Jezídy čeká zima v horách. V Sindžáru jsou jen vojáci, líčí reportérka - iDNES.cz

Jezídy čeká zima v horách. V Sindžáru jsou jen vojáci, líčí reportérka

  13:00
Ruiny po náletech, vojáci, zaminované domy a žádní civilisté. Tak podle reportérek Lenky Klicperové a Jarmily Štukové vypadá irácké město Sindžár. Kurdským a jezídským milicím se ho před několika týdny podařilo dobýt zpět a vyhnat islamisty. Jezídové se ale bojí vrátit a řada z nich sní o Evropě.
Sindžár, dříve domov přibližně 80 tisíc obyvatel, převážně jezídů, je z velké...

Sindžár, dříve domov přibližně 80 tisíc obyvatel, převážně jezídů, je z velké části zničené město. Relativně netknutých zůstalo jen několik ulic a domů v nich. | foto: Lenka Klicperová a Jarmila Štuková

Do Sindžáru vede po iráckém území jen jedna použitelná silnice. Českým reportérkám se po ní začátkem prosince podařilo do města projet i přes určité byrokratické potíže. Klíčové bylo svolení úřadů kurdské autonomie na severu Iráku - příslušníci Asayish, jak se označují kurdské bezpečnostní složky, jsou na checkpointech nesmlouvaví.

Sindžár, hlavní sídlo nábožensko-etnické skupiny jezídů (kdo jsou jezídové, jsme psali zde), je od poloviny listopadu v rukou kurdských milic. Kurdům se podařilo - po americké letecké přípravě - vyhnat bojovníky „Islámského státu“, kteří předtím Sindžár rok a čtyři měsíce ovládali.

Na rozdíl od severosyrského Kobani (rozhovor o výpravě do Kobani najdete zde) se ale do Sindžáru zatím život nevrací a jsou v něm jen vojáci. „Město je úplně opuštěné, civilisté tam vůbec nejsou - s výjimkou dvou, kteří vedou malý obchůdek pro pešmergy,“ popsala pro iDNES.cz Klicperová.

Pešmergové jsou příslušníci milic severoirácké kurdské autonomie. Na rozdíl od syrských Kurdů jsou vyzbrojeni i těžšími zbraněmi. Stejně jako v Sýrii hrají ale klíčovou roli lidé. „Jejich bojová morálka je obdivuhodná. Vědí, že když prohrají, je s jejich domovem konec,“ popsal před časem pro iDNES.cz Čech René, který po boku pešmergů bojuje proti islamistům (rozhovor s ním si můžete přečíst zde).

Situaci v Sindžáru komplikuje to, že ve městě kromě pešmergů, věrných vládě iráckého Kurdistánu, samostatně operují i kurdské milice zastřešené PKK (Stranou kurdských pracujících). Tedy organizací s dlouhou historií asymetrického boje proti Turecku, kterou EU či NATO řadí mezi teroristické organizace. Zároveň je ale napojená na syrské kurdské milice YPG, které ubránily Kobani.

„PKK je pro Turky nepřijatelná, zatímco kurdská autonomie na severu Iráku - vláda Masúda Barzáního - se spolupráci s Ankarou nebrání, možná s vidinou získání určité podpory u ‚sousedů‘ v regionu. Ty tenze v Sindžáru jsou dobře patrné - obě strany si udržují vlastní checkpointy, klidně pár kroků od sebe. Velitel operací pešmergy generál Džamál nám výslovně řekl: ‚Ano, jsou tu i další jednotky, ale my s nimi nespolupracujeme‘,“ vzpomíná Klicperová.

Pešmergové nyní Sindžár kontrolují. „Podle generála Džamála kladli islamisté odpor jen v západní části města, při bojích padlo pět pešmergů a našlo se 35 těl příslušníků Islámského státu. Islamisté ale město na ústupu zaminovali podobně jako Kobani,“ dodala česká novinářka.

Návrat obyvatel se zatím nekoná. Jezídové cítí strach i hněv

Jezídové ale zatím s návratem do města nespěchají. Dál žijí buď v horách severně od svého města (do hor utekli, když se islamisté zmocnili Sindžáru), či v uprchlických táborech - velký je například ten ve městě Dohúk.

Lenka Klicperová

Lenka Klicperová

Novinářka a fotografka, šéfredaktorka časopisu Lidé a Země.

Pracovala v řadě afrických zemí, mj. v Nigeru, Čadu či válkou zasažené části Demokratické republiky Kongo. V posledních letech se soustředí na Blízký a Střední východ - Afghánistán, kde byla čtyřikrát, Irák a Sýrii, země zasažené konfliktem s tzv. Islámským státem.

Z poslední cesty do kurdských syrských oblastí vzešla kniha Islámskému státu na dostřel a sbírka SOS Kobani. Klicperová je držitelkou čtyř cen z Czech Press Photo - za fotografii i video.

Pracuje i rámci neziskové společnosti Femisphera, u jejíhož zrodu stála.

„Vrátit se dosud nemohli. A ještě nějakou dobu moci nebudou, frontová linie je jen několik kilometrů za městem, není tam bezpečno. Nikdo se tam nesoustředí na odklízení trosek, které zbyly po spojeneckém bombardování islamistů, když mají Islámský stát na dohled. Pár nepoškozených domů tam je, tam sídlí velení pešmergů,“ popsala Klicperová.

Podle ní se po dobytí města teprve ukazuje, jakou stopu v Sindžáru islamisté zanechali. Podzemí pod městem protkali řadou kilometry dlouhých tunelů, krytů a únikových chodeb. Kurdové rovněž objevují masové hroby - zejména jezídských mužů a starých žen, které islamisté postříleli. Ty mladé odvlekli do sexuálního otroctví.

„Jeden hrob, v němž byly kosterní pozůstatky asi 90 těl, ohlásila jezídská holčička, které se nějakou náhodou podařilo zachránit. Povraždění jezídů sledovala z vedlejšího domu, takže věděla, kde je,“ popsala reportérka.

Jiný příběh jí řekl čtrnáctiletý jezídský chlapec Raghb, jehož islamisté chytili a cvičili jako dětského vojáka. „Řvali na nás, že jsme nevěřící a že nás zabijou. Když nás začali připravovat na boj, věděl jsem, že nesmím dát najevo strach, ani plakat, jinak by mě strašně zbili,“ cituje ho Klicperová v reportáži, kterou napsala pro server E15.cz.

Jezídové - i jezídky, v touze pomstít se islamistům za to, co jim dělali - se proto v nebývalé míře chopili zbraní. Mnozí bojují v oddílech pešmergů, někteří spolupracují s PKK, u řady zejména menších uskupení se vztahy s okolím poměrně často mění. Centrální velení tak jezídové nemají, tmelem však je hrozba Islámského státu. Alespoň zatím.

Co přijde v budoucnu, je těžké předvídat. Ale jedno podle Klicperové zřejmé je: jezídové mají strach se do Sindžáru vracet. A nejen kvůli nastraženým náložím, které nedávno v Sindžáru zabily sedmičlennou rodinu, když chtěla jen ze svého domu zachránit zbytky použitelného majetku.

„Ten strach tam může přetrvat dlouho. Jezídové se obávají i vidiny budoucího soužití s Araby, z nichž mnozí s Islámským státem spolupracují. Nezřídka se stalo, že arabští sousedé upozornili islamisty, kde můžou zajmout co největší skupinu jezídů. Mnozí jezídové chtějí pryč, často do Evropy. Zažili tolik hrůz, že nevěří v možnost života ve své domovině,“ řekla iDNES.cz Klicperová.

Někteří příslušníci této statisícové komunity se už o cestu na starý kontinent pokusili, jejich příběh popsal v září britský list The Independent. V evropských statistikách ale jejich počty vidět nejsou - jsou vedení jako Iráčané.

Podmínky v táborech, v nichž se jezídové nacházejí, se přitom výrazně liší. V Dohúku jsou podle Klicperové relativně snesitelné. „Uprchlíci tam přebývají v kontejnerových buňkách, které relativně dobře těsní, dají se vytopit... Na hoře Sindžár jsou ale podmínky tristní. Ačkoliv jsou jezídové otužilí, žijí tam ve stanech, nemají co spálit, nemají dost jídla, vody ani lékařské péče. Zimy tam přitom jsou tuhé,“ popsala.

Jarmila Štuková

Fotoreportérka a dokumentaristka Jarmila Štuková.

Fotoreportérka a dokumentaristka, pracovala pro ČT, Lidové noviny či agenturu Isifa/Getty Images.

Cestuje zejména do rozvojových zemí, dokumentuje sociální problematiku. Je autorkou reportáží například o problematice AIDS v jižní Indii, o důsledcích zemětřesení na Haiti či z válek v Iráku a Afghánistánu.

Publikuje v českých i zahraničních magazínech. Pět let se kromě fotografie zabývá i natáčením, zejména dokumentů.

O naklonění si jezídského obyvatelstva přitom stojí i vláda iráckého Kurdistánu. Proto se v táborech snaží otvírat například školy.

Tváří v tvář zajatcům z řad IS

Klicperové a Štukové se také po dlouhých měsících snažení podařilo mluvit se zajatými příslušníky Islámského státu, přestože kurdské bezpečnostní složky jsou velmi zdrženlivé a nechtějí ani příliš sdělovat, kde tyto vězně drží.

„Mluvily jsme se dvěma Iráčany arabského původu. Snažili se zapírat, nicméně jeden přiznal, že už během výcviku zabil pistolí šest zajatců. Druhý se před námi rozbrečel. Jsou to mladí ovlivnitelní kluci, 22, 23 let, k islamistům se přidali údajně kvůli výhrůžkám nebo proto, že u nich měli starší bratry. Jeden se snažil vykládat báchorky, jak jen hlídal na checkpointu. Vyšetřovatel nám ale řekl, že z jiných zdrojů mohou ověřit, zda zajatci z řad Daeš lžou,“ říká Klicperová.

O povaze služby u islamistů pak svědčila příhoda: když dokumentaristky žádaly, aby jim zajatci na kameru odříkali přísahu vůdci IS al-Bagdádímu, dokázali říct jen první větu. Pak se zadrhli. „Zopakovali jen to, co slyšeli v mešitě. Oni to dál neumí,“ řekl Češkám kurdský vyšetřovatel.

Lenka Klicperová byla v říjnu hostem videochatu iDNES.cz:

5. října 2015

Klicperová a Weigl debatovali o Sýrii | (59:54) | video: iDNES.cz

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Přímý přenos

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu. Dění před kostelem je možné...

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:20

Předčasný dárek k Vánocům. Šéf silničářů řekl přesný termín otevření D1 u Přerova

Na poslední chybějící úsek dálnice D1 u Přerova vyjedou první řidiči 19. prosince. Uvedl to na sociální síti X šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Termín se tak podařilo zkrátit oproti...

15. dubna 2025  16:13

Zavražděná novomanželka nebyla těhotná, odhalila pitva

Dvaačtyřicetiletá žena zavražděná v noci na pondělí v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku nebyla těhotná. Na základě výsledků nařízené soudní pitvy to v úterý potvrdila policejní mluvčí Kateřina...

15. dubna 2025  16:03

Už jsem tam byl, jednou stačilo, říká o natáčení ve věznici Zdeněk Godla

Po legendárním seriálu Most se Jan Prušinovský s Petrem Kolečkem vrací na sever Čech. V Jirkově, Chomutově nebo ve věznici Nové Sedlo začali natáčet komediální seriál Oddíl B právě z vězeňského...

15. dubna 2025

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Kyjev odvolal oblastního šéfa, připustil setkání vojáků před masakrem v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce šéfa správy Sumské oblasti. Stalo se tak poté, co Arťuch v pondělí stanici Suspilne potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve...

15. dubna 2025  15:43

Jak Grosse paralyzovala nevyléčitelná nemoc. Před smrtí přijal Krista a kál se

Stanislav Gross býval ve své době nejpopulárnějším politikem a v pětatřiceti letech se stal nejmladším premiérem v české historii. Když končil ve funkci předsedy vlády, zůstal po něm hlavně slogan z...

15. dubna 2025  15:34

Muž boural na podomácku vytuněném malotraktoru, nadýchal skoro tři promile

Podomácku vytuněný malotraktor se stal hlavním aktérem sobotní nehody na Orlickoústecku. Jeho řidič, posílen téměř třemi promile alkoholu, nezvládl své vozítko ukočírovat a havaroval. Zraněný skončil...

15. dubna 2025  15:24

Policie bude moci kontrolovat mobily migrantů bez dokladů, řekl Rakušan

Pokud bude cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl. A policie také třeba podle ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN bude mít nově právo zabavit člověku, který se nebude identifikovat...

15. dubna 2025  13:28,  aktualizováno  15:15

Manévry v Praze 4. Anonym hrozil bombou, policie evakuovala 1500 lidí

Oznámení o umístění výbušného systému obdržel v úterý odpoledne objekt ve čtvrti Brumlovka na Praze 4. Policie k prohledání prostor povolala speciálně vycvičeného psa, na místě byli také hasiči a...

15. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  15:04

Poslanci budou jednat o registraci ubytování, Airbnb nejspíš neomezí

Přímý přenos

Poslanci budou v úterý pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Z novely má po doporučení...

15. dubna 2025  6:18,  aktualizováno  14:55

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning

Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...

Podpora ANO v novém modelu klesla, SPD už předstihlo Starosty

Podle modelu společnosti NMS by v dubnu volby do Sněmovny vyhrálo hnutí ANO, jeho podpora ale klesla na 28,1 procent, což je nejméně od léta 2024. Následuje SPOLU a SPD, které s podporou Trikolory,...

15. dubna 2025  14:46

Masarykův okruh se chystá na MotoGP, dráhu frézují s milimetrovou přesností

Na brněnský Masarykův okruh se letos po odmlce vrátí závody MotoGP. Než na něj v létě vyrazí nejlepší motocykloví závodníci světa, projde dráha důkladnou modernizací. Rekonstrukce povrchu 5,5...

15. dubna 2025  14:32