Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Džihádisté mění kolébku civilizace v pustinu, ničí pole a tráví studny

  20:22
Irácká pole byla v minulosti dějištěm řady zuřivých bojů. Řádění teroristů z Islámského státu však může být pro místní zemědělce poslední ranou. Radikálové za sebou nechávají spálenou zem, zaminovávají pole a tráví studny. Ceny plodin rostou a mnozí Iráčané si jídlo nemohou dovolit, píše web Foreign Policy.
Pešmergové v bojích proti Islámskému státu severně od Bagdádu (26. srpna 2015)

Pešmergové v bojích proti Islámskému státu severně od Bagdádu (26. srpna 2015) | foto: Reuters

Pro převážně kurdské obyvatele vesnice Dibis ležící u přehrady severozápadně od Kirkúku byl až donedávna nedaleký háj olší a topolů místem rodinných pikniků. Dnes se tam už nepodívají.

Teroristé z Islámského státu (IS) poté, co v létě 2014 obsadili téměř dvoumilionový Mosul a začali pronikat do iráckého Kurdistánu, zvolili taktiku spálené země a háj u řeky Zab vypálili, píše web Foreign Policy.

Stalo se to během jednoho větrného dne v lednu 2015. Nejprve proběhla místním zeleninovým trhem divoká prasata, až poté místní ucítili kouř. Muži běželi do lesa a mezi hořícími stromy nalezli dva zvědy Islámského státu. I když se snažili stromy uhasit vodou z řeky, na záchranu lesa už bylo pozdě. Oheň zachvátil les, balíky sena na okolních polích i řadu úlů. Plameny spolkly stodoly se zemědělským náčiním a zahubily mnoho dobytka.

Třetí válka za posledního půl století

Už v osmdesátých letech donutil Saddám Husajn zemědělce, aby opustili pole a v zuřící irácko-íránské válce šli bojovat za vlast. Zemědělství ublížila i americká invaze v roce 2003. Islámský stát do rakve iráckého zemědělství zatloukl další hřebíček.

Islamisté zničili miliony akrů orné půdy. Někde ukradli zemědělské vybavení, jinde půdu záměrně zničili. „V téhle oblasti už jsem za svůj život viděl hodně chaosu. Nikdy předtím však lidé úmyslně nepálili naše pole a nesnažili se kompletně zničit naše živobytí. Nikdy jsme se nestřetli s takovými zvířaty,“ běduje Fahad Hamad Omar, který musel v srpnu 2014 utéct ze své farmy na úpatí pohoří Džabal Sindžár. Omar a jeho rodina jsou jezídové a jejich náboženství s prvky islámu, křesťanství a starověkých tradic chce IS vymazat ze světa (více o jezídech čtěte zde).

Ornou půdu ničili teroristé v severozápadní provincii Ninive v okolí Sindžáru, v sousedním Saladdínu i v Kirkúku. Ve třech severních provinciích země se přitom vypěstovala třetina irácké zemědělské produkce a v zemědělství zde pracuje převážná většina lidí. Obdělávání půdy a chov dobytka živí podle statistik Úřadu OSN pro výživu a zemědělství (FAO) celkově více než 11 milionů Iráčanů, což je téměř třetina tamější populace.

Míra poškození iráckého zemědělství se zatím odhaduje. V okresu Šemal severně od Sindžáru zničili islamisté všech 145 skleníků. Generátory i transformátory ukradli a odvezli do Mosulu nebo syrského Rakká. Stejně tak zničili, ukradli nebo alespoň rozebrali na součástky všech 485 vodních pump.

Vrtulník irácké armády v bojích s Islámským státem nedaleko Kirkúku (11. dubna...
Irácké jednotky v bojích s Islámským státem nedaleko Kirkúku (11. dubna 2016)
Irácké jednotky v bojích s Islámským státem nedaleko Kirkúku (11. dubna 2016)

V Šemalu se dříve ve velkém pěstovala pšenice a ječmen, dnes zde zbyly skromné zásoby osiva a silo, ze kterého si džihádisté udělali strážnou věž. Nedostatek semen však není ten největší problém, v oblasti stále nejsou zemědělci. Ačkoliv kurdské a jezídské milice Sindžár loni znovu dobyli, život se tam nevrátil (více o stavu města čtěte zde).

Šestačtyřicetiletý Ali Abdín Múrad žije v jednom z mála domů, které v Šemalu ještě stojí. Řádění džihádistů jeho farmu zcela zruinovalo. Vytrhali zavlažování a jeho součástky použili na výrobu trubkových bomb. Studnu mu otrávili naftou a pole zaminovali výbušninami.

Múrad se bojí, že na svých polích už nikdy nebude moct hospodařit. „Je to skoro jako by chtěli zkusit všechny jezídy vyhubit a pokud neuspějí, tak alespoň zničit život všem, kteří přežili,“ zoufá si farmář. Jeho děti jsou podvyživené a v příštích měsících víc jídla nedostanou.

Jídla je málo a mnozí na něj nemají peníze

Ničení plodin a půdy se totiž podepsalo také na ceně potravin. Zatímco kilo cibule dříve stálo asi 277 dinárů (asi 6 korun), nyní se na tržišti prodává za 996 dinárů (asi 21 korun). Cena jablek se zdvojnásobila na 1494 dinárů za kilo (asi 32 korun). Dokonce i maso stojí víc. Obchodníci si stěžují, že jsou nuceni uplácet šíitské milice i kurdské pešmergy. Za ovci zaplatí nyní nakupující 200 000 dinárů (asi 4 tisíce korun), přičemž ještě minulý měsíc to bylo o 50 000 méně.

Islámský stát

Iráčané si drahé potravin často nemohou dovolit. „Nedovedete si představit to ponížení, když nevíte, jestli dokážete zajistit své rodině každý měsíc jídlo,“ popsal svou tíživou situaci Abbas Omar, který se živí prodejem zavlažovacích systémů.

Problémy v zemědělství trápí i iráckou vládu, pro kterou nemohl pokles zemědělské produkce přijít v horší dobu. Ceny ropy padají, státní rozpočet závisí na ziscích z černého zlata a vláda si proto investice do zemědělství nyní nemůže dovolit. Deficit je 22 miliard dolarů (asi 521 miliard korun) a stát se stále více musí spoléhat na dovoz potravin z Turecka, Saúdské Arábie a Íránu.

Starosta Šemalu Najf Sajdo Kassem uvádí, že jeho okres by na obnovu zemědělské produkce potřeboval 70 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun). „Všechno od pump, přes traktory po osivo se musí nahradit,“ uvedl Kassem. Stát jim přitom poskytl jen 45 tisíc dolarů na odklízení trosek z ulic.

Irák by mohl vzít současný stav jako impuls a vystavět zemědělský sektor znovu od píky. Farmy by však nesměly být opuštěné. „Jsme farmáři, jen farmáři. Neumíme dělat nic jiného,“ obhajoval svůj útěk Abdulláh Azíz. Jeho hospodářství na severozápadě Iráku nyní leží ladem. Kurdové mu odřízli zavlažovací kanál, aby blokovali přísun vody na území ovládané IS.

Pokud se situace nezmění, hrozí, že zemědělství v Mezopotámské nížině, která byla před tisíci lety kolébkou civilizace, vymře docela. „Byli to naši předci, kdo přišel s obděláváním půdy. Byla by hrozná ostuda, kdyby ̈to zrovna tady upadlo,“ zamýšlí se jezídský farmář Omar.

Vesnice Dibis

Vesnice Dibis

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...