Činitel OSN svůj názor odůvodnil tvrzením, že je běžné, že české úřady zadržují přistěhovalce po dobu čtyřiceti až devadesáti dnů a podrobují je osobním prohlídkám, aby jim vzaly peníze na zaplacení nákladů na pobyt v zařízeních pro cizince.
Jourová o přijímání uprchlíků„Češi nejsou rasisti, nejsou xenofobové. Není to stát, který nechce být solidární, ale my jsme prostě země, která žila za železnou oponou v době, kdy na západ přicházely migrační vlny lidí pracovat a podílet se na prosperitě západu. My jsme byli v izolaci a v podstatě jsme se vyvíjeli jako monokulturní společnost. Takže dnes naprosto chápu, že česká společnost i další východní společnosti mají problém s představou, že se z ničeho nic sem budou přijímat tisíce, desetitisíce lidí, které přicházejí z jiné kultury, protože ani nemáme takovou zkušenost s integrací. Podívejte se na to, jaké máme problémy s romskou komunitou," uvedla česká eurokomisařka Věra Jourová v pořadu Kauza dne na Rádiu Impuls. |
Zajd Raad Husajn řekl, že je znepokojen životními podmínkami, v nichž běženci v těchto zařízeních žijí. Za neospravedlnitelné přitom označil, že jsou v nich drženy také děti.
Hrad: Stupňuje se kampaň proti Česku
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na kritiku uvedl, že se stupňuje kampaň proti České republice kvůli jejímu postoji k migrační krizi.
Je podle něj zcela nemístné Česko tvrdě kritizovat za porušování práv uprchlíků. Prezident na svých slovech o islámu trvá, uvedl Ovčáček.
Proti kritice OSN se ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Já myslím, že ta kritika není namístě. Česká republika se snaží dlouhodobě, nejenom teď v této migrační krizi, respektovat mezinárodní úmluvy.“
Česko v uplynulých měsících navýšilo kapacitu zařízení pro běžence, aby zlepšilo tamní podmínky, poznamenal také. Sobotka vyzval zástupce OSN, aby se přijeli podívat na česká detenční zařízení.
Podle ministra vnitra Milana Chovance je spolupráce s OSN tristní. Pokud nás chtějí kritizovat, ať přijedou sem, prohlásil. Česko podle něj práva uprchlíků neporušuje.
„Předpokládám, že nám dají písemnou zprávu, z níž budeme schopni definovat, oč jde,“ reagoval Chovanec na informaci o kritice komisaře. „Jsem zvědav, z čeho nás viní. Pokud budeme mít pocit, že jsme káráni neoprávněně, budeme se bránit,“ doplnil ministr.
Česko kritizují organizace i média
Zeman minulý týden při debatě na Kroměřížsku uvedl, že muslimští utečenci nebudou v Česku dodržovat a respektovat zdejší zákony a zvyklosti.
„Přijdeme o krásu žen, protože ty budou zahaleny v burkách od hlavy po paty včetně obličeje, kde máte jen takovou látkovou mřížku,“ řekl Zeman. Prezidenta za jeho slova kritizoval ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier či vicepremiér Pavel Bělobrádek (více čtěte zde).

V neděli se na Česko snesla kritika kvůli tomu, jak zachází se zadrženými běženci. Reportéři zpravodajské agentury Reuters uvedli, že podmínky v detenčních zařízeních jsou drsné a pobyt uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Německa, trvá příliš dlouho (psali jsme zde).
Začátkem září zase světová média i lidskoprávní organizace vytýkaly českým policistům, že na břeclavském nádraží zadrželi asi 200 uprchlíků a fixou je označovali čísly na rukou, i když se prokázali platnými jízdenkami (více čtěte zde).
Češi podle prezidenta Miloše Zemana nejsou xenofobní: