Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:44

Vážení čtenáři, on-line přenos z dnešního dění na české politické scéně končí. Děkujeme Vám za pozornost.

22:41

Shrnutí

• Vláda schválila návrh na uskutečnění cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny. Prezident už předtím vzkázal, že pojede bez ohledu na to, jak ministři rozhodnou.
• Hnutí ANO na ranním koaličním jednání vyzvalo ČSSD, ať vypoví koaliční smlouvu. Sociální demokraté to ale odmítli, řekl po skončení schůzky vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na jednání vyloučil, že by mohl rezignovat, hnutí ANO však současně přišlo se jménem možného nástupce, pokud by prezident vyhověl návrhu premiéra na Babišovo odvolání, dodal Bělobrádek.
• Sněmovna po mnohahodinovém jednání schválila usnesení, že Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu.
• Večer se v Liberci sešli Zeman, Babiš, Bělobrádek a ministr vnitra Chovanec (ČSSD). Schůzku koaličních lídrů svolal Zeman, premiér Bohuslav Sobotka se nemohl zúčastnit kvůli pracovní cestě do Lucemburska. Nahradil ho proto Chovanec. Řešení krize ale schůzka nepřinesla. ČSSD a KDU-ČSL trvají na odchodu Babiše z vlády. Prezident na jednání podle Bělobrádka řešení navrhl, strany ho musí projednat.
• V několika českých městech se v podvečer uskutečnily demonstrace proti Zemanovi a Babišovi. V Praze se jí zúčastnilo více než 10.000 lidí, v Brně zhruba 4000, v Českých Budějovicích, Plzni, Olomouci, Zlíně a také v Liberci to byly stovky lidí.

22:21


22:15


22:09


22:07


22:05

„Z pohledu sociální demokracie jako vládní strany nám sněmovna pomohla v tom, co požadujeme a doufám, že to bude také jasný pokyn pro to, aby prezident jednal,“ řekl novinářům místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

21:57

Že poslanci hnutí ANO nehlasovali ani pro tu část usnesení, která vyzývá prezidenta republiky, aby dodržoval Ústavu, už nepřekvapuje nikoho

— Marek Ženíšek (@zenisek_m) 10. května 2017

21:56

"Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením, a že je nechceme," řekl předseda lidovců Bělobrádek.

21:55

ImageText

21:54

Chovanec dodal, že návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat. "Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl novinářům Chovanec.

21:53

"Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO," řekl Chovanec novinářům po jednání v Liberci. "A ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády," dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

21:50

"Poslanecká sněmovna podle mého názoru splnila svoji povinnost, kdy jasně řekla, co patří ke standardům evropské civilizované politiky," řekl ČTK k výsledkům hlasování Sněmovny předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

21:45
21:38

Řešení politické krize schůzka prezidenta se zástupci koalice nepřinesla, ČSSD a KDU-ČSL trvají na Babišově odvolání, řekli Bělobrádek a Chovanec.

21:34

ImageText

21:31
10.května 2017 v 21:04, příspěvek archivován: 10.května 2017 v 21:31

Milý pán z hotelu se nad novináři slitoval a donesl jim všem kávu. Prý máme číst mezi řadky, že to asi ještě bude trvat. https://t.co/JzOszIpL3j

21:28

Okolnosti svolání Zemanovy liberecké schůzky jsou podle premiéra Sobotky způsobem, jakým Hrad dělá politiku. Bylo to podle něj zbytečné a malicherné.

21:26

21:25