Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

  9:43aktualizováno  13:51
Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už několikrát skončily v odpadkovém koši. Protestující je vyhodili, protože Babiš s Okamurou se podle jejich slov nechovají demokraticky. Gesto však vyvolalo smíšené reakce.

„Myslíme si, že je neslučitelné s naší demokracií, aby lidé jako je Andrej Babiš nebo Tomio Okamura položili věnce u památníku 17. listopadu, protože to má být symbolem naší demokracii,“ nastínil muž ze skupiny Kaputin a Rebelové, proč se rozhodl květiny v brzkých ranních hodinách vyhodit. „Tito pánové se vůbec podle pravidel demokracie nechovají,“ dodal.

K pamětní desce na Národní třídě položili květiny krátce po půlnoci premiér Andrej Babiš i místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura. Položeny tam byly květiny i od prezidenta Miloše Zemana, který se žádných vzpomínkových akcí v tento den neúčastní. Muž se ženou ze skupiny Kaputin a Rebelové pak několik kytic odnesli do odpadkového koše. Na místo následně přijela policie, která kytice z koše vyndala a odvezla, informoval reportér iDNES.cz z místa (více informací o oslavách 17. listopadu zde).

„V rámci řádného prověření a prošetření celé události běžně zajišťujeme různé stopy. V tomto případě tedy květiny,“ komentoval mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. 

Situace se však v ranních hodinách opakovala. V koších skončilo celkem pět kytic. Hulan naznačil, že v pozdějších případech existují stopy vedoucí k tomu, kdo se vandalství dopustil. „Taky je zachycen na různých videozáznamech. Disponujeme i záběry z veřejného prostředí, jak květiny někdo od památníku bere a jak s nimi nakládá. Takže tady ta důkazní nouze není,“ doplnil Hulan.  

Fotogalerie

Policisté celou situaci zatím právně neklasifikovali. „Samozřejmě v tomto směru jsme v kontaktu se státním zástupcem, protože jeho názor je stěžejní,“ uvedl Hulan. Nikoho policisté zatím nezadrželi. Zjišťují u majitelů kytic, zda budou chtít uplatnit škodu. 

Jan Hamáček redakci iDNES.cz uvedl, že náhradu škody uplatňovat nebude. „Považuji to za neetické a neslušné, ale určitě ne za něco, čím by se měla dále zabývat policie. Ta má na práci mnohem důležitější věci,“ řekl. Vyhození kytice je podle něj neuctivé a neslušné. „Ti, kteří tak učinili, tím vyjádřili mnohem více o sobě, než o těch, proti kterým protestují. Je mi to líto,“ dodal.

Mluvčí městského státního zastupitelství řekl, že záležitost prověřuje. 

17.listopadu 2018 v 07:28, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 09:11

Dosud neznámí vandalové v průběhu noci narušili pietu zničením květin u památníku na Národní třídě. Celou událost policie prověřuje.

Ohrožení demokracie

Vyhozené kytice vzbudily na sociálních sítích rozporuplné reakce, a to i mezi politiky. „Každý, kdo schvaluje házení pamětních květin na Národní třídě do koše, plive na památku 17. listopadu 1939 a 1989 a představuje reálné ohrožení demokracie v České republice,“ komentoval na svém Twitteru mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

17.listopadu 2018 v 10:30, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:32

Každý, kdo schvaluje házení pamětních květin na Národní třídě do koše, plive na památku 17. listopadu 1939 a 1989 a představuje reálné ohrožení demokracie v České republice.

Proti vyhazování květin se vymezuje i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Domnívá se, že je to „zhovadilost“. „Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu,“ pokračuje.

17.listopadu 2018 v 10:27, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:35

Mohu mít tisíc a jednu výhrad k prezidentovi, premiérovi a některým dalším politikům, ale vyhazovat jejich květiny je zhovadilost! Máme svátek boje za svobodu a demokracii, tedy i za to, že můžeme vyjadřovat své rozdílné názory a přitom mít k sobě respekt a úctu. #17listopad

Nepodporuje to ani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), která to označila za primitivismus. 

Podle předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska se však o vandalismus nejedná. „Z hlediska vyššího principu mravního: Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus,“ uvedl. 

17.listopadu 2018 v 08:21, příspěvek archivován: 17.listopadu 2018 v 10:47

Z hlediska vyššího principu mravního : Vyhodit květiny, které StBák pohrdající demokratickými principy položil k památníku boje za demokracii a svobodu, není vandalismus. https://t.co/R0kMBUjibl

Zástupci STAN označili vyhození květin za projev občanské nespokojenosti. Pochopení pro rozhořčení lidí přímo na Národní třídě vyjádřil pro agenturu ČTK například předseda ODS Petr Fiala, způsob vyjádření ale podle něj není „jeho šálek čaje“. „Ale rozhořčení lidí absolutně rozumím,“ řekl. 

„Já osobně bych je nevyhazovala, ale umím si představit, že jestli to byl někdo, kdo tady byl tehdy v tom devětaosmdesátém a mlátili ho tady obuškem, tak že se těžko smiřuje s tím, že ten, kdo tehdy s tou mocí spolupracoval a byl STB a byl komunista, že sem teď chodí,“ komentovala poslankyně Miroslava Němcová.

Květiny k pamětní desce na Národní třídě už položilo několik státních představitelů. A zatímco se někteří setkali s pískotem, jiným lidé tleskali. Příkladem je místopředseda senátu Milan Štěch, při jehož příchodu lidé skandovali „Děkujeme Senátu“. Pozitivně dav přivítal i amerického velvyslance Stephena Kinga. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Babiš zůstává v registru StB, štrasburský soud odmítl žalobu na Slovensko

Český premiér Andrej Babiš hovoří 16. listopadu 2018 v Bruselu s novináři po...

Evropský soud pro lidská práva odmítl žalobu českého premiéra Andreje Babiše na Slovensko ve sporu o evidenci ve...

Místostarostka schválila studii, pak prodala pozemek dráž než ostatní

Na katastru obce Hrdějovice, ale poblíž Borku a Českých Budějovic by mohl v...

Společnost CTP Invest od roku 2015 nakupovala pozemky v Hrdějovicích u Budějovic pro výstavbu průmyslového parku. Obec...

Záhadná „miliardářka“ ze směnáren se údajně zastřelila. Partner tomu nevěří

Peníze (ilustrační foto)

Zuzana K. v uplynulých čtyřech letech protočila ve směnárnách dvanáct miliard korun. Podle jejího partnera pracovala...

Najdete na iDNES.cz