Kurdové válčí s Islámským státem, ale Amerika je stále má za teroristy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kurdové válčí s Islámským státem, ale Amerika je stále má za teroristy

  19:17
Kurdové se sice stali hlavními spojenci Západu ve válce proti Islámskému státu, některé jejich politické strany však nadále zůstávají na americkém seznamu teroristických skupin. To představuje problém pro humanitární organizace, které při péči o uprchlíky musí kličkovat, aby zákazy Washingtonu neporušily.
Člen Syrské svobodné armády (vepředu) a člen pešmergů v Kobani (19. listopadu...

Člen Syrské svobodné armády (vepředu) a člen pešmergů v Kobani (19. listopadu 2014). | foto: AP

Černý seznam vydaný Washingtonem představuje problém především pro menší humanitární organizace, které nejsou příliš zběhlé v kličkování labyrintem byrokratických nařízení.

„Omezuje nás to, strávíme hodně času prověřením všech, kteří nám pomáhají,“ svěřil sewebu Foreign Policy Zaíd Brifkáni, kurdský lékař pracující v USA. Společně se skupinou Doktoři pro Kurdistán začal v létě shánět peníze a lékařské vybavení. Když se pokusil pomoc zaslat do kurdských oblastí Sýrie, narazil.

Washington totiž politické skupiny, které tuto oblast ovládají, stále považuje za teroristy. „Je zvláštní, že USA s kurdskými skupinami přímo spolupracují, ale zároveň je stále vedou na tomto seznamu,“ upozornil Brifkáni.

Na černém seznamu

Washington tureckou PKK zařadil na seznam teroristických organizací v srpnu 1997. Partaj třicet let ozbrojeně bojovala za autonomii tureckého Kurdistánu, v bojích zemřely desítky tisíc lidí. Před dvěma lety však s tureckou vládou zahájila mírový proces a vzdala se ozbrojeného boje. Za teroristickou organizaci ji však nadále považuje i EU a NATO.

Irácké partaje PUK a KDP byly zapsány na seznam TIER III v roce 2001 v době schválení Vlasteneckého zákona. Na evropském teroristickém seznamu nejsou.

Americká vláda s kurdskými partajemi nejen spolupracuje, kurdští pešmergové se stali nepostradatelnými spojenci na frontě proti Islámskému státu.

Dvě hlavní kurdské politické strany v Iráku, Kurdská demokratická strana (KDP) a Vlastenecká unie Kurdistánu (PUK), figurují na seznamu nazvaném TIER III, na kterém jsou organizce zapojené do teroristických aktivit. Lidem, kteří s těmito spolky spolupracují, hrozí vyhoštění z USA.

Nejvyšší soud v roce 2010 rozhodl, že jakákoliv podpora organizací vedených na seznamu (včetně humanitární pomoci) je ilegální. Soudce nepřesvědčili ani právní epxerti, podle kterých je definice pro zařazení na seznam TIER III příliš vágní a vztahuje se i na skupiny, které bojují proti represivním režimům.

Přežitá politika

„Je to urážka přátelství Spojených států a Kurdistánu,“ říká Alex Ebsary, mluvčí washingtonské kanceláře Kurdské regionální vlády v Iráku. Podle něj je zákon zaměřený proti kurdským bojovníkům, kteří bojovali po boku amerických jednotek při sesazení Saddáma Husajna. „Jak můžeme říci, že to jsou teroristé?“ ptá se Ebsary.

Irácké kurdské strany se na seznamu ocitly automaticky v době vzniku tzv. Vlastenckého zákona (Patriot Act), který vznikl po teroristických útocích na USA v září 2001. Obamova administrativa a někteří členové Kongresu podpořili jejich vyškrtnutí, další politici se však obávají, že by tak vznikl vážný precedent.

Turecká Kurdská strana pracujících (PKK) je navíc na seznamu teroristických organizací ministerstva zahraničí USA. PKK je napojena na kurdské povstalce kontrolující část Sýrie. Někteří analytici a bývalí politici tvrdí, že PKK by měla být z černé listiny vyškrtnuta, protože je pro zahraniční politiku USA důležitá.

Islámský stát

„Tyto skupiny jsou spojenci USA a skutečnost, že jsou sankciovány, je součást přežité politiky, která by měla být změněna,“ řekl David Phillips, bývalý poradce ministerstva zahraničí a nynější ředitel Institutu pro studium lidských práv University of Columbia.

Jenže pro USA není tak jednoduché PKK vyškrtnout. Washington musí brát ohled na dobré vztahy s Tureckem, které během vleklé války s kurdskými povstalci přišlo o stovky mužů. Ankara nyná bedlivě sleduje, kdo podporuje PKK v boji proti Islámskému státu, protože se obává, že by Kurdové mohli opět vystupňovat svůj starý boj za nezávislost na Turecku.

Iráckým Kurdům dodává zbraně a munici i Česká republika. Ministerstvo zahraničních věcí argumentuje, že příjemcem zbraní nejsou partaje vedené na amerických černých seznamech, nýbrž autonomní orgány iráckého Kurdistánu.

„V případě Irbílu je materiál poskytnut v souladu s pozicí centrální irácké vlády. Tyto instituce garantují využití dodaného materiálu v souladu s deklarovaným účelem užití a deklarovaným konečným uživatelem, tak jak je specifikováno v žádosti o vývozní licenci,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová.

Humanitární katastrofa

Výzvy k vyškrtnutí kurdských partají ze seznamů teroristických organizací zesilují především kvůli občanské válce v Sýrii, která se stala nejhorší humanitární katastrofou současnosti.

Koalice 36 humanitárních a lidsko-právních organizací vyzvala bohaté státy, aby přijaly desítky tisíc syrských uprchlíků. Jednat o tom budou od úterý v Ženevě. Podle OSN letos bohaté státy přijaly pouze třicet tisíc běženců. OSN chce, aby do konce roku 2016 přijaly dalších sto tisíc. 

„Toto je jedna z nejhorších krizí od druhé světové války. Donutila uprchnout miliony civilistů, většinou žen a dětí. Vyzýváme vlády, aby ukázaly mezinárodní solidaritu,“ řekl The Guardian Mark Goldring z humanitární organizace Oxfam.

Ze svých domovů uprchla již polovina Syřanů (čtěte zde). Většina z nich žije v Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Egyptě.

Syrské uprchlíky nikdo nechce

Ankara, Bejrút a Ammán se příliv uprchlíků snaží zastavit a ochránit svůj pracovní trh.  Navíc Světový potravinový program v prosinci musel zastavit svou pomoc uprchlíkům kvůli nedostatku financí (více naleznete zde).  

„Šokuje mě, jak malý počet míst nabízí mezinárodní komunita pro uprchlíky,“ tvrdí Sherif Elsayed-Ali, odborník Amnesty International na práva uprchlíků. V Evropě, hlavně v Německu a Švédsku, o azyl zažádalo téměř sto tisíc syrských uprchlíků.

Ropné monarchie Perského Zálivu žádné uprchlíky nepřijímají. „Státy Zálivu by se měly stydět. Se syrskými uprchlíky mají jazykové a náboženské vazby, proto by měly být na prvním místě států, které jim nabídnou pomoc,“ řekl Elsayed-Ali. 

Ani Česká republika nechce přijímat syrské běžence. Pokud by EU rozhodla o kvótách, Česko je odmítne (více zde). Ministr vnitra Milan Chovanec navrhoval, aby o přijetí uprchlíků rozhodli občané v referendu (čtěte zde). Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek alespoň navrhl, aby se zranění pešmergové mohli léčit v Česku (více zde).

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Podpora ANO klesla, SPOLU stoupla. Pod pěti procenty je Stačilo!, ukazuje průzkum

Opoziční hnutí ANO v březnu oslabilo na 35,5 procenta a koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, posílila na 19 procent, vyplývá z volebního modelu agentury Kantar CZ, který zveřejnila...

13. dubna 2025  9:44

Hospodářský úspěch Asie je v ohrožení. Cla mohou ekonomiky poslat ke dnu

Mezi cly nejvíce zasažené státy se řadí hlavně země jihovýchodní Asie závislé na exportu. Hospodářský růst Vietnamu, Kambodži, Thajska, Indonésie či Malajsie z posledních let je nyní v ohrožení.

13. dubna 2025

Izrael upozornil doktora, a pak nemocnici v Gaze srovnal se zemí, líčí Hamás

Noční izraelský vzdušný úder zasáhl nemocnici Al-Ahlí a zničil oddělení příjmu a pohotovosti, tvrdí civilní obrana v Pásmu Gazy, ovládaná teroristickým hnutím Hamás. Oběti na životech nebyly hlášeny....

13. dubna 2025  8:50

Ceny vajec se v USA vyšplhaly na další rekord, v Česku zdražují nejvíce z EU

Ceny vajec v USA dosáhly nového rekordu 6,23 dolaru za tucet. Děje se tak i přes pokles velkoobchodních cen a ústup ptačí chřipky na farmách. Zdražování vajec zasáhlo i Evropskou unii. Výrazně...

13. dubna 2025  8:48

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Z přístřešku u cyklostezky poteče voda do dvou moří, bude na hranici Moravy a Čech

Hranice Čech a Moravy bude opět o něco viditelnější. S novou cyklostezkou ze Svitav na Koclířov na předělu dvou historických zemí vznikne přístřešek, který bude novým turistickým cílem i na pomyslné...

13. dubna 2025  8:02

Obnova lesa v přímém přenosu. V Českém Švýcarsku otevřeli vyhlídku u požářiště

Na turisty čeká v Českém Švýcarsku nová vyhlídková plošina. Vyrostla u Mlýnské cesty nedaleko Mezné. Nahradila dosavadní vyhlídkové místo z roku 2023, ze kterého se výhledy do okolní krajiny, zejména...

13. dubna 2025  7:34

Po zřícení střechy klubu v Santo Domingu zemřelo už 226 lidí

Počet obětí neštěstí v Dominikánské republice, kde se v úterý zřítila střecha nočního klubu, stoupl na 226, uvedly místní úřady. Všechna těla byla vrácena rodinám. Na místě neštěstí zahynulo 221...

13. dubna 2025  7:25

Muž omylem deportovaný do Salvadoru je naživu a v bezpečí, oznámil Washington

Muž neprávem deportovaný z amerického státu Maryland do salvadorského vězení je „naživu a v bezpečí“. Americkému soudu to podle zpravodajského serveru BBC řekl zástupce ministerstva zahraničí Michael...

13. dubna 2025  7:01

Fotka, která z Lincolna udělala prezidenta. Venkovského čahouna změnila ve státníka

Amerika si připomíná sto šedesát let od atentátu na Abrahama Lincolna. Asi nejslavnější fotka největšího z amerických prezidentů vznikla ve studiu renomovaného fotografa Mathewa Bradyho a sám Lincoln...

13. dubna 2025

Jednáme s Maláčovou. Šlachta o možné volební koalici i rozchodu s Motoristy

Premium

Přísaha vyjednává o možné spolupráci pro podzimní volby do Sněmovny se sociální demokracií. Podle jejího šéfa Roberta Šlachty to totiž budou mít letos malé strany těžké kvůli obavám z propadnutí...

13. dubna 2025

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Přivedl jsem si domů Češku a jsem křesťan, vypráví právník a obuvník z Vietnamu

Premium

Do Českého Těšína přijel dnešní právník a podnikatel Viet Do Pham v šesti letech, aniž by uměl slovo česky. Pokračoval na gymnázium a nakonec vystudoval práva. A protože nechtěl, aby ho manželka...

13. dubna 2025

U Drážďan finišuje výstavba unikátního mostu. Otevřít by se měl příští rok

Čeští mostaři dokončují výstavbu mostu přes údolí Gottleuby u saské Pirny. U extrémně štíhlé nosné konstrukce nejprve nebylo jisté, zda vůbec půjde postavit. Teď ale vše nasvědčuje tomu, že řidiči se...

13. dubna 2025