Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák | foto: Pavol Funtal, MAFRA Slovakia

Západ na Maďary vřískal a teď staví vlastní ploty, diví se slovenský ministr

  • 103
Západní Evropa v létě Budapešti vyčítala stavbu plotu na hranicích. Země přitom jen důsledně plnila schengenská pravidla a Rakušané teď dokonce staví vlastní bariéry, pozastavuje se v rozhovoru MF DNES slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Německo podle něj dublinské předpisy naopak jasně porušuje.

„Premiérovi Viktoru Orbánovi můžeme vyčítat tisíc věcí, které vyvádí s demokracií. Ale pravidla Schengenu říkají jasně, že země musí udělat všechno, aby zabránila nelegální migraci,“ prohlásil Kaliňák.

Stavba plotu proti migrantům podle něj sice není příliš humánní, navrhuje ovšem korektnější označení „naváděcí bariéry“ - běženci podél zátarasu mohou dojít k hraničnímu přechodu, kde se zaregistrují a požádají o azyl.

„Plot pomohl tu situaci vyřešit. Dnes to připouštějí i země, které vřískaly, jaký je Orbán diktátor. Rakousko chce dělat plot, Slovinsko chce dělat plot,“ podotýká v rozhovoru MF DNES slovenský ministr vnitra.

Vídeň se ovšem slovům o plotu dlouhodobě brání, podle kancléře Wernera Faymanna pro ně v Evropě není místo. Na hranicích podle Rakušanů rostou „speciální technické bariéry“ v podobě stavebních opatření, které usměrní proud běženců a umožní lepší kontrolu (více se dočtete zde).

Plot na maďarsko-chorvatských hranicích blízko Sároku už stojí. Postavili ho...
Maďarský plot proti uprchlíkům vzniká i díky práci místních trestanců (16....
Plot na maďarsko-chorvatských hranicích blízko Sároku už stojí. Postavili ho...

Němci a Řekové jasně porušili pravidla, říká ministr

V pondělním rozhovoru ministr ostře zkritizoval letní vyjádření německé kancléřky Angely Merkelové, která se navzdory evropským pravidlům rozhodla přijmout každého běžence ze Sýrie, který dorazí do Německa. A také přístup Řeků, kteří ze své země vytvořili koridor pro vstup do evropského vnitrozemí, přestože Evropská unie v minulých letech investovala miliardy eur na zabezpečení společné imigrační politiky.

Uprchlická krize

„Tady byla jednoznačně porušena pravidla Schengenu a dublinské protokoly. Tyto země nemohou tvrdit, že se to stalo nešťastnou náhodou. Že nám najednou natekla voda do našeho evropského domu a že žádají sousedy, aby všichni pomáhali,“ tvrdí Kaliňák.

Jeho příměr k děravé střeše pokračuje i v narážce na kvóty, podle nichž si členské země Evropské unie mají žadatele o azyl rozdělit. Je podle něj absurdní, že se Osmadvacítka nesnaží díru utěsnit a raději řeší, jak si rozdělit proudící vodu.

Kvóty Kaliňák nadále odmítá a upozorňuje, že se ani nedají naplnit. Bez použití násilí totiž žádný uprchlík, který chce začít nový život v Německu, nenastoupí dobrovolně třeba do autobusu ve směru Estonsko.

„Kvóty prostě fungovat nemohou a my jsme jasně řekli, že nebudeme podporovat prázdná gesta,“ prohlašuje ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video