Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Norové: Kursk se s jinou ponorkou nesrazil

  10:43aktualizováno  10:43
Důvody, proč ruská jaderná ponorka uvízla na dně Barentsova moře, kde pohřbila 118 členou posádku, nejsou stále zřejmé. Norové ovšem odmítli, že by se Kursk srazil s jinou ponorkou. Norští experti se přiklánějí k tomu, že nehodu ponorky způsobil výbuch jedné z třiceti raket, které Kursk nesl. "Katastrofu mohla přivodit exploze jedné ze zbraní, například torpéda, které mohlo způsobit i větší výbuch, jenž následoval dvě minuty po prvním," řekl mluvčí norských vojenských sil Kjell Grandhagen.

Základní údaje o havárii

Nejmodernější ruská ponorka Kursk havarovala v sobotu 12. srpna. Z dosud nejasných příčin byl protržen její plášť, byla zatopena a bezvládně klesla ke dnu 107 metrů pod hladinu, kde nyní leží na boku, nakloněna v úhlu 60 stupňů. Na palubě je 118 lidí, mezi nimiž je i 12 vysokých důstojníků. Místo neštěstí se nachází v Barentsově moři asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk.

Pravděpodobné je podle norských odborníků i to, že ponorka torpédo nejprve vystřelila.

To se po dvou minutách z neznámých důvodů vrátilo a jeho výbuch Kursk nenávratně poslal ke dnu.

Norové vrak Kursku opouštějí, průzkum zastaven
Norští hlubinní potápěči, kterým se podařilo otevřít vrak ruské jaderné ponorky Kursk, odjíždějí. Ponorku za sebou uzavřely. Její průzkum je nyní zastaven.

Odjezd potápěčů má čistě technické důvody. Všichni z dvanáctičlenného mezinárodního týmu, kteří se účastnili záchranné operace, jsou civilisté a zaměstnanci britského a norského ropného průmyslu.

Pro vyzvednutí všech těl z vraku bude nutné v ponorce vyřezat otvory a postoupit hluboko do jejích útrob, což je spojeno s mnoha riziky a vyžaduje to dlouhou přípravu. Na místo tragédie proto budou povolání experti.

Pro vyzdvižení těl požádalo Rusko o pomoc Nory. Ti se zatím nerozhodli a žádost zvažují.

Na přípravu není hodně času, jak by se mohlo zdát. V Barentsově moři začne brzy sezona špatného počasí, a pak bude podobná operace ještě obtížnější.

Rusové v Americe sbírají peníze
Organizace veteránů válek v New Yorku zahájila v úterý mezi Rusy žijícími v USA sbírku, jejíž výtěžek bude rozdělen rodinám utonulých námořníků. Cílem sbírky je podle jejího organizátora Jurije Tarasova dát každé rodině tisíc až dva tisíce.

Tarasov je připraven osobně shromážděné peníze do Ruska odvézt. "Mnoho lidí chce pomoci, peníze budou rozděleny podle individuálních potřeb rodin, počtu dětí, příjmů a pod," řekl s tím, že smrtí syna sloužícího v námořnictvu přišla většina rodin o nejdůležitější ne-li jediný finanční zdroj.

Našli jsme úlomky cizí ponorky, tvrdí Rusové

Ruská admiralita v pondělí oznámila, že 330 metrů od vraku jaderné ponorky Kursk záchranáři objevili úlomky z cizí ponorky. Pravděpodobně britské. Londýn to kategoricky vyloučil.

"Kategoricky odmítám, že by se nějaká britská ponorka v době hávárie Kursku pohybovala v okolí," reagoval mluvčí britského ministra obrany. "Říkají-li Rusové něco takového, pak je vyzývám, aby nám ukázali jakýkoliv díl britské ponorky," dodal.

Čečenští povstalci navíc na své webové stránce kavkaz.org tvrdí, že ponorku ve jménu alláha zlikvidoval etnický Dagestánec muslimského vyznání Magomed Gadžijev.

Toto jméno figuruje na neoficiálním seznamu posádky, který zveřejnila v Murmansku tamní mutace listu Komsomolskaja pravda.

Gadžijev je příbuzný hrdiny někdejšího sovětského námořnictva z druhé světové války. Své služby nabídl čečenským povstalcům dobrovolně, aby jim pomohl v boji proti ruskému nepříteli, píše se na kavkaz.org.

Vyzdvihnutí všech těl potrvá měsíc
Záchranná operace, která se snažila pomoci 118 námořníkům, skončila po deseti dnech. Norští potápěči, kterým se podařilo zdolat dva poklopy nouzového východu a proniknout až do ponorky, v pondělí odpoledne jednoznačně vyloučili, že by někdo z posádky ještě mohl být naživu. Tyto informace potvrdil i velitel ruské Severní flotily Michail Mocak. Ruské námořnictvo považuje posádku za mrtvou.

Mluvčí flotily Vladimir Navrockij na tiskové konferenci v Murmansku uvedl, že potrvá nejméně měsíc, než se podaří z Kurska vyprostit všechna mrtvá těla námořníků.

První tělo potápěči vyzdvihli na hladinu kovovou pohyblivou rukou speciálního jeřábu.

Rusové pokračují ve zkoumání potopené ponorky
Voda na palubě vraku se krátce potom, co do něj vstoupili potápěči zakalila a brání tak průzkumu kamerou. Nyní se vyčkává až se kal usadí na dno paluby. Průzkum pak bude  pokračovat.

Průzkum vraku by měl pokračovat až do chvíle, kdy ho ukončí ruská strana. "Toto rozhodnutí nemůžeme učinit my, je to na ruské straně, ale v této chvíli je účelné ho zastavit," prohlásil šéf norské záchranné mise kontradmirál Einar Skorgen.

Rusko oficiálně požádalo Nory o pomoc s vyzvednutím těl všech 118 mrtvých námořníků. Zároveň hledá sponzora, který by zaplatil vytažení ponorky z moře.

Odborníci se obávají toho, že vrak se zbraněmi ponechaný napospas slané vodě by rychle zkorodoval a vyplavily by se z něj všechny nebezpečné látky, které jsou na palubě.

Naměřená radiace je podle odborníků v normě.

KURSK - drama v hlubinách (další informace)

Voda na palubě Kursku se zakalila, záchranáři končí Norští potápěči se dostali v pondělí 21. srpna do ponorky, překážky, které museli překonat
Události kolem tragédie ponorkxy Kursk den po dni Z chronologického přehledu zřetelně vystupuje, jak se ruští přední činitelé k tragédii postavili (21. srpna)
Na Putina už neútočí jen veřejnost, ale i politici Na Putina poprvé útočí média, své mlčení napravuje emotivním projevem (21. srpna).
Co potopilo nejmodernější ruskou ponorku? Rusko v neděli 20. srpna přistoupilo na tři scénáře katastrofy, zde najdete jejich popis
Povaha námořníků je mnohem důležitější než perfektní vyškolení Odborníci popisují pocity námořníků čekajících na pomoc
Životy námořníků závisí na politických rozhodnutích Analýza BBC, která rozebírá způsob, jakým Rusko požádalo o zahraniční pomoc
Proč se do LR5 vkládalo tolik nadějí Britským záchranářům byly dávány větší šance než Rusům 
Murmansk se teď modlí, příbuzní tápou ve tmě Nálada v přístavu, příbuzní nemohou o svých synech získat informace
Ruské ponorky měly již v minulosti mnoho problémů Obsahuje přehled nehod ruských (sovětských) ponorek od roku 1980

Barentsovo moře se nachází nad Skandinávií. Ruská jaderná ponorka Kursk leží na mořském dně asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk, 14. srpna 2000.

Archivní snímek ponorky Kursk.

Archivní snímek ponorky Kursk. Po havárii byly oba hnací reaktory zastaveny. Posádka pravděpodobně trpí nedostatkem kyslíku.

Archivní snímek ponorky stejné třídy jako je Kursk.

Stařenky zapalují svíčky v Katedrále svatého Mikuláše v Murmansku po dvou neúspěšných pokusech na záchranu více než stovky námořníků uvězněných v ponorce na dně Barentsova moře (16. srpna 2000).

Archivní snímek záchranné miniponorky LR5, kterou nabídli britští experti svým ruským kolegům k záchraně 118 ruských námořníků uvězněných v jaderné ponorce Kursk na mořském dně v Barentsově moři (17. srpna 2000).

Vojáci vykládají britskou záchrannou miniponorku LR5 na letišti v norském Treondheimu. Miniponorka se pokusí zachránit uvězněnou posádku ruské ponorky Kursk (17. srpna 2000)

Britská záchranná miniponorka LR5 se 17.srpna v noci vydala na palubě norské lodi Normand Pioneer na 50 hodinovou plavbu z norského přístavu Trondheim na záchranu posádky ruské jaderné ponorky Kursk uvězněné na dně Barentsova moře (18. srpna 2000).

Jeřáby na ruské záchranné lodi Rudněckij vytahují na palubu hloubkovou kabinu za účelem dobití baterií asi 500 metrů od místa, kde je v Barentsově moři ve více než stometrové hloubce uvězněna posádka ruské jaderné ponorky Kursk. (18. srpna 2000)

Snímek části posádky ponorky Kursk pořízený v květnu 2000 při slavnostním nástupu.

Matka jednoho z námořníků se modlí za syna před moskevským Chrámem Krista spasitele, 20. srpna 2000.

Norský potápěč Paul Stefan Dinessen zavírá dveře dekompresní komory, která potápěčům pomáhá přizpůsobit se podmínkám, jaké panují v hloubce 107 metrů pod vodou, 20. srpna 2000.

Dva z norských potápěčů zkoušejí dýchací přístroje na lavičce dekompresní komory, 20. srpna 2000.

Poškozený únikový východ, který se pokouší otevřít ručně potapěči, 20. srpna 15:00 hod

Matka jednoho z námořníků, kteří zůstali na palubě potopené ponorky Kursk křičí na ruského vicepremiéra, 20. srpna 2000.

Matka jednoho z námořníků, kteří zůstali na palubě ponorky Kursk, pláče na břehu moře v přístavu Murmansk, 20. sarpna 2000.

Takto má vypadat spojení Kursku s britskou záchrannou ponorkou LR5 (převzato z ruské státní televite RTR), 20. srpna 2000.

Ruští námořnící si na ponorce stejné třídy jako Kursk prohlížejí vnější poklop únikové sekce. Z fotografie je patrné, že poklop se nachází na samém konci ponorky, 20. sprna 2000.

Norští potápěči odstraňují vnější poklop únikové sekce Kursku, 21. srpna.

Námořníci ruské armády sledují z paluby lodi Petr Veliký hladinu Barentsova moře, kde 21.srpna skončila záchranná akce u havarované ruské jaderné ponorky Kursk. Velení ruské Severní flotily týž den oficiálně přiznalo smrt všech 118 členů posádky Kursku (22. srpna 2000).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Palestinská rodina zavraždila příbuzného, podle Hamasu donášel Izraeli

Ilustrační snímek

Členové vlivné palestinské rodiny zavraždili jednoho ze svých členů na doporučení militantní organizace Hamas....

Schulz nechce strop pro příjem běženců, varoval před pravicovou vlnou

Martin Schulz během projevu na sjezdu německé SPD (21. ledna 2018)

Pokud bude SPD ve vládě, nebude mít Německo žádnou horní hranici pro příjem uprchlíků, uvedl předseda strany Martin...

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, umírají civilisté i ozbrojenci

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz