Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Z otročiny Eritrejců těží západní firmy, nevolníky jim dodává režim

  19:56
Africká Eritrea v posledních měsících plní stránky světového tisku jako jeden ze zdrojů současné uprchlické krize. Na tamějším totalitním režimu vydělávají i těžařské korporace ze Západu, které využívají tamější levnou pracovní sílu. Svědectví z dolů hovoří o otřesných pracovních podmínkách.

V letošním roce zatím jen k italskému pobřeží dorazilo více než 21 tisíc migrantů (23. dubna 2015) | foto: AP

Eritrea je dlouhodobě považována za jednu z nejuzavřenějších zemí Afriky. Přezdívku Severní Korea Afriky si nevysloužila náhodou. V zemi vládne už přes dvacet let jeden prezident, který obyvatele drží v šachu. Vrcholem represí je povinná vojenská služba, která může trvat i deset let (více o životě v Eritreji se dočtete zde).

Eritrea

Někdejší italskou kolonii okupovala od 40. let minulého století Británie. Později ji anektovala Etiopie a Eritrea získala nezávislost až v roce 1993. Krátce nato se však ocitla ve dvou vojenských konfliktech - nejprve s Jemenem a posléze s Etiopií. V současné době žádné války nevede. Bojuje ale s chudobou, dvě třetiny obyvatel jsou závislé na potravinové pomoci. V zemi žije pět milionů obyvatel, hlavním náboženstvím je islám a křesťanství.

zdroj: BBC

Práce je v Eritreji ze zákona povinná. Kdo nevstoupí do armády, toho zaměstná stát, uvádí organizace Human Rights Watch. Desetitisíce mladých Eritrejců končí v dolech, které představují hlavní pilíř ekonomiky zbídačené země. A právě z toho čerpá řada západních korporací.

Vlna kritiky se v posledních měsících snáší zejména na kanadskou těžařskou společnost Nevsun Resources, která je majoritním vlastníkem největšího eritrejského dolu Biša. Od roku 2008 se zde těží zlato a měď. Pracovníci Nevsun Resources přímo na místě dohlíží na těžbu i export vytěženého materiálu do ciziny.

Podle Sheily Keetharuthové, pracovnice OSN, která dohlíží na dodržování lidských práv v Eritreji, v dole Biša už od jeho otevření bují moderní otroctví.

„Zejména během výstavby dolu zde využívali nucenou práci. A to kvůli tomu, že zdejší práce probíhají pod dozorem vlády,“ uvedla ve své zprávě z června letošního roku (zprávu v angličtině najdete zde). Nutno podotknout, že pracovníci OSN ani diplomaté nemají do Eritreje přístup. Při monitoringu situace v zemi tak musí vycházet zejména z výpovědí uprchlíků.

Málo jídla a směšná výplata

Ty oslovili také reportéři serveru The Guardian. Většina z nich si při popisu práce v dole Biša shodla na dvou věcech – pracovní podmínky jsou otřesné a platy minimální.

„Bylo tam strašné horko a nedali mi žádné ochranné vybavení na práci,“ uvedl jeden z dělníků. „Nedávali nám ani dostatek jídla, takže jsem byl na konci dne strašně zesláblý. Objevily se i zdravotní problémy jako potíže s močením či průjem. Bydlel jsem v zařízení pro asi 600 lidí. Měli jsme tam deset záchodů a dvacet sprch,“ dodal.

Důl Biša je největším funkčním dolem v Eritreji.

Jiný bývalý pracovník popsal neférové vyplácení honorářů. „Za prvních šest měsíců jsem nedostal zaplaceno. Potom, co si skupina dělníků začala stěžovat, nám začali dávat v přepočtu asi tři dolary za měsíc. Po půl roce pak výplatu zvedli na osmnáct dolarů za měsíc,“ uvedl. Trojice Eritrejců dokonce v prosinci loňského roku podala na kanadskou těžařskou společnost žalobu kvůli „neúměrně dlouhé pracovní době a malé výplatě“, uvádí The Guardian.

Společnost Nevsun Resources obvinění odmítá. Ředitel firmy Cliff Davis uvedl, že žaloba se zcela jistě nezakládá na skutečných podmínkách v dole Biša. „Na základě mnoha našich auditů i průzkumů externích auditorů jsme opakovaně prokázali, že v dole Biša se splňují všechny mezinárodní standardy pro dobré pracovní, zdravotní i bezpečnostní podmínky na pracovišti,“ uvedl Davis (tiskovou zprávu Nevsun Resources najdete zde, výsledky auditů zde). 

Těžba jako motor ekonomiky

Nevsun Resources se ohrazuje také proti zjištění OSN. Společnosti vadí zejména to, že zpráva nevychází z pozorování přímo na místě, ale ze zprostředkovaných rozhovorů s bývalými dělníky. Zprávu OSN kritizuje v tiskovém prohlášení také eritrejská vláda (celé prohlášení v angličtině zde). Proti zneužívání otrocké práce se už vyslovilo více než 135 tisíc lidí podpisem internetové petice (petici najdete zde). 

Eritrea je líhní uprchlíků do Evropy, místní diktátor konkuruje Kimovi

Kritika podmínek v eritrejských dolech se režimu příliš nehodí. Právě těžařský průmysl totiž stojí za současným ekonomickým růstem této rozvojové země. Naleziště cenných kovů a minerálů už do země přilákalo investory a těžařské firmy z Austrálie, Kanady a Číny. V současnosti v Eritreji fungují čtyři velké doly. Největší důl Biša, ve kterém se nejprve těžilo zlato a od roku 2013 pak měď, vládě dosud přinesl zisky ve výši 755 milionů dolarů, vyplývá ze zprávy společnosti Nevsun Resources (kompletní zprávu v angličtině najdete zde).

Bez příjmů z těžařského průmyslu by se eritrejský režim potácel na hraně finančního kolapsu. Na zemi totiž tvrdě dopadly sankce OSN poté, co prezident Isaias Afwerki posvětil trénink a financování somálských islamistů ze skupiny aš-Šabáb. Afwerki tato obvinění odmítá a zavedení sankcí odsuzuje.

Investoři z Austrálie a Číny

Analýzu hospodaření Eritreje komplikuje celá řada faktorů. Afwerkiho režim nezveřejňuje detaily o státním rozpočtu ani směřování toku financí z vládou kontrolovaných průmyslových odvětví. Prezidentská kancelář však ubezpečuje, že zisky z težařského průmyslu investuje do rozvojových projektů. Co konkrétně vláda rozvíjí, však nikdy neuvedla.

Eritrea podle ekonomů v loňském roce, i díky ziskům z těžařství, vykázala roční hrubý domácí produkt 3,8 miliardy dolarů. Podle Eritrejské národní těžařské asociace je navíc v následujících letech v plánu otevření dalších dolů na nalezištích zlata, mědi, zinku, ropy a celé řady dalších cenných surovin.

Důl Biša je největším funkčním dolem v Eritreji.

Kanadská firma Sunridge Gold před pár týdny oznámila, že už během letošního roku začne ve svém vlastní dole u hlavního eritrejského města Asmara těžit zlato.

Australská společnost Danakali má během následujících měsíců ohlásit termín spuštění těžby v dolu Colluli. Podobně je na tom i těžařská společnost Zara gold patřící pod čínský koncern Sfeco, která plánuje těžit zlato na severu země. Všechny tyto společnosti se zavázaly, že budou při zaměstnávání místních dodržovat základní lidská práva.

Paradox aktivistů

Zástupci kritizované společnosti Nevsun Resources často poukazují na paradoxy, které podle nich vyplývají z kritických zpráv ochránců lidských práv. Argumentují tím, že těžařské společnosti přinášejí do země tisíce pracovních míst a posilují ekonomiku země.

Mimo to s přílivem zahraničních investorů přichází i přidružené programy na výstavbu infrastruktury a podporu školství. „Těžařství je průmyslovým odvětvím, které může hrát významnou roli ve vývoji společnosti. Může také pomoci omezit současnou uprchlickou vlnu,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.

Běženci z Červené země: z Eritreje prchají i křesťané, kteří měli smůlu

Společnost naráží na fakt, že velká část uprchlíků směřujících do Evropy pochází právě z Eritreje. V loňském roce do Evropy přicestovalo podle Úřadu Vysokého komisaře OSN 34 300 Eritrejců, což je pětina celkového počtu migrantů. O azyl Eritrejci žádají především ve Švédsku, Německu a Švýcarsku. Například v Německu jich loni žádost podalo 13 200.

Nehledě na podmínky v dolech bude mít těžařství v následujících letech obrovský dopad na rozvoj Eritreje. Shodují se na tom ekonomové a paradoxně také lidskoprávní organizace. Africká rozvojová banka předpovídá, že eritrejská ekonomika letos poroste o 2,1 procenta. V roce 2013 to přitom bylo pouhých 1,3 procenta. „Růst reflektuje zlepšení v oblasti ekonomických aktivit a zvýšení investic do těžařského sektoru,“ uvedla banka. 

Otázkou zůstává, zda s růstem zisků půjde ruku v ruce také zlepšení podmínek pro ty, kteří v dolech dosud otročili v nelidských podmínkách.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Pasažérka zkoušela za letu z Bali otevřít dveře, letadlo se muselo vrátit

Jedna z cestujících letu z indonéského ostrova Bali do australského města Melbourne se pokusila otevřít dveře letadla. Na palubě cestovalo více než 200 lidí. Letoun se tak musel vrátit na balijské...

1. dubna 2025  22:05

Rádio Svobodná Evropa začalo zaměstnance posílat na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý zaměstnance pražské centrály posílat na neplacenou dovolenou, jelikož nedostalo Kongresem vyčleněné prostředky na duben. RFE/RL o tom...

1. dubna 2025  21:22

Rozumíte tomu jako koza petrželi, uši vyčistit. Nejvíc tepaly Nerudová a Konečná

Europoslanci v úterní debatě na CNN Prima NEW řešili mimo jiné názor šéfa Evropské lidové strany (EPP) Manfreda Webera, podle kterého má Německo přejít na válečnou ekonomiku. Politici z vládního i...

1. dubna 2025  21:20

K čertu s nimi, ať bombardují Kreml. Rusy z pohraničí nálet na Moskvu potěšil

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) zachytila telefonické rozhovory Rusů žijících u hranic s Ukrajinou. Se zadostiučiněním reagovali na masivní vlnu útoků ukrajinských dronů, jejichž cílem se stala...

1. dubna 2025  20:50

Trumpova cla budou plošná a okamžitá, obávají se američtí ekonomové

Americký prezident Donald Trump usiluje o nejrazantnější přeměnu globálního ekonomického systému za desítky let. Většinu dovozu do Spojených států chce zatížit clem kolem 20 procent, uvádějí zdroje....

1. dubna 2025  20:14

Nespočet malých amerických firem je v úzkých. Netuší, kam přesunou výrobu

V pasti Trumpových cel se ocitly tisíce menších amerických firem, které s cílem co největší efektivity a také co nejnižších konečných cen přesunuly svou výrobu mimo USA, povětšinou do Asie. Nyní se...

1. dubna 2025

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Zmatky na dráze. Světelná návěstidla se mají bourat, nový evropský systém selhává

Premium

Výpadky zabezpečovacího zařízení ETCS v půlce března a na konci března ukázaly obří slabinu české železnice. Velká část vlakové dopravy je závislá na nové technologii, která zničehonic selhala....

1. dubna 2025

Na hranicích bude kvůli slintavce pomáhat i armáda, oznámila Černochová

Armáda bude pomáhat na hranicích kvůli šíření slintavky a kulhavky, uvedla v úterý na diskusi k navýšení výdajů na obranu na ČVUT ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Měli by na nich být vojáci z...

1. dubna 2025  19:49

Preventivní užívání antibiotik v cizině je na škodu. Lidé riskují, rady lékařů nedodržují

Preventivní užívání antibiotik v cizině může přinést zcela opačný efekt. Namísto kýžené větší ochrany totiž může dojít k tomu, že se riziko nákazy místní odolnou bakterií zvýší. Na dnešním semináři...

1. dubna 2025  19:47

Ministryně spravedlnosti USA žádá trest smrti pro vraha šéfa pojišťovny

Americká ministryně spravedlnosti Pamela Bondiová nařídila žalobcům, aby požadovali trest smrti pro Luigiho Mangioneho. Ten je obviněn z toho, že loni na ulici v New Yorku zastřelil Briana Thompsona,...

1. dubna 2025  19:16

Češi uvázli v Egyptě. Cestovka obvinila dopravce z liknavosti a končí s ním

Klienti cestovní kanceláře Blue Style přiletí z dovolené v Egyptě později, než měli původně v plánu. Poté, co si v úterý někteří cestovatelé stěžovali na změny odletů a nedostatek informací, cestovní...

1. dubna 2025  19:11

Našli i čtvrtého. Litva má tělo posledního pohřešovaného amerického vojáka

Také čtvrtý z amerických vojáků, kteří byli pohřešováni v Litvě, je po smrti, sdělil Bílý dům. Smrt tří ostatních potvrdil litevský prezident Gitanas Nausėda už v pondělí. Vojáci byli...

1. dubna 2025  18:58