Běženci u Öresundu sní o Švédsku, aktivisté je tam vozí na plachetnicích - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běženci u Öresundu sní o Švédsku, aktivisté je tam vozí na plachetnicích

  20:01
Kodaň/Malmö/Stockholm (od zpravodaje iDNES.cz) - Skandinávské státy donedávna platily za země, které běžence vítají s otevřenou náručí. To se však se zavedením hraničních kontrol změnilo. Stovky běženců končí v dánských azylových centrech, další se i přes mizivou šanci snaží překonat úžinu Öresund a dostat se do vysněného Švédska.
V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v...

V Kodani uprchlíkům se začleněním do společnosti pomáhají dobrovolníci v komunitním centru Trampoline House. | foto: Trampoline House

Turecko, Řecko, Makedonie, Srbsko, Chorvatsko, Slovinsko, Rakousko, Německo. Tak vypadá putování statisíců uprchlíků a migrantů ze Sýrie a celé řady dalších zemí za lepším životem v Evropě. Někteří prchají před válkou, jiní už nadále nechtějí snášet bídu ve svých domovinách. Pro některé z nich však příjezdem do Německa cesta nekončí. Před sebou mají další stovky kilometrů směrem na sever.

Cesta na sever

Snaží se využít možností až donedávna pohostinných skandinávských zemí, od letošního ledna ale naráží na hraniční kontroly mezi Dánskem a Švédskem (více o nich čtěte zde). Řada z nich tak končí v dánských azylových centrech daleko od velkých měst.

Někteří propadají depresi a začnou spoléhat výhradně na systém dávek ze strany státu. Bez udělení azylu totiž nemůžou pracovat. Najdou se však i tací, kteří se i s nejistou budoucností snaží zapojit do evropské společnosti. Dobrým příkladem je příběh 23letého Muáze, který přicestoval do Dánska v roce 2013 z afrického Čadu.

„Podobně jako mnoho dalších, i já žiji v azylovém centru, kde v podstatě nic se neděje. Lidé jen posedávají celý den ve stejné místnosti,“ popisuje podmínky v centrech pro uprchlíky. Ven se můžou podívat, kdy se jim zachce, na cestu do měst však většinou nemají peníze.

Zapojení do evropské společnosti

Muáz se před časem doslechl o kodaňském komunitním centru Trampoline House, kde dobrovolníci pomáhají přistěhovalcům s integrací do společnosti (rozhovor s ředitelem centra najdete zde).

„Mám tady přátele, chodím sem rád, trénuji tady dánštinu a angličtinu. Od té doby, co jsem přišel do Dánska, se zdejšími kamarády chodíme hrát fotbal. Moc rád taky tančím. Jediné, o čem teď sním, je stabilní život. Nezáleží na tom, ve které zemi to bude,“ přeje si Muáz.

23letý Muáz pochází z Čadu, v Dánsku nyní žije v jednom z uprchlických center.

Od roku 2013 čeká na udělení dánského azylu také Íránec Bozorgmehr. Žije v táboře Sjælsmark. Podle svých slov se tam cítí jako v kleci. Bez jakéhokoli vyžití a kontaktu s okolím. Do společnosti se dostává jen jednou za čas, když navštíví kodaňské komunitní centrum.

„Ve vlasti jsem měl firmu, byl jsem aktivní a podílel jsem se na utváření společnosti,“ vzpomíná Bozorgmehr na život v Íránu, kde se živil jako počítačový expert. Podle svých slov pracoval v několika firmách a v oboru má 14letou praxi, kterou by rád využil i v Dánsku. Doufá, že v blízké době mu úřady udělí azyl.

Dvaatřicetiletý Syřan Ahmed do Evropy přicestoval už v roce 2010, tedy před vypuknutím občanské války. Několik měsíců žil na ulici v Řecku, v roce 2011 mu dánské úřady udělily azyl a umístily ho do oblasti Allerød nedaleko Kodaně. Ahmed si zde chtěl otevřít krejčovství.

V domovském Homsu měl totiž v oboru slušnou praxi. Jeho jazykové schopnosti mu však znemožňovaly podnikat. Později začal vypomáhat v pečovatelském domě, kde si zlepšil dánštinu i angličtinu. V roce 2013 si vzal za ženu Dánku a nadále pokračuje v práci ošetřovatele.

Jahandar pochází z Íránu. Před útěkem do Evropy se živil jako kadeřník.

Bozorgmehr do Dánska přišel v roce 2013. V rodném Íránu měl praxi v oboru IT.

Ne všichni však chtějí svou budoucnost spojit s Dánskem, pro řadu běženců je jen přestupní stanicí na cestě do Stockholmu. Před zavedením hraničních kontrol měli celou řadu možnosti, jak překonat úžinu Öresund. Někteří cestovali vlakem či autobusem přes most spojující Kodaň a Malmö. Pokud je při pokusu nezadržela policie, měli vyhráno. Ti nejzoufalejší se pokoušeli do dostat přes most pěšky, žádnému se to však nepodařilo (více o mostu přes Öresund zde) .

Na člunu přes úžinu

Další možnost, jak se dostat přes úžinu, se naskýtá mezi přístavy Helsingør a Helsingborg. Stejně jako mezi Tureckem a Řeckem zde uprchlíci na gumových člunech zkoušeli přeplout chladné vody průlivu. Některým se to podařilo, jiné dopadla pobřežní stráž. Podobně skončili i ti, kteří zkusili cestu trajektem.

Všichni zadržení se vrátili do azylových center v Kodani, nejčastěji uprchlické dobrodruhy vítalo centrum Sandholm severně od Kodaně. Od dalších pokusů je to neodradilo. Se zavedením kontrol však úspěšnost klesla na minimum. Některým z uprchlíků se však i přesto podařilo doplout ke švédským břehům.

V poslední době jim v tom pomáhá skupina aktivistů, kteří i přes hrozbu trestního stíhání čas od času uprchlíky vozí na plachetnicích přes Öresund do Švédska.

Jednou z těchto aktivistek je i 24letá Dánka Annika Holm Nielsen. Podle svých slov dobře ví, že při svých plavbách riskuje. „Samozřejmě je to vždy dilema, když porušujete zákon. Není to ale něco, co bych dělala každý den,“ vysvětluje. Policie už v souvislosti s pašeráctvím zadržela 14 lidí, kteří se pokoušeli s uprchlíky přeplout do Švédska.

Cílem většiny běženců mířících do Švédska je Stockholm, kam se nejčastěji vydávají vlakem z centrální stanice v Malmö (reportáž z Malmö najdete zde). Ta byla před zavedením hraničních kontrol dočasným domovem desítek uprchlíků. Nyní se zde vyskytují jen výjimečně.

Centrální nádraží v Malmö bylo před zavedením hraničních kontrol plné uprchlíku. Nyní nádraží využívají jen ti, kteří se chtějí dostat dál do Švédska (12. února 2016)

„Do Malmö jsem se dostal minulý týden. Trajektem jsem se přeplavil do Helsingborgu. Teď se snažím získat peníze, abych mohl dál,“ vysvětlil reportérovi iDNES.cz postarší Afghánec Abbás, který u hlavního nádraží v Malmö budil pozornost množstvím tašek, které s sebou vláčel.

Proč se rozhodl cestovat dál do Stockholmu, vysvětlit nedokázal. „Většina lidí, co znám, jela tam,“ řekl. Své plány ve švédské metropoli odmítl komentovat. „Třeba se tam nikdy nedostanu,“ dodal.

Otázkou zůstává, zda Abbás a spolu s ním desetitisíce dalších uprchlíků, kteří hledají spásu v cestě do Švédska, tuší, že lepší život zde s největší pravděpodobností nenajdou.

Mnozí skončí na předměstí metropole, stranou společnosti. V oblastech, jakými je například přistěhovalecká čtvrť Tensta, která má v očích švédské veřejnosti velmi pochybnou pověst (reportáž z tzv. no-go zóny najdete zde).

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejil vlak, hasiči evakuovali přes 60 lidí

Na hlavním nádraží v Ostravě vykolejily dnes ráno dva vozy expresního vlaku společnosti RegioJet. Hasiči evakuovali 61 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Provoz na frekventované trati byl asi hodinu a...

2. dubna 2025  7:44,  aktualizováno  10:15

Vláda je pod palbou kvůli návrhu k bydlení, který žádný nový byt nepřináší

Přímý přenos

Poslanci rozhodují o podobě nového zákona o podpoře bydlení, který by měl podle vlády pomoci lidem ohroženým bytovou nouzí. Jenže podle autora návrhu, exministra za Piráta Ivana Bartoše, koalice...

2. dubna 2025  5:16,  aktualizováno  10:13

Díky za ty historky, Lojzíku! Na Švehlíka vzpomínají Prachař, Mádl i Zelenka

Jako na osobnost, ikonu a originálního člověka vzpomínají herečtí kolegové na herce Aloise Švehlíka. „Měli jsme ho moc rádi,“ uvedl mimo jiné pro iDNES.cz David Prachař, který se Švehlíkem dlouhé...

2. dubna 2025  9:21,  aktualizováno  10:11

Kluby rváčů a bílá nadřazenost. Švédští extremisté rekrutují i malé chlapce

Premium

Jsou radikální, nebojí se násilí a jako vzor jim slouží nekompromisní influenceři i nové vedení Spojených států. Švédská extremistická a krajně pravicová scéna se v posledních letech proměnila...

2. dubna 2025

Ústavní soud zneplatnil část zákona o zboží, které jde využít i pro vojenské účely

Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona o obchodu se zbožím dvojího užití, tedy materiálem s civilním i vojenským využitím. Zákon vylučoval přezkum rozhodnutí o neudělení vývozního povolení soudy....

2. dubna 2025  9:51

Je jako římský císař, napsal kostarický exprezident o Trumpovi. Sebrali mu vízum

Spojené státy v úterý zrušily americké vízum kostarickému exprezidentovi Óscaru Ariasovi Sánchezovi, který o současné hlavě USA Donaldu Trumpovi napsal, že se chová jako „římský císař“. O americké...

2. dubna 2025  9:49

Sedmiletý Vašek má těžký autismus. S rodiči komunikuje pomocí obrázků

Vašek je veselý a aktivní sedmiletý chlapec. Miluje výlety, je velmi společenský a má rád lidi. Na první pohled vypadá jako zdravé dítě. Jenže nemluví. Trpí těžkým autismem a komunikace je pro něj i...

2. dubna 2025  9:30

Policie vyšetřuje nehodu vlaku s benzenem i jako poškození životního prostředí

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, kde v únoru vykolejily cisterny s toxickým benzenem a poté došlo k velkému požáru, o trestný čin poškození a...

2. dubna 2025  9:29

V Čáslavi hořel byt, plameny ženu popálily na třetině těla

V Čáslavi ve středu ráno hořel byt. Uvnitř byla žena, která se popálila a záchranáři ji museli převézt do nemocnice. Z domu hasiči evakuovali celkem 13 lidí z osobních bytů, po uhašení požáru se...

2. dubna 2025  8:54

OBRAZEM: Takhle už ho neuvidíte. Srdce české železnice se změní k nepoznání

Na české železnici před pár týdny začala největší ucelená modernizace železničního uzlu v historii. Stavba, během které je mimo jiné naplánována výměna desítek kilometrů kolejí a stovek výhybek, bude...

2. dubna 2025  8:39

Zemřel Alois Švehlík. Herci s nezaměnitelným hlasem bylo 85 let

Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík. Herec s nezaměnitelným hlasem vynikal v dabingu, namluvil Jacka Nicholsona či Charlese Bronsona. Smutnou zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk....

2. dubna 2025,  aktualizováno  8:38

Čína pokračuje v manévrech kolem Tchaj-wanu. Cvičí totální blokádu ostrova

Čína druhým dnem podniká manévry kolem Tchaj-wanu. Podle agentury Reuters jim nově dala kódové označení. Tchaj-wan okolo svého území evidoval za posledních 24 hodin v činnosti 76 čínských vojenských...

2. dubna 2025  7:24