Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Obnova Sýrie začíná. Asad odměňuje Rusko a Írán, šanci cítí i Češi

  18:33
Rozvrácená Sýrie se začíná vzpamatovávat z šestileté války, která za sebou nechala škody za stamiliardy dolarů. Lukrativní kontrakty na obnovu infrastruktury dostanou především spojenci Asadova režimu, tedy Rusové a Íránci. Podnikatelské možnosti v Sýrii zkoumá i několik českých firem.
Ruský vrtulník nad syrskou Palmýrou (15. září 2017)

Ruský vrtulník nad syrskou Palmýrou (15. září 2017) | foto: AP

V Sýrii se stále střílí a v uprchlických táborech živoří statisíce lidí. Faktem však je, že nejintenzivnější boje už skončily. Vláda Bašára Asada za pomoci Ruska a Íránu dostala pod kontrolu klíčové oblasti a rebelové ovládají už jen několik kapes odporu.

Nejvýznamnější z nich je provincie Idlíb, kde dominuje džihádistická aliance Tahrír aš-Šám (dříve An-Nusra). Do Idlíbu nedávno vstoupily turecké jednotky, které podle Ankary mají dohlédnout na vznik bezpečnostní zóny dohodnuté v Astaně. V poušti u východních hranic se rychle scvrkává území ovládané Islámským státem.

Účet šestileté občanské války je katastrofální: až 500 000 mrtvých a miliony uprchlíků, kteří se nyní začínají pomalu vracet domů. Humanitární organizace odhadují, že rekonstrukce rozbombardované země vyjde na 300 miliard dolarů. A právě nyní podle webu The Foreign Policy nastala doba, kdy režim v Damašku rozděluje lukrativní kontrakty na obnovu zničených mostů, silnic a elektráren.

Rusové těží fosfáty a ropu

V srpnu se v syrském hlavním městě konal mezinárodní veletrh, kterého se zúčastnily firmy z třiadvaceti zemí. Byla to první akce tohoto druhu od začátku války a signál, že Sýrie se opět otevírá byznysu. Vítány jsou ovšem jen firmy ze zemí, které ve válce nepodporovaly Asadovy nepřátele.

Většinu kontraktů by tak měli získat Rusové a Íránci. Damašek už v listopadu minulého roku přislíbil, že ruské společnosti budou mít při přidělování kontraktů přednost. Ruské firmy, jejichž žoldnéři v Sýrii bojují proti IS, dostali v létě povolení na dobytých územích těžit ropu a zemní plyn.

Pohled na trosky Rakká z dronu:

Firma Strojtransgaz, kterou ovládá blízký spojenec Kremlu Gennadij Timčenko, od léta těží fosfáty jižně od Palmýry. Syřané nyní chtějí tyto ložiska spojit 290 kilometrů dlouhou železnicí se středomořským přístavem Tartús. Na projektu za dvě miliardy dolarů (asi 43,5 miliardy korun) by se podle webu RBK měly podílet ruské státní železnice.

Koncem září také Moskva a Damašek podepsaly kontrakt na dodávku tří milionů tun pšenice v průběhu následujících tří let. Podle The Foreign Policy se uvažuje o založení společné banky, která by měla investiční projekty v zdemolované zemi zjednodušit.

Íránci opraví elektrárny

Velkou zásluhu na odvrácení Asadova pádu má i jeho dlouhodobý spojenec Írán. Firmy napojené na íránské Revoluční gardy, které v Sýrii přišly asi o tisícovku mužů, dostaly letos kontrakty na obnovu telekomunikací a některých dolů. V polovině září Íránci podepsali memorandum o rekonstrukci elektrické sítě a výstavby několika nových elektráren. Hodnota kontraktu se odhaduje na stamiliony eur.

Trest za rebelii

Velká poválečná obnova se podle The Foreign Policy nebude týkat všech území pod kontrolou Asadova režimu. Někdejší bašty povstalců mohou zřejmě na investice do zničené infrastruktury zapomenout, protože režim je chce potrestat. „Syrský režim nemá zájem rekonstruovat celou Sýrii, ale jen loajální oblasti,“ míní Lina Khatibová z think tanku Chatham House. Humanitární organizace se proto obávají, že selektivní investice dále prohloubí jizvy a křivdy způsobené krvavým konfliktem.

„Íránské Revoluční gardy zachránily Asadův režim před kolapsem a Damašek za to zaplatí vysokou cenu. Revoluční gardy nyní Sýrii vlastní,“ poznamenal pro agenturu Reuters znalec mocenských struktur šíitského režimu v Teheránu Emanuele Ottolenghi. „Očekávám, že to je začátek vlny kontraktů přiklepnutých společnostem Revolučních gard,“ dodal.

Šanci cítí i Čína, Brazílie zase minulý týden oznámila záměr opět otevřít svoji ambasádu v Sýrii a plně obnovit diplomatické styky. Na veletrhu v Damašku bylo i několik západních firem. „Vracíme se do Sýrie, protože je to slibná země,“ uvedl pro AFP zástupce německého výrobce plastového potrubí Ostendorf Kunststoffe. Na veletrhu měly stánek i dvě francouzské firmy.

Většina firem ze Západu na lukrativní kontrakty může zapomenout. Spojené státy, Británie a země Perského zálivu ostatně v září na půdě OSN prohlásily, že pokud nebude započat „politický proces“ Asadova odchodu, tak se do poválečné obnovy nezapojí. „Musíme zajistit, že na rekonstrukci území pod kontrolou tohoto brutálního diktátora nepůjde ani dolar. Ani jediný dolar,“ zdůraznil minulý týden bezpečnostní poradce amerického prezidenta H.R. McMaster.

Hlásí se i Češi

O byznys v poválečné Sýrii má zájem i Česká republika. Už před dvěma lety na toto téma v Damašku jednal náměstek ministerstva zahraničí Martin Tlapa a jeho šéf Lubomír Zaorálek letos v březnu prohlásil: „Rekonstrukce Sýrie bude velká výzva a budeme se snažit být u toho.“

Na srpnovém veletrhu mělo zastoupení několik českých firem. „Mezinárodního veletrhu v Damašku se zúčastnili čtyři čeští podnikatelé, kteří zastupovali dohromady šest českých firem. Další české společnosti se zúčastnily katalogovou formou,“ uvedl pro iDNES.cz vedoucí ekonomického úseku při české ambasádě v Damašku Pavel Buchta. 

Do válkou poničeného Homsu se zvolna vrací lidé. Z jejich domů ale zbyli jen...
Snímek zdevastovaného Aleppa z března 2015
ÚTĚK. Povstalecké čtvrtě v syrském městě Aleppo opustilo během 24 hodin v pátek...

Na zprostředkování kontaktů v Sýrii se specializuje například společnost Dealtrade Group. Její jednatel Ondřej Krátký tvrdí, že se na něj obrátily desítky českých firem. „V současné době zastupuji cca patnáct firem,“ upřesnil pro iDNES.cz s tím, že nejčastěji se jedná o společnosti podnikající v potravinářství, infrastruktuře či stavebnictví.

Podnikatelské příležitosti firmy jsou podle Krátkého v Sýrii široké: poradenství všeho druhu, prodej technologických řešení, prodej výrobních technologií z druhé ruky, zpracování stavebního materiálu, založení výrobní či re-exportní pobočky či outsourcing lidí. „Klíčové je mít vždy konkrétní představu, směřovat ji na příslušné lidi a mít realistická očekávání,“ radí Ondřej Krátký, který se Blízkém východě pohybuje už osm let.

Sankce a embarga

Podnikání v rozvrácené zemi ovládané Asadovým autoritářským režimem má však pochopitelně i svá rizika. “Otázkou je návratnost investic a stabilita investičního prostředí,“ upozorňuje Jan Daniel, odborník na Blízký východ z Ústavu mezinárodních vztahů. 

„Vláda práva v Sýrii moc nefunguje a spousta současných projektů je tam dělána jako zvláštní Public Private Partnership přes syrské byznys elity. Dokážu si představit, že nějaká investice bude zmařena jen proto, že někdo z vládní kliky řekne, že to prostě bude jinak,“ zamýšlí se.

Válka v Sýrii

Problémem je pochopitelně i mezinárodní politika, která investiční možnosti omezuje. Na sankčním seznamu Evropské unie je v současnosti 255 představitelů syrského režimu a 67 firem, které jsou na něj napojeny. Evropské firmy nesmí do Sýrie vyvážet zbraně či technologii k sledování a rušení internetu či telefonů, zakázaný je export luxusního zboží a ropných produktů.

EU navíc podobně jako Spojené státy dala najevo, že je ochotná podílet se na znovuvybudování Sýrie až poté, co dojde k předání politické moci. „To se samozřejmě dosud nestalo, takže jakékoliv větší zapojení by šlo proti deklaracím EU a to by potenciálně mohlo znamenat problém,“ dodává Daniel.

Diplomatický konflikt kvůli aktivitám českých firem však považuje za nepravděpodobný. „Jde o to, co by tam dělaly. Pokud by to byly menší věci, tak to spadne pod radar. Pokud by to byla obnova vojenské infrastruktury, což je pochopitelně něco, co by Češi přece jen nedělali, nebo by se to dotýkalo lidí, kteří jsou přímo napojení na režim, tak tam by to samozřejmě problém byl,“ upozorňuje.

Že jde o citlivé téma, dokazuje i to, že české firmy se svými aktivitami v Sýrii nechtějí chlubit a přejí si zůstat v anonymitě. Ambasáda v Damašku, která v minulosti čelila kritice za příliš vstřícný přístup k Asadově režimu, zdůrazňuje, že Češi se zajímají jen o odvětví, na něž se nevztahují mezinárodní sankce. 

„Rekonstrukce země bude moci začít teprve na základě pokroku v mírových a politických jednáních. V této fázi se Česká republika proto primárně zaměřuje na humanitární pomoc pro trpící obyvatelstvo,“ uvedl Pavel Buchta s tím, že velvyslanectví se v podnikatelských jednáních přímo neangažuje.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Pražské jaro 2025

Festival Pražské jaro se v roce 2025 uskuteční od 12. května do 3. června.

3. dubna 2025

USA jsou součástí NATO, ujistil Rubio. Po členech chce ale pět procent na obranu

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marcio Rubio v Bruselu. Členské země, včetně Spojených států, by podle něj měly své obranné...

3. dubna 2025  12:11,  aktualizováno  12:50

Seniorka v Podolí narazila do zaparkovaných vozů, své auto převrátila na bok

Pětasedmdesátiletá řidička dopoledne bourala v pražské ulici Krčská v Podolí na křižovatce s ulicí Antala Staška. Žena tam narazila do dvou zaparkovaných vozidel a svůj vůz převrátila na bok. Podle...

3. dubna 2025  12:26

Kellnerová na nákupech. Za pražský hotel Four Seasons zaplatila tři miliardy

Nejluxusnější český hotel Four Seasons v centru Prahy mění majitele. Novým vlastníkem se stává Renáta Kellnerová a její investiční skupina PPF, přičemž na transakci se podílí i její partner, investor...

3. dubna 2025  12:13

„Jsi podjatá jako kráva!“ Za výhrůžky soudkyni stíhá vůdce sekty policie

Policisté ve středu obvinili sedmačtyřicetiletého Lukáše S. z Plas na Plzeňsku, který si říká Bůh Šašek, z přečinů vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a výtržnictví. Podle zjištění...

3. dubna 2025  12:07

V domě se čtyři lidé zřejmě otrávili oxidem uhelnatým, jeden člověk zemřel

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) zasahovaly v Dolních Břežanech u Prahy v ulici Lísková u pravděpodobné otravy oxidem uhelnatým v rodinném domě. Jeden člověk zemřel, další tři...

3. dubna 2025,  aktualizováno  11:54

Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět

Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné nepřímo, řekl Fiala Deníku.cz. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský...

3. dubna 2025  10:13,  aktualizováno  11:52

Otci v autě kolabovalo dítě, u křižovatky zaklepal na okno policejního vozu

Dostat co nejrychleji do nemocnice dítě s nebezpečně vypadajícími zdravotními problémy pomohli tento týden v Ostravě jeho otci policisté a záchranáři. Muž policejní hlídku požádal o pomoc přímo na...

3. dubna 2025  11:51

Srážka na sjezdovce. Lyžař vážně zranil seniora a ujel, hledá ho policie

Lednové zranění na sjezdovce ve Skiareálu Lipno na Českokrumlovsku vyšetřují kriminalisté. Hledají lyžaře, který údajně narazil do lyžujícího seniora a z místa ujel. Starší muž utrpěl vážná zranění a...

3. dubna 2025  11:46

Za prst ve vagině pacientky si sanitář odsedí šest let a musí zaplatit odškodné

Za znásilnění pacientky, která byla omámená po narkóze, si čtyřicetiletý sanitář třebíčské nemocnice František Š. odpyká šest let vězení. Trest, který mu uložil brněnský krajský soud, dnes potvrdil...

3. dubna 2025  11:46

Generátor čísel, hausnumera. Ekonomové kroutí hlavou nad Trumpovým výpočtem

Když Donald Trump ve středu představoval rozsáhlý balíček recipročních vůči celé řadě zemí, oháněl se tajemnou tabulkou. Nejprve nebylo příliš jasné, jak administrativa amerického prezidenta k...

3. dubna 2025  11:03

Fiala pořádá debatu o bezpečnosti. Mění se světový řád, říká v pozvánce

Přímý přenos

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek v Praze pořádá konferenci Bezpečná budoucnost. Vystoupí na ní třeba jeho poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Řešit budou aktuální hrozby nebo roli...

3. dubna 2025  11:01