Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bruselštější než Brusel. Jak ukrýt nepopulární opatření za směrnici EU

Seriál   20:17
Češi rádi kritizují nařízení Evropské unie. Někdy však pláčou na špatném hrobě. Tvrdost nařízení totiž mají leckdy na svědomí čeští politici. Při zavádění směrnic EU do české legislativy požadavky EU upravují tak, aby byly ještě tvrdší, než žádá Brusel. Co je to takzvané pozlacování unijních předpisů se dozvíte v dalším dílu seriálu iDNES.cz o Evropské unii.
Fotogalerie1

Euroskeptici reagují unijní zásahy do české legislativy mimo jiné humorem. | foto: Profimedia.cz

Termínem „gold-plating“ (pozlacování) se označuje postup členského státu, který záměrně zesiluje požadavky Evropské unie a činí je tvrdšími, než byly v originální verzi unijního nařízení. 

„Gold-plating může mít podobu stanovení povinností, které jsou pro jejich adresáty více zatěžující, než plyne z práva EU,“ popisuje analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Kryštof Kruliš.

Seriál o Evropské unii

V Česku bylo jednou z prvních kauz tohoto typu zavedení povinnosti balit pečivo do mikrotenových sáčků. Původní nařízení EU takto „pozlatila“ vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2002. Koláče a koblihy tak ležely na pultech v mikrotenových sáčcích, které se zapařovaly, což zákazníky odrazovalo od nákupu výrobků (více v článku Koblihu koupíte už jen v igelitu).

Zastoupení Evropské komise v České republice však později upozornilo na to, že se původně jednalo o nařízení, které stanovuje jen obecné zásady a požadavky pro zajištění bezpečnosti potravin. Norma vůbec nezmiňovala mikrotenové sáčky ani jiné nástroje, s jejichž pomocí mají státy chránit spotřebitele před zdravotními riziky. Přesto takzvaná koblihová vyhláška v Česku vydržela až do roku 2006.

Já ne, to Brusel!

Ke glod-platingu často dochází, když se stát snaží prosazovat nepopulární opatření. „Odůvodnění ‘Brusel nám to nařídil, nemůžeme s tím nic dělat‘ se jeví jako účinná metoda, proti níž nemůže průměrně informovaný člověk příliš mnoho udělat,“ prohlásil v roce 2012 Pavel Svoboda, který je dnes za KDU-ČSL v Evropském parlamentu.

Pozlacování se týkalo například přimíchávání biopaliv do nafty a benzínu (více v článku V naftě bude víc řepky). Zatímco evropská směrnice o podpoře užívání biopaliv požadovala 5,75 procenta přírodní složky v palivech od konce roku 2010, Česko o půl roku dříve nastavilo objem na 4,1 procenta u benzínu a 6 procenta u nafty. „Definice gold platingu je, že stát přísnější regulaci nastaví dříve, než to požaduje Evropská unie,“ dodal analytik Kruliš.

Biopaliva krmí bestii, říká Kalousek. Lže jako Goebbels, opáčil Babiš

„Jak paradoxní, když se zákon, který nařizuje přimíchávání šesti procent řepkového oleje do nafty,  jmenuje Zákon o ochraně ovzduší. Nešlo o ochranu ovzduší. Šlo o byznys,“ podotkl předseda Svobodných Petr Mach s odkazem na Andreje Babiše, který za přijetí zákona údajně lobboval u poslanců (více v článku Oč jde v bitvě o biopaliva?).

Papežštější než papež

Podle europoslance za stranu Svobodní Jiřího Payna se Česká republika snaží být „papežštější než papež“. „A není to jen v evropských záležitostech. Za komunismu jsme znárodnili všechno, zatímco v Polsku, v Maďarsku i v NDR nadále existoval soukromý sektor. Kouření jsme zakázali také všude, ačkoli v mnoha zemích je za určitých okolností povoleno. Digitální pisoáry a vodovodní kohoutky jsme si zavedli jako naprosto povinné jenom my,“ napsal Payne redakci iDNES.cz.

Právě bezdotykové baterie spolu se snahou vymýtit látkové ručníky z veřejných toalet jsou dalším případem, kdy byli Češi přísnější než Unie (více v článku Hospodská hygiena má přísnější metr). Na počátku přitom stála směrnice Evropské unie, která usilovala o zlepšení hygieny. Její hlavní cíl byl však prostý. Unie chtěla nařízením přinutit zaměstnance restaurací ve státech na jihu Evropy, aby v kuchyních při omývání a mytí používali teplou vodu namísto studené, jak měli dříve ve zvyku. 

České ministerstvo zdravotnictví ovšem v roce 2001 nařídilo vyměnit staré baterie v restauracích za bezdotykové. Mírnější úprava legislativy přišla až za tři roky. Prodejci sanitárních zařízení i papírových utěrek si mezi tím mnuli ruce radostí.

Vnitro se snaží upravit nařízení EU o ochraně dat tak, aby krylo úředníky

České „pozlacení“ GDPR

Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský upozornil na aktuální přijetí Obecného nařízení o ochraně osobních údajů. „Snaha implementovat nařízení GDPR v poměrně extremistickém duchu je nádherná ukázka situace, kdy je Česko mnohem přísnější než Evropská unie,“ řekl iDNES.cz s odkazem na snahu ministerstva vnitra protlačit Sněmovnou zákony, které by ochránily tajemství úředníků a politiků.

„Vylepšení“ by podle expertů například znepřístupnilo informace o porušení závazků České republiky k EU. A tedy třeba i o vyšetřování možných dotačních podvodů, které Evropská unie prováděla například v případě Čapího hnízda. Policisté nebo tajné služby by mohli získat právo tajit informace nejen o svých akcích, ale i o tom, jaká auta nakupují nebo jaké odměny jejich šéfové dostávají (více v článku Vnitro se snaží upravit nařízení EU).

„Evropská unie lidi štve, protože podle nich zasahuje do národních věcí. Dvě třetiny lidí přitom souhlasí s tím, že máme výrazné benefity. My máme spoustu práce s tím, abychom to denně vyvraceli,“ prohlásil europoslanec Miroslav Poche v pořadu Partie na konci května.

EU má i pozitivní vliv

Biopaliva, koblihy i bezdotykové baterie mohly právem vyvolávat nevoli mezi Čechy. Kvůli podobným kauzám pak podle vedoucí oddělení Společné překladatelské služby Výboru regionů a Evropského hospodářského a sociálního výboru Markéty Frankové Češi přehlížejí pozitivní vlivy Evropské unie a jejích směrnic. Stačí se však podívat do obyčejné kabelky.

„Je tam třeba občanka, na kterou můžeme bez kontroly procestovat celý Schengenský prostor, nebo pas, který nám umožňuje bezvízový vstup do 121 zemí světa. Do dalších 36 si vstup pořídíme přímo na letišti. Zdravotní kartička umožňuje ošetření v každé členské zemi EU. Mobily vyrobené v Evropě už konečně musejí mít unifikovanou nabíječku a tarify jsou o 80 procent nižší než v roce 2007,“ vyjmenovala Franková iDNES.cz některé příjemnější stránky směrnic. Zdůraznila, že bychom neměli zapomínat na to dobré, co unijní zásahy do legislativy národních států přinášejí.

„Je třeba si uvědomit, že na toto všechno potřebujeme směrnice, nařízení či doporučení, které Brusel takříkajíc vymýšlí. Dělá to pro naše pohodlí a naši ochranu. A navíc vždy po konzultaci s našimi ministry a premiérem, tedy po souhlasu námi volenými poslanci,“ zdůrazňuje Franková.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Populární lamelové obložení 4x jinak

{LABEL}

Líbí se vám lamelové stěny ale přijdou vám trochu okoukané? 4 inovace kterými se odlišíte!

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nemovitosti zdaňte víc, práci naopak méně, navrhují ekonomové

Výrazně vyšší daň pro pozemky, ochrana chudých vlastníků i motivace víc stavět. Ekonomové z výzkumné organizace PAQ Research přišli s návrhem, jak změnit danění nemovitostí. Nelíbí se jim, že do...

3. dubna 2025

Vyšetřovatelka kauzy Motol se velkých jmen nebojí. Dostala Ratha i Dbalého

Premium

Šebková a Ševcovic - jména dvou policistů, kterým se nechcete dostat do rukou. Plukovnici Janě Šebkové a jejímu kolegovi Pavlu Ševcovicovi z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě...

3. dubna 2025

Velikonoce se prodraží, se zlevněním vajec se nedá počítat ani v budoucnu. Naopak

Premium

Vejce, jejichž spotřeba na velikonoční pečení a barvení prudce narůstá, stojí aktuálně beze slev mezi sedmi a osmi korunami za kus. Většina domácností, jak dokazují i statistiky, si je ale kupuje...

3. dubna 2025

Natrénujte k přijímačkám ještě geometrii. Úspěch se rýsuje s každým testem

Premium

Bývá spíš tou méně oblíbenou částí matematiky, ale neprávem. Bez geometrie, ač se to nezdá, bychom v dnešním světě žili jen těžko. Bez ní nelze postavit dům, navrhnout nový vůz ani obyčejnou židli....

3. dubna 2025

Šest set násilných trestných činů denně. Němci hlásí nárůst nejen sexuálních útoků

Premium

V německých ulicích přestává být bezpečno a statistiky vypadají čím dál více znepokojivě. Oficiálně zveřejněná čísla o kriminalitě za loňský rok naznačují, že výrazně přibylo násilných útoků,...

3. dubna 2025

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

Prodej bytu 1KK v novém rezidenčním projektu Dům u Staroboleslavské brány
Prodej bytu 1KK v novém rezidenčním projektu Dům u Staroboleslavské brány

nám. sv. Václava, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Stará Boleslav, okres Praha-východ
4 737 500 Kč

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53