Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Expertka: Kvóty k nám pošlou až pět tisíc migrantů ročně. To zvládneme

  10:32
Brusel v rámci boje s vlnou uprchlíků navrhl kvóty pro jejich přerozdělování do členských států Unie. Na Českou republiku by tak mohlo připadnout až pět tisíc migrantů ročně. „Kvóty jsou odpověď. Prchající uprchlíci mohou destabilizovat celý schengenský prostor,“ tvrdí odbornice na migraci Magda Faltová.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Nejnovější plán Evropské komise navrhuje přesídlení 20 tisíc uprchlíků z uprchlických táborů nacházejících se mimo evropské území do zemí Unie. Podle klíče určeného na základě rozlohy země, vyspělosti ekonomiky či nezaměstnanosti by Česko z tohoto počtu mělo přijmout 525 lidí.

SIMI

Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) vzniklo v roce 1992 na žádost Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. SIMI je nezávislá nezisková organizace, která získává peníze z dobrovolných finančních darů. Sdružení poskytuje cizincům v ČR bezplatné právní, sociální a psychosociální poradenství.

Kromě toho ale Brusel chystá strategii, jak se vypořádat s uprchlíky, kteří na vratkých bárkách přepluli Středozemní moře a státy jako Itálie, Řecko nebo Malta si už s nimi nevědí rady. „Tyto země nemají kapacitu na to, aby jim poskytly přístřeší a integrovaly je na svém území,“ říká ředitelka Sdružení pro migraci a integraci Magda Faltová. V rámci tohoto „nouzového mechanismu“ by Česko podle ní mělo přijmout pět nebo šest tisíc uprchlíků ročně.

Dokázala by se ČR o takové množství azylantů postarat?
Číslo pět tisíc je vcelku reálné, o takový počet uprchlíků se Česká republika dokáže postarat. V rámci 10 milionů obyvatel bychom je měli zvládnout integrovat.

Kolik azylantů přijmeme nyní ročně?
V současnosti se to pohybuje okolo tisíce lidí, nicméně v minulosti jsme měli i osmnáct či dvacet tisíc žádostí o mezinárodní ochranu. V případě utečenců z bývalé Jugoslávie nebo Čečenska se počet přijatých azylantů pohyboval v řádech tisíců. Český azylový systém už s takovým množstvím pracoval a je toho schopen.

Kvóty se týkají budoucích žadatelů z třetích zemí a uznaných azylantů v pobřežních státech. Co ale s nelegálními uprchlíky, kterých do EU přicestuje velké množství?
Já to chápu tak, že do nouzového mechanismu by měli spadat všichni, kteří v EU již jsou a určitá země se o ně nedokáže postarat. Je však možné, že Evropská komise dodá ještě jiný výklad. Teď se musíme ale nejprve zabývat debatou, jestli kvóty vůbec jsou přijatelné, nebo ne. A jestli se je vůbec podaří je prosadit, protože zatím mají hodně odpůrců.

Na základě jakého klíče by se v případě schválení kvót uprchlíci do jednotlivých zemí EU mohli rozdělovat?
Dovedu si to představit obdobně, jako nyní funguje systém přesídlení ve spolupráci UNHCR (Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, pozn. red.). Tam se lidé vytipovávají například podle příbuzenských vazeb, které v jednotlivých státech mají. Samozřejmě by to byl velmi složitý mechanismus. Současný systém funguje tak, že státy si z uprchlíků, které UNHCR nabízí k přesídlení, sami vybírají. 

Při přemístění by byla situace trochu jiná, ale podle mě by hrála roli třeba znalost jazyků. Uprchlíci, kteří mluví francouzsky, by směřovali do frankofonních zemí, aby se umožnila lepší integrace.

Uprchlická krize

Státy by si také mohly dávat nějaké priority a požadavky. Dovedu si představit, že by si třeba vyžádaly nezletilé bez doprovodu, staré lidi nebo oběti obchodu s lidmi, protože na to mají zařízení. Některé státy mohou takovým skupinám nabídnout lepší pomoc a lépe je integrovat. Samozřejmě to není vyzkoušené, takže těžko říct, jak by to nakonec fungovalo.

Návrh čeká schvalování v Evropském parlamentu a v jednotlivých státech. Má vůbec šanci uspět?
Já se domnívám, že za současné situace ne. Velká Británie nyní nebude chtít po volbách ustupovat požadavkům EU. Stát se ale může cokoliv. Nezbytně se však musí přijít s řešením pro státy, které se nyní potýkají s velkým množstvím uprchlíků.

Pokud se kvóty neschválí, kam podle vás může ta situace směřovat? Vidíte i jiné řešení?
Itálie už k němu jednou přistoupila. Přestala uprchlíky registrovat a umožnila jim cestovat do dalších zemí. Pokud migranti nejsou nikde registrovaní, tak stát, do kterého přijdou, což je často Německo nebo Švýcarsko, nemůže dokázat, odkud přijeli.

V praxi to pak znamená, že nemohou využít takzvaného Dublinského systému, který by jim umožnil uprchlíky poslat do státu, ze kterého přijeli. V tomto případě tedy do Itálie. Takový krok by znamenal destabilizaci schengenského systému a musela by se obnovit ochrana hranic jednotlivých států. Pro českou politickou scénu, která svobodu pohybu vnímá jako klíčovou věc pro fungování Unie, by to byla rána. 

Azyl v zemích EU

V zemích EU loni získalo azyl více než 185 tisíc lidí z celkových 626 tisíců žadatelů. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst skoro o polovinu, vyplývá ze zprávy Eurostatu. Nejvíce úspěšných žadatelů loni pocházelo z válkou zmítané Sýrie. Česká republika udělila azyl 765 lidem, většinou z Ukrajiny. Nejvíce uprchlíkům poskytlo útočiště Německo (47 600), Švédsko (33 000), Francie (20 600) a Itálie (20 600). Celkem tak tyto čtyři země schválily azyl dvěma třetinám všech úspěšných žadatelů v EU. Nejméně azylantů naopak přijalo Estonsko (20), Chorvatsko a Lotyšsko (obě země 25) a Portugalsko (40).

Některé státy navrhují jako řešení posílení operace Triton ve Středozemním moři. V Bruselu se podle deníku The Guardian uvažuje i o nasazení speciálních jednotek přímo na území Libye. Je to podle vás řešení?
V operaci Triton nespatřuji z hlediska ochrany uprchlíků žádnou výhodu. Ano, je to nějaká ochrana hranic, ale opomíjí důvod, proč ti lidé odcházejí ze země. Oni neodcházejí proto, že se jim chce, ale protože musí, bojují tam o život. Pokud Evropa bude potápět jejich lodě, tak si najdou jinou cestu. Podle mě to řešení není efektivní, ale jen efektní pro politiky, kteří tak ukazují svou sílu. Libye nepotřebuje další vojenský zásah, ale stabilizaci.

A kvóty podle vás řešením jsou
Myslím, že kvóty nějakým řešením jsou. Problém je, jak jsou prezentovány českými i zahraničními politiky, kteří je berou jako něco, co nařizuje EU a my to nechceme. Lepší by bylo, kdyby zodpovědně posoudili svoje kapacity, kolik lidí mohou přijmout, byli solidární se státy, které jsou migranty zahlceny a přijali uprchlíky dobrovolně. Kvóty jsou odpovědí na současnou situaci, ale politicky a společensky těžko přijatelnou.

Jste pro zavedení kvót pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 24. května 2015. Anketa je uzavřena.

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na šest let a devět měsíců do vězení exředitele firmy provozující farmu na Chomutovsku, kde kvůli nevhodným podmínkám chovu uhynuly desítky kusů skotu. Jednatel...

3. dubna 2025  9:08,  aktualizováno  10:30

Trump vyhlásil obchodní válku i pustým ostrovům, kde žijí jen tučňáci

Celní válce, kterou vyhlásil americký prezident Donald Trump, se nevyhnuly ani malá odlehlá teritoria Austrálie. Pozornost vzbudilo opatření, které se zaměřilo na pusté ostrovy, jejichž jedinými...

3. dubna 2025  10:28

Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět

Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné nepřímo, řekl Fiala Deníku.cz. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský...

3. dubna 2025  10:13,  aktualizováno  10:26

Falešný bankéř obral ženu o 750 tisíc, část peněz nesla v hotovosti na parkoviště

Obětí falešného bankéře se stala žena, která tak přišla o více než tři čtvrtě milionu korun. Část peněz předala v polovině letošního února v hotovosti neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze 5....

3. dubna 2025  10:23

Vybouchl jsem, řekl obžalovaný. Boxerem s hroty zasadil družce dvacet bodných ran

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ pětatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s hrotem svoji družku. Ta...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  10:21

Odstraňte Leninovy sady z Wikipedie, žádá primátorka úpravu názvu městského parku

Jeden z parků v Českých Budějovicích se podle internetové encyklopedie Wikipedie stále jmenuje Leninovy sady. Místní to netuší, znají ho jako Park Dukelská. Název má podle ulice, podél které se...

3. dubna 2025  10:17

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  10:08

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Vysíláme

Evropa nemusí být závislá na dovozu solárních panelů a baterií z Asie. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka existují české technologie, které by mohly pomoci...

3. dubna 2025

Doba plastová. Takzvané věčné chemikálie najdeme i v naší krvi, líčí expert

Premium

Český environmentalista ze sdružení Arnika Jindřich Petrlík varuje před toxickou zátěží plastové éry. Havárie v Hustopečích nad Bečvou, kde benzen ohrožuje pitnou vodu, je podle něj jen špičkou...

3. dubna 2025

Útok nůžkami nebyl pokusem o vraždu. Odvolací soud bezdomovci snížil trest

O šest let snížil odvolací Vrchní soud v Praze trest vězení pro jednadvacetiletého Antonia Melku. Mladý bezdomovec si měl podle verdiktu Krajského soudu v Plzni odsedět deset let za pokus o vraždu....

3. dubna 2025  9:57

Slavné dublinské soše lidé osahávají poprsí. Město ji nechá střežit

Městská rada v Dublinu rozhodla, že nechá hlídat slavnou bronzovou sochu Molly Maloneové, aby odradila jak Iry, tak především turisty, kteří jí sahají na částečně odhalené poprsí. Na neúctu k soše...

3. dubna 2025  9:56

Další rána pro světovou ekonomiku. Cla zabrzdí růst a znovu přikrmí inflaci

Nejnovější salva amerických obchodních cel znamená pro světové hospodářství, která se sotva vzpamatovala z inflačních šoků a energetické krize, další ránu. Podle analytiků bude nyní záležet na...

3. dubna 2025  9:03