Americký letoun se vrací z mise nad Irákem na letadlovou loď USS George H.W....

Americký letoun se vrací z mise nad Irákem na letadlovou loď USS George H.W. Bush kotvící v Perském zálivu (10. srpna 2014) | foto: AP

Američané poprvé bombardovali Islámský stát podle nového plánu

  • 371
Americké letectvo podniklo první nálet na pozice bojovníků Islámského státu poblíž Bagdádu. Oznámilo to velitelství amerických ozbrojených sil pro Blízký východ a Střední Asii. Podle televize NBC je tento nálet u Bagdádu začátkem nové, intenzivnější fáze letecké kampaně proti Islámskému státu v Iráku.

Nálet se odehrál v pondělí jihozápadně od iráckého hlavního města a cílem bylo podpořit „ofenzívu irácké armády proti teroristům z Islámského státu“. Jsou to první údery provedené podle plánu, který minulý týden oznámil americký prezident Barack Obama, uvádí BBC.

Islámský stát

Americká letadla v pondělí útočila na město Júsufíja, které leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Bagdádu. Cílem bylo poskytnout podporu irácké armádě, která bojuje proti IS v této oblasti. Júsufíja leží na řece Eufrat mezi Fallúdžou a Džarf Sacharem, kde mají iráčtí vojáci zapojení do boje proti Islámskému státu problémy.

Až dosud americké letouny podnikaly nálety na severu a západě Iráku. Americké letectvo těchto úderů proti Islámskému státu podniklo od 8. srpna více než 160, hlavně s cílem překazit další postup extremistů.

Letecké údery směřovaly USA také v pohoří Sindžár na severozápadě země, kde americké letouny podle velitelství zničily šest vozidel radikálů. U Bagdádu pak letouny napadly stanoviště extrémistů, odkud se vedla palba proti irácké armádě.

Prezident Obama minulý týden ohlásil vystupňování leteckého tažení proti Islámskému státu, a to včetně povolení náletů na pozice extrémistů v Sýrii. Tyto nálety však nemají být koordinovány s režimem Bašára Asada v Damašku, který podle Obamy ztratil veškerou legitimitu. Až dosud se žádný americký nálet na syrské území neodehrál.

Pro úspěch vojenských akcí proti Islámskému státu je zapotřebí, aby měl Irák spolehlivou a fungující vládu. Nový premiér Hajdar Abádí v úterý představil poslancům zbývající dva ministry svého kabinetu, ale parlament je v hlasování zamítl. Jde o klíčové posty ministrů vnitra a obrany. Pro obranu Abádí vybral sunnitského poslance Džábira Džábirího a pro vnitro šíitu Rijáda Gharíba.

Poslanci o nich hlasovali a oba zamítli. Podle agentury AP se k novému hlasování sejdou ve čtvrtek. Zbylým členům Abádího kabinetu dali poslanci důvěru už minulý týden. Abádí je podobně jako jeho předchůdce Núrí Málikí šíita, ale na rozdíl od Málikího chce udržet větší rovnováhu mezi zastoupením menšinových sunnitů a většinových šíitů v centrálních orgánech.

Odnože al-Káidy vyzývají ke sjednocení islamistů

Dvě radikální skupiny, které se hlásí k teroristické síti al-Káida, vyzvaly k sjednocení všech islamistů na Blízkém východě v rámci boje proti formující se alianci vedené Spojenými státy. Agentura Reuters v úterý informovala, že se pod výzvu podepsaly odnože al-Káidy působící na Arabském poloostrově a v severní Africe.

„Zastavte rozbroje mezi sebou a postavte se jednolitě proti kampani Ameriky a její satanské alianci, která číhá na každého z nás, aby nás ničila po částech,“ uvádí se ve společném prohlášení, které al-Káida na Arabském poloostrově (AQAP) a al-Káida v islámském Maghribu (AQIM) umístily na internet.

Turci zřídí na hranici se Sýrií nárazníkovou zónu

Turecká armáda pracuje na plánu zřídit na hranici Turecka s Irákem a Sýrií nárazníkové pásmo, které bude zabraňovat pohybu islámských radikálů z těchto zemí do Turecka. Řekl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

"Armáda na tom pracuje a plán nám předloží. Bude-li to nutné, rozhodneme" o zřízení zóny, sdělil Erdogan.

Turecko se nepřipojilo ke koalici proti radikálům z Islámského státu (IS), kteří působí na severu Sýrie a Iráku, tedy u turecké hranice. IS totiž hned na začátku svého letošního tažení Irákem v červnu zajal 49 Turků, z nichž většina je z konzulárního pracoviště v Mosulu. Turecko se obává o osud těchto svých občanů zejména nyní, kdy IS začal před kamerami vraždit své západní rukojmí. Podle agentury AP Ankara při jednáních o koalici proti IS uvádí, že zůstane tiše v pozadí.

Ofenziva islamistů v Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video