Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 18. 11. 2018 11:33

Oslavy výročí 17. listopadu

Online reportáž z oslav výročí 17. listopadu pro vás připravuje agentura ČTK a domácí redakce iDNES.cz.

21:26

Online přenos k příležitosti oslav 17. listopadu končí. Děkujeme za pozornost. 

21:24

ImageText

21:23

SHRNUTÍ

  • Lidé v Česku si dnes připomněli události spojené se 17. listopadem 1939 a 1989. Hlavním dějištěm oslav byla tradičně Praha akce však byly i v dalších městech.

  • Premiér Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura položili květiny k památníku na Národní třídě už krátce po půlnoci. Lidé ale ráno jejich květiny vyhodili do koše, kde skončila i kytice, kterou poslal prezident Miloš Zeman. Policie se případy zabývá.

  • Během dne se na Národní třídě vystřídali zástupci parlamentních stran, ty vládní přítomní většinou provázeli pískotem. Poté se situace uklidnila, k památníku přicházeli tisíce dalších lidí celý den.

  • Studentské spolky uspořádaly tradičně pietní připomínku na Albertově. Lidé si také připomněli události roku 1939 spojené s uzavřením českých vysokých škol a smrtí studenta Jana Opletala na každoročním pietním aktu u Hlávkovy koleje.

  • Staroměstské náměstí se odpoledne téměř celé zaplnilo lidmi, kteří žádali demisi Babiše a dávali najevo nesouhlas s jeho politikou i chováním. Volali Demisi nebo Česko není Rusko.

  • Mnoho účastníků se poté přesunulo na Václavské náměstí, v jehož horní části se konal Koncert pro budoucnost. Až do večerních hodin se na pódiu střídali hudebníci a řečníci.

  • Prahou také prošel tradiční karnevalový průvod, kterého se zúčastnilo asi 300 nadšenců v maskách.

  • Pietní akce i protestní shromáždění se konaly také v dalších velkých i malých městech. Několik stovek lidí přišlo na demonstraci proti Babišovi v Brně. Přibližně 200 lidí prošlo centrem Ostravy.

  • Obecně prospěšná společnost Post Bellum večer udělila Ceny Paměti národa. Za své statečné postoje je obdrželi Jiří Světlík, Milena Blatná, Helena Kociánová a Marta Szilárová.

  • Prezident Zeman se nezúčastnil žádné vzpomínkové akce ani se k výročí nijak nevyjádřil. Slovenský prezident Andrej Kiska označil 17. listopad za nejdůležitější den moderních dějin Slovenska.

  • Lidem se u příležitosti státního svátku otevřela například Kramářova vila nebo budova ministerstva dopravy. Vůbec poprvé za svou stoletou historii uspořádala Den otevřených dveří i Česká tisková kancelář.

  • Světová média si všímají aktuálních politických okolností připomínek 17. listopadu. Zaznamenala většinou mnohatisícové demonstrace v Praze.

21:17

Organizátoři setkání v Plzni chtěli akcí vyjádřit vděčnost a radost, že stále ještě žijí ve svobodné zemi a upozornit na chování těch, kteří podle nich svobodu ničí, uvedl hlavní svolavatel a občanský aktivista Robert Elva Frouz. Řada lidí měla v rukou plakáty nebo transparenty se slovem Demise. Prostředkem plochy vedl bílý papírový pruh, který měl symbolizovat, že chování některých představitelů státu je "přes čáru".

21:13

Asi 600 lidí přišlo večer na náměstí Republiky v Plzni ImageText

21:07

Lidé si Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva připomněli 17. listopadu 2018 na náměstí Edvarda Beneše v Ostravě.

ImageText

20:59

Poslední z letošních Cen Paměti národa získal čtyřiadevadesátiletý protikomunistický odbojář a politický vězeň Jiří Světlík. Strávil deset let a dva měsíce v pracovních táborech a věznicích za pomoc politickým vězňům. Byl zapojený do činnosti skupiny lidí, která vězňům v uranových dolech sháněla jídlo a předávala dopisy příbuzným odsouzených. U soudu mu přitížilo i to, že byl v roce 1944 odsouzen nacistickým soudem za napomáhání nepříteli a přípravu velezrady. Pro komunistické soudce to byl důkaz toho, že když bojoval proti Hitlerovi, bojuje i proti Stalinovi.

20:51

"Desítky tisíc lidí se shromáždily na několika místech Prahy, aby požadovali demisi Babiše, vyšetřovaného kvůli údajnému zneužívání evropských fondů při stavbě luxusních hotelového komplexu Čapí hnízdo v letech 2007 a 2008," informuje agentura AFP, která podrobněji popisuje kauzu i politickou situaci v Česku. Kritici Babišovi podle AFP vytýkají také jeho někdejší členství v KSČ a údajnou spolupráci s StB.

20:49

Koncert při příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu 2018 v Praze. Lékař a proděkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Anděl (vpravo) převzal z rukou rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy Cenu Arnošta z Pardubic.

ImageText

20:46

Třetí z Cen Paměti národa získala pětadevadesátiletá Marta Szilárdová, která přežila holokaust a zachránila život sestře během pochodu smrti.

20:32

K přítomným na Václavském náměstí už promluvil například Lex Paulson, autor volební kampaně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který se podílel také na kampani někdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy. Shromážděným lidem řekl, že přináší pozdravy z Ameriky, ale nemyslí tím pozdrav od Bílého domu Pražskému hradu, ale pozdrav jednoho svobodného člověka druhému. Součástí akce se stal i happening, kdy si lidé připomněli listopadové události roku 1989 cinkáním klíčů a zpěvem české hymny.

20:31

Podle mluvčího festivalu Jana Gregara se letos koncertu účastní dvakrát víc lidí než loni. Kolik lidí na náměstí je, ale organizátoři odhadovat nechtějí. Akce se podle nich koná v dalších čtyřech desítkách měst.

20:30

Na Václavském náměstí v Praze už několik hodin tisíce lidí sledují Koncert pro budoucnost, na pódiu se střídají hudebníci a řečníci. Další lidé na akci ještě přicházejí.

20:26

Druhou oceněnou je čtyřiaosmdesátiletá Milena Blatná, jež pomáhala vězňům v uranových dolech, kde od svých 18 let pracovala jako kontrolorka radioaktivity vyvážené hlušiny. Přes dráty pronášela korespondenci a různé potřeby, přestože riskovala potíže a možná i obvinění z trestného činu. Přitížit ji mohl i vztah s jedním z politických vězňů, kterého si o několik let později vzala za muže. V únoru 1954 ji přistihli při pašování dopisů a musela z dolu odejít.

20:14

První z Cen Paměti národa letos získala pětaosmadesátiletá bývalá politická vězenkyně Helena Kociánová. Ztratila čtyři roky svobody za to, že poradila známému jak kontaktovat převaděče. Putovala po různých věznicích, v pracovním táboře v Želiezovcích přišla o nohu při pádu do mlátičky.

20:07

Laureáty jako každý rok vybralo 6000 takzvaných badatelů, kteří se registrovali jako uživatelé internetové Paměti národa. Mezi nimi převažují dokumentaristé, učitelé, studenti, žáci a novináři. Z užších nominací laureáty zvolili lidé z Klubu přátel Paměti národa a Kolegia Paměti národa - zhruba 2500 podporovatelů Paměti národa z České republiky a Slovenska.

20:06

Obecně prospěšná společnost Post Bellum uděluje nyní v Národním divadle Ceny Paměti národa. "Každý rok oceňujeme osobnosti, které v životě prokázaly, že čest, svoboda a lidská důstojnost nejsou jen prázdná slova," řekla za pořadatelskou organizaci Jana Holcová.

19:57

Na náměstí Svobody v Brně se večer sešla asi tisícovka lidí. Zapojili se studenti všech šesti brněnských vysokých škol. V 19:00 vyrazil z náměstí lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm. Cestou se průvod rozrostl zhruba na 2000 lidí.

19:55

V 19:00 začal před budovou Klicperova divadla v Hradci Králové "Happening k 17. listopadu". Herec Jan Vápeník a jeho kolegové a přátelé zpívali písně Karla Kryla, ale i dobové popové šlágry, a četli posudky schvalovacích komisí a jiné materiály z komunistického období. Poté mohli lidé v sále před oponou zhlédnout inscenovanou koláž připomínající české významné osobnosti v jejich světlých, ale i temných momentech.

19:41

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí ImageText