Chorásán je možná více nebezpečný než Islámský stát (ilustrační foto)

Chorásán je možná více nebezpečný než Islámský stát (ilustrační foto) | foto: Reuters

Islamisté v Sýrii chystali útok v USA či v Evropě

  • 259
V Sýrii bojuje teroristická skupina Chorásán, která má vazby na al-Káidu a je možná ještě nebezpečnější než Islámský stát. Podle některých amerických představitelů chce zopakovat 11. září, pomoci ji k tomu mají džihádisté ze Západu.

Chorásán, jehož název odkazuje k regionu mezi Pákistánem a Afghánistánem, v Sýrii nebojuje za svržení Bašára Asada a ani nechce získat území a zdroje jako Islámský stát (IS), píše The Washington Post.

Američtí představitelé si podle ABC News uvědomují nebezpečí Chorásánu, a i proto v noci na úterý USA spolu se spojenci zahájily letecké údery na pozice teroristů v okolí Aleppa (více zde)

„Měli jsme velmi dobré informace, že tato skupina, která je velmi nebezpečná, připravovala a plánovala útoky proti západním cílům včetně USA, a proto jsme zaútočili na cíle Chorásánu uvnitř Sýrie,“ řekl mluvčí Pentagonu kontradmirál John Kirby.

Podle amerických představitelů se členové Chorásánu pocházející z Pákistánu, Jemenu a Afghánistánu snaží získat na svou stranu džihádisty ze Západu. Ti  totiž mají větší šanci uniknout kontrolám na letištích a pronést do letadel bomby. K jejich rekrutování vyzval i lídr al-Káidy Ajmán Zavahrí.

Islámský stát

James R. Clapper Jr., šéf amerických zpravodajských služeb, řekl minulý týden, že hrozba Chorásánu je pro USA a Evropu možná větší než IS. „Ten chce svůj chalífát a regionální kontrolu, nicméně Chorásán chce zopakovat 11. září,“ uvedl.  

„Skupina opakovaně usiluje o získání tajného výbušného zařízení, které by zničilo letadlo. Demonstrovala by, že se zvládla adaptovat na bezpečnostní procedury, které jsme přijali,“ varoval Nicholas Rasmussen, zástupce ředitele Národního protiteroristického centra.

Chorásán nevyužívá propagandu

O Chorásánu se toho přesto moc neví. Není jasné, kolik má členů, jak dlouho existuje či jaké je jeho poselství.

Podle některých zdrojů skupinu tvoří padesát bojovníků a je pod ochranou křídla al-Káidy Fronty an-Nusrá v Aleppu. Tvoří ji veteráni nejznámější teroristické organizace. Ti získávají znalosti od výrobců bomb z Arabského poloostrova a snaží se je zdokonalovat.

Málo propagace o aktivitách této skupiny je přímo v kontrastu k IS, který o sobě neustále publikuje informace a zaplavuje sociální média s fotkami krveprolití.

Šéf Chorásánu se podílel na 11. září 2001

Lídr Chorásánu je třiatřicetiletý Muhsin Fadlí, který byl mezi teroristy plánující útok 11. září 2001. Z účasti na teroristickém útoku ho viní jak USA, tak OSN. Tehdejší americký prezident George W. Bush o něm hovořil v roce 2005 a americké úřady se ho dekádu snaží dopadnout. Stát na informace vedoucí k jeho dopadení vypsal v roce 2012 odměnu 7 milionů dolarů (v přepočtu 150 milionů korun).

Muhsin Fadlí

„Pomáhal al-Káidě v operacích od Pákistánu přes Irák a Turecko do Evropy, Severní Afriky a Sýrie,“ stojí v prohlášení Státního úřadu a „pravděpodobně pokračuje v předávání zkušeností operativcům al-Káidy na posílení a získání vlivu v těchto oblastech.“

Fadlí se narodil 24. dubna 1981 v Kuvajtu. Rychle vystoupal do výše al-Káidy. Bylo mu teprve dvacet let, když byl označen za jednoho z teroristů odpovědných za 11. září 2001. Měl spojení na největší teroristy minulé dekády, včetně šéfa al-Káidy v Iráku Abú Músaba Zarkávího. Toho Američané zabili v červnu 2006 (více o jeho zabití zde).

OSN tvrdí, že Fadlí byl dvojkou al-Káidy v Afghánistánu. Také bojoval proti ruským silám v Čečensku, kde se zdokonalil v používání výbušnin a používání těžkých zbraní. V roce 2002 získal finance na útok na francouzskou loď na pobřeží Jemenu (o něm se dočtete zde). Zajistil finanční toky od kuvajtských dárců.

Do Sýrie se přes Turecko snažil dostat bojovníky a peníze, nyní se podle amerických úřadů snaží dostat džihádisty na Západ. Adam Schiff, který působí v americkém kongresu ve výboru pro zpravodajské služby, tvrdí, že v Iráku a Sýrii bojuje směs lidí a jejich návrat je to, čeho se nejvíce obává.

Za radikální islamisty bojuje i tři tisíce Evropanů

V obou válkou zmítaných zemích bojuje přibližně tři tisíce občanů Evropské unie. Agentuře AFP to v úterý řekl evropský koordinátor boje s terorismem Gilles de Kerchove. Podle něj je příliv Evropanů způsoben úspěchy IS a vyhlášením chalífátu. 

Radikální přívrženci IS pocházejí hlavně z Francie, Británie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska. Několik jich však na Blízký východ odešlo také ze Španělska, Itálie, Irska a Rakouska. O bojujících českých občanech v řadách IS de Kerchove nehovořil.

Podle něj se zhruba 20 až 30 procent Evropanů bojujících v řadách islamistů již vrátilo do svých domovských zemí. Někteří se prý opět zařadili do běžného života a řada z nich údajně trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Část bývalých bojovníků prý ale zůstává radikální a může představovat hrozbu pro vnitřní bezpečnost svých zemí. Podle de Kerchovea každý členský stát EU musí posoudit riziko, které tito lidé představují. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video