Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zvrhlý mormon chtěl uspíšit příchod Krista, obětoval mu pětičlennou rodinu

Seriál   16:41aktualizováno  16:41
Jeffrey Lundgren věřil, že promlouvá přímo s Bohem. Když ho mormonská komunita v Ohiu vyloučila ze svých řad, rozhodl se urychlit příchod Ježíše Krista pětinásobnou vraždou. Příběh muže, jehož život před deseti lety ukončila smrtící injekce, čtěte v dalším díle seriálu Sekty, kulty, mesiáši.

Alice Lundgrenová, Damon Lundgren a Jeffrey Lundgren u soudu (leden 1990) | foto: Profimedia.cz

V nenápadné stodole nedaleko Erijského jezera skupina fanatiků bere do ruky lopaty. Suchou zeminu hází do rozměrné jámy, na jejímž dně leží chladnoucí těla manželů Averyových a jejich tří dcer.

Averyovi zhřešili. Ne proti božím zákonům. Jen nebyli dost loajální Jeffreymu Lundgrenovi, samozvanému spasiteli, který věřil, že promlouvá hlasem nebeského otce. Počet jeho následovníků sice nepřesáhl dvacet lidí, přesto se stal jedním z nejslavnějších sektářských lídrů v dějinách USA.

Sekty, kulty, mesiáši

Jeffrey Lundgren se narodil 3. května 1950 ve městě Independence ve státě Missouri. Vyrůstal v rodině oddaných stoupenců Kristovy komunity, která se v polovině 19. století oddělila od mormonské církve po smrti jejího zakladatele Josepha Smithe.

Malého Jeffreyho týral otec, zastání nenašel ani u velmi zbožné matky. Stáhl se do sebe a vyrostl z něj samotář, který smysl života hledá v Bibli. Na střední škole se projevil jeho komplikovaný charakter. Spolužáky byl odstrkován, submisivní však nikdy nebyl.

Vyzařovala z něj arogance a opovržení. Někteří spolužáci k němu dokonce vzhlíželi. Uhranul je fotografickou pamětí, díky níž bez zaškobrtnutí dokázal citovat dlouhé biblické pasáže. Společnou řeč s otcem nacházel jen na lovu, kde se naučil zacházet se zbraněmi.

Rodina a napadení manželky

Život se mu změnil během studií na univerzitě, kde se stal aktivním členem Kristovy komunity. Seznámil se zde s Alice Keelerovou, nenápadnou dívkou s uhrančivým pohledem, která stejně jako on měla zkušenost s tyranským otcem. V roce 1970 se vzali, uvádí kniha American Mass Murderers.

Protože měli hluboko do kapsy, Lundgren vstoupil do námořnictva a odjel do Vietnamu. V prosinci téhož roku se mu narodil první syn. O čtyři roky později z armády odešel a usadil se s manželkou v kalifornském San Diegu. To už měli dvě děti, peněz však bylo pořád málo a Lundgren se protloukal jak se dalo.

Rodina se proto odstěhovala zpět do Missouri, kde se jim narodilo třetí dítě. Lundgren však roli otce nezvládal. Známí vzpomínají, že začal Alice terorizovat. Podle nemocničních záznamů musela být hospitalizována kvůli prasklé slezině poté, co ji Lundgren v záchvatu vzteku natlačil na kliku od skříně. Pár se však udobřil a odstěhoval se do Ohia.

Jeffrey Lundgren u soudu (leden 1990)

Lundgren začal hledat smysl života ve víře. Vzpomněl si na svá školní léta, kdy spolužáky ohromoval znalostmi Bible, a začal pracovat jako průvodce v Kirtlandském chrámu, jedné z nejvýznamnější staveb mormonské církve, jejímuž vybudování přihlížel sám Joseph Smith.

V této době začal učit takzvaný chiastický výklad Bible. Chiasmus se opírá o paralelní strukturu dvou textů, z nichž jeden má opačný slovosled nebo sled motivů než druhý (typickým příkladem je ABBA). Přestože je tato stylistická figura známá už dlouhá století, Lundgren tvrdil, že s tímto konceptem přišel on sám. Do Ohia se podle svých slov přestěhoval kvůli tomu, že slovo Ohio je chiastické.

Charismatické vystupování dlouhovlasého kazatele zaujalo několik členů Kristovy komunity. Lundgren se kvůli tomu dostal v roce 1987 do sporu s reverendem Dalem Luffmanem, který byl v té době nejvyšším představeným Kirtlandského chrámu. Lundgren po jednom z Luffmanových kázání prohlásil, aby lidé jeho slovům nevěřili. „Připravte se na hněv boží,“ pokřikoval v mormonském svatostánku.

Na cestě mesiáše

Později se reverendovi omluvil, pověst si však nespravil. Podle knihy Murdering Mormons: 15 Mormons Who Defied the Cross se v srpnu téhož roku s rodinou odstěhoval na malou farmu jižně od Kirtlandu. Představení komunity v té době zjistili, že coby průvodce po Kirtlandském chrámu ukradl nejméně dvacet tisíc dolarů z církevních peněz. Některé dobové prameny hovoří dokonce o čtyřiceti tisících.

Představení mu nabídli, že pokud v tichosti odejde, nepředají ho policii. Lundgren souhlasil. V den, kdy ho oficiálně vyloučili z Kristovy komunity, se přes Kirtland přehnala bouře a na nebi se objevila duha. Lundgren prohlásil, že to je symbol Sedmi pečetí, znamení přicházejícího Božího soudu.

Kulty smrti

SATANOVY BESTIE: Krev, drogy a metal

NARCO SATÁNICOS: Své oběti vařili v kotli

CHARLIE MANSON: Tóny rasové války

ROCH THÉRIAULT: Zvrhlý Mojžíš z lesů

SLUNEČNÍ CHRÁM: Smrt v očistném ohni

JIM JONES: Masová sebevražda v džungli

Pro skupinku svých stoupenců se postupem času stal obdivovaným náboženským vůdcem. Do života na farmě začaly prosakovat sektářské praktiky. Mezi asi dvacítkou věřících byli také manželé Ron a Susan Luffovi, kteří o mnoho let později popsali, jak Lundgren dohlížel na všechny aspekty jejich života.

Členové sekty měli zapovězeno bavit se mezi sebou - Lundgren to považoval za hřích. Své věrné přesvědčil, že umí číst jejich myšlenky. Hříchem mohlo být úplně všechno. Lundgren například zakázal Susan Luffové, aby rozmlouvala s Bohem a modlila se. Jakýkoli styk s nejvyššími silami mohl zprostředkovávat pouze on. Nutil ji tančit nahou, zatímco ji pozoroval zahalený pouze do kusu látky. Později musela opustit práci zdravotní sestry. Lundgren jí nakázal, aby desetkrát denně prala oblečení členů sekty.

Netoleroval žádné projevy vzdoru, při kázáních měl pravdu jen on. Členy sekty přesvědčil, že je posledním prorokem Boha. Zmanipulovaní stoupenci mu uvěřili a svěřili mu veškeré úspory. Stále chodili do práce, peníze však odevzdávali svému lídrovi. Lundgren u některých z nich zneužil toho, že měli za sebou komplikované dětství. „Poprvé jsem se cítil jako člen nějaké rodiny“, vzpomínal po letech Ron Luff, který vyrůstal v dysfunkční rodině a jasný řád sekty mu proto vyhovoval.

Obsazení Kirtlandského chrámu

V Lundgrenově hlavě se časem zrodil bizarní plán. Usmyslel si, že návrat Ježíše Krista na zem se odehraje pouze tehdy, pokud členové sekty „očistí vinici a spáchají vraždu“. Za onu vinici Lundgren považoval okolí Kirtlandského chrámu. Na farmě proto začal s výcvikem svých následovníků. Navlékl je do armádního oblečení a učil je zacházet se střelnými zbraněmi a s nožem.

Sestoupení Krista z nebes se mělo odehrát 3. května. Lundgren nikdy neupřesnil kterého roku. Datum si vybral podle svých narozenin. Tvrdil, že právě v tento den musí sekta obsadit Kirtlandský chrám a spáchat vraždu. Plán byl připravený a zfanatizovaní členové sekty by ho zřejmě bez zaváhání uskutečnili.

Alice Lundgrenová u soudu (leden 1990)

Alice Lundgrenová

V dubnu 1988 však přišel zásah shůry. Místní policista Ron Andolsek se doslechl, že na Lundgrenově farmě údajně funguje sekta. Lundgrenův syn sousedovic děti varoval, že „se země otevře a vylezou z ní démoni“. Bývalý člen sekty navíc o pár dní později poslal tip policii i FBI, že Lundgren chystá obsazení Kirtlandského chrámu.

Policii se zprvu zdálo varování natolik bizarní, že mu nevěnovala velkou pozornost. Jeden ze strážců zákona se přesto vydal na farmu a Lundgrenovi tlumočil stížnosti sousedů kvůli střelbě. Do té doby sebejistý mesiáš zpanikařil. Svým věrným sdělil, že obsazení chrámu padá.

V jeho domě tou dobou bydlelo už 12 jeho věrných. Stěhování odmítlo jen pět členů rodiny Averyových. Lundgren, který navíc zjistil, že Dennis Avery si v rozporu s jeho nařízením ukládá peníze bokem, to považoval za hřích. Odplata měla být smrtící. Lundgren přišel s novým plánem. Aby mohli členové sekty spatřit Boha, museli zabít alespoň pět lidí. Za oběti vybral Averyovi.

Jáma pro pět těl

V dubnu 1989 se členové sekty začali na Lundgrenův pokyn chystat na pobyt v divočině. Opustili svá zaměstnání, vybrali účty a nakoupili zásoby. Ti nejvěrnější však dostali tajný úkol: v opuštěné stodole v Kirtlandu vykopali hrob pro pět těl. Lundgren si v místním hotelu pronajal pokoj, kam svolal všechny mužské členy sekty kromě Dennise Averyho. Museli slíbit, že jsou mu plně oddáni.

Pak se přesunuli do připravené stodoly nedaleko hotelu. Ron Luff dostal za úkol vylákat tam Dennise Averyho. Tvrdil mu, že potřebuje pomoct s vybavením na kempování. Pokusil se ho omráčit, to se mu však nepovedlo. Zalepil mu proto ústa a odtáhl ho do stodoly. Zde na něj čekal Lundgren. Vše měl dobře promyšlené. Aby zamaskoval zvuk střelby, nechal běžet řetězovou pilu.

Svého neposlušného stoupence zavraždil dvěma výstřely do zad, podobně naložil s Cheryl Averyovou a jejich třemi dcerami Trinou, Becky a Karen. Jeho věrní je naházeli do vykopané jámy a zasypali je hlínou a kamením.

Těla pěti Lundgrenových obětí byla nalezena ve stodole nedaleko amerického...

Těla pěti Lundgrenových obětí byla nalezena ve stodole nedaleko amerického Kirtlandu. (4. ledna 1990)

Policista Ron Andolsek stojí u jámy, kde policisté našli ostatky pěti obětí...

Policista Ron Andolsek stojí u jámy, kde policisté našli ostatky pěti obětí Jeffreye Lundgrena.

Den po pětinásobné vraždě na Lundgrenovu farmu dorazila shodou okolností policie. Mormonský heretik začal být paranoidní. Spolu se svými stoupenci proto skutečně odjel stanovat do Západní Virginie. Tam se ale jeho sekta začala rozpadat. Ludngren si totiž vyhlídl mezi ženami svých stoupenců dvě nové manželky, což mezi muži vzbudilo nevoli.

Nakonec své věrné nechal napospas osudu a prchl do Kalifornie. Devět měsíců po hrůzné oběti v Kirtlandu ho tam zadržela policie, která předtím na základě anonymního tipu objevila těla Averyových.

Trest smrti

Při soudním procesu, který plnil titulní stránky amerických novin, Lundgren vytrvale odmítal opustit roli mesiáše. Před vynesením rozsudku přednesl pětihodinovou řeč. „Nejsem falešným prorokem. Neměl bych dostat trest smrti. Nemohu se omlouvat za něco, co mi nakázal Bůh,“ vysvětlil porotě.

Neobměkčil ji a vyslechl si rozsudek smrti. Jeho manželka Alice odešla s pěti doživotními tresty, syn Damon byl odsouzen ke 120 letům vězení. Obdobný trest si vyslechl také Ronald Luff, další členové sekty vyfasovali kratší tresty. Pět z nich soud propustil v roce 2010 a 2011.

Fotogalerie

Nejvyšší soud státu Ohio stanovil termín popravy na 24. října 2006. Veškerá odvolání byla marná. Lundgren přestal hledat pomoc u Boha a vsadil na pozemské zákony.

Na poslední chvíli požádal o odložení popravy kvůli nadváze. Obával se, že smrt injekční stříkačkou pro něj bude kvůli jeho fyzickému stavu extrémně bolestivá, což by bylo v rozporu se zákonem. Nepochodil. Popraven byl v řádném termínu v nápravném zařízení Southern Ohio Correctional Facility.

Někteří členové sekty postupem let prozřeli. Ron Luff ve vězení zjistil, že Lundgrenovo učení si vzalo z Bible jen to nejhorší. „Bůh se pro mě stal nečím odporným. Nemohl jsem v tom pokračovat. Musel jsem vzít všechno, co jsem se naučil o Písmu a zapomenout to. Začal jsem od nuly,“ svěřil se v jednom rozhovoru.

Vinu na celé tragédii podle něj má i mormonská církev a Kristova komunita. Zastává názor, že mormoni věřící formují do podoby, které mohou lidé jako Lundgren jednoduše zneužít.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

Hledaná ponorka hlásila technické potíže, zachycený zvuk z ní nepocházel

Argentinská ponorka, která před několika dny zmizela. Na palubě se nachází 44...

Pohřešovaná argentinská ponorka se ve středu vynořila a při poslední komunikaci s námořní základnou hlásila technické...

Po brexitu se bankovní agentura přestěhuje do Paříže, Praha neuspěla

Sídlo Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) v Londýně

Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) se po odchodu Británie z Evropské unie přestěhuje do Paříže. Rozhodlo o tom v...

Merkelová rezignovat odmítá, je připravena jít do předčasných voleb

Angela Merkelová (20.11.2017)

Angela Merkelová je připravena vést křesťanské demokraty i do předčasných voleb, pokud na ně dojde. O tom, že by po...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.