Podle Serhije Astachova z ukrajinské pohraniční stráže počet ruských vojáků na Krymu prudce vzrostl - od začátku týdne ze 16 tisíc na téměř dvojnásobek. Nově napočítaných třicet tisíc vojáků zahrnuje jednotky, které na Krym přišly tento týden, i ruskou Černomořskou flotilu, která má základnu v Sevastopolu.
Vojáci Černomořské flotily jsou jediní, které ruská vláda přiznává, mimo Sevastopol podle ní jsou jen jednotky domobrany. Vojáci, kteří v posledních dnech proudí na poloostrov, nejsou nijak označení, ale jejich vozy mají ruské vojenské poznávací značky (více čtěte zde).
Online reportáž |
Rusové by podle ukrajinského velitele citovaného agenturou Unian měli brzy zaútočit. Krymský parlament ve čtvrtek s okamžitou platností rozhodl o připojení poloostrova k Ruské federaci a oznámil, že všechna vojska kromě ruských budou považována za okupanty - včetně těch ukrajinských.
Ukrajinské jednotky jsou nyní navíc v obklíčení, zatímco jejich nepřítel zabírá další strategická místa. V Kerči, ležící na ukrajinské straně průlivu mezi Černým a Azovským mořem, v noci ruští vojáci posílili své pozice v okolí trajektového terminálu. V noci sem dorazili kozáci s těžkou vojenskou výzbrojí.
Krize na UkrajiněON-LINE: Dění na Krymu a Ukrajině podrobně ODTRŽENÍ: Krymští separatisté odhlasovali připojení k Rusku DŮKAZ: Fotky zbraní dokazují přítomnost Rusů KRYMŠTÍ TATAŘI: Žádají Anakaru o pomoc POLITOLOG: Putin dělá jenom to, co od něj Rusové očekávají JACEŇUK: Agrese Ruska nás sjednotila MODERÁTORKA: V přímém přenosu dala výpověď ODPOSLECH: Nařídili střelbu na Majdanu lídři opozice? KLIČKO A TI DRUZÍ: Lídři revoluce se utkají mezi sebou |
V přístavu Feodosija, kde je dislokován prapor ukrajinské námořní pěchoty, ukrajinská posádka v obklíčení poslední dny vyjednává s ruským velitelem. Na výzvu ke složení zbraní Ukrajinci zatím nereagovali.
Ruskými vojáky je obklíčen také ukrajinský raketový pluk v Jevpatoriji na západním pobřeží Krymu. Několik desítek neoznačených vojáků s plnou výzbrojí na místo dopravily ruské nákladní automobily a ozbrojenci se domáhali vstupu do areálu. Když nepochodili, zablokovali alespoň všechny vjezdy do kasáren.
Referendum bude už za týden
Za týden proběhne na Krymu referendum, které má ruskou anexi definitivně potvrdit. Krymští představitelé tvrdí, že pro ni bude hlasovat 70 procent obyvatel.
Třebaže vláda v Kyjevě považuje referendum za nelegální a jeho výsledky nehodlá uznat, krymští a ruští politici už dolaďují technické a právní náležitosti připojení. Do Moskvy v pátek přicestovalo vedení krymského autonomního parlamentu. Po jednání v ruské Státní dumě prohlásil předseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov, že by se k Rusku měla připojit celá Ukrajina.
"Ukrajina je součástí jednoho velkého ruského světa. Poté, co vyřešíme otázku Krymu, jsme prostě povinni maximálně usilovat o to, abychom ochránili nejen Rusy na Ukrajině. Je třeba ochránit všechny obyvatele Ukrajiny před fašismem a nacismem, před tím nehorázným tlakem západních států, které nám vnucují svou ideologii a hovoří o jakýchsi velkých evropských hodnotách," řekl Konstantinov.
Horní komora ruského parlamentu připojení Krymu k Rusku podpoří, pokud obyvatelé poloostrova čtvrteční rozhodnutí krymského parlamentu potvrdí v referendu, řekla po jednání s Konstantinovem předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková.
Sankce Rusy příliš netrápí
Evropská unie ve čtvrtek kvůli ukrajinské krizi pozastavila s Ruskem rozhovory o vízech a obchodní dohodě. Podpořila také rozhodnutí pozastavit přípravu summitu G8 v ruském Soči. Ruští diplomaté však bruselské sankce alespoň zdánlivě přijímají bez překvapení a větších obav.
Podle Vladimira Čižova, stálého ruského představitele při EU, nepřinesl čtvrteční summit nic nového a jeho výsledky bylo možné očekávat. Jednání o uvolnění víz a obchodní dohodě podle ruského diplomata stejně stagnovala a bez schůzky skupiny G8 se Rusko obejde. "Ukrajina je pro nás mnohem důležitější," řekl Čižov.
Ukrajinci beze zbraní napochodovali u základny v Belbeku před ruské kulomety:
4. března 2014 |