vás jeho smrt tak zasáhla?
Určitě ano. Mně i manželovi je 27 let, stejně jako bylo Jánovi a Martině. My jsme se stihli vzít a za pár měsíců se nám narodí miminko. Jánovu práci jsem znala a velmi si jí vážila, s manželem se znali osobně. Když jsem ve zprávách poprvé slyšela, že byli zavraždění, byl to pro mně velký šok. Nebyly o tom ještě žádné informace a mně připadalo absurdní trávit čas čímkoliv jiným. 

Asi jsem naivní a věřím ideálům, ale ublížit člověku v civilizované demokratické zemi je pro mě tak nepřijatelné, že to nedokážu ani vstřebat. Jsem z toho velmi smutná a hluboce mě to zasáhlo. I teď, kdy máme plnou hlavu příprav další akce, si často připomínám, proč to vlastně děláme. Stále mě to dokáže rozplakat.

Autor:

Nejčtenější

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové přiznání. Ale také někteří zaměstnanci, řada důchodců, studentů a dalších poplatníků, kteří si v roce 2024...

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Přijel Hitler, on jako jediný nehajloval. Nacisté vzpurnému dělníkovi zničili život

Píše se červen roku 1936 a v přístavním Hamburku se za přítomnosti Adolfa Hitlera koná slavnostní spouštění nové válečné lodi na vodu. Dav přihlížejících poslušně hajluje, jen on vzdorovitě stojí se...

27. dubna 2025

Planetum: Ze stoleté instituce udělal moderní kulturně vzdělávací centrum

Práce v hvězdárně či planetáriu je hodně specifická. Dělat ji a nemít ji zároveň jako koníčka tím pádem prostě nejde. „Každý tu musí být srdcař. Bez toho by jejich střediska spadla na úroveň multikin...

27. dubna 2025

Hokejový maniak vs. umírněný Trump. Kanada vyhlíží volby, jde o přežití země

Premium

Kanadu v pondělí čekají parlamentní volby. Ještě před pár týdny se čekalo, že téměř jistě dojde ke změně u kormidla vedení země. Jenže s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu se vše změnilo....

27. dubna 2025

Zrada přišla z Východu. Český parašutista udával i vraždil jako agent gestapa

Premium

Snad se trochu potil a přece jen se mu zrychlil tep při vědomí toho, co se chystá udělat. Spíše však byl ledově klidný. Vždyť později se svěřil, že s gestapem začal spolupracovat hlavně proto, že ho...

27. dubna 2025

Stavební zákon vyžaduje navrhovat stavby od konce, kritizují experti

Premium

Zjednodušená dokumentace, která se přikládá k žádosti o povolení stavby, paradoxně způsobuje problémy. Kvůli prosazenému zjednodušení se k ní nakonec nemohou dostatečně vyjádřit třeba hasiči nebo...

27. dubna 2025

Mražená pizza je indikátor krize. Nákupy Američanů to jen potvrzují

Prodeje mražené pizzy v USA zůstávají vysoko nad úrovni před pandemií. Podle analytiků v době ekonomické nejistoty lidé častěji sahají po cenově dostupném řešení, jak nakrmit rodinu. Analytici...

27. dubna 2025

Silný výbuch otřásl íránským přístavním městem, je 14 mrtvých a stovky zraněných

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který zranil kolem 750 lidí a vyžádal si nejméně čtrnáct mrtvých. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném...

26. dubna 2025  12:13,  aktualizováno  23:06

Dopis z Titaniku se vydražil za 8,7 milionu korun. Pěkná loď, píše se v něm

V Británii se v sobotu dražily předměty, které patřily cestujícím zaoceánského parníku Titanic, jež se 15. dubna 1912 potopil. Dopisní lístek cestujícího Archibalda Gracieho získal soukromý sběratel...

26. dubna 2025  22:18

Slováka podezřelého z terorismu poslal rakouský soud do vyšetřovací vazby

Rakouský soud poslal do vyšetřovací vazby zadrženého Slováka podezřelého z terorismu. Údajný příznivec takzvaného Islámského státu (IS) je podezřelý z členství v teroristické buňce, která loni...

26. dubna 2025  20:50

Po 17 letech změna. Nové Heřminovy v referendu rozhodly, že s přehradou souhlasí

Obyvatelé obce Nové Heřminovy na Bruntálsku v sobotu po sedmnácti letech v referendu rozhodli, že s plánovanou přehradou souhlasí. Je to opačný verdikt než v roce 2008, kdy občané naopak odhlasovali,...

26. dubna 2025  19:30,  aktualizováno  20:46

Palestinský prezident si zvolil možného nástupce. Viceprezidentem je Husajn Šajch

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v sobotu jmenoval svého nového viceprezidenta. Stane se jím jeho dosavadní poradce a důvěrník Husajn Šajch. Ten bude i pravděpodobným nástupcem 89letého prezidenta,...

26. dubna 2025  20:35

Dálnice D11 u Prahy je v obou směrech uzavřená. Bourají tam most

Dálnice D11 je od sobotního večera mezi nultým a osmým kilometrem u Prahy v obou směrech uzavřená. Důvodem je bourání mostu u Jiren, který přes dálnici převádí silnici II/101. Uzavírka potrvá do...

26. dubna 2025  20:18

Stránky budou vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.