Protopopov: O Andyho jsem se staral jako o bratra, neunesl jsem ho

  6:26aktualizováno  6:26
„Vyslechl jsem si, že mě zabije, že zabije tátu i sebe. Nemám mu to za zlé, jeho nemoc je děsivá,“ řekl pro deník Právo Petr Protopopov. Andreje Babiše mladšího prý na Krym neunesl, jeli si tam odpočnout od mediálního tlaku způsobeného kauzou Čapí hnízdo.
Babiše jsem neunesl, říká Protopopov (Deník Právo, 15.11.2018)

Babiše jsem neunesl, říká Protopopov (Deník Právo, 15.11.2018) | foto: iDNES.cz

„Moje práce spočívala v podpoře a dohledu nad Andym,“ vysvětlil v rozhovoru pro deník Právo Petr Protopopov. Podle svých slov dělal Andreji Babišovi mladšímu společníka a asistenta. „Staral jsem se o něj jako o bratra, trávili jsme spolu volný čas. Ráno jsem ho vytahoval z postele, šel s ním lékaři nebo na úřad a zaměstnával ho přes den,“ uvedl. 

Kauza Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš ve středu na tiskové konferenci prohlásil, že jeho syn trpí schizofrenií. Více čtěte zde: Babiš: Co se stalo, je puč Palermo. Můj syn trpí schizofrenií.

Podle Protopopova naplno vypukla nemoc Babiše mladšího 17. července 2015, kdy ho policie nechala převést na psychiatrii v Havlíčkově Brodě a poté do Národního ústavu duševního zdraví, kde pracovala Protopopova manželka.

„Odstavil auto na D1, myslel si, že má v autě bombu. Na policii byl agresivní, tak ho převezli na psychiatrii, kde měla ten den službu moje žena. Od té doby to všechno začalo. Pan Babiš starší manželku pak požádal, zda by mu se synem nepomohla a nesehnala mu nějakého opatrovníka. Tak jsem si řekl, že to zkusím,“ líčí Protopopov.

Kauza Babišova syna

Podle svých slov se o Andreje Babiše mladšího první čtyři měsíce staral z vlastního přesvědčení. Do Agrofertu prý nastoupil na pozici řidiče až v v lednu 2016.

„V Agrofertu jsme s Andym rozváželi různé věci. Dělali jsme tak sedm osm hodin, ale trávili jsme spolu reálně více času. Pokud jde o mzdu, samozřejmě to nebyl 20tisícový plat uklízečky. Zabralo mi to hodně času, ale pan Babiš mě platil slušně. Že by to ale bylo přes sto tisíc, tak to ne,“ vysvětlil.

Svůj vztah s Babišem mladším Protopopov popisuje jako vztah k nevlastnímu bratrovi. „Schizofrenie, kterou trpí, je strašná. Byl schopen fungovat, pracovat a žít. Ale kdybyste ho jen tak nechal, tři dny nevyleze z bytu. Do všeho jej musíte nutit,“

„Neví, že je psychicky nemocný. Spoustě lidem říká, že mu nic není, že je všechno v pořádku a že za všechno můžou policajti,“ popsal Protopopov. 

Redaktorům Práva muž také odpověděl na dotazy týkající se cesty do Moskvy a na Krym, kam měl podle slov Babiše mladšího Protopopov unést. „Tlak novinářů byl po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo enormní. Chtěl jsem prostě odjet z toho pekla, než se situace uklidní, a hlavně jsem chtěl, aby Andy přišel na jiné myšlenky.“

Tajemný Protopopov. Únosce, nebo bodyguard ve službách Babiše?

„Nejsem Čech, z mého pohledu není Krym anektované území, ale součást Ruska. Jinak než česky a rusky se nedomluvím. A protože v Rusku v září nebylo jinde teplo než na Krymu, tak jsme jeli tam,“ vysvětluje Protopopov výběr destinace a dodává, že se na Krymu Babiš seznámil se slečnou. 

„Andy napsal ve špatné chvilce do Kriminalistického ústavu e-mail, že jsem ho na Ukrajinu unesl. Mrzí mě, když tvrdí, že ze mě má strach. Dva a půl roku jsem mu věnoval svůj čas a stálo mě to spoustu nervů. Teď jsem já i moje rodina vláčeni médii. Ale Andymu to nemám za zlé. Schizofrenie je děsivá,“ uvedl Protopopov.

15.listopadu 2018 v 08:47, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 08:54

Člověk, kterému premiér svěřil do péče svého syna, o kterém říká, v jak špatném stavu je. https://t.co/OTzkvtp7Cy https://t.co/OTzkvtp7Cy

K rozhovoru se vyjádřil předseda vlády Andrej Babiš. „Děkuju manželům Protopopovým, že nám naprosto nad rámec všeho běžného pomohli a že Petr Protopopov věnoval dva a půl roku svého života mému synovi. Dal mu přátelství, svůj čas, naslouchal mu, pomáhal mu,“ napsal premiér na svém Facebooku. 

15.listopadu 2018 v 07:25, příspěvek archivován: 15.listopadu 2018 v 08:20

Zdravím vás všechny tady na mém Facebooku. Dneska to bude vážné. A smutné.

Je tady mezi vámi hodně rodičů. Mít děti je jedna z věcí, které vás naplňují nejvíc v životě. Dětem věříte, přejete jim jen to nejlepší. Někdy zlobí, jsou to přece děti. Vždycky jim odpustíte. Odpustíte jim prakticky cokoliv. Hlavně, že jsou zdravé.

Věříte, že se v životě najdou. Že budou šťastné. Že jednou najdou někoho, kdo je bude mít rád. Založí rodinu. A třeba vám dají vnoučata.

Syn premiéra Andreje Babiše je významnou figurou v kauze Čapí hnízdo. Reportéři Seznam Zpráv s ním mluvili ve Švýcarsku, kde nyní žije i se svou matkou. Babiš mladší řekl novinářům například to, že byl držen na Krymu proti své vůli. Informovali jsme o tom zde: Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

Další z rubriky

Hladové dítě se hůř učí, zní argument pro obědy zdarma

Ilustrační snímek

Hladové dítě se učí hůře než dítě najedené. Na příkladu dětí ze sociálně slabých rodin, které dostávají obědy zdarma,...

Ještě pořád se otáčím za policejními vozy, říká velvyslanec Tomáš Tuhý

Bývalý policejní prezident Tomáš Tuhý

Pracoval pro českou policii přes 27 let. Letos na podzim skončil jako policejní prezident a přesunul se na post...

Odmítám kandidovat do EP za TOP 09, oznámil europoslanec Štětina

Senátor Jaromír Štětina přichází do volebního štábu TOP 09 v Praze. (11. října...

Europoslanec Jaromír Štětina odmítl v příštím roce obhajovat svůj post ve volbách do Evropského parlamentu na...

Najdete na iDNES.cz