Žádostí o azyl je v Evropě třikrát víc než uprchlíků, ukazují data - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Žádostí o azyl je v Evropě třikrát víc než uprchlíků, ukazují data

  19:49
Úřady evropských zemí loni zaevidovaly 1,6 milionu žádostí o azyl. Lidí na starý kontinent přišlo výrazně méně, mnozí ale zažádali víckrát. Počet přiznaných statutů uprchlíka bude oproti počtu žádostí zhruba třetinový. Evropská unie ovšem nedokáže vrátit domů ani polovinu neúspěšných žadatelů.
Přes chladné počasí se z tureckého pobřeží k řeckým ostrovům každý den plaví...

Přes chladné počasí se z tureckého pobřeží k řeckým ostrovům každý den plaví stovky běženců (3. ledna 2016) | foto: AP

Ne snad, že by ta čísla měla zlehčovat situaci. Války v Sýrii, Iráku i jinde na světě se nechýlí ke konci, napětí v Evropě roste a prognózy roku 2016 nevěstí žádný obrat nepříznivých trendů. Různých cifer, uváděných politiky a médii s odkazy na statistiky, je tolik, až se zdá, že nikdo neví, kde je pravda.

Portál iDNES.cz sestavil pravděpodobný obraz situace založený na analýze dostupných dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Evropského statistického úřadu (Eurostatu) a Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), spadajícího pod německé ministerstvo vnitra. To proto, že Německo je cílovou zemí většiny migrantů.

Chybí prosinec

Statistiky UNHCR neobsahují prosincové součty, u Eurostatu scházela v době vzniku článku i část listopadu. Počty běženců příchozích do Řecka v prosincových dnech naznačují, že za prosinec může do Evropy přibýt zhruba 80 % lidí oproti listopadu. Tedy velmi zhruba kolem sto tisíc.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky uvádí celkový počet žádostí o azyl v Evropě v roce 2015 na úrovni 1,62 milionu. V samotném kritériu je ale první háček snah interpretovat statistiky: mezi počtem žádostí a počtem žadatelů je propastný rozdíl.

UNHCR totiž započítává i žádosti, které běženci podali v tranzitních zemích, aby se dostali dále. Číslo tak zvyšuje především 485 tisíc žádostí v Srbsku a 174 tisíc žádostí v Maďarsku. A ty souhrnné číslo „nafukují“.

V Maďarsku a na Balkáně nechce zůstat téměř nikdo

Jiné statistiky UNHCR - počty migrantů procházejících balkánskou cestou, která je mezi ostatními zcela dominantní - totiž výmluvně ukazují, že jihovýchod Evropy je skutečně jen průchozím místem, v němž podle všeho zůstává jen zanedbatelný počet lidí.

"Zdraví bojeschopní muži bez rodin"

Mnozí kritici migrační politiky EU tvrdí, že naprostá většina žadatelů o azyl jsou „mladí, zdraví a bojeschopní muži bez rodin“.

Mezi evidovanými migranty činí podle Eurostatu podíl mužů ve věku 18-34 let celkem 42 %. Kolik z nich není zdravých a kolik z nich má rodiny, statistiky neuvádějí. V žádném případě ale netvoří naprostou většinu.

Historik Petr Zídek připomíná, že po komunistickém puči v Československu v roce 1948 prchali také převážně muži. „81,5 % uprchlíků byli muži, průměrný věk uprchlíků byl 23,7 roku, 67,1 % uprchlíků byli svobodní. A 69,6 % mužských uprchlíků byli mladíci ve věku 15-29 let,“ uvedly Lidové noviny.

Tato statistika samozřejmě nevypovídá nic o rizicích spojených s nynější migrační vlnou do Evropy. Pouze ukazuje, že určité vzorce - například strukturu migrantů - mají velké pohyby obyvatelstva často podobnou.

Za poslední čtyři měsíce roku 2015, k nimž UNHCR poskytuje data, do Řecka přišlo přibližně 551 tisíc migrantů. Do Srbska, které je dalším jistým článkem balkánské cesty, 572 tisíc. Do Slovinska a Maďarska (alespoň jednou z těchto zemí je nutné projít cestou na Západ) celkem 617 tisíc, do Rakouska 647 tisíc.

Důvod postupného růstu počtu procházejících migrantů v každé další zemi balkánské trasy UNHCR nerozvádí, pravděpodobně za ním ale stojí přidávání se místních obyvatel (například obyvatel Albánie či Kosova nebo také méně medializovaná migrační trasa z Ukrajiny do Maďarska) do migračního proudu.

Počty procházejících lidí jsou založené na pozorování pohybu na hranicích - pracovníky UNHCR, vládními institucemi i humanitárními organizacemi. Nelze je tedy zaměňovat s počty žadatelů o azyl, naopak velmi silně naznačují, že žádosti o azyl podané na Balkáně a v Maďarsku jsou jen formální.

Pravdě blízký milion. EU za uprchlíky uzná jen polovinu

To ostatně dokládá i Eurostat, podle nějž Maďarsko za první tři čtvrtletí roku 2015 řešilo jen zhruba dva a půl tisíce žádostí o azyl (např. třetí čtvrtletí zde). Čísla u Německa o pár řádků výše ukazují, že cílová země vypadá co do vytíženosti v řešení žádostí zcela jinak.

Data Eurostatu a UNHCR se téměř shodují v jednom velmi důležitém čísle: počtu žádostí o azyl podaných loni ve státech EU a v trojici dalších vyspělých zemí - Švýcarsku, Norsku a na Islandu. UNHCR udává počet 1,13 milionu žádostí, Eurostat pak 1,23 milionu žádostí za srovnatelné období (bez prosince). Rozdíl v tomto případě může být zapříčiněn například rozdílnou rychlostí získávání údajů od vlád jednotlivých zemí.

Nepočítáme-li žádosti v tranzitním Maďarsku, připadá pak na osmadvacítku, Švýcarsko, Norsko a Island 957 tisíc žádostí podle UNHCR či 1,059 milionu dle Eurostatu (opět bez prosince).

Zde vstupuje do hry další důležitá statistika: jen zhruba 48 % všech žádostí o azyl v EU skončí úspěšně (za úspěch z pohledu žadatele počítáme azyl i ostatní formy mezinárodní ochrany, které žadatel může získat, pozn. red.), uvádí Eurostat (viz data za první, druhé a třetí čtvrtletí). Číst to lze i tak, že mezi 1,62 milionu žádostí o azyl je zhruba půl milionu lidí, kteří azyl dostanou.

Rozhodnuté žádosti o azyl (nejčastěji žádající národnosti, 1. - 3. čtvrtletí 2015)
PůvodŽádostiÚspěšnostPůvodŽádostiÚspěšnost
Sýrie86 56495,9 %Pákistán13 00026,7 %
Kosovo30 9102,0 %Nigérie11 35026,0 %
Albánie25 1002,9 %Afghánistán11 16568,8 %
Srbsko17 2251,3 %Rusko8 96021,6 %
Eritrea17 20086,7 %Bangladéš8 96015,5 %
Irák16 67587,7 %Mali7 03029,6 %

Z tabulky je také zřejmé, že rozhodnutých žádostí je výrazně méně než žádostí podaných. Žádosti ze zemí západního Balkánu se daří řešit (téměř bez výjimek jsou odmítnuty) rychleji než žádosti z jiných států. Ovšem první tři místa v celkovém počtu podaných žádostí zabírají Sýrie, Afghánistán a Irák.

Problémy statistik: zdvojené žádosti a malý počet návratů

Ze současných dat se velmi těžko odhaduje, kolik migrantů podalo uvnitř EU více žádostí o azyl. Zároveň prakticky není jak zjistit, kolik migrantů se po Evropě pohybuje, aniž by zatím byli kdekoliv registrováni (takoví lidé nemohou ani legálně pracovat, ani získávat sociální příspěvky).

Další potíží pak zůstává poměrně nízká úspěšnost EU ve vracení lidí, kteří se žádostí o azyl neuspěli, do zemí původu. Podíl těch, které se podaří vrátit a kteří z pohledu EU nejsou uprchlíky, podle dostupných dat činí asi 40 %. EU dosud nebyla příliš úspěšná ve zvýšení tohoto podílu.

Milion lidí v Německu? Nebo taky ne, registrace je anonymní

Nejpřitažlivější cílovou zemí pro cizince usilující o azyl v Evropě je Německo. Také tam v minulých týdnech probleskly zprávy o milionu běženců (pocházejí z webu spolkového ministerstva vnitra), u tohoto čísla však zůstává důvod k opatrnosti.

Odpovídá totiž počtu lidí, kteří podstoupili rychlou prvotní registraci do systému zvaného EASY. „Registrace je anonymní, do systému se jen ukládá země původu, počet lidí a rodinné vztahy ve skupině. Žádná osobní data se při registraci nezjišťují,“ popsala pro iDNES.cz Edith Avramová z tiskové služby Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky. I v této databázi tak mohou být například záznamy o lidech, kteří přes Německo mířili do Skandinávie.

Celkem se v databázi EASY za loňský rok objevilo 1,092 milionu žádostí. Syrských je 428 tisíc, afghánských 154 tisíc, iráckých 122 tisíc, albánských 69 tisíc a kosovských 33 tisíc.

Ze systému EASY se migranti rozdělují podle tzv. Königsteinského klíče (psali jsme o něm zde) jednotlivým spolkovým zemím, v nichž se odehraje řádné azylové řízení. Řádných žádostí o azyl Německo v roce 2015 eviduje 477 tisíc, z toho 163 tisíc Syřanů, 55 tisíc Albánců, 37 tisíc Kosovanů, 32 tisíc Afghánců a 31 tisíc Iráčanů.

I mezi nimi můžou být lidé, kteří předtím požádali o azyl jinde v EU. „V Německu může o azyl požádat každý,“ vyloučila Avramová pro iDNES.cz možnost, že by Němci nepřijali žádost o azyl od člověka, který už požádal jinde. Taková žádost však podle ní obvykle není vyřízena kladně a Německo žadatele vydá do země, kde o azyl žádal dříve. Poměrně často může takovou zemí být Maďarsko - na tranzitní trase je prvním unijním státem, v němž migranti ve velké míře žádosti podávali.

Odpověď na otázku, kolik uprchlíků přišlo loni do Evropy, není snadná, vždy záleží na přesné formulaci dotazu. Statistiky ale nasvědčují tomu, že naději na azyl má za loňský rok něco mezi pěti a šesti sty tisíci lidí z těch, kteří se někde registrovali. Dopočet do více než milionu pak tvoří lidé, kteří na azyl nárok nemají a které se EU - často neúspěšně - bude snažit vrátit domů.

Migrační vlna pokračovala i v prosinci loňského roku, záběry z řeckého Pirea:

18. prosince 2015

Z Lesbu do Pirea přicestovaly v pátek stovky dalších migrantů | (0:44) | video: Reuters

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Banky škrtají pokladní služby na pobočkách. Není o ně zájem

O hotovost Češi zájem mají, ale ne na pokladnách bank. Většinou své hotovostní operace řeší přes bankomaty a vkladomaty. Banky proto reagují úpravou služeb. Navyšují počty bankomatů a snižují počty...

2. dubna 2025

Anglie ponížena. Fotka zajatých mariňáků odstartovala válku o Falklandy

Češi mají Bílou horu, Argentinci Malvíny. Válku o ostrovy v jižním Atlantiku poseté ovčími bobky sice před třiačtyřiceti lety projeli, nad fotkami z invaze jim však dodnes jihne srdce. Příběh té...

2. dubna 2025

Spočítat povrch a objem 3D těles se hodí, ať už kutíte či děláte přijímačky

Premium

Na první pohled to může vypadat jako bláhové stavění z kostek, ale i v praktickém životě se hodí umět pracovat s tělesy v prostoru a spočítat jejich objem nebo povrch. Třeba až budete stloukat...

2. dubna 2025

Byty z úspor na důchod. Na trh s bydlením může přitéct až osmnáct miliard

Premium

Je velká šance, že na trh s bydlením brzy přitečou miliardy z penzijních fondů, ve kterých si Češi i s pomocí státních příspěvků spoří na důchod. Sněmovna by totiž ve středu měla rozhodnout, zda...

2. dubna 2025

ANALÝZA: Cla za odběr ruské ropy? Trump se zlobí na Putina a hledá, jak přitvrdit

Premium

Takže Donald Trump je na Vladimira Putina, kterého „zná dlouhou dobu a dobře si s ním rozumí“, teď zrovna „naštvaný a pissed off“, což radši ani nebudeme překládat, protože to znamená, že je tak...

2. dubna 2025

Omezení pohybu, zóny 3 km. Pokud by slintavka pronikla do Česka, stát má plán

Premium

Vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků slintavka a kulhavka (SLAK) se přibližuje k hranicím České republiky. Státní veterinární správa proto připravila plán pro případ, že se nákaza vyskytne...

2. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025