Fico ukázal milion eur, v kauze Kuciak se mluví o jeho asistentce

  • 569
To už není sranda, káral slovenský premiér Robert Fico novináře na tiskové konferenci kvůli publikovaným informacím v případu úkladné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Vyzval je, aby nikoho nespojovali s vraždou, pokud nemají důkaz. Zároveň ukázal milion eur v hotovosti, které dostane ten, kdo pomůže odhalit pachatele.

„Já vás prosím o jednu věc. Nespojujte bez důkazu lidi s úkladnou vraždou, to je přes čáru. Bez toho, abyste dali jeden jediný relevantní důkaz. To už není sranda,“ káral novináře slovenský premiér. Podle něj v případu existuje pět relevantních hypotéz. 

Slovenská média v souvislosti s vraždou Kuciaka přinesla zprávy o několika osobách, na které se reportér v posledních týdnech zaměřoval ve svých investigativních textech. Upozornila také na chystané články o italské mafii a v té souvislosti padla i jména některých politiků a vlivných osob, na které měla mít mafie vazby. 

Například Denník N píše, že premiérova asistentka Mária Trošková podnikala ve firmě s italskými byznysmeny Antoniem Vadalou a Diegem Rodem, kteří údajně mají vazby na kalábrijskou mafii ‘Ndrangheta. Vadala podnikal i s exposlancem vládní strany Smer Viliamem Jasaňem, kterému Trošková v minulosti dělala asistentku.

Fico se Jasaňe, který dnes zastává funkci tajemníka bezpečnostní rady státu, zastal. „Mám ho považovat za podezřelého z vraždy? Nedělejte to, strašně tím lidem ubližujete,“ apeloval podle Deníku N premiér na novináře a dodal, že Jasaň má bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. 

Policejní prezident Tibor Gašpar na dotaz novinářů uvedl, že policie se zabývá i postavou Antonia Vadaly. „Věnujeme se i této verzi. Pracujeme se všemi osobami, které přicházejí v úvahu,“ prohlásil podle webu SME.sk.  

Fico: Tlak policii nepomůže

Fico se v úterý setkal se zástupci vydavatelství Ringier Axel Springer, které vlastní portál Aktuality.sk, kam Ján Kuciak psal. „A dnes mě ještě čeká setkání s šéfredaktory nejvýznamnějších médií. Chci jim zdůraznit, že ochrana svobody slova a bezpečnost novinářů je naší prioritou,“ řekl. 

A zároveň vyzval média, aby se s policií a vládou nesnažila bojovat, ale raději spolupracovala. „Ten tlak, který se vytváří, policii ani prokuratuře určitě nepomůže,“ uvedl. „My nemůžeme říct detaily, je tu ale posun. Pracujeme i s jinými variantami, možná relevantnějšími, než s jakými pracujete vy,“ doplnil.

Vražda novináře Jána Kuciaka

Zopakoval také, že stále platí, že kdo přivede policii na stopu vraha, dostane od vlády odměnu milion eur. Dokonce nechal bankovky vyskládat na stolek vedle sebe, zatímco hovořil na tiskovém brífinku. 

Slovensko při vyšetřování vraždy novináře Kuciaka navázalo spolupráci s policií v Česku, Itálii a také s Europolem, uvedl slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Jak upřesnil policejní prezident Gašpar, centrála Europolu v Haagu nabídla například pomoc s analýzou mobilních zařízení. 

„Záleží, zda dokážeme prolomit ochranné prvky, popřípadě jsme připraveni komunikovat s týmem z Haagu,“ uvedl. Zda se to povedlo, bude Gašpar vědět už brzy. 

Zatímco ohledávání místa činu totiž skončilo, naplno se pracuje v kriminalistickém ústavu na analýze jednotlivých vzorků a zařízení. „Ve večerních hodinách očekávám informace z komunikačních prostředků obětí,“ uvedl Gašpar. Zmínil se také, že má případ vraždy novináře jistý přesah do Česka, detaily však neupřesnil.

Slovenská policie vyhodnocuje také e-maily a více než dvě desítky hlášení na zvláštní telefonickou linku, kterou v souvislosti s vyšetřováním vraždy reportéra zřídila pro veřejnost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video