Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Českem vede trasa pašeráků uprchlíků, píší v Německu. Vnitro to popírá

  11:41aktualizováno  13:32
Přes Česko vede po uzavření balkánské stezky nová pašerácká trasa s uprchlíky do Bavorska. Tvrdí to německý list Passauer Neue Presse, který své tvrzení doložil několika příklady z tohoto týdne. Jen od pondělí Němci zjistili 14 případů převaděčství. Český ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že informace deníku nejsou pravdivé.

ilustrační snímek | foto: AP

Už ve čtvrtek přitom varoval v rozhovoru poskytnutém webu Focus Online odborník na migraci Jochen Olten, že se Česko musí kvůli zpřísnění rakouské politiky připravit na silnější migrační tlak.

Záchyty běženců v Česku jsou minimální

„Od Německa nemáme žádný oficiální požadavek, abychom zvýšili činnost na česko-německých hranicích.

V případě, že by nastala situace, kterou popisují německá média, je česká policie připravena okamžitě přijmout adekvátní opatření jako například v případě česko-rakouské hranice. Zde krajská ředitelství policie provádějí zvýšenou kontrolní činnost na hraničních úsecích a probíhají zde standardní opatření přijatá v létě loňského roku. Od německé strany jsme nezaznamenali ani zvýšené návraty na základě readmise či Dublinského nařízení.

Záchyty běženců jsou stále v zásadě minimální a nic nenasvědčuje tomu, že by trasa pašeráků vedla přes Českou republiku.“

Zdroj: Tisková zpráva MVČR

Německá policie podle listu očekávala, že pašeráci lidí po uzavření takzvané balkánské stezky vedoucí z Řecka přes západní Balkán a Rakousko do Německa budou hledat nové trasy.

Zadržení převaděčů na česko-německé hranici je podle zástupce spolkové policie v Bavorsku Franka Kollera zatím ojedinělé, vyskytuje se ale stále častěji. „Je to pro nás varování,“ uvedl Koller.

Podél hranice Dolního Bavorska a Čech, která se táhne v délce zhruba 80 kilometrů od Železné Rudy po Lipenskou přehradu, od pondělí němečtí policisté zjistili 14 případů převaděčství.

Například v noci na středu nedaleko Freyungu ve dvou vozech, které na cestě z Česka řídili Slováci ve věku 39 a 47 let, policie našla sedm Syřanů: čtyři dospělé a tři děti. Ještě tutéž noc policisté zadrželi ve Freyungu dalších pět Syřanů a o několik hodin později narazili na skupinu 16 osob na silnici nedaleko hraničního přechodu Strážný-Philippsreut. Policie se domnívá, že pašerák převezl přes hranici a poté vysadil na silnici.

Chovanec: Jde o dezinformaci, je to šíření poplašné zprávy

Český ministr vnitra Milan Chovanec se proti tvrzení deníku důrazně ohradil. Podle něj nejsou informace pravdivé.

„Ihned jsem požádal policii o prověření těchto informací. Odpověď od policie je jasná. Tyto informace nejsou v žádném případě pravdivé. Nechápu, proč se v německém tisku objevují takové dezinformace, které se dle mého názoru blíží šíření poplašné zprávy,“ uvedl Chovanec v tiskovém sdělení.

Uprchlická krize

Podle české policie nic nenasvědčuje tomu, že by se Česko stalo pro uprchlíky tranzitní zemí.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová řekla, že počty zajištěných cizinců na českém území jsou v posledních dnech v podstatě nulové. Policie má přes deset měsíců kvůli migrační krizi zvýšenou pohotovost. Za tu dobu bylo na českém území zachyceno 3 440 cizinců.

Podle vnitra Němci během předchozích dvou měsíců zachytili na svém území čtyři auta převážející nelegální migranty, česká policie pak zachytila dvě auta, která mířila k německým hranicím. Za poslední dva měsíce se tak jednalo o záchyt šesti automobilů.

Na rozdíl od Dolního Bavorska přiléhajícího k české hranici, do Horního Bavorska s metropolí Mnichovem přichází stále nejvíce migrantů vlakem přes Itálii a Rakousko takzvanou brennerskou stezkou, uvedl Rainer Scharf, mluvčí spolkové policie v hornobavorském Rosenheimu.

Pokud Rakousko na konci května či na počátku června zpřísní režim na přechodu v Brennerském průsmyku, na počtu příchozích migrantů se to podle něj výrazně projeví (o stavbě plotu na rakousko-německé hranici čtěte zde)

Odborník na migraci z univerzity v západoněmeckém Osnabrücku Jochen Olten ve čtvrtek v rozhovoru poskytnutém zpravodajskému serveru Focus Online upozornil, že aktuální kroky rakouské vlády směřující k omezení počtu žadatelů o azyl povedou ke zvýšení migračního tlaku na další evropské země. Kromě Bulharska, Ukrajiny či Ruska podle něj jako tranzitní země na významu získá i Česká republika.

Policisté zadrželi minulý čtvrtek na Domažlicku nelegální migranty:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

V Pákistánu zadrželi komplice Češky, která převážela heroin

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánské úřady zadržely komplice Češky Terezy H., u které celníci na letišti v Láhauru našli devět kilogramů...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz