Evropě kvůli migrantům dochází dech, nezvládá plnit vlastní pravidla - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Evropě kvůli migrantům dochází dech, nezvládá plnit vlastní pravidla

  18:24
Tisíce běženců připlouvajících do Evropy testují udržitelnost unijních pravidel. Předpisy z Bruselu jasně určují, kdo se má o migranty starat, kde mají bydlet a na jaké služby mají nárok. Země, o kterých je v souvislosti s uprchlickou krizí nejvíc slyšet, však už směrnice dodržovat nezvládají.
Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)

Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Evropské směrnice (ZDE a ZDE) hovoří jasně. Pokud se běženec dostane na území členského státu EU a požádá o azyl, musí se úřady jeho případu věnovat individuálně. Každý žadatel má nárok na osobní pohovor, během kterého dostane šanci vysvětlit, proč ochranu potřebuje. Pomůže mu státem placený tlumočník.

Na moři zemřely už dva tisíce lidí

Při pokusu překonat Středozemní moře a dostat se do Evropy zemřely během půl roku už dva tisíce migrantů.

Číslo zveřejnila v úterý Mezinárodní organizace pro migraci. Za stejné období loňského roku podle ní na moři zahynulo 1 607 lidí, za celý rok pak eviduje 3 279 úmrtí.

Zdroj: ČTK

Od chvíle, kdy migranti podají žádost o azyl, musí jim hostitelský stát zajistit „odpovídající životní úroveň žadatelů, která jim zaručí živobytí a ochranu jejich tělesného a duševního zdraví.“ Chce-li stát místo jídla a další věcné pomoci rozdávat běžencům peníze, měl by vyplácet tolik, aby byla životní úroveň běženců srovnatelná s životní úrovní jeho občanů.

Běženci mají bydlet v „ ubytovacích střediscích zaručujících přiměřenou životní úroveň“, případně v soukromých domech, hotelech nebo bytech. Žadatelé o azyl mají nárok na zdravotní a v případě potřeby i psychologickou péči. A pokud se azylové řízení protáhne, po devíti měsících se jim má otevřít trh práce.

Tak znějí evropské regule, které by měl dodržovat každý členský stát. V zemích, které uprchlická vlna zasáhla nejvíce, ovšem azylová politika v praxi vypadá jinak. Server iDNES.cz některé příklady zmapoval.

ITÁLIE: Eura na ruku a zmizte. Hranice museli střežit sousedé

Někdejší italský premiér Silvio Berlusconi se přívalu migrantů bránil svéráznou cestou. Dohodl se s libyjským diktátorem Kaddáfím, že pobřežní stráž všechny bárky s běženci doprovodí zpět k africkým břehům. Italové neřešili, zda jsou na palubě děti nebo třeba těhotné ženy. Žádost o azyl je totiž možné podat až na italském břehu, kam pobřežní stráž migranty nenechala doplout.

V roce 2009 se proti této praxi tvrdě ohradila organizace Human Rights Watch. O dva roky později libyjští povstalci s vojenskou podporou Západu Kaddáfího svrhli. Zemí nyní zmítá občanská válka a jen za loňský rok odtud do Itálie doplulo 170 tisíc běženců. Další tisíce zemřely ve vodách Středozemního moře.

Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)
Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)
Uprchlíci v italské Ventimiglii (18. 6. 2015)

Fotograf iDNES.cz v červnu zachytil uprchlíky v italské Ventimiglii.

Podle evropské regulace Dublin III měli téměř všichni v Itálii požádat o azyl. Loňské údaje Eurostatu však hovoří přesně o 64 625 podaných žádostech. Většina tedy z Itálie zřejmě odcestovala bez ohledu na dublinská pravidla.

Německý deník Die Welt už před dvěma lety obvinil italské imigrační úředníky, že běžencům nabízejí zvláštní dohodu. Za to, že z Itálie odejdou, údajně dostávali 500 eur (v přepočtu přes 13 tisíc korun) a schengenská víza. Mohli tak na tři měsíce vycestovat. Jejich případný návrat do Itálie si musel později vynutit a zaplatit stát, který je na svém území odhalil a rozhodl se je vykázat.

Podle agentury Frontex, která střeží schengenské hranice, letos uprchlická vlna loňský rekord překoná. Očekává se, že do Itálie dorazí přes 200 tisíc afrických migrantů. Francie a Rakousko v červnu bez ohledu na schengenský prostor zpřísnily kontroly na hranicích s Itálií, migranty vytahují z vlaků i autobusů. Na nádražích rázem uvázly tisíce běženců, kteří se namísto azylového řízení v Itálii rozhodli vyrazit na sever (více se dočtete zde).

Italský premiér Matteo Renzi nemíní jít v Berlusconiho stopách a vracet plavidla s běženci do Libye. Na začátku července ovšem Evropě pohrozil, že jeho země zakáže lodím, které migranty zachránily, kotvit v italských přístavech a běžencům začne vydávat schengenská víza (více čtěte zde).

Běženci táboří pod Alpami, cesta z Itálie na sever se pro ně uzavřela:

4. června 2015

Uprchlíci se hromadí pod Alpami. Z vlaků musí ven | (0:48) | video: Reuters

ŘECKO: Úřady neplní databázi otisků, migranti mizí v Evropě

Při pohledu na statistiky azylových řízení se zdá, jako by Řecko stálo naprosto mimo současnou uprchlickou krizi. Od začátku desetiletí evidují místní úřady každý rok zhruba stejný počet žádostí o ochranu - vždy kolem devíti tisíc. Na podzim 2014 jich začalo mírně přibývat, v první polovině letošního roku žádala o řecký azyl přibližně tisícovka migrantů měsíčně. Údaje z léta zatím Eurostat nemá k dispozici, Řekově mu nová čísla poslali naposledy v dubnu.

Uprchlická krize

S údaji o počtu podaných žádostí o azyl však ostře kontrastují fotografie z uprchlických center, která se kvůli mimořádně silné vlně běženců a řecké hospodářské krizi potýkají dokonce i s nedostatkem jídla. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo v prvním pololetí roku 2015 do země přes 77 tisíc migrantů, nejčastěji ze Sýrie a dalších zemí Blízkého východu. Na pláže řeckých ostrovů jich dorazí i tisíc denně.

Podle evropských pravidel si běženci nemohou vybírat, kde chtějí získat azyl. Žádost o ochranu je třeba podat v první bezpečné zemi, kam se dostanou. O ekonomickými problémy zmítanou zemi však migranti zpravidla nestojí, je pro ně pouze přestupní stanicí, odkud pokračují na Západ. Snaží se proto co nejrychleji zmizet, ideálně bez povšimnutí řeckých úředníků.

Imigrační úředníci by měli každému migrantovi, který se v Řecku vylodí, sejmout otisky prstů. Ty se ukládají do evropské databáze EURODAC. Pokud uprchlík v průběhu azylového řízení odejde do jiné evropské země a odhalí jej tam cizinecká policie, během několika sekund může zjistit, kam pro dotyčného koupit zpáteční jízdenku.

Jak ovšem nedávno upozornila maďarská vláda, Atény si s důsledným dodržováním této procedury hlavu nelámou. Neregistrovaní běženci tak po tisících táhnou do západní Evropy a přidělávají starosti dalším evropským státům. Mnohé z nich jsou vnitrozemské, takže je na první pohled vyloučené, aby byly první bezpečnou zemí, kam migranti dorazili. Podle databáze EURODAC však nikde jinde nebyli.

Migranti žijí v Řecku mnohdy na ulicích a čekají, až jim úřady vyřídí žádost o...
Migranti žijí v Řecku také v opuštěných hotelech a čekají, až jim úřady vyřídí...
Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos (17. června 2015).

Migranti čekající na řecký azyl přespávají mnohdy v ulicích nebo opuštěných ostrovních hotelech.

MAĎARSKO: Plot bude za měsíc, migranty ze Srbska vracíme

Nedůslednost řeckých úředníků trápí zejména Maďarsko, které migranty přicházející na své území vytrvale zadržuje a v souladu s předpisy registruje v evropské evidenci. Od začátku roku jich do středoevropské země přišlo už 100 tisíc, řekl v pátek agentuře AP ministr zahraničí Péter Szijjártó. Naprostá většina z nich dorazila přes Srbsko, kam přišli právě z řeckého pobřeží.

Maďarsko se tak z pohledu dublinských pravidel rázem stalo první evropskou zemí, kde se migranti objevili. Vnitrozemský stát se o ně proto musí postarat. Pokud budou na další cestě do vysněného Německa či Skandinávie zadrženi, podle evropské regulace se mají vrátit právě do Maďarska.

Běženci v Česku

Co se děje s uprchlíky zadrženými na území České republiky?

Koncem června došla vládě Viktora Orbána trpělivost a oznámila Evropě, že už do něj běžence nemá vracet  - stejně by prý správně měli putovat do Řecka. Uprchlická centra provozovaná Budapeští mají kapacitu 2 500 lůžek, což je ve srovnání s letošním náporem migrantů zoufale málo.

Od prvního srpna platí v Maďarsku novela azylového zákona. Každému, kdo na jeho území vstoupí ze Srbska, úřady žádost o azyl automaticky zamítnou a pošlou ho zpět za hranice. Armáda mezitím mezi Srbskem a Maďarskem buduje 175 kilometrů dlouhý plot. Podle premiéra Viktora Orbána bude hotový do konce srpna, píše srbský server B92.

Nový zákon o automatickém zamítání azylových žádostí rozzuřil organizaci Amnesty International. Porušuje totiž evropskou směrnici, podle které má každý žadatel o azyl právo na individuální posouzení svého případu a osobní pohovor s úředníky. V žádném případě není možné, aby stát o vyhoštění určité skupiny migrantů rozhodl plošně.

Maďarsko chce uprchlíky zastavit čtyřmetrovým plotem:

17. června 2015

Maďaři postaví čtyřmetrový plot proti uprchlíkům | (0:59) | video: Reuters

NĚMECKO: Nestíháme. Běženci míří i do školních tělocvičen

Německo podle deníku Die Welt přijalo letos už 300 tisíc žádostí o azyl a do konce roku jich čeká celkem půl milionu. Pro srovnání: loni tam o ochranu požádalo 202 tisíc uprchlíků a o rok dříve podle Eurostatu ještě o 80 tisíc méně. Afričany a obyvatele Blízkého východu doplňují migranti ze západního Balkánu, hlavně z Kosova (více se dočtete zde).

Němci proslulí svou precizností a důsledností už nyní přiznávají, že se jim nápor běženců vymyká z rukou. Spolkové země nebyly na takové množství žadatelů připravené, formuláře se úředníkům kupí na stolech a azylová řízení se tak výrazně prodlužují.

Pro běžence to znamená i delší pobyt v uprchlických centrech, kde docházejí i peníze na stravu či lékařskou péči. Největší část nákladů nesou jednotlivé spolkové země. Vládu v Berlíně už požádaly o miliardovou finanční injekci, aby se o migranty mohly dál starat. V kamenných uprchlických ubytovnách už navíc nejsou volná lůžka, Němci tak vymýšlejí nouzová řešení.

Například berlínský primátor Michael Müller v televizi ARD prohlásil, že město zřejmě bude muset vybudovat provizorní stanový tábor. Bavorské město Puchheim nedaleko Mnichova kvůli běžencům se začátkem prázdnin uzavřelo školní tělocvičny, kam nechalo nanosit stovky postelí a skříněk.

Podle místního serveru Merkur ředitelé škol nepočítají s tím, že by se do sportovních hal mohli v polovině září opět vrátit školáci - provizorní uprchlická centra budou mezi basketbalovými koši zřejmě fungovat nejméně do konce kalendářního roku.

Evropská směrnice, která předepisuje podmínky pro ubytování žadatelů o azyl, dočasná uprchlická centra s poněkud zhoršenými životními podmínkami připouští. Musí být ovšem vyčerpány standardní ubytovací kapacity. Mezi ně dokument počítá i soukromé domy, byty a hotely, které má stát běžencům zaplatit.

Hlavní trasy migrantů do Evropy

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Fešná ruská reportérka slavně osvobodila Sudžu, teď ji roztrhala mina

Premium

Perfektně nalíčená a načesaná se vrhala na nejžhavější místa bojů. Anna Prokofjevová nedávno ulovila sólokapra, když jako první ruský novinář přinesla záběry ze znovuzískané Sudže v Kurské oblasti....

Slintavka je u hranic, rozšiřují se kontroly. Testovat se začne i mléko

Slintavka a kulhavka se objevila u českých hranic. Ministr zemědělství Marek Výborný oznámil zpřísnění preventivním opatření proti jejímu zavlečení do republiky. Rozšiřují se kontroly vozů o...

31. března 2025  14:22,  aktualizováno  18:43

Policie začala stíhat radního Pardubic, bývalého hokejistu Otakara Janeckého

Policie zahájila trestní stíhání radního Pardubic, bývalého hokejisty Otakara Janeckého (Žijeme Pardubice). Janecký to řekl na dnešním jednání zastupitelstva města. Trestní stíhání souvisí s jeho...

31. března 2025  18:42

Práce plynařů v Praze 6 zasahuje do kolejí, tramvaje jezdí odklonem

Práce plynařů na odstraňování havárie v trase vozovky v Praze 6 zasahuje až k tramvajovým kolejím. Událost proto ovlivňuje také provoz MHD. Několik tramvajových zastávek směrem do centra je aktuálně...

31. března 2025  16:47,  aktualizováno  18:24

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

31. března 2025

Vývozu vajec do USA brání hygienické normy. Trus a peří na skořápkách by neprošly

Ceny vajec v USA během posledních týdnů nadále trhají rekordy. Americké ministerstvo zemědělství již dříve požádalo Evropu o pomoc, jenže se momentálně blíží Velikonoce, během nichž je poptávka...

31. března 2025

Zámek Zelená Hora z Černých baronů je na prodej. Obec ho prodiskutuje s místními

Zámek Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, známý díky románu a filmu Černí baroni, chce jeho vlastník - vesnička Klášter na Plzeňsku, prodat. Objevil se v nabídce plzeňské realitní kanceláře JJ...

31. března 2025  17:50

Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match
Dokonalá výbava pro vaše miminko? Vyhrajte balíček NUK Perfect Match

Vybrat správnou kojeneckou lahvičku či dudlík bývá často obtížné. My vám však s výběrem rádi pomůžeme. Zapojte se do naší soutěže a získejte...

Mladíci uráželi v trolejbusu muže kvůli vzhledu a zápachu, ten na ně vytáhl nůž

Dramatické chvíle se odehrály v trolejbusu MHD v Ústí nad Labem na jedné ze zastávek. Dva mladíci podle policie nevybíravě slovně napadli seniora kvůli jeho vzhledu a zápachu, na což on zareagoval...

31. března 2025  17:35

V Litvě vytáhli z bažiny obrněnec amerických vojáků, tři našli mrtvé

Záchranářům ve vojenském prostoru na východě Litvy se časně ráno podařilo vytáhnout z bažiny americké obrněné vozidlo Hercules M88, které v ní zapadlo během úterního cvičení. Tři ze čtyř vojáků USA...

31. března 2025  8:32,  aktualizováno 

OBRAZEM: Stavba Dvoreckého mostu bude finišovat. Chybí mu už jen prostřední část

Stavba Dvoreckého mostu v pražském Podolí se brzy překlene do své závěrečné fáze. Mostu, který má spojit dva břehy Vltavy, už chybí pouze prostřední blok.

31. března 2025

Ryanair si stěžoval na letištní poplatky. Nejsou diskriminační, zamítl úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl žádost letecké společnosti Ryanair o přezkoumání letištního ceníku Letiště Václava Havla v Praze. Firma si stěžovala na příliš vysoké zvýšení...

31. března 2025  16:52

Odsouzení Le Penové posílí nedůvěru v demokracii. Rusko to využije, říká Rupnik

Rozhodnutí francouzského soudu znemožnit bývalé vůdkyni Národního sdružení Marine Le Penové usilovat o veřejné funkce kvůli zpronevěře vyvolá i mezi umírněnou pravicí pochybnosti o právním státu a...

31. března 2025  16:51

Konec se blíží? Petr Janda pokřtil patrně poslední desku Olympiku. Benzínem

Kapela Olympic pokřtila třiadvacáté studiové album Bombarďák. Jak kapelník Petr Janda připustil, možná v poslední v kariéře skupiny. Kmotry byla kompletní sestava Lucie a v duchu názvu alba a jeho...

31. března 2025  16:43