Babišův syn Andrej uvedl, že byl jako pacient hospitalizován v Národním ústavu duševního zdraví a v současnosti bere léky.
Kauza Čapí hnízdo |
Andrej Babiš ml. ve Švýcarsku řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou. Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO, které vede Andrej Babiš starší.
Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym. „Zneužil toho, že můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,“ řekl Babišův syn. Zároveň ale připustil, že jeho otec nemusel o pozadí únosu vědět.
„Řekla mi (Protopopová): máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší. „On (Protopopov) mi řekl na Ukrajině: Já a tvůj otec uděláme všechno, abys byl zavřený,“ uvedl.
Protopopova se podle svých slov bál, a proto oznámil české policii, že byl unesen. Policie se podle předchozích zpráv serverů Neovlivní.cz a iROZHLAS.cz oznámením zabývala, ale neodhalila žádné protiprávní jednání.
Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch nyní poprvé oficiálně připustil, že zvažuje rozdělení kauzy. A že se stále nepodařilo vyslechnout všechny obviněné.
Národní ústav duševního zdraví na Facebooku napsal, že Protopopová v něm pracuje na malý úvazek a že vedení ústavu informace zpravodajského serveru prověří. „Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl ústav.
„Ve svém osobním životě, ale i lékařské praxi jsem se vždy chovala podle svého nejlepšího vědomí a navíc jsem vždy ctila přísahu, kterou jsou složila a lékařskou etiku. Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy a těm lidem jsem chtěla maximálně pomoci. Lživé informace, které se v posledních informacích objevily v médiích, mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ uvedla pro iDNES.cz Protopopová. Dodala, že se k dnešnímu dni rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát na Praze 8.
Babišův syn nyní žije ve Švýcarsku a má i tamní občanství. Webu Seznam Zprávy Andrej Babiš mladší řekl, že nyní bere léky a má lepší lékaře. Manželé Protopopovi se k tomu zatím nevyjádřili.
Syn je nemocný. Věcí se zabývá policie
„Můj syn je psychicky nemocný. Bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku. Moje dcera trpí bipolární chorobou. Mého syna nikdo neunesl, z ČR odjel dobrovolně. Tuto věc prošetřovala policie a sama došla k závěru, že se únos nikdy nestal,“ napsal iDNES.cz premiér Andrej Babiš.
„Odmítám tuto manipulaci a nehorázný tlak novinářů na orgány činné v trestním řízení. Je mi líto, že se tady pořádá hon na moji rodinu, který jsem jim svým vstupem do politiky způsobil,“ dodal premiér.
Celou kauzu by měl také premiér probrat na pravidelném setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. „V pondělí 19. listopadu večer se v Lánech uskuteční pravidelné setkání pana prezidenta s panem premiérem, které bude příležitostí k debatě mezi čtyřma očima nad aktuálními otázkami,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Zjištěním Seznam Zprávy se nyní zabývá i policie. „Policie ČR se informacemi uvedenými ve včerejším dílu pořadu Zvláštní vyšetřování v TV Seznam důkladně zabývá, vyhodnocuje jejich relevantnost,“ uvedli na Twitteru.
„V části týkající podezření ze zbavení osobní svobody či únosu, jak bylo naznačeno při rozhovoru reportérů s panem Andrejem Babišem mladším, Nejvyšší státní zastupitelství sděluje, že již dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření daného podezření,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.
„Vrchní státní zastupitelství v Praze si jako dohledové státní zastupitelství vyžádá standardně nejprve vyjádření dozorového státního zástupce ohledně jeho dalšího postupu s ohledem na informace uvedené v reportáži. Poté se rozhodne o dalších případných opatřeních,“ uvedl pro iDNES.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Vyžádám si informaci od dozorového státního zástupce, který je za tuto trestní věc odpovědný. Bez této informace neumím validitu věcí, které jsem si vyslechla v reportáži, vyhodnotit,“ uvedla pro Seznam.
Online reportáž |
Babiš v minulosti uváděl, že v době, kdy farma Čapí hnízdo získala dotaci, ji vlastnili jeho dva dospělí potomci a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové. „Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji,“ řekl nyní Babišův syn serveru Seznam Zprávy.
Politici žádají vyšetření údajného únosu Babišova syna, volají i po demisi |
Představitelé sněmovních opozičních stran v reakci na vyjádření Babišova syna žádají, aby premiér situaci vysvětlil. „Zítra (v úterý) navrhnu na předsednictvu a poslaneckém klubu KDU-ČSL vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry této vládě,“ sdělil na Twitteru místopředseda lidovců Marian Jurečka.
„Zjištěné skutečnosti mohou znamenat velký skandál. České soudy musí teď v první řadě určit znalce, který posoudí, zda je Andrej Babiš mladší skutečně nezpůsobilý trestního řízení nebo jde jen o účelové vyhýbání se trestnímu stíhání,“ uvedl na Twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Kauza Čapí hnízdo je vylhaná, řekl v lednu Babiš ve Sněmovně:
19. ledna 2018 |
PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo
|