Tisíce tun kamene jsme z Lán neprodali pod cenou, tvrdí kancléř Mynář

  18:48aktualizováno  18:48
Hradní kancléř Vratislav Mynář se po týdnu mlčení vyjádřil k tomu, že jemu podřízený stíhaný šéf lánské obory prodal obviněné firmě dva a půl tisíce náklaďáků kamene ze sídla prezidentů. Experti tvrdí, že to bylo pod cenou. Mynář se ovšem hájí, že kámen byl tak levný i proto, že si ho firma musela sama lámat. Mimo jiné i za trhací práce ale firma dostala separátně zaplaceno. Dvanáct milionů.

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

MF DNES před týdnem napsala, že Hrad usiluje o to, aby v chráněné oblasti uprostřed více než sto let starého lesa vznikl řádný lom větší než pražské Václavské náměstí. A že Mynářem dosazený šéf lánské obory už na 30 tisíc tun kamene ze sídla prezidentů prodal.

Mynář tehdy na dotazy MF DNES odpovědět odmítl a odkázal na ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka, který už je v jiné záležitosti obviněný za manipulaci zakázek v sídle prezidentů. Balák za to, že odpoví, po redakci chtěl 1 200 korun podle zákona o svobodném přístupu k informacím, protože je podle něj údaje nutné dohledávat v dokumentech.

MF DNES se přitom ptala především na to, odkud v přepočtu 30 tisíc tun kamene pochází, nebo jak Balák určil jeho prodejní cenu.

Zemanův kancléř mlčení prolomil až nyní. V prohlášení, které ve čtvrtek vyvěsil na webové stránky Hradu, ovšem rozporuje jediné - že by kámen jemu podřízená organizace prodala příliš levně (metr krychlový se prodával za 117 korun, pozn. red.). V lomech přitom prodejní cena kamene o stejném objemu začíná na 400 korunách.

Mynář ovšem argumentuje, že nízká cena kamene je logická, protože si ho musela firma sama vytěžit a zpracovat. 

„Mladá fronta DNES účelově srovnává nesrovnatelné. Při ceně 117 korun za kubík, při prodeji masivu, si totiž firma musí – na rozdíl od případu nákupu kamene – sama zajistit odstřel kamene, rozdělení na frakce, předrcení, dopravu a musí se také postarat o kamenný odpad,“ tvrdí Mynář.

Smlouvy Mynářovu tvrzení odporují

Jeho tvrzení však rozporují kupní smlouvy na kámen, které má MF DNES k dispozici. V nich se o tom, že by firma měla jako součást transakce od Hradu zadáno sama na vlastní náklady odstřelit a zpracovat skalní masiv, nic nepíše.

Kauza Lány

 • Šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka a manažera kladenské stavební firmy Energie – stavební a báňská policie obvinila vloni v červnu. Z manipulace zakázky za desítky milionů korun na zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava, která je přímo v oboře.
 • MF DNES zjistila, že zpevňovací práce za stamiliony nebyly podle posudků geologů vůbec potřeba.
 • Mynář to označil za nesmysl. Pak ovšem další zpevňování za 40 milionů zastavil.
 • Podle analýzy MF DNES navíc stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko k hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. Nebo lidem, které do Lán dosadil. Propojení na někoho z Hradu či jiné nesrovnalosti našla MF DNES u zhotovitelů 25 zakázek za téměř 440 milionů.
 • Pro Lány pracovali například právníci, kteří předtím Mynářovi radili s dotacemi na jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana či jejich dcera.
 • Policie přitom v Lánech šetří i minimálně jednu další zakázku. Detektivy zajímá podle nich násobně předražené oplocení.
 • „Předmětem této kupní smlouvy je odkup kameniva vzniklého z rozšíření obslužné komunikace na levém břehu přehrady Klíčava,“ praví se pouze v obou dokumentech, které jsou také dohledatelné v registru smluv. Kupní cena byla podle smluv stanovena dohodou.

  Samotné rozšiřování obslužné cesty kolem nádrže, při němž měl prodaný kámen vzniknout, navíc podle dohledatelné dokumentace bylo součástí zakázky na zpevnění břehů kolem Klíčavy, za které jsou stíhaní Balák i kladenská stavební firma Energie (viz box).

  Kvůli nutnosti při rozšíření cesty trhat svah, odvážet rozpojenou zeminu nebo drtit odpad firmě nechal Balák zaplatit za celou zakázku ještě o 12 milionů korun navíc pomocí uzavřeného dodatku smlouvy.

  Není tak jasné, proč by v takovém případě měla vzniklý kámen dostat levněji, když za jeho trhání předtím dostala zaplaceno navíc.

  Mynář na doplňující dotaz odpovědět odmítl a trvá na tom, aby se MF DNES omluvila. „Došlo k účelovému a lživému pokusu poškodit Kancelář prezidenta republiky,“ dodal kancléř a zároveň také hrozí trestním oznámením za pomluvu.

  Stavební dozor od známého Mynáře

  Mynář také argumentuje, že není pravda, že kolik kamene firma skutečně odebere, kontroluje manažer firmy Energie. „Odstřel masivu a další práce s materiálem musí schvalovat technický dozor investora. Firma, která odstřel provádí, není kontrolním orgánem,“ stěžuje si ve svém prohlášení Mynář.

  I to ovšem rozporují smlouvy o prodeji kamene. „Evidenci odebraného množství kameniva povede pověřený zaměstnanec kupujícího,“ píše se v obou smlouvách. 

  Jaký technický dozor kancléř myslí, není zcela zřejmé. Aktuálně ovšem na práce na svazích kolem nádrže dohlíží podle uzavřených smluv za 2,3 milionu brněnská společnost GEOtest. Předseda představenstva firmy a její spolumajitel Martin Teyschl zároveň sedí v Mynářově nadaci, prostřednictvím které podporují školu nedaleko Osvětiman. 

  „To je historická věc. To s tím vůbec nesouvisí. Těmto věcem se věnujeme, tak jsme se o zakázku přihlásili,“ uvedl už dříve Teyschl.


  Hlavní zprávy

  Nejčtenější

  Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

  Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

  Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

  Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

  Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

  Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

  Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

  Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

  Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

  Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

  Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

  Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

  Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

  Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

  Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

  Další z rubriky

  Stát dokáže pomoci jen každému desátému dítěti, které rodiče týrají

  Podle UNICEF se setkalo s domácím násilím 14 procent českých dětí.

  Stát dokáže pomoci jen přibližně každému desátému týranému dítěti, které úřady evidují. Na vině je finanční nákladnost...

  Zeman ujistil Babiše, že ho podporuje. Sestavením vlády by jej pověřil znovu

  Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

  Prezident Miloš Zeman se v pondělí sešel na zámku v Lánech s předsedou vlády Andrejem Babišem. Mluvili spolu o...

  Nákladní vlaky v péči Víta Bárty, exministr rozjíždí podnikání na železnici

  Exposlanec Věcí veřejných Vít Bárta

  Bývalý ministr dopravy a „superguru“ Věcí veřejných Vít Bárta získal menšinový podíl ve firmě, která se stará o servis...

  Najdete na iDNES.cz