Čísla zveřejněná deníkem Süddeutsche Zeitung ukazují, že německým úřadům se „pod rukama“ ztratilo 13 procent migrantů, kteří do země dorazili v roce 2015. Tedy zhruba každý osmý. Nikdy nedorazili do středisek, kde pro ně bylo připravené provizorní ubytování a jídlo.
Online reportáž |
Migranti se vytratili během přerozdělovacího procesu, kterému se v Německu říká EASY. Po překročení německých hranic musí žadatelé o azyl podstoupit jen zcela základní registraci, kde se úředníci neptají na jejich původ ani citlivé osobní údaje (o německých kvótách jsme psali zde).
Na základě interních kvót se pak žadatelé posílají do jednotlivých spolkových zemí napříč Německem, kde čekají na výsledek azylového řízení. 130 tisíc migrantů se tam však už úřadům nepřihlásilo.
Útěk za hranice nebo mimo zákon
Uprchlická krizeŽENY: Uprchlice po nocích drží hlídky DÁNSKO: Přes úžinu na plachetnici STOCKHOLM: No-go zóna na vlastní kůži ARKTIDA: Běženci přivykají polární noci POBŘEŽNÍ STRÁŽ: Jedeme na 150 procent ŠVÉDŠTÍ DEMOKRATÉ: Počet azylantů by měl být nula ÖRESUND: Z mostu je pomník uprchlické krize UČITELKA: Česky naučila stovky uprchlíků KODAŇ: Všichni jsme rasisté, říká šéf klubu pro běžence MALMÖ: Reportáž z města, které je branou do Švédska ŘECKO: V Egejském moři roste zeď proti běžencům |
Důvodů může být podle ministerstva hned několik. Část migrantů Německo nepovažuje za cílovou zemi a snaží se uprchnout například do Skandinávie.
Dánsko kvůli nim obnovilo kontroly na hranicích s Německem a přísná opatření zavedli i Švédi na trase mezi dánskou Kodaní a Malmö, kde je nutné vystoupit z vlaku a předložit doklady soukromé ochrance. Hraniční kontroly nedávno na vlastní kůži zažil i reportér iDNES.cz (reportáž najdete zde).
Někteří migranti navíc využívají zmatků na přetížených imigračních úřadech a žádosti o azyl podávají opakovaně, takže mohou německé statistiky snadno přerůst skutečný počet migrantů.
Další však podle ministerstva vnitra zkrátka „zmizí“ v ilegalitě - třeba když jim je jasné, že by azyl nedostali.
Odhad Berlína: Migrantů přijde ještě 2,5 milionu
Německá média ve čtvrtek zveřejnila odhad ministerstva hospodářství, podle kterého do země v letech 2016 až 2020 dorazí zhruba půl milionu migrantů ročně. Celkem by jich tak současná migrační vlna do Německa přivedla zhruba 3,6 milionu (více se dočtete zde).
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble už vyzval k výraznému snížení počtu přijímaných žadatelů o azyl. „Počty uprchlíků musí dramaticky klesnout, jinak to už nezvládneme,“ prohlásil podle agentury DPA. Narážel tím na dřívější výroky kancléřky Angely Merkelové, která loni v souvislosti s migrační krizí proslula výrokem „Wir schaffen das“ - to zvládneme.
Poslanci Spolkového sněmu ve čtvrtek schválili novelu azylových zákonů, která by měla zrychlit azylová řízení a usnadnit deportace odmítnutých žadatelů. Lidé, kteří se před úřady snaží zatajit svou zemi původu, mohou o azyl přijít. Německo bude také vyhošťovat lidi, kteří se dopustí zločinu a budou za něj odsouzeni k nepodmíněnému trestu vězení. Nová opatření v pátek projednává i horní parlamentní komora - spolková rada.