Běžence v Calais zaskočila zima, množí se mezi nimi choroby i rvačky - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Běžence v Calais zaskočila zima, množí se mezi nimi choroby i rvačky

  0:29aktualizováno  7:38
Bývalá skládka na okraji francouzského města Calais hostí už šest tisíc běženců. S blížící se zimou roste spotřeba oblečení i stavebních materiálů a prodlužují se fronty na lékařské ošetření. Houstne i atmosféra mezi obyvateli. Stále častější jsou potyčky mezi podnikavými Afghánci a migranty ze Súdánu.
Běžencům v Calais je zima, do kamionů naskakují dál | (1:13) | video: Reuters

Do přístavního města na břehu Lamanšského průlivu se sjelo už 665 francouzských policistů, dalších pět stovek strážců zákona je na cestě. Dálniční přivaděč ke calaiskému přístavu, kde migranti na jaře ve velkém zastavovali kamiony a pokoušeli se v nich ukrýt, teď od stanového městečka přezdívaného „Džungle“ dělí těžko překonatelný plot.

Bezpečnostní opatření se zpřísnila i v okolí terminálu, odkud do jižní Anglie vyjíždějí vlaky. Když uprchlický tábor v Calais na jaře navštívil reportér iDNES.cz, potkával vesměs běžence, kteří na severu Francie trávili teprve druhý či třetí týden. Do návěsu kamionu zkoušeli naskočit několikrát denně, některým z nich se do Velké Británie podařilo přejet krátce po jeho návštěvě.

Pro teplé obědy si tehdy do jídelny, kterou v Calais provozují neziskové organizace, chodily zhruba tři tisíce lidí. Minulý týden však francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve podle BBC oznámil, že migrantů je ve městě už dvakrát víc.

Díky plotům, kamerám a policejním psovodům se až na výjimky daří migranty na severu Francie udržet. Každý týden k nim však přibude 300 nových lidí, upozorňuje katolický kněz Dominic Howarth, který do Calais vozí humanitární pomoc od britských farníků.

Pokud migrační vlna nezpomalí, v lednu bude podle něj Džungle hostit 10 tisíc běženců. Houstnoucím táborem se šíří svrab a vši, objevilo se už také podezření na choleru.

Vyšlapané pěšinky na svahu pod dálničním přivaděčem značí, jak snadno se běženci na jaře dostávali mezi kamiony mířícími k přístavu. V létě cestu přehradil vysoký plot. Podle siluet na dálnici je patrné, že zabezpečení částečně selhává. Migrantů však výrazně ubylo.

Děti už se nevejdou do ubytovny, spí v promrzlých stanech

Koncem října se do Calais vypravil reportér agentury Reuters a pohled, který se mu naskytl, se od jarní návštěvy českého novináře značně liší. „Žádné děti tady nejsou,“ odpovídali v červnu běženci na otázku, proč reportér na tak velké ploše vidí jen samé mladé muže.

Ženy a děti tehdy bydlely pod pevnou střechou v oploceném areálu, který pojme zhruba 200 lidí. Francouzská vláda slibuje, že do konce roku kapacitu zdvojnásobí.

„Žádná žena ani dítě nezůstane v tomto městě bez přístřeší,“ prohlašuje rezolutně Bernard Cazeneuve.

Podzimní fotografie však chlapce i dívky z Blízkého východu zachycují přímo v srdci stanového tábora. Mezi všudypřítomnými odpadky a lidskými exkrementy se povalují dětská kola a autíčka, která Francouzi běžencům věnovali.

Táborem se rozléhá kašlání, úřady slibují vyhřívané stany

S blížící se zimou je život běženců v Calais čím dál krušnější. „Spousta lidí tady nastydla. Nosíme spoustu vrstev oblečení. A založili jsme si ohniště, tak pálíme dřevo i plasty. To ovšem zdraví neprospívá,“ vylíčil agentuře Reuters sedmadvacetiletý nevidomý Iráčan jménem Kazhen.

Uprchlická krize

Další běženci se zahřívají třeba pohybem - v Calais se před časem objevila upravená kola, kde migranti šlapou na místě a přes dynamo si dobíjejí mobilní telefony. To se však netýká roční dívenky Elíji, která v době návštěvy reportérů spala ve stanu pod hromadou dek a spacích pytlů.

Její rodina tráví v Calais už čtvrtý měsíc a pokusy o překonání Lamanšského průlivu se už nevysiluje. Jediný, kdo to stále každý den zkouší, je sedmnáctiletý Brva. Věří, že pokud se mu podaří do Anglie dostat, jeho rodiče, sestra, její manžel i malá Elíja budou moci pohodlně přiletět za ním.

V nejbližší době by se rodina z iráckého Kirkúku mohla dočkat alespoň vyhřívaného stanu, jejichž dodání nedávno slíbily úřady v Calais. Kdo je zručnější a dostane se k materiálu, staví si na zimu teplejší chýše. Dřevo jim dodal například britský umělec Banksy, který do Calais před časem přivezl pozůstatky svého „parku hrůzy“ jménem Dismaland (více se dočtete zde).

Súdánci v Calais mají z nového domova radost. Místo stanů si staví vlastní...
Stanové městečko na okraji Calais už hostí přes 6 tisíc migrantů, kteří sní o...
Obyvatelé stanového městečka v Calais se připravují na příchod zimy (říjen 2015)

Calais v červnu (vlevo) a říjnu 2015. Zatímco někteří Afričané si už na jaře budovali bytelnější přístřešky a počítali s delším pobytem v Džungli, běženci z Blízkého východu věřili, že se rychle dostanou do Anglie. Stačil jim tedy stan. S blížící se zimou už chatrče vznikají i pod jejich rukama, ve stanech začala být zima.

Do prvních bytelnějších staveb reportéra iDNES.cz už na jaře zvali místní Súdánci, kteří byli s novým domovem spokojení a místo pokusů o přejetí do Velké Británie se rozhodli, že se v Calais zabydlí. „Proč bych jezdil do Anglie, když tady už mám dům,“ ptal se v červnu jeden z nich. Teď už dřevěné boudy staví i běženci z Blízkého východu, kteří Calais donedávna považovali jen za krátkodobou přestupní stanici, odkud se chtěli za několik dní dostat pryč.

S počtem obyvatel rostou i spory, migranti se nesnesou

„Pacienti jsou prochladlí a potřeba lékařské pomoci poroste. Může tu propuknout zápal plic. Snažíme se zlepšit hygienické podmínky, sbíráme odpadky, ale bude to potřeba stále víc,“ řekla agentuře Reuters lékařka Claudine André, která v Calais vede stanoviště Lékařů bez hranic. V „Džungli“ podle ní navíc stále vyrůstají nové stany.

Kromě problémů s hygienou a zdravotních rizik navíc s rostoucím počtem obyvatel „Džungle“ přibývá i ostrých sporů mezi migranty, kteří se tam od samého počátku sdružují ve skupinkách podle země, odkud pocházejí.

„Súdán tu bojuje proti Afghánistánu. Důvody jsou různé, často drobnosti, protože nerozumíme, co říkají, a oni zase nevědí, co říkáme my,“ popsal agentuře Reuters sedmadvacetiletý Súdánec Muhammad, který v táboře bydlí už čtyři měsíce.

Súdánci tvoří nejpočetnější skupinu obyvatel tábora. Afghánci se na druhou stranu výrazně angažují v tamním veřejném životě. Mezi stany a chatrčemi zakládají improvizované obchůdky nebo bary. Přibývá také náboženských staveb - v „Džungli“ už stojí pět mešit a tři kostely.

Reportéři agentury Reuters si všimli třeba rozestavěné dřevěné mešity, která by měla brzy nahradit jednu nedostačující z trámů a plátna. Ani stavitelé původního svatostánku nepočítali s tím, že bude v Calais potřeba až do zimy.

Podívejte se, jak tábor v Calais vypadal letos v létě:

Uprchlický tábor u Calais má obchody i kostel | (0:43) | video: Reuters

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Po pár dnech na svobodě loupil ve zlatnictví, aby měl na drogy. Dostal devět let

Devíti lety vězení potrestal olomoucký krajský soud mnohonásobného recidivistu Martina Vilčeka za loňskou loupež prstenů v hodnotě více než čtvrt milionu korun. Poté, co vytrhl prodavačce kazetu s...

1. dubna 2025  12:05,  aktualizováno  14:23

Policie dál vyšetřuje pokus o vraždu v Mladé Boleslavi. Pátrá po svědcích bitky

Kriminalisté pátrají po svědcích potyčky z loňského listopadu v Mladé Boleslavi. Při souboji několika mužů byl jeden z nich vážně zraněn a šlo mu o život. Policisté podezřelého z tohoto činu zadrželi...

1. dubna 2025  14:15

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Golf, válka a ledoborce. Finský prezident uhranul Trumpa, je spojkou pro Kyjev

Finský prezident Alexander Stubb ví, jak si na svou stranu obrátit svůj americký protějšek. Při víkendové neformální návštěvě floridského sídla Mar-a-lago si společně s Donaldem Trumpem střihli...

1. dubna 2025  14:12

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09

Menu i s pivem za 15 korun. V hospodě se obědvalo za socialistické ceny, měli plno

Tohle nebyl apríl. Polévka gulášovka za pět korun, vepřo knedlo zelo za devět padesát, smažák s kobzolem za osm padesát. A k jídlu čepované pivo za korunu sedmdesát. Obědové menu za ceny jako z...

1. dubna 2025  11:27,  aktualizováno  14:02

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity kvůli Čapímu hnízdu

Europarlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním...

1. dubna 2025,  aktualizováno  14:02

Prezident Pavel přijme na Hradě ministra spravedlnosti Blažka

Prezident Petr Pavel se na Pražském hradě setká s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten společně s premiérem Petrem Fialou uvedl v úterý do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou....

1. dubna 2025  13:35

Izraelci v noci udeřili na velitele Hizballáhu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Útok odsoudili...

1. dubna 2025  6:08,  aktualizováno  13:34

Šoková vlna, vše je vzhůru nohama, píší ve Francii po odsouzení Le Penové

Šok, politické zemětřesení nebo rozsudek, který vše obrací vzhůru nohama. Tak reagovaly francouzské tištěné noviny na pondělní verdikt francouzského soudu, který představitelce francouzské krajní...

1. dubna 2025  13:33

Další incident v Poličských strojírnách. Týden po výbuchu hořela hala

V Poličských strojírnách dnes dopoledne hořelo v hale kovovýroby. Požár nesouvisí s výrobou munice. Škoda byla předběžně vyčíslena na 985 000 korun. Před týdnem jinou halu v Poličských strojírnách,...

1. dubna 2025  10:37,  aktualizováno  13:18

RegioJet v Praze nasadil nové vlaky, začala také jezdit linka S61 do Úval

Dopravce RegioJet dnes nasadil sedm nových elektrických vlaků polského výrobce PESA na stávající linku S49 spojující Roztoky u Prahy, Libeň a Hostivař a novou linku S61 z pražského hlavního nádraží...

1. dubna 2025  12:51,  aktualizováno  13:08