„Nedýchal, žádný tep, několik bodných rad na hrudi. Pokusy o resuscitaci v sanitce byly marné,“ vzpomíná mladý lékař ze saského města Delitzsch na výjezd z prvního září, kdy ho zavolali do azylového střediska v místní čtvrti Spröda.
Před druhou hodinou ranní se tam bez úspěchu pokoušel pomoci 27letému muži z Tuniska, který vykrvácel na asfaltu před budovou. Jeho smrt sledovaly dvě desítky spolubydlících. Krátce po rozednění vydala policie zatykač na mladého Maročana. K vraždě se bez okolků přiznal, píše deník Die Welt.
Policejní statistiky ukazují, že smrt Afričana z Delitzsche není zdaleka prvním násilným úmrtím, ke kterému letos mezi žadateli o azyl došlo. Podobnou zkušenost už mají policisté z hesenské metropole Wiesbaden, braniborského Teltowa, Gelsenkirchenu v Severním Porýní-Vesftálsku nebo z města Haldensleben ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.
Uprchlická krizeSOFIE: Začíná operace proti pašerákům PÁKISTÁNEC: Na azyl v Česku čeká osm let OBRAZEM: Jak uprchlíci žijí v německém Hanau AFGHÁNISTÁN: Exodus pohání Taliban a bída KOMENTÁŘ: Uprchlíků se báli už naši dědové SUMMIT: Evropa chce zastavit lidskou vlnu miliardou eur NÁKLADY: Kolik uprchlíky stojí cesta do Evropy? PŘEHLEDNĚ: Co se děje se zadrženými běženci? |
Někteří migranti letos smrti unikli jen těsně. Příkladem je Afghánec žijící v sárském Lebachu, kterého v březnu během fotbalového zápasu bodl jeho krajan. Lékařské vyšetření u pachatele prokázalo schizofrenii a halucinace.
Půlrok v Sasku: 348 ublížení na zdraví
Statistiky zločinů v azylových centrech napříč celým Německem nejsou k dispozici. Redakce Die Welt se však dostala alespoň ke studii, která mapuje kriminalitu mezi běženci v čtyřmilionovém Sasku.
Spolková země, která přímo sousedí s Českou republikou, se během prvních šesti měsíců letošního roku potýkala se 164 případy těžkého ublížení na zdraví, 184 zločiny s lehkými následky a jedním znásilněním.
Střety mezi migranty často vrcholí i hromadnými rvačkami. Jedna taková se strhla v noci na čtvrtek mezi Syřany a Alžířany v dolnosaském Braunschweigu. Kvůli ukradenému mobilnímu telefonu se v uprchlickém centru popralo na 300 lidí. Rozzuřené běžence muselo uklidnit 60 policistů, píše server Focus.
Nikdo z uprchlíků tentokrát neutrpěl vážnější zranění, takové štěstí však minulý týden neměli účastníci rvačky 400 migrantů v Kasselu. Mezi 14 zraněnými tehdy byla i trojice policistů (více se dočtete zde).
Sklony k násilí mají hlavně salafisté, říká sociolog
Násilností mezi migranty letos v Německu výrazně přibylo v souvislosti s migrační vlnou, v rámci které spolková vláda do konce roku očekává zhruba 800 tisíc žádostí o azyl. Násilí mezi migranty bujelo i v minulých letech, zločinů se však vyskytovalo řádově méně. Saští policisté od roku 2010 evidovali v azylových zařízeních 1 630 zločinů a zadrželi 1 325 podezřelých. Necelé čtyři desítky z nich tvořili Němci.
Podle expertů, které německý deník oslovil, patří mezi hlavní příčiny násilností mezi migranty zejména kulturní a náboženské rozdíly.
V přeplněných uprchlických centrech se mísí běženci různého původu a vyznání, kteří mnohdy nemohou strpět víru, temperament nebo třeba hygienické návyky svých spolubydlících.
Konflikty rozdmýchává i nadměrná konzumace alkoholu a drog, kterou personál uprchlických center nezvládá uhlídat.
„Zvláštním případem jsou uprchlíci vyznávající velmi konzervativní ideologii salafismu, která velmi omezuje ženy. A také ti muslimové, kteří se nachází v procesu radikalizace,“ říká sociolog Wolfgang Bautz.
„Tito lidé jsou líčeni jako zdroj nejbrutálnějšího násilí vůči ubytovaným běženkyním,“ dodává expert, který v rámci své práce navštívil několik azylových center napříč Německem a hovořil jak s uprchlíky, tak s pracovníky ubytoven.
Přibývá i útoků na strážce pořádku

Pokud se potyčku mezi žadateli o azyl rozhodne ukončit některý z pracovníků ochranky, agresoři často neváhají zaútočit i na ně. Stejně jako v případě potyček mezi migranty platí, že strážci musí výhrůžkám i útokům čelit zejména v zařízeních, kde se potkávají migranti různého původu a víry. Největší riziko konfliktů panuje tam, kde mezi ubytovanými převažují mladí muži.
„Počet takzvaných ‚konfrontačních nehod‘ strážců pořádku v azylových centrech během prvních sedmi měsíců letošního roku stoupl oproti celému loňskému roku o 70 procent,“ řekl novinářům Harald Olschok, šéf profesní organizace pracovníků bezpečnostních služeb.
O bezpečnost uprchlických táborů se podle listu Die Welt stará asi 10 tisíc lidí, čtyři tisíce z nich jsou však zaměstnanci soukromých agentur, kteří na kontakt s uprchlíky nejsou vůbec školení. Úřady si je najaly, protože vzhledem k stále rostoucímu počtu žadatelů o mezinárodní ochranu už nemají dostatek vlastních bezpečnostních pracovníků.