Člen kurdských bezpečnostních sil stojí stáž na kontrolním stanovišti Tuz...

Člen kurdských bezpečnostních sil stojí stáž na kontrolním stanovišti Tuz Churmato v provincii Saládín (28. června 2014) | foto: Reuters

Iráčané se stáhli z hranic, pošleme tam 30 000 vojáků, tvrdí Saúdové

  • 97
Irácká pohraniční stráž dostala rozkazem, aby se stáhla z hranic se Saúdskou Arábií, řekl stanici al-Arabíja jeden z velitelů. Bagdád to však popřel. Rijád se podle saúdského krále hodlá riziku proniknutí islamistů bránit a na v současnosti prakticky nestřeženou hranici vyslal jako posily třicet tisíc vojáků.

Al-Arabíja údajně disponuje videozáznamem, na němž je vidět asi 2500 iráckých vojáků v pouštní oblasti východně od iráckého města Karbalá. Jde prý právě o ty vojáky, kteří se z hranice stáhli. Cesta do Sýrie a Saúdské Arábie tak zůstala prakticky bez dozoru. 

Boje v Iráku

„Nebyli jsme v ohrožení, ničemu jsme nečelili. Dostali jsme rozkaz stáhnout se, nevěděli jsme proč,“ řekl televizi irácký důstojník, jehož jméno neuvedla. Pravost nahrávky se zatím nepodařilo nezávisle ověřit, upozornila agentura Reuters. 

Mluvčí irácké armády popřel, že by se armáda skutečně stáhla, hranice je podle něj „zcela v rukou“ irácké pohraniční stráže. „Jde o lživé zprávy, které mají za cíl ovlivnit morálku našeho lidu i našich hrdinných bojovníků,“ uvedl generálporučík Kásim Atta. 

Saúdská Arábie s Irákem sdílí 800 kilometrů dlouhou hranici. Několik měst a vesnice podél ní již obsadili radikálové z Islámského státu, dříve známého jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL).

Teroristická hrozba

Saúdský král Abdalláh nařídil všechna nezbytná opatření, aby bylo království chráněno před potenciálními "teroristickými hrozbami", uvedla státní tisková agentura SPA podle Reuters.

Ozbrojencům, kteří v neděli vyhlásili v dobytých oblastech chalífát, se podařilo získat pod kontrolu i území na hranicích mezi Irákem a Sýrií. Ve čtvrtek se zmocnili i největšího ropného pole v Sýrii, které se nachází nedaleko hranic s Irákem, uvedla s odvoláním na exilovovou organizaci SOHR agentura AP. 

Ropné pole al-Umar ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur dosud kontrolovala konkurenční fronta an-Nusrá, napojená na síť al-Káida. Pole změnilo během posledních několika let majitele několikrát. Povstalci, kteří bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada, ho získali v bojích s vládními jednotkami loni v listopadu. 

Do roku 2011 Sýrie těžila v oblastech na severovýchodě asi 400 tisíc barelů ropy denně, které využívala hlavně k domácí spotřebě. Po ztrátě pole al-Umar bude muset země muset veškeré ropné produkty dovážet.

Propuštění tureckých řidičů

Turecká média ve čtvrtek informovala, že bojovníci z hnutí Islámský stát propustili 32 tureckých řidičů kamionů, které zajali 9. června na severu Iráku. Podle tureckého ministra zahraničí Ahmeta Davutoglua se muži už nacházejí na konzulátu v kurdském Irbílu a do Ankary údajně dorazí leteckým speciálem ještě dnes večer.

Bojovníci z ISIL zajali 11. června rovněž i 49 pracovníků tureckého konzulátu v iráckém Mosulu, mezi kterými byli příslušníci vojenských speciálních jednotek, ale i diplomaté a děti. Jaký je jejich osud, agentury neuvádějí. Turecké úřady ale podle Davutoglua pracují na jejich propuštění.

Zajetí tureckých občanů v Iráku vyvolalo kritiku vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Veřejnost žádala vysvětlení, proč kabinet nebezpečí neodhadl dříve a obyvatele včas nevaroval a neevakuoval.

Spící agenti

Irácké úřady podle agentury Reuters zveřejnily odhad, podle něhož se na území Bagdádu nachází asi 2 500 spících agentů, kteří prý pracují pro Islámský stát. Mají údajně za úkol zahájit v okamžiku případné ofenzivy islamistů útok na vládní složky zevnitř města.

Většina z nich prý žije v sunnitských čtvrtích západního Bagdádu. Podle agentury Reuters chystají šíitské milice v blízké době velký zátah proti spícím agentům, což však vyvolává u sunnitských obyvatel města obavy z perzekuce i růstu sektářského násilí.

K situaci v Iráku se na tiskové konferenci v Pentagonu vyjádřil také šéf generálního štábu americké armády Martin Dempsey. Podle něj jsou irácké bezpečnostní složky schopny ochránit metropoli Bagdád před bojovníky Islámského státu, nedokážou ale prý jednat natolik jednotně, aby znovu dobyly území okupované sunnitskými rebely.

Podle ministra obrany Chucka Hagela, který promluvil na téže konferenci, dorazilo už do Iráku 200 amerických vojenských poradců. Hagel zopakoval, že se USA nehodlají zapojit do žádných bojových operací.

Ofenziva islamistů v Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video