Forenzní technici rakouské policie u odstaveného nákladního automobilu s těly...

Forenzní technici rakouské policie u odstaveného nákladního automobilu s těly mrtvých běženců. (27. srpna 2015) | foto: Reuters

Pašeráci jsou zločinci, pomoc uprchlíkům ale zvládneme, tvrdí politici

  • 128
Zpráva o nalezení nákladního automobilu s rozkládajícími se těly uprchlíků v Rakousku otřásla evropskými politiky. Shodují se, že se jedná o tragédii, která je zaviněna nezvládnutím uprchlické krize a s ní souvisejícím rozkvětem pašeráctví lidí. Kvůli možnému přílivu uprchlíků se v pátek sejde ministr vnitra Milan Chovanec se zástupci bezpečnostních složek.

Uprchlická krize

Německá kancléřka Angela Merkelová je zprávou o mrtvých běžencích nalezených v Rakousku otřesena. Na tiskové konferenci ve Vídni podle agentury Reuters také prohlásila, že je třeba uprchlickou krizi solidárně rychle vyřešit.

„Jsme samozřejmě všichni hrůznou zprávou otřeseni. Připomíná nám to, že musíme problém přistěhovalectví vyřešit rychle a v evropském duchu, to znamená v solidárním duchu,“ řekla Merkelová.

Dodala také, že Evropská unie má povinnost napomoci k míru tam, kde se válčí a že také musí postarat o lidi, jejichž životy jsou v ohrožení. „Evropa jako bohatý kontinent je podle mého pevného přesvědčení v takovém stavu, aby to zvládla,“ řekla kancléřka.

Ve Vídni se ve čtvrtek sešli zástupci západobalkánských států, kteří jednají mimo jiné o obrovských počtech běženců mířících přes jejich území do západní Evropy.

"Pašeráci lidí jsou zločinci"

„Uprchlíci, kteří byli dnes nalezeni, chtěli zachránit své životy útěkem. Ale místo toho o život přišli rukou pašeráků. Musíme převzít odpovědnost a prchajícím lidem dát azyl,“ řekl rakouský kancléř Werner Faymann.

Ke smrti uprchlíků se dnes vyjádřil rovněž český premiér Bohuslav Sobotka. „Tato vážná a smutná tragédie nám znovu připomněla hloubku migrační krize,“ konstatoval šéf české vlády.

„Je mi líto všech zmařených životů, nejhorší je, že nemusí být poslední. Jednak v důsledku silné snahy uprchlíků dostat se do EU, jednak díky převaděčům, kteří se na tom snaží cynicky vydělávat,“ upozornil premiér. Evropa proto podle něj musí rychle hledat účinnější cestu, jak zastavit válečné konflikty, které migrační vlnu vyvolaly, chránit vnější hranice a současně pomoci těm, kdo se nemají kam vrátit a skutečně pomoc potřebují.

„Tato tragédie nás všechny zasáhla,“ prohlásila rakouská ministryně zahraničí Johanna Miklová-Leitnerová. „Pašeráci lidí jsou zločinci. Kdo si ještě teď myslí, že z dobré duše pomáhají běžencům, tomu není pomoci,“ dodala.

Pro důslednější potírání pašeráctví se vyslovil i vicepremiér Andrej Babiš. „Je to tragédie, která potvrzuje má slova o nutnosti hlídání Schengenského prostoru. „Migrace je obrovský byznys pro bezohledné lidi, kteří se neštítí ničeho. Evropská unie by měla plošně zpřísnit tresty za pašování lidí tak, aby si to každý rozmyslel,“ uvedl Babiš pro iDNES.cz.

Němci si chtějí uprchlíky rozdělit, EU o tom bude jednat

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, jehož země v tomto roce očekává na 800 tisíc žadatelů o azyl, prohlásil, že by bylo potřeba si uprchlíky spravedlivě rozdělit.

Evropský komisař Johannes Hahn zopakoval, že by Brusel měl během několika týdnů navrhnout nový pohled na situaci. „Budeme se opět bavit o kvótách. Doufám, že s ohledem na nejnovější vývoj je zde ochota mezi všemi 28 členskými zeměmi, aby se dohodly,“ řekl.

Rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz k uprchlické krizi řekl: „Pokud nejsme schopni najít rychlé evropské řešení, pak se více a více zemí bude snažit vyřešit individuálně, jako to dělá Maďarsko a Dánsko.“

Na uprchlickou vlnu se připravují i české úřady. „Ministerstvo vnitra a Policie ČR v současné době situaci v okolních státech monitorují a veškeré informace průběžně vyhodnocují,“ uvedla mluvčí Lucie Nováková. V tuto chvíli podle ní nelze říci, jakou trasu uprchlíci zvolí, a zda vůbec půjdou a v jakém počtu, dál přes Českou republiku. „Ministerstvo vnitra a bezpečnostní složky jsou připraveny reagovat na aktuální vývoj s tím, že existuje několik scénářů, jak danou situaci řešit,“ dodala Nováková.

Balkánská cesta migrantů do Německa

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video