Miloš Zeman

Miloš Zeman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zeman jmenuje premiérem vítěze voleb, uvedl prezidentův mluvčí

Prezident Miloš Zeman jmenuje premiérem vítěze říjnových voleb. Serveru Aktuálně.cz to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Reagoval tak na žádost policie, aby Sněmovna vydala poslance Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Babišovo hnutí ANO vede v posledních předvolebních průzkumech.
Reklama

Podle Ovčáčka se Zeman stále drží svého dřívějšího vyjádření, že novým premiérem jmenuje vítěze voleb.

„To platí. O vině a nevině rozhoduje soud, ne Martin Plíšek (TOP 09) nebo Miroslava Němcová (ODS),“ napsal serveru Ovčáček s poukazem na předsedkyni a místopředsedu mandátového a imunitního výboru, který se bude policejní žádostí o vydání Babiše a Faltýnka zabývat.

Žádost o vydání obou poslanců dorazila do Sněmovny ve čtvrtek a souvisí s údajným zneužitím dotace na farmu Čapí hnízdo ve výši 50 milionů korun (psali jsme zde).

Ovčáček také vyjádřil pochybnosti nad tím, proč policie požádala o vydání obou představitelů ANO dva a půl měsíce před volbami.

Vydání Babiše a Faltýnka policii

„Prostě přemyslím nad pochybnostmi, které vznesl Andrej Babiš,“ napsal. Babiš ve čtvrtek označil policejní žádost za součást politického boje, která mu má zabránit v kandidatuře v říjnových volbách, a za snahu ho zlikvidovat (čtěte zde).

Kalousek: Zeman mění postoje, jak se mu to hodí

Reklama

„Miloš Zeman bez jakékoliv úcty k vlastní zemi mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu a jeho spojencům, ať už je to Babiš, Kreml, nebo Peking,“ reagoval předseda TOP 09 Miroslav Kalousek v narážce na čtyři roky staré prohlášení Miloše Zemana při vyslovení nedůvěry Rusnokově vládě, že novou vládu do voleb jmenovat nebude, protože měl informace, že během několika týdnů budou padat obvinění.

„Ctnostně se tvářící prezident tehdy hřímal, že neponese odpovědnost za jmenování ministra, který ́bude vládnout z vězeňské cely ́. Přitom nikdo tehdy obviněn nebyl a dodnes nebyl nikdo pravomocně odsouzen,“ dodal Kalousek.

12.srpna 2017 v 14:41, příspěvek archivován: 12.srpna 2017 v 14:42

Miloš Zeman mění postoje podle toho, jak se to zrovna hodí jemu nebo jeho spojencům. Na pověst ČR kašle. https://t.co/T9KZBF7VR5

Ovčáček záhy na Twitteru odpověděl, že pokud se TOP 09 nelíbí jmenování vítěze voleb premiérem, „demokracie se jí nezamlouvá a tak nás táhne na Východ“. Strana přitom klade důraz na západní orientaci Česka a jeho členství v EU.

12.srpna 2017 v 14:50, příspěvek archivován: 12.srpna 2017 v 15:51

TOP 09 se nelíbí, že premiérem bude jmenován vítěz voleb. Demokracie se už partaji M. Kalouska asi nezamlouvá a tak nás táhne na Východ.

Sobotka: Volby tedy musí vyhrát ČSSD

Pokud chce prezident Miloš Zeman jmenovat premiérem Andreje Babiše, kdyby v podzimních volbách zvítězil, musí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) tedy v hlasování vyhrát někdo jiný

„Zeman jmenuje Babiše premiérem, když vyhraje volby. Takže je jasno, volby musí vyhrát ČSSD, aby Zeman musel se skřípěním zubů jmenovat Zaorálka!“ uvedl Sobotka. Preference ČSSD se pohybují v poslední době mezi deseti až 14 procenty.

Podle Kalouska by pak prezident „skřípal zuby“ ještě víc, kdyby musel jmenovat do čela nové vlády jeho.

„Proč šetříte Zemanův chrup, pane premiére? Umíte si představit, jak by těmi zuby skřípal, kdyby musel jmenovat Kalouska?“ ptal se Sobotky na Twitteru Kalousek. TOP 09 má podle průzkumů v posledních týdnech podporu zhruba šesti až devíti procent voličů a voliček.

12.srpna 2017 v 15:28, příspěvek archivován: 12.srpna 2017 v 17:04

Zeman jmenuje Babiše premiérem,když vyhraje volby.Takže je jasno,volby musí vyhrát ČSSD,aby Zeman musel se skřípěním zubů jmenovat Zaorálka!

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Po posouzení případu mandátovým a imunitním výborem se proto bude vydáním Babiše a Faltýnka zabývat celá Sněmovna, jednat by o tom měla na schůzi, která začne 5. září.

Pokud by oba zástupci hnutí ANO byli v říjnu znovu zvoleni poslanci, musela by policie pro pokračování vyšetřování o jejich vydání požádat i novou Sněmovnu (psali jsme o tom zde).

V anketě iDNES.cz mezi členy hnutí ANO většina dotázaných odpověděla, že bude hlasovat pro vydání poslanců (psali jsme zde).

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky.
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek.
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů.
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Reklama
Reklama
Reklama