Odcházející předseda premiérem zůstává

  20:28aktualizováno  20:28
Miloš Zeman odchází z vedení ČSSD, ale premiérem zůstává. Delegáti jubilejního 30. sjezdu strany totiž odstupujícího předsedu podpořili poté, co je požádal, aby posoudili jeho setrvání v čele vlády. Zeman již na začátku pracovního setkání bilancoval své osmileté vedení ČSSD. V projevu zdůraznil, že všechny své cíle, které si předsevzal, splnil.Kolem 19. hodiny sjezd skončil. V sobotu mají delegáti rozhodnout o osobě Zemanova nástupce a zvolit pět místopředsedů.

* REPORTÁŽ ZE SJEZDU *

Sjezdy ČSSD hosty z ciziny nelákají

Výroky Miloše Zemana o ČSSD

Die Presse: Sjezd bude party na rozloučenou

Analýza: Zeman odchází, co bude dál?

Glosa: Potlesk pro Zemana

Rozhovor: Po mně žádná aféra nezbude, říkáZeman

Pan inženýr Zeman a fracek Miloš

Zeman přijde o vliv v ČSSD

"Menšinová sociálnědemokratická vláda prokázala, že ČSSD umí vládnout," řekl delegátům Zeman s tím, že po dvouleté vládě začíná ČSSD zemi vyvádět z hospodářské krize.

V čele menšinové vlády by měl Zeman podle delegátů sjezdu zůstat až do vypršení jejího mandátu v příštím roce.

Podpora, kterou delegáti Zemanovi vyjádřili, se dala očekávat. Záměr Zemana odstoupit z funkce premiéra komplikuje také Ústava. Podle ní by totiž rezignace premiéra v praxi znamenala pád celé vlády.

Zemanovi zahrála k odchodu cimbálovka
Sociální demokracie se rozloučila s odstupujícím předsedou potleskem i cimbálovou muzikou. Dosavadní místopředseda ČSSD Vladimír Špidla poděkoval Zemanovi za vše, co pro sociální demokracii udělal. Místopředsedkyně ČSSD Jitka Kupčová předala premiérovi kytici rudých růží.

Po Špidlových slovech delegáti v pražském Kongresovém centru vzdali hold svému předsedovi vestoje aplausem. Poté jednací sál ztichl a rozlehlým prostorem se rozezněly tóny moravské cimbálové kapely. Strana tak splnila Zemanovi odpolední přání, aby mu na rozloučenou při odchodu z čela ČSSD zněly moravské písničky.

Zeman, který po úrazu stále chodí o holi, pak sestoupil z pódia, všem hudebníkům poděkoval a každému z nich dal růži z darované kytice. Předtím mu ale musel pomoci jeho osobní strážce, který na žádost svého nadřízeného pohotově vytáhl kapesní nůž a rozřezal stuhu, která květiny spojovala. "Když umíte zastřelit atentátníka, proč byste nemohl rozvázat kytici," komentoval jeho úsilí odcházející předseda.

Měli bychom menšinovou vládu přeměnit na většinovou, řekl Zeman
Cílem ČSSD by podle něj měla být příští rok přeměna menšinové vlády ve vládu většinovou.

Poslední slova delegátům Miloš Zeman využil k vyprávění vtipu:

Do pekla přijde Václav Klaus a Miloš Zeman. Na trůně sedí ďábel. Jako první předstupuje Václav Klaus. Vedle ďábla se objeví příšerně ohyzdná ženská. Ďábel říká: "Václave Klausi, máš mnoho, mnoho hříchů a za tyto hříchy budeš potrestán tím, že po celou dobu nekonečného pobytu v pekle budeš žít s touto ženou". Jako druhý předstupuje Miloš Zeman. Vedle ďáblova trůnu se objeví Cladie Schifferová. A ďábel říká: "Claudie Schifferová, máš mnoho, mnoho hříchů".

audiozáznam ZDE

"Myslím si, že před sebou máme na této centrální úrovni jednu náročnou perspektivu. Nahradit jednobarevnou sociálnědemokratickou menšinovou vládu jednobarevnou sociálnědemokratickou většinovou vládou. Je to cíl stejně vysoký jako Mount Everest," uvedl Zeman.

Čisté ruce se povedly, míní premiér
"Chtěl bych vyjádřit svoji zvláštní radost nad tím, že se nám daří plnit i cíl, kvůli kterému jsme byli tak často a tak dlouho zesměšňováni - cíl, který jsme si zapamatovali pod heslem akce Čisté ruce, ale který neznamená nic jiného, než boj proti ekonomické kriminalitě," řekl také Zeman.

Stíhání tunelářů je však podle něj těžké, neboť tito lidé disponují značnými finančními prostředky, dovedou si najmout skvělé advokáty a možná nejenom advokáty.

Zeman: Nechci být ani členem grémia
Zeman, který delegáty sjezdu oslovil s komentářem ke své zprávě pro ně, odmítl také návrhy, že by se měl jako předseda vlády stát členem politického grémia strany. Naopak sjezdu předložil k posouzení svůj názor, že nový předseda strany by se měl stát také premiérem.

Zeman připomněl, že čestným předsedou strany už je Slavomír Klaban, který stál u obnovení sociální demokracie. Členem politického grémia se nechce Zeman stát podle svých slovo proto, že nechce nové vedení strany nijak ovlivňovat.

Na adresu Zemana zazněla i kritika
Premiérův projev, tlumočený v sále i do znakové řeči, delegáti několikrát přerušili potleskem.

Zazněla však i kritika. Zemana a hlavně jeho zásluhu o opoziční smlouvu kriticky zmínili místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková, poslanec Lubomír Zaorálek a místopřeseda středočeské organizace ČSSD Richard Dolejš.

Gross při sjezdu sledoval fotbal
Místopředseda ČSSD Stanislav Gross si z jednání sjezdu sociální demokracie odskočil k novinářům do tiskového střediska, kde na televizních obrazovkách kromě přenosu z jednacího sálu bylo možno sledovat také fotbalové utkání mezi Sigmou Olomouc a pražskou Slavií. Gross přiznal, že je fanda Slavie, a zápas si tudíž nechtěl nechat ujít.

"V tiskovém středisku mám možnost sledovat řečníky a samozřejmě, že jako zavilý slávista po očku sleduji také jinou obrazovku, kde se odehrává fotbalové utkání," řekl.

Jubilejní sjezd začal v pátek v poledne
Sjezd začal v pátek v pravé poledne. V bývalém Paláci kultury se sešlo na 500 delegátů. Sociální demokraté by měli během třídenního jednání kromě zvolení nového vedení rovněž schválit dlouhodobý program své strany.

Miloš Zeman se po osmi letech rozhodl dobrovolně odejít ze stranické funkce a politickou kariéru dožít do voleb na jaře příštího roku v křesle předsedy vlády.

Na nového předsedu kandiduje jen Špidla
Naprosto bezproblémová bude volba nového předsedy ČSSD. Kandiduje totiž jen vicepremiér Vladimír Špidla, kterého si za svého nástupce vytipoval sám Zeman. Špidla, dosud vždy oddaný a loajální Zemanův první místopředseda, slibuje, že v tandemu se Stanislavem Grossem změní politickou tvář ČSSD.

"Sociální demokracie bude muset dosti výrazně změnit svůj politický styl, k větší otevřenosti, k lepší práci," prohlásil Špidla už loni na podzim, kdy sociální demokraté zcela pohořeli v krajských a senátních volbách.

Na důkaz toho, že předsevzetí o změně stylu myslí vážně, vzápětí prosadil usnesení vyzývající poslance a senátory ČSSD, aby se vzdali funkcí ve správních radách polostátních firem (plynou jim z toho nemalé příjmy).

Gross, o kterém se do prosince spekulovalo jako o možném Špidlově protikandidátovi, se rozhodl Špidlu podpořit a na oplátku od něj získal podporu na funkci prvního místopředsedy. V této volbě nemá Gross protikandidáta.

ČSSD v číslech

* Členů ubývá. Letos v lednu jich bylo 16 300, před dvěma lety téměř o 2500 více.

* Základna stárne. Nad 50 let je 58 procent členů (před dvěma lety 54 procent). Nejpočetnější skupina je 50-60 let (28 procent). Do 30 let je 11 procent členů, mezi 30 a 40 třináct procent.

* Převládají muži. Poměr k ženám je 3:1.

Boj se strhne jen o čtyři místopředsednická křesla
Nové obsazení dvou nejvyšších stranických funkcí je tedy už před sjezdem jasné. Zato ve zbývajících čtyřech funkcích místopředsedů je vše otevřené.

Poté, co svou kandidaturu na místopředsedkyni pro řízení, neboli pro financování, ohlásila poslankyně a Zemanova favoritka Jana Volfová, nelze už ani tipovat, zda nové vedení bude složeno spíše ze Zemanových sympatizantů, či naopak z lidí, kteří se hlásí k "novému" stylu.

Porazí-li totiž Volfová v boji o funkci Grossova spojence Karla Kobese, nebude nutné, aby jedna z dalších tří místopředsednických funkcí patřila ženě - podmínka stanov ČSSD, že jedním z pěti místopředsedů musí být žena, by totiž už byla splněna.

Zvýšily by se tak šance dalších dvou "Zemanových lidí", místopředsedy Petra Lachnita a ministra zahraničí Jana Kavana. Pokud však svou funkci obhájí Kobes, mezi třemi "řadovými" místopředsedy by musela jednu funkci obsadit žena, a tudíž by buď Kavan, nebo Lachnit ze hry nejspíše vypadli.

Význam sjezdu sociálních demokratů však nebude jen v tom, která stranická skupina získá ve vedení strany na příští dva roky větší vliv. Měl by například také schválit dlouhodobý program ČSSD.

Kdo na sjezdu kandiduje

NA PŘEDSEDU

Vladimír Špidla (50), vicepremiér a ministr sociálních věcí, dosavadní první místopředseda strany. V jejím vedení je od roku 1997.

NA PRVNÍHO MÍSTOPŘEDSEDU

Stanislav Gross (31), ministr vnitra a dosavadní místopředseda ČSSD. Ve vedení strany je od roku 1995.

NA MÍSTOPŘEDSEDU PRO ŘÍZENÍ

Karel Kobes (56), lékař, dosavadní místopředseda pro řízení. Ve vedení strany je od roku 1999.

Jana Volfová (43), poslankyně, předsedkyně Sociálně demokratických žen. V letech 1994 až 1997 byla organizační tajemnicí ČSSD.

NA MÍSTOPŘEDSEDU

Jan Kavan (54), vicepremiér a ministr zahraničí, do loňského roku senátor. V nejužším vedení strany dosud nebyl.

Petr Lachnit (51), ministr pro místní rozvoj. Ve vedení od roku 1998.

Pavel Mertlík (39), vicepremiér a ministr financí. V úzkém vedení strany zatím nebyl.

Zdeněk Škromach (44), poslanec, předseda poslaneckého klubu. V letech 1997 až 2000 byl místopředsedou strany.

Milada Emmerová (56), poslankyně. Do vedení zatím nekandidovala.

Marie Součková (47), lékařka. Na funkci místopředsedkyně neúspěšně kandidovala loni po odchodu Petry Buzkové.

Vladimíra Al-Malikiová (38), poradkyně ministra školství. Ve vedení strany zatím nebyla.

Premiér Miloš Zeman po svém projevu v Poslanecké sněmovně, která jednala o kritické situaci v České televizi. Vlevo místopředseda vlády Pavel Rychetský (5. ledna 2001).

Premiér a odstupující předseda ČSSD Miloš Zeman při projevu před delegáty své strany (6. dubna 2001).

Delegáti sjezdu sociální demokracie tleskají Miloši Zemanovi po jeho projevu na 30. sjezdu ČSSD (6. dubna 2001).

Miloš Zeman v Kongresovém centru v Praze, kde začal jubilejní 30. sjezd ČSSD (6. dubna 2001).

Zahájení 30. sjezdu ČSSD: Zátiší s Milošem Zemanem a růžemi (6. dubna 2001)

Předseda ČSSD Miloš Zeman hlasuje o programu 30. sjezdu ČSSD (6. dubna 2001)

Budoucí předseda ČSSD Vladimír Špidla jako řídící jednání 30. sjezdu ČSSD (6. dubna 2001)

Odcházející předseda ČSSD Miloš Zeman opíraje se o hůl ochutnává moravské koláčky (6. dubna 2001)

Odstupující předseda ČSSD Miloš Zeman působil na sjezdu unaveným dojmem, 6. dubna 2001.

Odstupující předseda ČSSD Miloš Zeman a moravské koláčky, na 30. sjezdu ČSSD 6. dubna 2001.

Vladimír Špidla stoupá k moci. V pátek 6. dubna stojí na eskalátoru v pražském Kongresovém centru a jede na začátek sjezdu, na němž se stane šéfem sociálních demokratů.

Vladimír Špidla na 30. sjezdu ČSSD, budoucí šéf sociálních demokratů, 6. dubna 2001.

Sál v pražském Kongresovém centru zaplněný delegáty 30. výročního sjezdu ČSSD, 6. dubna 2001.

Šéf premiérových poradců Miroslav Šlouf u mikrofonu na 30. sjezdu ČSSD, 6. dubna 2001.

Miloš Zeman děkuje cimbálové muzice, která mu na stranickém sjezdu zahrála na rozloučenou, 6. dubna 2001.

Odstupující Miloš Zeman a Vladimír Špidla, kterého čeká zvolení předsedou ČSSD, 6. dubna 2001.

Odstupující předseda ČSSD se na sjezdu loučí s delegáty růžemi, symbolem sociálních demokratů, 6. dubna 2001.

Miloš Zeman odchází z pódia určeného pro předsednictvo na stranickém sjezdu, 6. dubna 2001.

Miloš Zeman děkuje cimbálové muzice, která mu na stranickém sjezdu zahrála na rozloučenou, 6. dubna 2001.

Ministr vnitra Stanislav Gross poslouchá na 30. sjezdu ČSSD, kde se stal prvním místopředsedou strany, 7. dubna 2001.

Místopředseda pro hospodaření strany Karel Kobes na 30. sjezdu ČSSD svou funkci po dramatickém boji obhájil, 7. dubna 2001.

Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit byl delegáty 30. sjezdu ČSSD zvolen místopředsedou strany, 7. dubna 2001.

Miloš Zeman už jako řadový člen ČSSD volí na 30. sjezdu strany, 7. dubna 2001.

Miloš Zeman na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Miloš Zeman se opírá o hůl na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Miloš Zeman a odborový předák Richard Falbr na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Jan Kavan volí na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Miloš Zeman gratuluje Vladimíru Špidlovi ke zvolení předsedou ČSSD na 30. stranickém sjezdu, 7. dubna 2001.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla a jeho zástupce Stanislav Gross si na 30. sjezdu strany podávají ruce, 7. dubna 2001.

Vladimír Špidla byl právě zvolen předsedou ČSSD, 7. dubna 2001.

Jana Volfová se hlásí na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Tři místopředsedové ČSSD zvolení na 30. sjezdu strany, 7. dubna 2001.

Pavel Mertlík a Petra Buzková se radí na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Statutární místopředseda při projevu na 30. sjezdu ČSSD, 7. dubna 2001.

Šéf sociálnědemokratických poslanců Zdeněk Škromach byl na 30. sjezdu ČSSD hned v prvním kole zvolen místopředsedou strany, 7. dubna 2001.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla, 7. dubna 2001.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla, 7. dubna 2001.

Autoři: , ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

V ČSSD probíhá štvanice na lidi s vlastním názorem, tvrdí Zimola

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD se konalo 20. října 2018 v Hradci...

Druhý muž sociální demokracie Jiří Zimola na svém Facebooku ostře kritizuje vlastní stranu. „Včera dosavadní širší...

Antifašisté byli i mezi českými Němci. Byla jich desetina, říká historik

Hákové kříže, kam se podíváš. Tak vypadalo centrum Nového Jičína. Výjimkou...

Před osmdesáti lety zabrali české pohraničí Němci. Výsledkem mnichovské dohody bylo vystěhování 300 tisíc Čechů ze...

Polymer není jen pro děti. Studentka ukazuje jeho kouzlo lidem z celého světa

Lucie Štruncová (18. října 2018)

Když jí bylo jedenáct, rodiče jí z Německa dovezli dvě kostičky polymeru. Lucie Štruncová jeho kouzlu propadla a její...Najdete na iDNES.cz