Život je nemoc, tvrdil šílený mesiáš. Devět set lidí vyléčil kyanidem - iDNES.cz

Život je nemoc, tvrdil šílený mesiáš. Devět set lidí vyléčil kyanidem

Seriál   16:33
Největší hromadná sebevražda v dějinách lidstva se odehrála v roce 1978 v Guyaně, kde více než 900 stoupenců sekty Chrám lidu požilo kyanid. Nařídil jim to samozvaný mesiáš Jim Jones. Server iDNES.cz přináší první díl seriálu o nejslavnějších sektách moderní historie.
V Jonestownu spáchalo hromadnou sebevraždu 918 lidí.

V Jonestownu spáchalo hromadnou sebevraždu 918 lidí. | foto: Profimedia.cz

„Jestli mě vidíte jako přítele, budu vám přítelem. Jestli mě vidíte jako otce, budu vám otcem. Jestli mě vidíte jako Boha, budu vám Bohem.“ Těmito slovy lákal zakladatel sekty Chrám lidu (v angličtině Peoples Temple) Jim Jones zlomené duše pod svou ochranu. Tisíce lidí mu uvěřily. Jones jim nelhal, stal se pro ně Bohem.

Sekty, kulty, mesiáši

Server iDNES.cz vám přináší nový seriál nazvaný Sekty, kulty, mesiáši. V rámci něj vám každý týden nabídneme příběhy šílených proroků, krvavých náboženských hnutí a samozvaných mesiášů, kterým propadly zástupy lidí.

Nešířil však život a lásku, ale smrt. Dne 18. listopadu roku 1978 do mikrofonu v osadě Jonestown v Guyaně, kam své ovečky přestěhoval hnán paranoidním strachem z americké vlády a tajných služeb, křičel: „Zemřete důstojně, zemřete důstojně.“ Pak jeho nejoddanější stoupenci tisícovce lidí rozdali kelímky s limonádou Kool-Aid plnou kyanidu.

Kdo odmítl pít, tomu byl jed vpraven do žíly. Jonestownem se ještě několik desítek minut nesl hlas Jonese. Mluvil o protestní sebevraždě. Pak odložil mikrofon a k hlavě si přiložil pistoli. Ticho v guyanské džungli proťal výstřel. Jones se sesunul k zemi. Kolem něj leželo 918 mrtvých lidí. Byla to největší masová sebevražda v novodobých dějinách. A na svědomí ji má muž, který byl v mládí plný ideálů o společenské rovnosti a pomoci chudým.

Od podivína k bojovníkovi za práva slabých

James Warren „Jim“ Jones se narodil v květnu roku 1931 v Indianě. Dospívání v disfunkční rodině ho poznamenalo na celý život. Spolužáky byl odstrkovaný. Smysl hledal v náboženství a v pomoci lidem na okraji společnosti. Okolí ho však vnímalo jako podivína. „Byl posedlý smrtí, pronášel třeba smuteční proslovy na pohřbech koček,“ vzpomíná na Jonesovo dětství jeden z jeho spolužáků.

Jim Jones

Na střední škole se začal angažovat v boji za práva Afroameričanů, do jejichž problémů si promítal své problematické dětství. Právě pomoc černošskému obyvatelstvu ho vedla k založení prvního uskupení, na jehož základech později vznikl Chrám lidu. V roce 1955 si tehdy 24letý Jones pronajal malou budovu v Indianapolis a společně s dvaceti dalšími lidmi založil skupinu Křídla osvobození (v angličtině Wings of Deliverance). Rok po založení se z nadšeneckého projektu stal Chrám lidu, který se v počátcích opíral o křesťanské vidění světa.

Sekty, kulty, mesiáši

Sláva Chrámu lidu se v hlavním městě státu Indiana začala šířit zejména díky Jonesově sociálnímu aktivismu a službám, které se snažil zprostředkovat sociálně slabým a Afroameričanům. Sám Jones v roce 1960 s manželkou adoptoval černošského chlapce. Ve státě Indiana se stali vůbec první bělošskou rodinou, která adoptovala černošské dítě. Přízeň lidí Jonese dovedla až k myšlence organizovat pravidelná setkání, kde by samozvaný kazatel promlouval o útlaku černošského obyvatelstva a společenské rovnosti.

Při promluvách před zaplněným sálem Jones naplno využil své přirozené charisma a řečnické schopnosti. „Vše dělal s neuvěřitelným nasazením, takže mu člověk věřil cokoli, co říkal,“ vzpomínají tehdejší členové Chrámu lidu. Jejich setkání bylo plné velký slov, tance, zpěvu a plánů na vybudování lepší společnosti. V té době ještě Chrám lidu nejevil žádné známky sekty.

Život pod dohledem mesiáše

Jones, veden rostoucí oblibou Chrámu lidu, přišel s ambiciozním projektem. Část nejoddanějších stoupenců se rozhodl převézt do Redwood Valley v Kalifornii. Zakoupil zde rozlehlý pozemek, na kterém měla zanedlouho vyrůst soběstačná komunita. S velkými plány a slávou se však začal Jones opájet vlastním úspěchem. Měl svou vizi, kterou se rozhodl naplnit za každou cenu. Své stoupence začal nutit k prodeji veškerého majetku. Peníze odevzdávali Jonesovi, který jim sliboval, že se o ně Chrám lidu postará.

Poslechněte si některé projevy Jonese z počátku jeho kariéry:

V Kalifornii postupem let vybudoval nezávisle fungující „stát ve státě“. Členové Chrámu lidu pracovali na polích, hospodařili, měli dokonce vlastní malou nemocnici. Až o mnoho let později se médiím svěřili, že život pod drobnohledem Jonese měl do idyly daleko. Někteří pracovali i dvacet hodin denně. Spánek se stal luxusem, na který nebyl čas.

Pro lidi z vnějšího světa však byl Chrám lidu místem, kde se jim mohl změnit život. V 19 letech do něj vstoupila i Teri O’Sheaová, kterou v dětství týrala vlastní matka. S nalomenou psychikou hledala nový smysl života pod křídly Jonese, ve kterém viděla ochranitelského otce.

Jonese však v té době radikálně změnil směřování Chrámu lidu. Zavrhl učení Bible a z ochránce slabých se stal manipulátor, který se zcela snažil ovládnout životy svých stoupenců. „Bůh nám nepomůže, musíme si vytvořit nebe na Zemi,“ hlásal. Diktátorské praktiky omlouval svým mesiášstvím. Božské schopnosti dokazoval neuvěřitelnými léčitelskými schopnostmi.

Před zraky užaslých lidí například vyléčil ženu s počínající slepotou. „Nejste slepá, vidíte. Nejste slepá, vidíte!“ hřímal směrem k ní. Posléze ji vyzval, ať si sundá brýle a řekne mu, kolik vidí prstů. „Dva,“ zašeptala s pláčem před zaplněným sálem.

Podobným způsobem Jones „vyléčil“ i ženu na vozíku. Stačilo několik povzbuzujících slov a chromá žena začala pobíhat před užaslými přihlížejícími. Později vyšlo najevo, že obě ženy byly zcela zdravé sekretářky Jonese a vše byla jen propracovaná show.

Jones se začal prohlašovat za reinkarnaci historických osobností, mimo jiné Lenina či Ježíše. Životy svých stoupenců se snažil ovlivnit tak, aby na něm zcela závisely. „Jeho filozofií bylo, že rodinné vztahy jsou špatné a musí se zpřetrhat. Inscenoval manželství mezi členy sekty, trval na celibátu, který však on sám nikdy nedodržoval,“ vzpomíná bývalý člen Chrámu lidu Vernon Gosney v dokumentárním snímku Jonestown - Život a smrt v Chrámu lidu.

Jones podle něj prosazoval teorii, že všichni muži v jeho sektě jsou homosexuálové a ženy lesby. Jen sebe samého považoval za skutečného heterosexuála. Sex měl přitom podle mnoha svědectví i s muži.

Jim Jones na jedné z přednášek pro stoupence Chrámu lidu. Na snímku je také...

Politické tlaky

Na veřejnost se však znepokojivá svědectví o fungování Chrámu lidu nedostala. Jeho členové slepě věřili svému mesiášovi. Jones si začal uvědomovat, že plně ovládá velkou masu lidí. V době největší slávy měl Chrám lidu až dvacet tisíc členů. Jones se proto rozhodl, že svou moc rozšíří i v politických sférách. Politici v San Franciscu rychle pochopili, že spojenectví s Jonesem je pro ně výhodné.

„Jones byl schopen politikům dát to, po čem touží nejvíce – moc. Jak získáte politickou moc? Tím, že máte hlasy. Jak získáte hlasy? Tím, že ovládáte lidi. Jones jich mohl na akce pořádané politiky dostat tisíce,“ vysvětluje někdejší stoupenec Chrámu lidu Tim Stoen. Členové sekty ve volbách pochopitelně hlasovali tak, jak jim Jones přikázal. I díky hlasům Chrámu lidu se v roce 1975 do křesla starosty San Francisca dostal George Moscone, který Jonese posléze jmenoval předsedou Městské bytové správy.

Vstup na politickou scénu se však pro Jonese stal prokletím. O charismatického muže ve slunečních brýlích se totiž začala více zajímat média. Novinář Les Kinsolving v osmidílné reportáži popsal praktiky Chrámu lidu plné „fyzického násilí a podivných zdrojů financování“. Deník The Examiner však vydal pouze čtyři části obsáhlého textu. Do ulic totiž vyšli stoupenci Chrámu lidu a protestovali proti „očerňujícímu“ materiálu. Tlak z jejich strany byl nakonec úspěšný, i díky politickým konexím Jonese.

Poslechněte si jeden z projevů Jonese během jeho pobytu v Jonestownu:

Ten začal být s množícími se útoky ze strany veřejnosti paranoidní. Bál se útoků tajných služeb. V roce 1974 proto připravil plány na výstavbu osady Chrámu lidu v Guyaně. Zakoupil zde pozemky a do džungle vyslal několik desítek svých stoupenců. Jejich úkolem bylo vystavit malé město jménem Jonestown. O dva měsíce později se mělo stát domovem pro tisíc lidí, kteří následovali svého vůdce na útěku před „útočnou rétorikou“ ve Spojených státech.

K odchodu z USA ho přiměl článek v magazínu New West, který obšírně rozebíral praktiky kultu. „Na základě výpovědí bývalých členů Chrámu lidu se jednalo o mix ponižování a spartánského způsobu života,“ píše se v textu. Jones poté prohlásil, že odchází ze Spojených států. Natrvalo se usadil v Jonestownu, odkud do světa vyrážel jen výjimečně.

Život je nemoc

Malé město, ve kterém tou dobou žily i rodiny s dětmi, do té doby fungovalo více než dobře. Lidé si pěstovali vlastní jídlo a byli zcela nezávislí na okolí. S příjezdem Jonese se však nálada změnila. Z tlampačů rozvěšených po Jonestownu zněl 24 hodin denně jeho hlas, který popisoval nelidské podmínky v USA.

Jones začal působit nemocně, podepsalo se na něm nadměrné užívání léků. Jeho promluvy začaly být plné fatalistických vizí, do svých stoupenců začal zasévat myšlenky na sebevraždu. „Říkám vám, že život je jen zpropadená nemoc. Je horší než rakovina. Existuje jen jeden lék, jak tuhle zatracenou nemoc vyléčit. Je to smrt,“ nesla se slova chorého mesiáše Jonestownem.

Stoupenci Chrámu lidu před spácháním sebevraždy zastřelili kongresmana Ryana a...

Když se v květnu roku 1978 podařilo Deborah Blakeyové z Jonestownu uprchnout, uvedla, že mnoho tamních lidí by se rádo vrátilo do Spojených státu. Apelovala na vládu. Argumentovala tím, že lidem jde v Jonestownu o život. K iniciativě se přidali i příbuzní stoupenců Chrámu lidu. V listopadu téhož roku se do Guyany vydal kongresman Leo Ryan, který měl spolu s novináři zhodnotit situaci ve městě.

První dojmy byly více než pozitivní. Ryan byl uchvácen tím, jak se Jonesovi uprostřed džungle podařilo vybudovat soběstačné město. Po uvítacím ceremoniálu však obyvatelé Jonestownu delegaci z Washingtonu tajně předali dva vzkazy. „Pomozte nám utéct!“ stálo na jednom z nich. Ryan se rozhodl, že se s ním do USA může vrátit patnáct lidí.

V tu chvíli sled událostí nabral tragický spád. Při nastupování do automobilů se politika pokusil pobodat jeden z členů Chrámu lidu. Delegaci se však podařilo uprchnout a rychle ujížděla k místnímu letišti. Tam je však dostihli ozbrojenci, které vyslal Jones. Zahájili palbu, při které zahynulo pět lidí včetně kongresmana Ryana. Dalších deset lidí utrpělo vážná zranění.

Poslechněte si závěrečný projev Jonese před hromadnou sebevraždou:

Zemřít v míru

Jones byl znepokojen tím, že někteří jeho stoupenci se ho pokusili zradit. Po střelbě na letišti svolal všechny obyvatele a spustil: „Kongresman je mrtvý! Myslíte si, že nám to jen tak odpustí? To musíte být blázni. Budou tady mučit naše děti. Budou mučit naše lidi. To nesmíme dopustit. Pokud už tu nemůžeme žít, raději zemřeme v míru.“ Pak jeho pomocníci rozdali všem přítomným kelímky s otráveným pitím. „Rychle, rychle, rychle,“ křičel Jones na své stoupence.

Nejprve se musely napít děti, až po nich rodiče. Za několik desítek minut, po tom, co se Jones zastřelil, se guyanskou džunglí neslo smrtelné ticho. V Jonestownu tváří k zemi ležela těla 918 lidí. Někteří objímali své mrtvé děti. Osmdesát lidí přežilo.

Vyšetřovatelé během prohledávání Jonestownu objevili jeden vzkaz na rozloučenou. Nikdo se pod něj nepodepsal. Úhledným písmem na něm bylo napsáno. „Posbírejte všechny nahrávky, všechny dokumenty, celou naší historii. Historii tohoto hnutí, jeho činů. Musí být připomínány pořád dokola. Nepřáli jsme si takový konec. Chtěli jsme žít, prosperovat, přinést trochu světla do tohoto světa, který by umřel pro trochu lásky.“

Rozstřel: Martin Uher - include | (0:55) | video: iDNES.tv

Vydělali Trumpovi kámoši na celní válce? Obchody působí podezřele, říká makléř

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které je patrné, že jel po dálnici přes 200 kilometrů za hodinu. Z popisku vyplývá, že se mělo jednat o...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po účelové komunikaci vysokou rychlostí a vjel do křoví. Policie zjišťuje okolnosti události. Řekli to...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru v Praze poté, co si zpěvák Dan Bárta vážně poškodil sluch. Pokud by nyní vystupoval, hrozily by mu...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo Ukrajina budou příliš ztěžovat uzavření dohody. Dodal také, že se jednání dostala do kritické fáze...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka,“ ohlásil kardinál Kevin Farrell ve vatikánské televizi. Papež...

Máme dohodu s Ruskem o ukončení války, zbývá pakt se Zelenským, řekl Trump

Sledujeme online

Americký prezident Donald Trump podle agentury AFP řekl, že se domnívá, že Spojené státy mají s Ruskem dohodu o ukončení války na Ukrajině. Nyní zbývá uzavřít dohodu i s ukrajinským prezidentem...

24. dubna 2025  2:54,  aktualizováno  5:51

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

Premium

Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná choroba, dostanou chovatelé nyní od dubna nižší náhrady za ušlý zisk. I když se teoreticky jedná i...

24. dubna 2025

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

Premium

Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v Afghánistánu střílet po autě českých vojáků, zabil vojenského psovoda Tomáše Procházku a další dva...

24. dubna 2025

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

Premium

Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní pochody. Ne kvůli tomu, že vojačky US Army mají nyní mít v prověrkách fyzické kondice stejné limity jako...

24. dubna 2025

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně ukončení války na Ukrajině. Ukrajinští diplomaté trvají na tom, že prvním krokem k mírovým jednáním...

23. dubna 2025  23:02

VIDEO: Národní divadlo rozzářila světelná show ke 120. výročí Kytice

Budova Národního divadla se ve středu večer proměnila v plátno pro působivou světelnou show, která připomněla 120. výročí od prvního uvedení inscenace Kytice. Výjimečnou podívanou připravil pivovar...

23. dubna 2025  22:08

Zasáhli jsme ruskou továrnu na drony, tvrdí Ukrajinci. Denně jich vyrobila i tři sta

Ukrajinská armáda provedla vzdušný útok na podnik vyrábějící útočné drony v ruském Tatarstánu. Výrobna se nachází v Jelabužském okrese asi tisíc kilometrů od společné hranice. Za den byla schopná...

23. dubna 2025  21:23

Hasiči uhasili hořící plasty u Rynholce. Policie prověřuje dva trestné činy

Hasiči uhasili celou plochu hořících plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce, zplodiny už se netvoří. Stupeň poplachu v 19:00 snížili ze zvláštního na třetí. Zásah bude pokračovat třetí noc,...

23. dubna 2025  8:19,  aktualizováno  21:06

„Jako by odešel někdo z rodiny.“ Lidé se loučí s papežem. Tělo experti balzamovali

Přímý přenos

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu se krátce před 11. hodinou otevřela veřejnosti, která se tam do pátku může rozloučit s papežem Františkem. Otevřená rakev s jeho pozůstatky je vystavena před...

23. dubna 2025  9:15,  aktualizováno  20:52

Kanaďané přemítají o členství v EU. Je to jen sen, nebo reálná možnost?

Kanadu čekají už 28. dubna parlamentní volby, v diplomatických kuloárech se však mluví o věci mnohem zásadnější. Mohla by tato severoamerická země vstoupit do Evropské unie? Průzkumy ukazují, že...

23. dubna 2025  20:51

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back

Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...

Ukrajinci zajali žoldáka ze Senegalu. Tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa

Ukrajinská armáda zajala žoldáka ze Senegalu, který bojoval za Rusy. Afričan tvrdí, že si chtěl vydělat na cestu do Německa. Rusko odsoudil, údajně se chce vrátit domů.

23. dubna 2025  20:39

Ať je nový papež jako Trump, dalšího marxistu nechceme, vzkazují katolíci z USA

Premium

Američtí katolíci z řad konzervativců doufají, že smrt papeže Františka bude ve Vatikánu znamenat posun k tradicionalismu. Patří k nim také mnozí zastánci amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří...

23. dubna 2025

iDNES.cz bude vždy ve světlých barvách.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.