Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stížnost redaktorů ČT posoudí zpravodaj BBC či dánská novinářka

  13:37aktualizováno  15:40
Říjnovým podnětem čtyřiadvaceti redaktorů ČT, kteří si stěžovali na údajné tlaky nadřízených, se bude zabývat pětičlenný expertní tým. Je v něm například šéfka etické komise Syndikátu novinářů Barbora Osvaldová či zpravodaj BBC v Česku Rob Cameron. Signatářům stížnosti se ale nelíbí, že nemohli složení komise ovlivnit.
Stížnost redaktorů ČT posoudí pětice nezávislých odborníků (ilustrační snímek).

Stížnost redaktorů ČT posoudí pětice nezávislých odborníků (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Odborníky vybralo vedení ČT v čele s ředitelem Petrem Dvořákem. Kromě Osvaldové a Camerona stížnost redaktorů posoudí i prorektor Univerzity Karlovy Michal Šobr, sociolog a mediální teoretik Jaromír Volek z brněnské Masarykovy univerzity a redaktorka českého původu Dana Schmidtová z dánského deníku Politiken.

"Sejdou se v příštích týdnech na místě mimo ČT a do jejich rozhodování by neměl žádný pracovník televize zasahovat. Dostanou veškeré materiály, budou mít šanci si vyžádat další, případně i mluvit s autory podnětu nebo členy vedení zpravodajství. S výsledkem seznámím radu na dalším jednání," uvedl Dvořák na středečním jednání Rady ČT.

Dopisy v ČT

Radní se shodli, že Dvořák vybral důvěryhodné, nezávislé a kompetentní osobnosti. "Jsou zárukou, že bude věc řešena spravedlivě a přísně," uvedl Radek Mezuláník.

Předseda rady Milan Uhde a někteří jeho kolegové ale žádali, aby s obsazením auditorské komise souhlasili i nespokojení redaktoři. Dvořák uvedl, že zná jen dva hlavní autory petice, a proto o složení expertního týmu informoval v e-mailu všechny pracovníky zpravodajství. "Všechny jsem vybídl k vyjádření a aby jej směřovali na mě," uvedl. Zda k němu dorazily nějaké výhrady, neřekl.

Uhde, který jako jediný zná jména všech signatářů stížnosti, uvedl, že se jich zeptá, zda se složením komise souhlasí. Řada radních ho za to však kritizovala. "Nemáme právo do toho vstupovat, je to vnitřní spor. Rada se do toho nemůže plést," podotkl Jiří Závozda. "Nesmíme z toho dělat frašku," souhlasil Jaroslav Dědič.

Členové komise se sejdou zřejmě 4. prosince. "Měli by nám předvést materiály v původní verzi a potom materiály v podobě, v jaké se promítaly. Uvidím na místě, co se bude odehrávat a podle toho se rozhodnu, zda bude potřeba se také sejít s autory petice," řekla iDNES.cz Osvaldová.

Expertní tým stížnost posoudí bez nároku na honorář, uvedla pro iDNES.cz mluvčí ČT Alžběta Plívová. Dvořák také informoval, že původně oslovil více osobností. "Některé neměly možnost se zúčastnit. Oslovil jsem například politologa Jacquese Rupnika, není ale schopen být v Praze," doplnil ředitel.

Autoři petice zvažují, že sestaví vlastní nezávislou komisi

Moderátorka Daniela Drtinová, která je s bývalým zástupcem šéfredaktora zpravodajství Adamem Komersem jedinou známou signatářkou petice, považuje vybrané odborníky za důvěryhodné a nezpochybnitelné osobnosti."Nebudí v nás ale důvěru mechanismus, kterým ta sestava vznikla. Neměli jsme možnost se k tomu vyjádřit, navrhnout někoho ze svých nominantů. E-mail se seznamem jmen jsme dostali dnes," řekla iDNES.cz a Českému rozhlasu Drtinová.

S dalšími autory petice proto zvažuje, že sestaví vlastní expertní tým. "Musíme se ještě poradit mezi sebou. Je  možné, že navrhneme vlastních pět jmen. Buď by se komise spojily, nebo by byly dvě. Nikoho jsme zatím ještě neoslovili, čekali jsme, s čím přijde vedení ČT," doplnila moderátorka. Signatáři petice podle ní o dalším postupu rozhodnou v nejbližších dnech. Poradit se chtějí i s Uhdem.

Podle Drtinové ale autoři stížnosti nechtějí nic bojkotovat a se členy Dvořákem sestavené komise se v případě zájmu sejdou. "Budeme spolupracovat se všemi, kdo budou mít zájem prověřit to, co se v redakci děje. Náš jediný záměr je, aby se to skutečně prošetřilo," uvedla moderátorka.

Redaktorům vadilo údajné stranění Zemanovi

Pracovníci televize se obrátili na Radu ČT na začátku října. Ve stížnosti zmínili dvanáct konkrétních případů, kdy podle nich vedení zpravodajství zasáhlo do podoby reportáží ve prospěch některých politiků, zejména prezidenta Miloše Zemana. Výtky směřují především vůči šéfredaktorovi zpravodajství Petrovi Mrzenovi. Až na Drtinovou a Komerse chtějí stěžovatelé z obavy z vyhazovu zůstat v anonymitě (více o podnětu čtěte zde).

Reakce známých redaktorů

DRTINOVÁ: Hrozí mi vyhazov (1. 11.)

MORAVEC: Nevím, zda v ČT zůstat (1. 11.)

Redaktoři kritizují nadřízené například za to, že do části vysílání odmítli zařadit záběry vrávorajícího Miloše Zemana z Katedrály svatého Víta. Mrzena dále podle podnětu nechtěl před prezidentskými volbami vysílat přímý přenos tiskové konference Karla Schwarzenberga na téma Benešových dekretů.

"Všechny možnosti domoci se nápravy jsme již vyčerpali, neboť o situaci byl opakovaně informován jak ředitel zpravodajství, tak generální ředitel. Jediným výsledkem bylo zastrašování a vyhrožování všem, kteří projeví snahu se těmto praktikám postavit a ve věci se jakkoli angažovat," uvedli redaktoři v podnětu (viz box).

V reakci na stížnost poslalo dopis řediteli ČT Petru Dvořákovi dalších 61 redaktorů ČT. Odmítli, že by jejich reportáže někdo ovlivňoval. Pod prohlášení se podepsali například Václav Moravec, Zuzana Tvarůžková, Richard Samko, Jan Šenkýř, Tereza Kručinská, Vladimír Keblúšek či Hana Scharffová (více o jejich dopise čtěte zde).

Někteří z nich později upřesnili, že svým textem chtěli podpořit ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala a že se prošetření podnětů nebrání.

Šámal na posledním jednání rady 6. listopadu všech 12 bodů stížnosti odmítl.  "Záběry indisponovaného prezidenta se objevily ve všech třech hlavních zpravodajských relacích i v Událostech, komentářích. Neustálé opakování záběrů nemocného člověka v rámci ČT24 jsme považovali za porušování kodexu ČT," uvedl k jedné z výtek Šámal (celé jeho stanovisko najdete zde).

Dvořák na předchozím jednání Rady ČT řekl, že se situací bude zabývat i etický panel ČT a pracovníci interního auditu. Až bude mít všechny materiály pohromadě, hodlá "rozhodnout o zásadních systémových, případně i personálních opatřeních, které zamezí tomu, aby se podobné věci do budoucna stávaly". O závěrech chce radu informovat 11. prosince.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz