Děti uprchlíků čekají na převoz z Kosu do Atén (8. října 2015)

Děti uprchlíků čekají na převoz z Kosu do Atén (8. října 2015) | foto: Profimedia.cz

Uprchlické sirotky drží na Kosu v otřesných podmínkách, tvrdí OSN

  • 223
Pracovníci OSN museli zasáhnout na řeckém ostrově Kos. Policie tam dlouhodobě drží na policejní stanici děti, které na ostrov dorazily mezi uprchlíky, ovšem bez rodičů či jiných příbuzných. Obvykle sdílejí cely s dospělými. V přeplněném zařízení podle svědectví panují otřesné hygienické podmínky.

Podle humanitárních pracovníků bývá v celách obvykle jedenáct dětí ve věku mezi 12 a 17 lety. Řecké úřady už v srpnu letošního roku potvrdily, že podle platné legislativy mají povinnost se o děti z řad uprchlíků postarat a najít jim vhodné ubytování. Zároveň by však podle zákona museli dočasné ubytování po celý den střežit policisté, píše server The Press and Journal. Na to však policie na Kosu nemá kapacitu.

Děti tak končí v celách na místních policejních stanicích. Sdílejí je s dospělými. Podle pracovníků nevládních organizací, kteří uprchlíky každý den navštěvují v hlavní policejní stanici na Kosu, v přeplněných celách panují otřesné podmínky.

Lidé v detenci, tedy i děti, podle serveru The Independent dostávají jen jedno jídlo za den, další potraviny a vodu jim pak poskytují dobrovolníci. Nejméně v jednom případě zadržení nedostali jídlo i dva dny.

Uprchlická krize

„Je to tam špinavé. Začínají jim docházet cely. Zadržení musejí protahovat ruce mřížemi, aby se dostali k jídlu. Tohle přeci v Evropě není normální,“ popsal jeden z dobrovolníků působících na Kosu.

Na špatné podmínky pro uprchlíky na Kosu upozorňoval už při své květnové návštěvě Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres.

Tim Ubhi, ředitel britské organizace Children’s E-Hospital, navštívil policejní cely na Kosu třikrát.

„Jsou to strašné cely. Je to jak ve středověkém žaláři, nevím, jak jinak bych to popsal,“ popsal Ubhi. Takové podmínky podle něj mohou mít pro děti nedozírné následky. „Z fyzického, psychologického i emocionálního hlediska je to velmi znepokojující,“ dodal Ubhi.

Pomoc ze strany UNHCR

Do situace se už vložila OSN. V rámci dohody s úřady na Kosu mají „sirotci“ z řad uprchlíku šanci, že se v budoucnu dostanou do péče nevládních organizací, které na ostrově za finanční podpory OSN vybudují vlastní dočasné ubytování.

„Detence bude i nadále záležitostí Řecka. S přihlédnutím k faktu, že se však celé řízení kvůli vysokému počtu uprchlíků do Řecka neodehrává dostatečně rychle, OSN s nadšením pomůže,“ uvedl ředitel kanceláře Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) na Kosu Marco Procaccini.

Podle konvencí OSN dětští uprchlíci v případě, že cestují bez rodiny a příbuzných, nesmí být umístěni do vězení s dospělými. Každá země však pro tyto případy používá také vlastní legislativu.

V Řecku musí být děti bez rodiny žádající o azyl umístěny do péče státního zástupce. V ní zůstávají do té doby, než jim je přidělena dlouhodobá opatrovnická péče. V praxi to znamená , že děti jsou předány policii, která se o ně stará až do té doby, než je úřady pošlou do dětských zařízení po celém Řecku. Podle Procacciniho to může trvat od několika dní až po týdny.

Sevastianos Marangos, ředitel Úřadu pro civilní ochranu, uvedl, že Kos není na současný příliv uprchlíků připravený. Prohlásil, že ostrov, kde žije asi 31 tisíc obyvatel, neobdržel dostatečné množství financí a lidské síly pro zvládnutí krize. Na ostrov za letošní rok dorazilo více než 42 tisíc uprchlíků.

„Takovému problému čelíme na Kosu poprvé. Dělali jsme, co jsme mohli, abychom ostrov udrželi bezpečný a čistý,“ míní Marangos.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video