Válka vyhnala z domovů půlku Sýrie. V táborech sdílí jeden záchod 47 lidí

  10:22
Syrská občanská válka vyhnala z domovů už polovinu Syřanů. Tři miliony jsou registrovány u OSN jako uprchlíci v zahraničí. Dalších 6,5 milionů lidí je vystěhováno uvnitř Sýrie. Jeden z největších táborů Zátarí leží nedaleko hranic v Jordánsku. Dočasné bydlení se pro mnohé stalo domovem, kde se lidé berou a mají děti.
Poničené domy na předměstí Damašku (25. srpna 2014)

Poničené domy na předměstí Damašku (25. srpna 2014) | foto: Reuters

„Syrská válka se stala největší humanitární krizí naší éry. Světu se nedaří uspokojit potřeby uprchlíků a hostitelských zemí,“ uvedl podle BBC Antonio Guterres, Vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Slova Guterrese iDNES.cz potvrdila koordinátorka programů Člověka v Tísni v Sýrii Jitka Škovránková: „Situace se dlouhodobě zhoršuje. Lidé propadají panice. Humanitární pomoci je stále málo. Nyní 75 procent Syřanů žije pod hranicí chudoby a 80 procent nemá práci.“

OSN registruje přes 3 miliony syrských uprchlíků, nicméně varuje, že počet Syřanů, kteří v důsledku války museli opustit svou zemi, je daleko vyšší. „Minimálně jednou tolik lidí uteklo ze Sýrie, ti nejsou registrovaní u OSN,“ řekla Škovránková. 

Syrští uprchlíci

Podle UNHCR je uprchlíků ze Sýrie:

  • v Libanonu 1 174 504
  • v Turecku 832 508
  • v Jordánsku 613 252
  • v Iráku 139 090
  • v Severní Africe 23 367

Nejvyšší počet hledá bezpečí v sousedním Libanonu. Rodiny, které přicházejí do uprchlických táborů, jsou vyčerpané. Některé strávily i rok útěkem od vesnice k vesnici. OSN varuje, že cesta do táborů je pro ně čím dál těžší, protože musí různým ozbrojeným gangům platit úplatky.

Cesta do uprchlických táborů je ztížena i tím, že okolní země přijímají omezený počet uprchlíků. Uprchlické tábory se staví a počty příchozích se musí regulovat. Desetitisíce lidí čekají na hranicích, kde žijí v provizorních neformálních táborech. Nevládní organizace se jim tam snaží dodávat potraviny.

Syrský konflikt začal v březnu 2011, kdy opozice vyšla do ulic a demonstrovala proti režimu prezidenta Bašára Asada. Situace se v zemi zhoršila zejména v poslední době v souvislosti s postupem ozbrojenců samozvaného Islámského státu. Za tři roky konfliktu zemřelo přes 190 tisíc lidí.

Z uprchlického tábora se stal domov

Občanská válka v Sýrii trvá již čtvrtým rokem a naděje na brzký návrat do vlasti se u uprchlíků zmenšují. Z tábora Zátarí, který byl otevřen 28. července 2012, se pro mnohé stal domov. Fungují zde nemocnice, trh, kadeřnice nebo hodiny taekwonda či fotbalu pro děti. Nicméně hygienické zázemí je nedostatečné, například jednu toaletu sdílí v průměru 47 lidí. Navíc se v táboře rozmohly zločinecké gangy.

Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který tábor společně s jordánskou vládou spravuje, v něm nyní oficiálně pobývá 79 526 lidí, z nichž 57 procent je mladších osmnácti let.

V Zátarí se odehrávají i ty šťastnější momenty života, každý den se tu narodí v průměru jedenáct dětí a lidé se berou. Šestnáctiletá Rafah si nedávno vzala pětadvacetiletého Gassema. „Jsem šťastná. On je také Syřan,“ řekla al-Monitoru. Pár plánuje mít brzy děti. Novomanželka říká, že manželství jí také otevírá cestu do školy.

„Chtěla jsem chodit do školy, ale můj otec mi to nedovolil. Nemyslel si, že je to bezpečné.“ Také dceři tvrdil, že jí titul ze školy bude k ničemu, až se vrátí domů.

Jordánské ministerstvo školství spolu s UNICEF v táboře provozují tři školy, které fungují na dvě směny. Ráno se vzdělávají dívky, odpoledne chlapci. Loni do lavic usedalo 18 tisíc dětí, nyní by to mělo být o 4 tisíce více, přesto školy nestačí. Jedna třetina dětí ve školním věku se do škol nevejde. Hind Omer, vzdělávací expert UNICEF, řekl, že další tři školy by se měly otevřít na podzim.

„V Sýrii většina dětí chodí do školy, ale tady jsou třídy přeplněné,“ postěžovala si Manal, matka čtyř dětí, která před válkou byla učitelkou angličtiny. Manal trvá na tom, že děti se musí chodit vzdělávat, protože jiné varianty, nečinnost a nuda, jsou velkými hrozbami. „Nemůžeme zde jen sedět, mé děti by se zbláznily,“ řekla.

Podle UNICEF tři miliony syrských dětí nechodí do školy a je riziko, že toto číslo poroste. Zajištění vzdělání alespoň některých uprchlých dětí se daří díky zahraniční pomoci. Například Evropská unie investovala od začátku syrského konfliktu více než 30 milionů eur (přes 830 milionů korun) na vzdělávací programy pro Syřany v Jordánsku.

Více než 90 procent obyvatel Zátarí pochází z Dará, ležícího na jihu Sýrie, a přilehlých vesnic, kde žilo převážně konzervativní sunnitské obyvatelstvo. Jedna rodina řekla al-Monitoru, že se obává posílat své dcery do školy, protože by je cestou mohl někdo obtěžovat.

Utrpení syrských civilistů ukazuje i tato reportáž:

27. ledna 2014

Někteří uprchlíci ze Zátarí sní o vysoké škole

Osmnáctiletá Amne, která je v táboře rok a půl, zde dokončila dvanáctou třídu a ráda by pokračovala ve studiu na univerzitě. „Chci jít na univerzitu, ale pro nás je velmi těžké studovat zde v Jordánsku,“ řekla. Její slova potvrzuje i dvacetiletý Jusuf, který byl před vypuknutím války zapsán na technickou vysokou školu v Damašku. Ve studiu chtěl pokračovat i Jordánsku, což se mu zatím nesplnilo.  

„Jordánské univerzity zaplňují místa studenty spíše ze Zálivu než syrskými uprchlíky,“ řekl úředník z jordánského ministerstva školství. Navíc, pokud by studenti již studovali v Sýrii, uznání jejich předchozího studia by bylo obtížné. UNHCR vytvořilo program, který umožňuje dvěma tisícům studentům jít studovat do zahraničí. Přestože mezi Syřany roste poptávka po vyšším vzdělání, rodiny nechtějí dovolit svým dětem odejít studovat do zahraničí.

Zahraniční studenti musejí v Jordánsku za studium platit více než místní. Navíc pokud uprchlík chce opustit Zátarí, potřebuje sponzora, který garantuje, že ho bude finančně podporovat. Syrští uprchlíci nesmí v Jordánsku pracovat, takže odejít studovat na jordánské univerzity je pro uprchlíky ze Zátarí nereálné.

Uprchlický tábor Zátarí

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

KOMENTÁŘ: Půlka národa že je rizikem pro stát? To ještě může být zajímavé

19. března 2024

Premium V úterý čeká Poslaneckou sněmovnu jedna z asi nejbizarnějších schůzí v její porevoluční historii....

Za ovlivnění rozsudků chtěl podle žaloby soudce Sovák 50 milionů. Soud odročili

19. března 2024  8:30,  aktualizováno  9:29

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák v úterý stanul před pražským Městským soudem obžalovaný...

Fakulta přijme po střelbě nová opatření, rámy nebudou, chystá se krizový nácvik

19. března 2024  8:47

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například...

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

19. března 2024  8:38

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...