Irácký policista na checkpointu v Bagdádu (22. června 2014).

Irácký policista na checkpointu v Bagdádu (22. června 2014). | foto: AP

Radikálové dobyli další irácká města, ohrožují strategickou přehradu

  • 92
Islámští radikálové ovládli další města v západoirácké provincii Anbár a další dva důležité hraniční přechody. Postoupili až ke strategicky významné přehradě Hadísa na řece Eufrat. Americký ministr zahraničí Kerry odmítl, že by za situaci v Iráku mohly Spojené státy.

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) v sobotu dobyli město al-Kajm na hranici se Sýrií a mají v rukou také hraniční přechody se Sýrií a Jordánskem, uvedla agentura AP. Právě u Kajmu se nachází klíčový přechod do Sýrie. Zprávy o jeho ovládnutí islamisty se objevily už v sobotu, vláda je však oficiálně popírala (o sobotním dění čtěte zde).

Boje v Iráku

Podle AP radikálové v neděli ovládli také přechody al-Valíd a Turajbíl. Z prvně jmenovaného vojáci utekli, když islamisté zahájili střelbu, uvedla s odvoláním na nejmenované zdroje v armádě a celní správě agentura Reuters.

Radikálové tak získali pod kontrolu významnou zásobovací trasu ze Sýrie do západoirácké provincie Anbár, kde nově ovládají také města Rutba, Ana a Ráva. I z nich se podle Reuters vojáci stáhli.

Armáda chce údajně dobýt zpět Rutbu, která leží na silnici mezi Ammánem a Bagdádem, a chystá bombardování. Obyvatelé proto podle AP začali vyjednávat s radikály a snaží se je přesvědčit, aby odešli. V Rutbě žije kromě 55 tisíc místních obyvatel dalších asi 20 tisíc lidí, kteří prchli před boji ve městech Fallúdža a Ramádí, kterých se ISIL zmocnila již v lednu.

Obsazení Any a Rávy, která leží na řece Eufrat, naznačuje, že islamisté chtějí postoupit až k přehradě Hadísa. Jakékoli její poškození by mělo závažné dopady na distribuci elektrické energie a způsobilo by i velké záplavy, uvedla televize al-Džazíra. Vláda na strategicky významné místo vyslala dva tisíce vojáků.

USA se nebudou vměšovat do irácké politiky, řekl Kerry

Spojené státy v něděli oznámily, že nebudou zasahovat do výběru příštího iráckého politického vedení. Uvedl to americký ministr zahraničí John Kerry, který v Egyptě zahájil svou cestu po Blízkém východě a Evropě.

„Spojené státy se nepodílejí na výběru ani podpoře žádné osoby ani skupin, které by se ujaly vedení Iráku. Je to na Iráčanech, což jsme dali jasně najevo již od prvního dne. Je na Iráčanech, aby si vybrali své budoucí vedení,“ řekl Kerry s tím, že si Američané jsou vědomi nespokojenosti sunnitů a Kurdů se současnou iráckou vládou. 

„Spojené státy by uvítaly, kdyby si Iráčané našli vedení, které je připravené reprezentovat všechny obyvatele Iráku, které dokáže všechny zahrnout a podělí se o moc,“ dodal Kerry. Zároveň odmítl zodpovědnost USA za situaci v Iráku a Libyi. „Spojené státy prolévaly krev a léta tvrdě pracovaly na tom, aby měli Iráčané příležitost mít vlastní vládu,“ řekl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video