Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nový poradce McMaster musí Trumpovi říkat i věci, které nechce slyšet

  20:24
Kolem obsazení postu bezpečnostního poradce v administrativě Donalda Trumpa panuje v posledních dnech rozruch. Poslední nominovaný, generál H. R. McMaster, sklízí na rozdíl od předchůdců vesměs pozitivní ohlasy. Co je však náplní jeho práce a proč je pro nového prezidenta tak důležitý?
Nově jmenovaný národní bezpečnostní poradce amerického prezidenta generál H. R. McMaster

Nově jmenovaný národní bezpečnostní poradce amerického prezidenta generál H. R. McMaster | foto: AP

Americká bezpečnostní rada zažila v posledních dnech menší zemětřesení. Když ani ne po měsíci od jmenování rezignoval kvůli podezřelým vazbám na Rusko prezidentův poradce Michael Flynn (psali jsme zde), zaplnil jeho místo přechodně generál Keith Kellogg (více zde).

Donald Trump chtěl pak na místo dosadit penzionovaného viceadmirála Roberta Harwarda, ten však překvapivě nominaci odmítl. „Po čtyřiceti letech v armádě jsem v jedinečné pozici mít konečně trochu času pro sebe,“ vysvětlil rozhodnutí.

Znovu tak rozdmýchal neklid, který utnul až generál Herbert R. McMaster, který v pondělí přijal Trumpovu nabídku a bude se o křeslo národního bezpečnostního poradce ucházet (více čtěte zde).

Nominace veterána válek v Perském zálivu, Iráku i Afghánistánu vzbudila veskrze pozitivní ohlasy. The New York Times charakterizoval McMastera jako „respektovaného vojenského stratéga, který odmítl konvenční myšlení a pomohl otočit válku v Iráku v jejích nejtemnějších dnech.“

Nadšení z výběru nového poradce netajil ani John McCain, republikánský senátor z Arizony, který jinak vystupuje jako jeden z hlavních kritiků Trumpovy administrativy. „Nedokážu si představit lepší a schopnější národní bezpečnostní tým, než ten, který máme teď,“ uvedl bývalý kandidát na prezidenta a samotného McMastera na Twitteru označil za „muže s ryzím intelektem, charakterem a schopnostmi.“

20.února 2017 v 22:44, příspěvek archivován: 21.února 2017 v 13:04

Lt Gen HR McMaster is outstanding choice for nat'l security advisor - man of genuine intellect, character & ability https://t.co/rYmJm00Xdf

Poradcem byl i Kissinger

Proč však vzbuzuje výběr jednoho z prezidentových poradců takový rozruch? „Národní bezpečnostní poradce vždy soupeřil s ministrem zahraničních věcí. Často se pak ministerstvo zahraničí mohlo cítit, že je ve stínu. To se stalo například v počátku 70. let, kdy byl poradcem Henry Kissinger. Každý dnes zná Kissingera, ale nikdo už si nepamatuje Rogerse, který byl tehdy ministr zahraničí,“ vysvětlil politolog Jan Hornát z Ústavu mezinárodních vztahů.

Trump v čele USA

Úloha bezpečnostních poradců přitom není v zákonech nijak specifikována a náplň práce tak závisí především na hlavě státu. „Záleží na každém prezidentovi, jakou váhu tomuto úřadu dává. Rada slouží jako malé ministerstvo zahraničí uvnitř prezidentské kanceláře, přičemž si tam (prezident) může nominovat koho chce a nemusí se na nikoho ohlížet,“ popsal dále Hornát.

Kromě udílení rad spočívá funkce podle Hornáta například v přípravě zahraničních cest prezidenta. Server Foreign Policy popisuje poradce jako někoho, kdo má poslední slovo, než prezident přikročí k činům. Musí být také schopný jednat s prezidentem na rovinu a prezentovat mu věci „bez obalu“.

McMaster by s tím neměl mít problémy, tvrdí třeba generál Dave Barn, který zná navrhovaného poradce řadu let. Podle něj si McMaster nebude brát při výkonu funkce žádné servítky. „Nepochybuji, že bude denně chodit za šéfem a říkat mu drsné věci, které možná nebude chtít slyšet. Podle mě ho však prezident s tímto očekáváním přijal,“ cituje Barna magazín Politico.

Zatímco Flynn podporoval prezidenta už během kampaně, McMaster na něj až doposud neměl žádné vazby. Trumpa přesto zaujal. „Je respektovaný všemi v armádě a my jsme poctěni, že ho máme,“ řekl prezident po jeho jmenování.

Ostruh získaných v armádě si Trump cení. McMaster není ostatně prvním vojenským hodnostářem v jeho týmu. Hodnost generála má ministr obrany (o něm více zde) a ministr vnitřní bezpečnosti (více zde). „Můj osobní názor je takový, že ho přitahují šarže. Když to řeknu zjednodušeně, jsou to všechno tvrdí chlapíci, kteří si jen tak nenechají do něčeho kecat a mají za sebou tvrdou zkušenost. Nepreferuje lidi s teoretickými znalostmi, ale spíše s praktickými zkušenosti,“ myslí si Hornát.

Chytrý voják nedotčený politkou

McMaster se narodil v Pensylvánii, absolvoval vojenskou akademii ve West Pointu a v 80. letech vstoupil do armády. Od počátku kariéry si s sebou nese pověst určitého narušitele stávajících pořádků. Jako mladý důstojník kritizoval generální štáb ohledně postupu během války ve Vietnamu, výtky na adresu tehdejšího vedení shrnul v dizertační práci a později také v knize Dereliction of Duty (Zanedbání povinnosti).

V roce 1991 se zúčastnil války v Perském zálivu a na bitevní pole se vrátil i v roce 2004 v rámci mise v Iráku. Spolu s generálem Petraeusem přepsal metodiku protipovstaleckých operací, jež armáda pod heslem „vyčistit, udržet, postavit“ následně aplikovala. Postup spočíval ve „vyčištění“ měst od vzbouřenců a následného uhájení pozic po dobu nezbytnou k získání podpory u místní populace a vybudování lokálních bezpečnostních složek, které po odchodu vojsk převezmou kontrolu nad danou oblastí.

100 dnů Donalda Trumpa

McMaster při nasazení v Iráku osobně vedl operaci na dobytí města Tal Afar, kde následně zmíněnou doktrínu uplatnil. Generál Petraeus, který byl údajně na post bezpečnostního poradce také zvažován, označil McMastera za „skutečného strategického myslitele a vůdčí osobnost s vynikajícími organizačními schopnostmi“.

V roce 2014 zařadil McMastera časopis Time do stovky nejvlivnějších osobností světa a označil ho za jednoho z autorů moderní americké armády.

Zatímco bitevní pole zná čtyřiapadesátiletý veterán dobře, na politickém bojišti ve Washingtonu je nováčkem. Otázkou nyní je, zda pro něj tato skutečnost bude spíše přítěží, či výsadou.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

VIDEA TÝDNE: Potvrzený trest pro Feriho, živořící děti a Kobajašiho veleskok

28. dubna 2024  18:50

Soud v Praze tento týden potvrdil exposlanci Dominiku Ferimu tříletý trest za znásilnění. Strážníci...

Prigožin se stal miláčkem ruských teenagerů, zaujal přesvědčením a vzdorem

28. dubna 2024  18:28

Deset měsíců poté, co vedl ozbrojenou vzpouru proti ruskému armádnímu velení, a osm měsíců poté, co...

Necítí bolest a nekomunikuje. Matyas trpí vzácným syndromem, rodina shání pomoc

28. dubna 2024  18:24

Zpomalený vývoj, neschopnost ovládat tělo, záchvaty vzteku či snížený práh bolesti. Tak vypadá...

Trump si před Bidenem udržuje náskok, ukazuje předvolební průzkum

28. dubna 2024  18:11

Bývalý republikánský prezident Spojených států Donald Trump, který se opět uchází o křeslo v Bílém...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...