Obyvatelé Slavjansku se schovávají před dělostřelbou ve sklepení. Podle doněckých separatistů použila vládní vojska při ostřelování Slavjansku i chemické zbraně na bázi chlóru.

Obyvatelé Slavjansku se schovávají před dělostřelbou ve sklepení. Podle doněckých separatistů použila vládní vojska při ostřelování Slavjansku i chemické zbraně na bázi chlóru. | foto: Reuters

Útočí na nás chemickými zbraněmi, obviňují Kyjev slavjanští povstalci

  • 174
Ukrajinské vládní síly prý použily při ostřelování Slavjansku chemické zbraně na bázi chloru. Podle ruské agentury RIA Novosti to tvrdí separatisté z Doněcké oblasti. Kyjevské velení „protiteroristické operace“ nařčení ostře odmítá.

Zástupce velitele povstaleckých sil v Doněcké oblasti Igora Strelkova podle RIA Novosti uvedl, že vládní jednotky v okolí Slavjanska „znovu použily chemické zbraně“. Po jejich ostřelování předměstí prý do nemocnic začali přijíždět lidé s příznaky otravy chlorem.

Krize na Ukrajině

„Byl proveden další útok na areál místního závodu AIZ. Jeden z povstalců byl vystaven chemické otravě a ve vážném stavu převezen do nemocnice,“ uvedl rovněž Strelkovův zástupce.

Povstalci se podle něj domnívají, že armáda nasadila chlorpikrin, tedy bezbarvou a prudce jedovatou kapalinu, která byla známá jako chemická zbraň za první světové války a která se v současnosti používá v zemědělství proti polním škůdcům.

Obrátíme se na OPCW, zvažuje Rusko

Mluvčí ukrajinských sil Aleksij Dmytraškovskyj však vzápětí obvinění označil za nesmysl. „Síly protiteroristické operace vedou odvetnou palbu jen ke své obraně. O žádné chemické zbraně nejde, je to nesmysl. Žádné chemikálie nepoužíváme,“ zdůraznil podle ukrajinské agentury UNN.

Ruský představitel v OSN Vitalij Čurkin už podle ruských médií vyzval k vyšetření údajného použití chemických zbraní na východě Ukrajiny.

Podle ruského velvyslance v Nizozemsku Romana Kolodkina připadá v úvahu i oficiální podnět k Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Ta koordinuje například likvidaci chemického arzenálu syrského prezidenta Bašára Asada.

Porošenko se s Putinem dohodl na kontrole hranic

„Abychom mohli podnět zaslat, je třeba najít zásadní důkazy. Zprávy z masových médií nestačí,“ citovala diplomata agentura RIA Novosti. Pokud by však zpráv začalo přibývat, je Rusko podle Kolodkina připravené podnět odeslat.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko se mezitím podle agentury Reuters dohodl se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, že budou společně usilovat o delší příměří mezi vládními silami a proruskými separatisty v Donbasu a efektivní kontrolu hraničních přechodů.

„Doufáme, co nejdříve propuknou přímé a věcné konzultace mezi ruskými a ukrajinskými pohraničníky, abychom mohli stanovit jasná pravidla přítomnosti pozorovatelů na ruských kontrolních stanovištích,“ řekl k tomu ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, kterého citovala agentura ITAR-TASS.

Dohoda vznikla během pondělní telefonické konference mezi Porošenkem, Putinem, Hollandem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

Klid zbraní, který původně Porošenko jednostranně vyhlásil do pátku, už oficiálně respektují obě strany konfliktu, byť se vzájemně obviňují z jeho porušování. Na pátečním jednání se znepřátelené tábory dohodly na prodloužení příměří o 72 hodin, tedy do pondělí.

Příměří skončilo ve 21 hodin, zatím ho nikdo neprodloužil

Zatím není jasné, zda Porošenko příměří znovu prodlouží. Dosavadní klid zbraní platil do 21:00 SELČ.

Agentura Reuters píše, že se ukrajinský prezident po skončení telefonické konference odebral na zasedání Národní bezpečnostní a obranné rady, kde se o budoucnosti končícího příměří radí se svými bezpečnostními poradci.

Někteří z nich se domnívají, že by oficiální příměří pokračovat nemělo. Podle generálního prokurátora Vitalije Jaremy utrpěla ukrajinská armáda navzdory „klidu zbraní“ v posledním týdnu značné ztráty a měla by problém vyřešit silou.

„Musíme to ukončit, vyčistit naše území od teroristů a dát lidem opět šanci, aby mohli žít v normálním státu,“ řekl novinářům Jarema.

Prodlužme klid zbraní, žádá Putin

Podle Putina by se klid zbraní měl opět prodloužit. První muž Ruska rovněž žádá, aby na jeho dodržování dohlédli pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Čtveřice státníků pořádala společnou videokonferenci už podruhé během několika dní. Podle Hollandeova úřadu se Porošenko s šéfem Kremlu dohodl na spolupráci, která by měla směřovat k propuštění vězňů a zajatců na obou stranách konfliktu. Účastníci konference se podle agentury Reuters shodli na nutnosti třístranných mírových vyjednávání.

Výsledkem čtyřstranného telefonického summitu je podle médií i domluva, že o realizaci projednávaných otázek budou v podobném formátu co nejdřív jednat ministři zahraničí všech čtyř zemí. Agentura AFP píše, že by se ještě v pondělí měla znovu sejít takzvaná kontaktní skupina tvořená jedním z bývalých ukrajinských prezidentů, ruským velvyslancem v Kyjevě a zástupcem OBSE. 

MAPA: Povstalci obviňují Kyjev z použití chemických zbraní při ostřelování Slavjansku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video