Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rath se u soudu přirovnal k pacientovi, pak navrhl vyloučení soudců

  8:40aktualizováno  17:15
Může žalobce v kauze údajné korupce Davida Ratha a dalších deseti aktérů použít policejní odposlechy jako důkaz? Touto otázkou se od úterního rána zabýval Nejvyšší soud. Na veřejné jednání, které má za několik dní vyústit v klíčový verdikt, do Brna přijel i sám Rath. V závěru prvního jednacího dne jeho advokát navrhl vyloučení soudců z případu pro údajnou podjatost.

Nejvyšší soud (NS) začal kauzu údajné korupce při přidělování veřejných zakázek ve Středočeském kraji řešit v úterý ráno. Exhejtman David Rath se ve svém odpoledním proslovu před tříčlenným senátem přirovnal k pacientovi, kterému diagnostikovali mozkový tumor a přihlíží debatě odborníků o volbě nejvhodnějšího postupu léčby.

„Jsem přesvědčen, že kdyby se to netýkalo veřejně známé osobnosti, ministr spravedlnosti by stížnost na porušení zákona nepodal. Musím namítnout podjatost senátu, podle mě nyní nemůžete rozhodovat úplně nezávisle,“ řekl Rath soudcům s tím, že jsou pod mimořádně silným nátlakem mimořádně silných osob a institucí.

Rath i jeho advokáti během jednání opakovaně odkazovali k výrokům prezidenta Miloše Zemana, který podle jejich slov „vyhrožuje“ kárnou žalobou soudci pražského vrchního soudu Pavlu Zelenkovi.

Fotogalerie

Právě Zelenka v prosinci vynesl rozhodnutí, podle kterého byly odposlechy v kauze pořízené nezákonně, protože okresní soud jejich nasazení dostatečně neodůvodnil. V reakci na to podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) stížnost na porušení zákona Nejvyššímu soudu.

„Vzhledem k tomu, že prezident má silné kompetence i vůči Nejvyššímu soudu, jsme přesvědčeni, že by o tom neměl rozhodovat izolovaně jeden senát, ale buď celé plénum, nebo Ústavní soud jako vyšší instance,“ řekl Rath novinářům. Předsedovi senátu Vladimíru Veselému a jeho kolegům také připomněl, kolik jejich rozhodnutí v posledních letech Ústavní soud zrušil.

Po přednesení návrhu předseda senátu sdělil, že jednání bude pokračovat ve středu. „Teď je předčasné předjímat, co bude následovat,“ uvedl Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství, které při projednávání stížnosti zastupuje stěžující si resort spravedlnosti.

Ve své řeči poukazoval mimo jiné na zásadu předvídatelnosti soudního rozhodování, které se prý vrchní soud nedržel. Dodal také, že odůvodnění k povolení odposlechů není slohové cvičení. „Svědky volat nebudeme, domnívám se, že strany řeknou svá vyjádření a dále bude záležet na postoji Nejvyššího soudu, zda bude chtít provést nějaký důkaz či nikoli, nicméně v tomto typu řízení se obvykle nedělají,“ uvedl ráno před jednáním Doležel.

Ovčáček: Rath se snaží skrze prezidenta zviditelnit

Z jedenácti obžalovaných v kauze údajné korupce při přidělování veřejných zakázek osobně dorazil v úterý k NS právě pouze exhejtman David Rath. Manželé Kottovi se omluvili, dorazil pouze jejich advokát Tomáš Sokol. Už před zahájením jednání Rath označil aktuální dění za „monstrproces“ a cirkus. Ministr spravedlnosti z toho podle jeho slov chce mít předvolební show.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ještě během úterý na dění před NS zareagoval konstatováním, že se David Rath snaží prostřednictvím prezidenta zpopularizovat. „Prezident se k této věci vyjádřil a hodlá v ní postupovat, až teprve než učiní příslušné kroky ministr spravedlnosti pan Robert Pelikán. Pak přichází v úvahu případná kárná žaloba,“ řekl Ovčáček ČTK.

Předseda senátu Vladimír Veselý na úvod asi tři čtvrtě hodiny rekapituloval rozhodnutí Vrchního soudu v Praze. Poté předal slovo kolegům Ivo Kouřilovi a Janu Engelmannovi, kteří podobně popsali okolnosti nařízení odposlechů. Uvedli, na jak dlouhou dobu soud sledování kanceláří či telefonické a mailové komunikace jednotlivých aktérů kauzy povolil.

Poté dal advokátům prostor navrhnout doplnění dokazování, čehož se chopili právě Rathovi obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. První ze jmenovaných soudu předložil CD se záznamem výroků Miloše Zemana směrem k soudci Zelenkovi. „Senát by se s tím měl seznámit, prezident požívá velkou autoritu a jeho názory na vinu či nevinu doktora Ratha je velmi významný,“ řekl.

Trestní senát má případ veřejně projednávat čtyři dny, vyhlášení rozsudku je naplánováno na 7. června. Verdikt bude mít podle odborníků dopad i na budoucí praxi policie, žalobců a soudců (více jsme o tom psali zde).

Proč podal Pelikán stížnost

Vrchní soud v Praze vrátil případ krajskému soudu k novému projednání loni v prosinci. Odposlechy, které označil za nezákonně pořízené, jsou přitom klíčovými důkazy obžaloby. Ústecký soud prý jejich nasazení dostatečně neodůvodnil (více můžete číst zde).

Rathova kauza

S tím však ministr nesouhlasí. „Já si nemyslím, že by v tom případě došlo k závažné procesní chybě. To je právě ten důvod, proč podávám stížnost na porušení zákona,“ řekl už dříve iDNES.cz šéf resortu spravedlnosti. Projednávaná stížnost směřuje v neprospěch bývalého hejtmana Středočeského kraje i všech dalších deseti obžalovaných.

Podle obžaloby byl Rath hlavou nezákonných praktik, které se děly kolem zakázek na opravu zámku Buštěhrad a dodávek zdravotnického vybavení do středočeských nemocnic. Peníze z úplatků podle státního zástupce fyzicky inkasovali Petr Kott a Kateřina Kottová (dříve Pancová) a s exhejtmanem se o ně následně dělili. Právě u jejich domu zadržela policie před pěti lety Ratha se 7 miliony v krabici od vína.

Dvojici lékařů krajský soud loni v létě nepravomocně uložil 7,5 roku vězení a trest propadnutí majetku. Rathovi pak ještě o rok víc a propadnutí 20 milionů korun. V souvislosti s manipulováním zakázek v regionu bývalý hejtman podle soudu převzal 16 milionů korun. Právě tento odsuzující verdikt následně pražský vrchní soud koncem loňského roku zrušil.

Jak se bavili Rath, Kott, Pancová:
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz