KOMENTÁŘ: Švédská frustrace - EU na závazky kašle, uprchlíci proudí dál - iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Švédská frustrace - EU na závazky kašle, uprchlíci proudí dál

  11:04
Zatímco v Dánsku politici soutěží o nejradikálnější návrh, jak zastavit příliv uprchlíků, ve Švédsku se naopak mluví o tom, že další restrikce azylového práva zapříčiní pád vlády. Nervozita je vysoká a hrozí, že země omezí příspěvky do EU. Když ostatní státy neplní v rámci uprchlické krize své závazky, proč by tak mělo činit Švédsko? ptá se v komentáři pro iDNES.cz švédský politolog Mats Braun.
Švédsko nařídilo dopravcům povinné kontroly cestujících. U kodaňského letiště...

Švédsko nařídilo dopravcům povinné kontroly cestujících. U kodaňského letiště proto musí všichni vystoupit z vlaků a ukázat ochrance průkaz s fotografií. | foto: Reuters

Již šestnáct let stojí most přes průliv Öresund mezi Dánskem a Švédskem. Most je fungujícím příkladem, jak může nová infrastruktura napomoci odstranit zastaralé hranice a vybudovat nové regiony. Jenže od začátku roku je zase třeba ukazovat v půli regionu, na hranici tzv. Greater Copenhagen průkaz totožnosti.

Uprchlická krize ve Skandinávii zblízka

Přečtěte si seriál reportáží iDNES.cz z Dánska a ze Švédska

Normálně trvala cesta vlakem z hlavního nádraží v Kodani na hlavní nádraží Malmö zhruba 35 minut, nyní je to dvakrát tolik. Pro lidi, kteří pracují na druhé straně mostu, než na které bydlí, a takových je hodně, je to nepříjemný zásah do každodenního života. Navíc pro mnoho z nich je to šok, jelikož volný pohyb bez pasů platí mezi severskými státy již od padesátých let.

Z mostu přes Öresund je pomník uprchlické krize, pro běžence se uzavřel

Švédsko a Dánsko jsou státy, které mají mnoho společného, kulturně i politicky. Jenže pokud hledáme odpověď na současnou krizi regionální integrace související s přílivem uprchlíků, najdeme na každé straně mostu podstatně odlišnou interpretaci. V Dánsku vláda tvrdí, že krizi způsobili Švédové svojí velkorysou azylovou politikou, a ve Švédsku naopak, že za krizi může Dánsko a další nezodpovědné Evropské státy, které odmítají plnit své závazky vyplývající z mezinárodních úmluv.

K nám nejezděte!

Dánsko patří mezi premianty Evropy v takzvané signální politice neboli negativním marketingu vlastního státu. Loni publikovalo například v libanonských novinách inzeráty oznamující, nakolik se v Dánsku zhoršily podmínky pro uprchlíky. Signál byl tedy zřejmý: „k nám nejezděte!“ Dalším příkladem je nedávná novelizace zákona, který státu umožňuje odebrat žadateli o azyl cennosti. Jedná se o novinku, za kterou dánská vláda čelila silné mezinárodní kritice, a to bylo patrně přesně to, čeho chtěli Dánové dosáhnout. Opět silný signál pro lidi na útěku, jak špatné jsou podmínky v Dánsku.

Mats Braun

Mats Braun

Mats Braun je politolog a působí na Metropolitní univerzitě v Praze a na Dalarna University ve Švédsku. Je také externím výzkumným pracovníkem Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.

Koneckonců většina států, a to včetně Švédska, uplatňuje princip, že žadatel o azyl nemá nárok na dávky, má-li majetek, který mu umožňuje žít bez dávek. Naopak Švédové, kteří sice považovali za nutné zavést hraniční kontroly, a tím pádem znemožnit cestu do Švédska většině uprchlíků, kteří cestují bez dokladů totožnosti, i nadále tvrdí, že dánské řešení jenom přesouvá uprchlíky do jiných států Evropské unie. Proto je jedním z vyřčených cílů nové švédské restriktivnější politiky právě to, donutit ostatní Evropské státy, aby přijaly svou odpovědnost za řešení uprchlické krize. Do Švédska přijelo během minulého roku 163 000 žadatelů o azyl, zatímco do Dánska jen asi 18 500.

Švédská vláda sice nyní zavedením hraničních kontrol zastavila příliv uprchlíků do vlastní země, zároveň ovšem nechce soutěžit s Dánskem v tom, který z obou států nabídne žadatelů o azyl horší podmínky. Je až s podivem, jak moc se liší politický diskurs o uprchlicích v těch dvou státech. Zatímco Dánsko se pod vlivem populistické Dánské lidové strany během posledních patnácti let transformovalo do státu, v němž politické strany soutěží o to, kdo má nejradikálnější návrh, jak zastavit příliv uprchlíků, ve Švédsku naopak hrozí, že další restrikce azylového práva mohou zapříčinit pád vlády, jelikož její část ji již dnes považuje za nedůstojnou.

Zároveň si ovšem málokdo myslí, že má Švédsko letos ještě kapacitu přijmout podobný počet uprchlíků jako během minulého roku. Sice se odhaduje, že až 50 % žadatelů o azyl bude nakonec zamítnuto, ale i v takových případech jsou náklady spojené s azylovým řízením vysoké. Proto je klíčová otázka, zda budou současná opatření stačit či nikoliv.

Nervozita ve vládě je očividně vysoká, a proto se nelze divit, že ze strany vlády zaznívá, že Švédsko v budoucnu přispěje podstatně méně do rozpočtu EU.

Zejména chce snížit příspěvek na kohezní politiku s odůvodněním, že když ostatní státy nesplní své závazky, tak proč by tak mělo činit Švédsko? Je patrné, že tato hrozba se zaměřuje zejména na státy Visegrádské skupiny. Frustrace švédské vlády je zřejmá, ale pravděpodobnost, že by se hrozba nakonec realizovala, zatím malá.

Uprchlíci? Krátkodobě výhodní

Není příliš pravděpodobné, že by Švédsko prostě přestalo platit, jak někteří opoziční politici navrhovali. Můžeme ovšem očekávat, že při příštím jednání o rozpočtu a například během letošního hodnocení (tzv. midterm review) víceletého finančního rámce EU na období 2014-2020 bude přístup Švédska ostřejší než v minulosti.

Zároveň ovšem platí, že Švédsko s velmi konkurenceschopnou ekonomikou patří mezi státy, které na jednotném trhu EU vydělávají vůbec nejvíce. Podle prognóz bude i letošní rok ekonomicky úspěšný s růstem kolem 3,5 %. Z tohoto důvodu lze i tak předpokládat, že Švédsko nebude chtít jít do střetu, který by mohl fungování jednotného trhu jakýkoliv způsobem ohrozit.

Uprchlická krize

Navíc, minimálně krátkodobě lze předpokládat, že příliv uprchlíků přispěje k ekonomickému růstu země, jelikož zvyšuje poptávku i zaměstnaní v některých odvětvích. Vliv přílivu uprchlíků na ekonomiku v delším časovém horizontu je méně jasný. Záleží na tom, zda uprchlíci zaprvé zůstanou ve Švédsku delší dobu, a zadruhé do jaké míry se dokáží na pracovním trhu integrovat.

Chceme-li být optimističtí, můžeme se podívat na vlnu přistěhovalectví z Bosny a Hercegoviny v 90. letech 20. století. Tato skupina se dokázala rychle integrovat na pracovním trhu a dnes není mezi těmito lidmi a rodilými Švédy velký rozdíl v zaměstnání a výši průměrného platu.

A pokud bychom se dívali pouze na uprchlíky, kteří tenkrát přijeli jako děti, zjistíme, že dokonce mají o něco vyšší vzdělání, než je průměr pro stejnou věkovou kategorii rodilých Švédů. Takže nelze vyloučit, že i tato vlna uprchlíků bude mít nakonec pozitivní ekonomický přínos.

Je ovšem nutné si uvědomit, že tentokrát přijelo mnoho lidí, kteří mají pouze velmi základní vzdělání, třeba jen pár let v základní škole, a švédská ekonomika má zároveň nejmenší počet nekvalifikovaných pracovních míst v Evropě.

Proto se nyní ve Švédsku hlavně diskutuje, jaké reformy pracovního trhu bude nutné provést, aby lidé, kteří úspěšně žádali o azyl, také našli práci. V tomto kontextu je nyní asi nejfrekventovanějším slovem politiků „utmaning“ čili výzva. I když se politici snaží používat optimistický slovník, je v něm přítomná i frustrace. Zejména existují velké regionální rozdíly. Některé obce skoro žádné uprchlíky nepřijímají, jiné, jako právě Malmö, nemají možnost přílivu uprchlíků do města zabránit. A vnitřní debata ve Švédsku tak trochu připomíná tu evropskou. Tento týden vstupuje v platnost nový zákon, který obce donutí uprchlíky přijmout.

V Malmö doufají, že hraniční kontroly brzy zmizí a vládu žádají o kompenzaci za ekonomické ztráty. Lze ovšem pochybovat, zda mohou hraniční kontroly mezi Švédskem a Dánskem zmizet dříve, než bude na stole celoevropské řešení uprchlické krize. O krok blíž takovému řešení budeme ve chvíli, když politici na obou stranách mostu, stejně jako jinde v Evropě pochopí, že kouzelné tlačítko, které by mohlo zastavit příliv uprchlíků do Evropy, neexistuje, a to ani ve Stockholmu, Berlíně nebo Aténách.

Autor:
Rozstřel: Martin Uher - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Zasáhli jsme ruskou továrnu na drony, tvrdí Ukrajinci. Denně jich vyrobila i tři sta

Ukrajinská armáda provedla vzdušný útok na podnik vyrábějící útočné drony v ruském Tatarstánu. Výrobna se nachází v Jelabužském okrese asi tisíc kilometrů od společné hranice. Za den byla schopná...

23. dubna 2025  21:23

Hasiči uhasili hořící plasty u Rynholce. Policie prověřuje dva trestné činy

Hasiči uhasili celou plochu hořících plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce, zplodiny už se netvoří. Stupeň poplachu v 19:00 snížili ze zvláštního na třetí. Zásah bude pokračovat třetí noc,...

23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  21:06

„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

Přímý přenos

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do pátku může rozloučit s papežem Františkem. Otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci mnohem zásadnější. Mohla by tato severoamerická země vstoupit do Evropské unie? Průzkumy ukazují, že...

23. dubna 2025  20:51

Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa. Rusko odsoudil, údajně se chce vrátit domů.

23. dubna 2025  20:39

Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

Premium

Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat posun k tradicionalismu. Patří k nim také mnozí zastánci amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří...

23. dubna 2025

Škodíte světu, osočil Trumpa Branson. Hrozí, že Amerika může vypadnout ze hry

Nevyzpytatelná rozhodnutí amerického prezidenta jsou hrozná pro všechny a Trumpova politika napáchala ve světě mnoho škod. To si myslí o současném dění ve světě zakladatel společnosti Virgin...

23. dubna 2025

Jednotné měsíční hlášení má šanci. ANO chce zachovat podmínky pro dohodáře

Poslanci dali šanci zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele, které má nahradit od příštího roku zhruba 25 formulářů a tiskopisů s cílem snížit administrativu. „Věříme, že se nám podaří...

23. dubna 2025  14:58,  aktualizováno  19:20

Pokud chtějí Krym, měli o něj dřív bojovat. Trump se pustil do Zelenského

Americký prezident Donald Trump vyčetl svému ukrajinskému protějšku Volodymyru Zelenskému jeho prohlášení, že Ukrajina neuzná ruskou okupaci Krymu. Ukrajinský vůdce podle prezidenta USA...

23. dubna 2025  18:36,  aktualizováno  19:14

Turek nespáchal trestný čin, řekla policie o jeho výzvě k napadnutí novináře

Europoslanec Filip Turek se podle policie nedopustil trestného činu, když před dvěma týdny na Facebooku vyzval k násilí proti novináři Vojtěchu Dobešovi. Ve svém příspěvku nabádal, aby „za něj někdo...

23. dubna 2025  19:11

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Estonsko vysílá signál Rusku. U hranic chce vybudovat vojenskou základnu

Estonská armáda plánuje vybudovat novou vojenskou základnu ve městě Narva, které leží u hranic s Ruskem. Hostit má přes 200 vojáků z řad estonských ozbrojených sil a také spojeneckých jednotek.

23. dubna 2025  18:41

Trump chce mír bez ohledu na Evropu, řekl Pavel a ohlásil setkání se Zelenským

Český prezident Petr Pavel se příští týden ve Varšavě na summitu iniciativy Trojmoří setká se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Chce s ním jednat o aktuálním vývoji na Ukrajině,...

23. dubna 2025  18:26

iDNES.cz bude vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.