Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Chudoba v Česku: seriál iDNES.cz ukázal syrový svět zmaru a beznaděje

  0:01aktualizováno  0:01
Seriál iDNES.cz Chudoba v Česku zavedl čtenáře do světa, který často nechceme vidět. Přesto je všude kolem nás a ocitnout se v něm je až příliš snadné. Výzkumy, reportáže, rozhovory a analýzy, jež jsme v seriálu publikovali, si nyní můžete připomenout v tomto rozcestníku, kterým seriál uzavíráme.
Seriál iDNES.cz: Chudoba v Česku

Seriál iDNES.cz: Chudoba v Česku | foto: iDNES.cz

Exkluzivní průzkumPolovina chudých nemá ani na boty, vyhlídky vidí černě

Seriál odstartoval zveřejněním exkluzivního sociologického výzkumu provedeného mezi chudými obyvateli Česka. Na formulaci výzkumných otázek spolupracoval s redaktory iDNES.cz sociolog Daniel Prokop, průzkum poté zpracovala agentura Median. Závěry studie citovala mnohá česká média.

Typický chudý Čech má podle zjištěných dat v peněžence či na účtu v případě potřeby najde méně než pět tisíc korun. Nejezdí na dovolenou a nemůže si dovolit nové oblečení. Má chatrné zdraví, svírá ho stres a špatné vyhlídky. Zato však dobře vychází s příbuznými. Od státu chce hlavně nižší DPH na jídlo, dusí ho předražené exekuce.

Exkluzivní výzkum agentury Median pro iDNES.cz

Chudoba v Česku – exkluzivní výzkum agentury Median pro iDNES.cz

RozhovorV Česku nejsou rovné šance, chudé děti neumíme podpořit, říká Marksová

Boj s chudobou má jednoho hlavního aktéra a tím je stát. Prostřednictví sociálního zabezpečení a úřadů práce pomáhá potřebným a lidem v nouzi. Ministryně práce a sociálních věcí poskytla iDNES.cz obsáhlý rozhovor v němž zhodnotila stav svého resortu a poodkryla plány, které do závěrečné části svého mandátu chystá.

Děti z chudých rodin v Česku podle ministryně stále nemají stejné šance jako jejich bohatší vrstevníci. „Zdaleka nemluvím jen o Romech, podíl neromských chudých se zvyšuje,“ říká v rozhovoru Marksová.

Mezi chudýmiŠaty z charity a vyráběné dárky. Nejchudší rodiny utratí čtyři sta týdně

Nežijí na ulici a neumírají hladem. Jejich chudoba není na první pohled vidět. Za dveřmi svých domácností však počítají každou korunu a jakýkoli nenadálý výdaj pro ně může znamenat katastrofu. Nejchudší rodiny v Česku, často rozvedené matky s dětmi, přežívají jen s několika stovkami korun na týden. Příběhy několika z nich přinesl další díl seriálu.

Natálka a Mirek bydlí s rodiči v azylovém domě.
chudoba v česku
Od narození Marušky a Sofinky střídá rodina jeden azylový dům za druhým.

ReportážZa městem, bez koupelny a bez naděje. Zpráva z míst, kde bydlí zmar

Najdeme je na městských perifériích či v lesích. V soukromých ubytovnách i v obecních bytech. Sociálně vyloučení obyvatelé jsou v řadě obcí Česka stále sestěhováváni tak, aby byli co nejméně na očích. Jenže šance, že se dokážou z marasmu dluhů a nezaměstnanosti vymanit, tím rapidně klesá. Další díl seriálu Chudoba v Česku přinesl reportáže z míst, kde vládne rezignace.

NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku
NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku
NEPOUŽÍVAT! Chudoba v Česku

On-line testPoslankyně, invalida a novinářka zkusili žít s životním minimem 113 Kč

Nejchudší Češi musí vyžít jen z několika desítek korun na den. Životní minimum činí 113 korun na veškeré denní výdaje. V rámci seriálu Chudoba v Česku se invalidní důchodce Emil Jíra, poslankyně TOP 09 Markéta Adamová a redaktorka iDNES.cz pokusili týden vyžít pouze z této částky. Jak si vedli, mohli čtenáři sledovat v netradiční on-line reportáži. Podařilo se jim upozornit desítky tisíc čtenářů na problém chudoby a jeho praktické důsledky. Jejich dojmy a zkušenosti z pokusu si můžete přečíst zde: Zkusili jsme žít za stovku na den: problém jsou boty, léky a jízdenky.

Poslankyně, invalidní důchodce a redaktorka zkouší přežít pět dní o životním...

Životní styl chudýchNeradi se rozhodují, méně sportují a častěji kouří

V dalším analyticko-datovém článku jsme se zaměřili na každodennost života českých chudých. S pomocí dat z obřího dlouhodobého projektu MML a statistik ČSÚ se nám podařilo nahlédnout do jejich útrat, aktivit či jídelníčku.

Nejen chlebem živ je člověk a nejlepší věci v životě jsou zadarmo, říkají stará moudra. U Čechů žijících pod hranicí chudoby to však moc neplatí - bída totiž tvrdě dopadá i na kvalitu jejich volnočasových aktivit. Méně čtou, nevyrážejí za kulturou a častěji kouří.

VideoJak vzniká nejlevnější guláš v Praze? Z lančmítu či kuřecích jater

Uprostřed seriálu jsme se rozhodli odlehčit a poprosili jednoho z účastníků našeho on-line testu o recept na „guláš chudých“. Dobrou chuť!

SeniořiZestárnout v Česku často znamená třít bídu. Důchodce ničí dluhy i podvýživa

Málo topí i svítí a slovům lékaře o pestřejším jídelníčku se mohou nanejvýš pousmát. Chudoba české seniory nepostihuje masově, některé skupiny ale v materiální bídě prokazatelně žijí, přiblížil další díl seriálu. Největší problémy má několik desítek tisíc samostatně žijících důchodců, hlavně žen.

Agentura Median se v rámci exkluzivního výzkumu chudoby v Česku ptala na názory...
Agentura Median se v rámci exkluzivního výzkumu chudoby v Česku ptala na názory...

PotravinyNadšenec žije jen z jídla z popelnic. Peněz má dost, ale štve ho plýtvání

Vybírání popelnic není jen doménou lidí bez domova. „Mě doma učili, že jídlo se nevyhazuje,“ říkal Petr, který o peníze nouzi nemá, a přesto už léta žije jen z vyhozených potravin. „Je to divný pocit šlapat po jídle,“ poznamenal, zatímco klečel v kontejneru a do krabice skládal zeleninu, pečivo i jogurty. Jeho výpravu po kontejnerech zachytil další díl seriálu.

Kontejner byl napěchovaný jídlem.
Kontejner byl napěchovaný jídlem.
Kontejner byl napěchovaný jídlem.

AnalýzaKolik „hodí“ život na dávkách? Sociální síť je děravější, než si myslíte

Sociálně slabí jezdí pro dávky v mercedesech a mají tajemné poukázky na léky bez doplatku. Možná i vy jste někdy uvěřili v některou z fám, které se zpravidla v e-mailech šíří internetem a snaží se vyvolat hněv či dokonce závist vůči chudým. Jaké jsou však ve skutečnosti hranice české sociální sítě a jak je měkká? Pravděpodobně tvrdší, než si myslíte, ukázala naše analýza, která se stala nejčtenějším textem seriálu.

Den bezdomovceKdyž je mi zima, zapálím svíčku, říká bezdomovec. Vědci zkoumají jeho život

Seriál jsme zakončili reportáží ze života Václava. Václavův příbytek má velkorysou výměru a skvostný výhled na Vltavu a Staré město. Chybí „jen“ střecha nad hlavou. V prostoru vedle jednoho z pražských mostů žije šestašedesátiletý muž už desátým rokem spolu se svým psem a kocourem. Je jedním z lidí bez domova zapojených do projektu Hobohemia. Vědci v rámci něho zkoumají každodennost života na pražských a plzeňských ulicích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz