Pokud by soud za týden rozhodl, že je vše v pořádku, volby by se v původním termínu stihly

Pokud by soud za týden rozhodl, že je vše v pořádku, volby by se v původním termínu stihly | foto: Michal Klíma, MAFRA

PŘEHLEDNĚ: Budou volby v listopadu? Rozhodnou politici, soud, či Melčák

  • 337
Politici hledají cestu, jak nejrychleji dospět k předčasným volbám poté, co původní termín zpochybnil Ústavní soud. Strany chtějí narychlo změnit ústavu, pospíšili si i soudci, kteří slíbili rozhodnout už příští týden. Přečtěte si, jaké jsou možné varianty budoucího vývoje.

OHROŽENÉ VOLBY ON-LINE

Dění kolem předčasných voleb minutu po minutě

DNEŠNÍ UDÁLOSTI:

+ Změníme ústavu, dohodli se politici s prezidentem
+ Ústavní soud rozhodne o předčasných volbách 10. září
+ Odklad voleb připraví malé strany o miliony, hrozí soudem

OHLASY A NÁZORY:

+ Havel: Rozhodnutí Ústavního soudu chápu
+ Kalvoda: Napadneme i další pokusy změnit ústavu
+ Právník: Zrychlené jednání o změně ústavy je nestandardní
+ Dva soudci pochybují, jestli si Melčák mohl stěžovat
+ Dvě třetiny občanů chtějí volby v říjnu, ukázal průzkum

> krizi může 10. září rozetnout soud

Řešení vzniklé ústavně-politické krize se tak ubírá po dvou rovinách. Činí se politici a ústavní činitelé, rychlost jednání přislíbili i sami ústavní soudci. Zatímco ještě včera tvrdili, že nevědí, co bude dál, dnes už oznámili, že spor Lid vs. Melčák projednají veřejně příští čtvrtek.

> zamítne-li soud stížnost, volby se stihnou

Pokud by soud za týden rozhodl, že je vše v pořádku a poslanec Melčák nemá pravdu, volby by se v původním termínu mohly konat.

Ilustrační fotoČeský statistický úřad i ministerstvo vnitra, které je připravují, se zatím nechtějí k této otázce příliš vyjadřovat, podle Václava Henycha ze Státní volební komise by se ale volby stihly. "V současné době není technické zabezpečení přípravy v žádném skluzu, takže by se to stihnout mělo," řekl iDNES.cz Henych.

> verdikt soudu může Melčák zdržet až do října 

Soud už vyzval všechny účastníky řízení, aby co nejrychleji dodali svá vyjádření k poslancově stížnosti, aby tak nic nebránilo vyhlášení nálezu příští týden.

Miloš MelčákPokud by ale Miloš Melčák chtěl volby za každou cenu oddálit, mohl by své vyjádření dodat až na poslední chvíli, ze zákona má lhůtu třiceti dnů. V takovém případě by se celá pře zpozdila a volby by se nestihly.

Je také možné, že soud by nakonec 10. září nerozhodl a veřejné slyšení opět odložil. I takové zpoždění by zřejmě volby v původním termínu vylučovalo.

> nebo může stížnost stáhnout

Velmi nepravděpodobná možnost. Ústavní soud by v takovém případě musel posuzování stížnosti zastavit. Ve svém rozhodnutí by zároveň pravděpodobně řekl, že ruší i usnesení o odložení voleb. Ty by se tak mohly uskutečnit v navrženém říjnovém termínu.

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa ale stažení ústavní stížnosti takovýmto způsobem není možné.

> uzná-li soud stížnost, musí jednat politici

Premiér Jan Fischer, předseda ČSSD Jiří Paroubek, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a předseda ODS Mirek Topolánek po setkání s prezidentem Václavem Klausem. (2. září 2009)Může se také stát, že soudci dají za pravdu Melčákovi. Pak by záleželo na politicích, jak budou situaci řešit a zda by vůbec na mimořádných volbách trvali.

Politici proto začali pro jistotu připravovat plán, jak co nejdříve se konající volby zajistit. Prezident Václav Klaus a účastníci jím svolané schůzky se shodli na tom, že nebudou nečinně přihlížet.

> chtějí rychle změnit ústavu

Chtějí narychlo schválit novelu ústavy, která by rozpuštění Sněmovny řešila obecnou cestou. Strany by ji mohly schválit v urychleném řízení, v takzvaném stavu legislativní nouze. Tedy jeden den ve Sněmovně, druhý den v Senátu. Podle expertů je to ovšem nestandardní postup.

V parlamentu už několik let leží podobná senátní novela ústavy. Politici ale upozorňují, že její projednání by bylo komplikovanější.

> Melčákův právník ji ale opět napadne

Jan KalvodaUž nyní se ale ozývají právní hlasy, které tvrdí, že zrychlené projednání zákona by bylo problematické.

Navíc právník Jan Kalvoda, který Melčákovi stížnost sepsal, dopředu avizoval, že jakýkoli další pokus o změnu ústavy opět u soudu napadne.

> hrozí velké zpoždění voleb i soudní spory

Není ale vůbec jisté, jestli by pouhá rychlá změna ústavy zaručovala, že se říjnové volby stihnou jen s malým zpožděním. Podle některých výkladů ústavní novely by prezident musel vyhlásit nový termín voleb, aby se měly možnost zúčastnit všechny politické strany. Jinak by hrozilo, že někdo v budoucnu regulérnost voleb napadne.

Pokud bude hladce přijata trvalá změna ústavy a bude vždy využito nejkratších termínů, mohly by se volby podle některých právních expertů konat počátkem listopadu. Vyplývá to z připravovaného harmonogramu dalšího postupu při řešení ústavní krize, který připravují politické strany.

Ministr zahraničí Jan Kohout, ministr obrany Martin Barták a premiér Jan Fischer. Ilustrační foto Pokud se o mimořádných volbách nerozhodne do března, už je nelze vyhlásit a musely by se konat v řádném, červnovém termínu. České republice by tak i nadále vládla přechodná vláda Jana Fischera. Strany by se ale mohly dohodnout, že jí vysloví nedůvěru a sestaví nový kabinet.

Tahanice o termín voleb mohou mít dohru u soudu i z jiného důvodu - malé strany si stěžují, že jejich odklad narušil férový předvolební boj, protože jim docházejí finance na kampaň a nemohou si dovolit její protahování. Jedna z nich už pohrozila, že se kvůli tomu hodlá soudit se státem.

> problémy mají i média

Nečekaný vývoj změnil i plány veřejnoprávní televize a rozhlasu. Obě média plánovala předvolební debaty, svůj program ale teď musí upravovat. - čtěte Možné odsunutí voleb mění program televize a rozhlasu


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video