Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropa testuje uprchlické sirotky, Němci jim zkoumají genitálie

  20:11
Do Evropy mezi uprchlíky proudí také desetitisíce dětí bez rodičů. Mnozí z nich nemají žádné doklady a před úřady nemohou doložit svůj věk. Během azylového řízení kvůli tomu podstupují ponižující lékařská vyšetření, mezi něž patří zkoumání genitálií či rentgeny zubů.
Nezletilí uprchlíci bez rodičů podstupují kvůli určení věku komplexní lékařské prohlídky

Nezletilí uprchlíci bez rodičů podstupují kvůli určení věku komplexní lékařské prohlídky | foto: Profimedia.cz

Do Evropy v letošním roce podle všeho dorazí až milion uprchlíků. Zejména Německo je zavaleno žádostmi o azyl, jejichž vyřízení trvá i několik měsíců. Nezanedbatelnou část uprchlíků tvoří děti. Podle statistik Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky tvoří asi dvacet procent ze všech azylantů.

Mnohé děti do nové domoviny cestují s rodiči, napříč kontinentem však putují i opuštění nezletilci. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj v roce 2014 požádalo o azyl v Evropě asi 24 tisíc „uprchlických sirotků“ (zprávu OECD najdete zde).

Dětští uprchlíci bez rodičů představují pro evropské země jeden ze zásadních problémů. Úřady se jim snaží přednostně pomáhat a poskytují jim zdravotní péči, ubytování i vzdělání. Mnohé děti však nemohou prokázat svůj věk, čímž je rychlá pomoc úřadů v cílové zemi podmíněná.

Uprchlická krize

Potřebné dokumenty buď ponechaly ve své vlasti, nebo pochází ze zemí, kde je vydávání rodných listů s přesným datem narození výsadou několika málo nemocnic, píše server Quartz. Když nezletilý uprchlík svůj věk neprokáže, čekají ho problémy. Do hry vstupují úřady a v krajním případě také lékaři.

Problematické zjišťování věku mladistvých žadatelů o azyl zaznamenala britská charitativní organizace Childrens Legal Centre na sérií případových studií (kompletní zprávu v angličtině najdete zde). Jedním z žadatelů o azyl, kterého pracovníci charity sledovali, byl i mladý Afghánec, ve studii označovaný jako H.

Pohovory i lékařské testy

H přicestoval do Velké Británie v roce 2011 a britské úřady na základě jeho fyziologie rozhodly, že zcela jistě převyšuje věk osmnácti let. Dvojice sociálních pracovníků v hodnotící zprávě popisuje, jak se H záměrně snaží působit mladistvým dojmem, ale ve skutečnosti mu je kolem dvaceti. H žil v azylovém centru s dospělými a hrozilo mu vyhoštění ze země.

Až po pomoci pracovníků charity a přezkoumání případu vyšlo najevo, že mu je ve skutečnosti asi 16 let. Tento věk přitom uváděl už při předložení žádosti o azyl. Studie Childrens Legal Centre popisuje další podobné případy. V některých figurují i děti a mladiství ve věku 14 let, kteří byli nesprávně prohlášeni za dospělé.

Nabízí se otázka, jak úřady v členských zemí Evropské unie stanovují věk u mladistvých žadatelů o azyl, kteří se nemohou prokázat dokumenty. Přesné postupy se liší podle legislativy jednotlivých států. Některé země věk stanovují pouze na základě pohovorů, ze kterého poznají, zda se žadatel chová jako dítě či dospělý. Tuto metodiku používají například ve Velké Británii.

Takový postup je pochopitelně velmi nepřesný. V Německu proto základní pohovory doplňují v případě nejasností lékařskými prohlídkami. Pro mnohé uprchlíky se jedná o velmi traumatický a ponižující zážitek.

Zkoumání genitálií a magnetická rezonance

Součástí testů bývá například vyšetření na magnetické rezonanci. Profesorka Juana Remusová z berlínské Humboldtovy univerzity soudí, že stísněné prostory přístroje u uprchlíků mohou vyvolat traumatické zážitky z podpalubí pašeráckých lodí. „V Berlíně jsme dokonce měli jeden případ, kdy nám jeden nezletilec hrozil sebevraždou, pokud ho budeme nutit k vyšetření na magnetické rezonanci,“ vzpomíná Remusová.

Drží uprchlíky dlouho a v drsných podmínkách, píše o české praxi Reuters

Komplexnost testů dobře ilustruje kompletní zpráva z vyšetření jednoho z nezletilých žadatelů o azyl ze Saarbrückenu. Podle zprávy lékaři u pacienta podrobně prozkoumali pohlavní orgány, pubické ochlupení, ochlupení na těle a tváři, typ postavy, hlas a vývojové vady. Součástí testů byl i rentgen zubů a zápěstí. „Vývoj genitálií ukazuje na věk kolem 14,9 roku, pubické ochlupení pak na 15,2 roku,“ uvádí zpráva. Lékaři však počítají s odchylkou plus minus dva roky (kompletní zprávu v němčině najdete zde).

Mnozí uprchlíci považují lékařské testy za ponižující a krajně nepříjemné. Podle magazínu British Medical Bulletin z roku 2012 jsou testy obzvláště stresující pro uprchlíky, kteří na cestě do Evropy zažili sexuální násilí. Zvláštní kategorií jsou pak dívky, které podstoupily ženskou obřízku (originál zprávy British Medical Bulletin najdete zde). Report Komise OSN pro dětská práva z roku 2014 kritizuje konkrétně postupy Německa, jehož lékařské prohlídky uprchlíků jsou „degradující a ponižující“ a „neposkytují přesné výstupy“ (report v angličtině si můžete přečíst zde).

Testy jsou dobrovolné, hájí se Německo

Německo oponuje, že testy jsou vždy dobrovolné a úřady k nim přistupují výhradně v případech, kdy věk žadatele o azyl nelze jiným způsobem zjistit. Problém je však v tom, že pokud uprchlík testy odmítne, je automaticky považován za dospělého.

Detailní testy naráží i na odpor některých lékařů, což je patrné zejména ve Švédsku. Tamní Rada pro migraci narazila po zavedení rentgenů zápěstí a zubů v rámci prohlídek uprchlíků na problém. „Žádný doktor je nechce dělat,“ stěžuje si mluvčí rady Carl Bexelius a dodává, že lékaři takový postup považují za neetický.

Profesorka Gunilla Klingbergová z univerzity v Malmö navíc upozorňuje, že rentgeny zubů dokáží poměrně přesně určit pouze věk dětí od tří do třinácti let. U starších žadatelů o azyl je pak odhad věku zatížen poměrně velkou chybou okolo dvou až tří let. U rentgenu zápěstí se lékaři mohou splést až o čtyři roky. Pro uprchlíky ve věku okolo 15 let však může být právě tato odchylka rozhodující. Testy podle kritiků také neberou v potaz odlišnosti jednotlivých etnik - mladý Somálec se nemusí vyvíjet stejně, jako stejně starý Čech, Brit nebo Němec.

Na Českou republiku v tomto ohledu kritika v podstatě nepadá. Počet žadatelů o azyl je v porovnání se zbytkem Evropy zanedbatelný. Pokud už zde chce některý z uprchlíků zůstat a není zletilý, v absolutní většině případů cestuje alespoň s jedním platným dokladem a rodinou, která jeho věk potvrdí. V Česku za prvních devět měsíců roku požádalo o azyl 1115 cizinců, meziročně to je o 301 více. Nejčastěji chtějí azyl občané Ukrajiny, Kuby a Sýrie.

Migranti míří do západní Evropy přes Balkán kvůli uzavření maďarských hranic. Na chorvatsko-slovinských hranicích čekaly v pondělí stovky běženců:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Dostával jsem balíčky, ne peníze, řekl Bystroň ke kauze úplatků od Rusů

26. dubna 2024  16:37,  aktualizováno  16:50

Poslanec Alternativy pro Německo (AfD) Petr Bystroň v kauze možných úplatků od proruské sítě řekl v...

Wau, skvělé, úžasné. Podvodníci imitují známé weby, falešné jsou i komentáře

26. dubna 2024  16:39

Internetoví podvodníci zneužívají zavedené značky a snaží se tak z lidí vylákat peníze. Podvrhnuté...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...