Donald Trump podepisuje jeden z exekutivních příkazů (27.1.2017)

Donald Trump podepisuje jeden z exekutivních příkazů (27.1.2017) | foto: AP

USA pozastaví přijímání uprchlíků. Nyní máme spojence, chválí si Zeman

  • 1146
Prezident Donald Trump nařídil pozastavit na 120 dnů program na přijímání uprchlíků. Až do odvolání také zakázal vstup do země migrantům ze Sýrie a na tři měsíce lidem z dalších šesti zemí. Proti nařízení se vyslovila agentura OSN pro uprchlíky i Mezinárodní organizace pro migraci s tím, že americký přesidlovací program je životně důležitý.

„Zavádím nová prověřovací opatření, abych udržel radikální islámské teroristy mimo Spojené státy. Nechceme je tady,“ řekl prezident při podpisu příkazu. „Chceme přijímat pouze ty, kdo budou naši zemi podporovat,“ dodal. Zákaz vydávání víz syrským občanům zůstane v platnosti, dokud nebudou přijata taková opatření, která zamezí, aby případní teroristé nemohli zneužívat slabiny systému.

Nový šéf Bílého domu zavedl nová omezení i pro další státy. Následujících 90 dnů se do USA nedostanou ani lidé ze zemí, s nimiž jsou spojené obavy z terorismu. Podle amerického ministerstva zahraničí se toto opatření týká vedle Sýrie i Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu a Jemenu, tedy zemí s převážně muslimským obyvatelstvem, napsala agentura AP.

100 dnů Donalda Trumpa

Exekutivní nařízení má okamžitou platnost a podle agentury Reuters způsobilo chaos a zmatení potenciálních cestovatelů s íránskými, iráckými, libyjskými, somálskými, súdánskými, syrskými a jemenskými pasy. Podle sdružení Muslimští advokáti by se i lidé s danými pasy a s takzvanými zelenými kartami, umožňujícími žít a pracovat ve Spojených státech, měli poradit s imigračními právníky, než vycestují ze země nebo se do ní budou chtít vrátit.

Trump v čele USA

Trump v nařízení také snížil maximální počet uprchlíků, které mohou Spojené státy v tomto rozpočtovém roce přijmout, na 50 tisíc. Trumpův předchůdce Barack Obama tuto hranici stanovil na 110 tisíc. V minulém rozpočtovém roce přijaly Spojené státy zhruba 85 tisíc uprchlíků, z toho asi 12 500 ze Sýrie.

Opatření také požaduje, aby úřady sestavily seznam zemí, které neposkytují potřebné informace k prověřování uprchlíků. Vláda USA dá těmto zemím 60 dní, aby s dotatečnými informacemi přišly. Pokud tak neučiní, zakáže se vstup do USA i občanům těchto zemí.

Nařízení kritizovala OSN i opozice

Proti pozastavení programu na přijímání uprchlíků se vyslovil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) i Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Obě organizace žádaly Spojené státy, aby i dál udělovaly azyl lidem utíkajícím před válkou a pronásledováním.

Program přesidlování uprchlíků z válečných oblastí je podle nich životně důležitý. „Uprchlíci a migranti po celém světě nikdy nepotřebovali více pomoct, než právě teď. Americký program na přijímání uprchlíků je jedním z nejdůležitějších na světě,“ napsaly organizace ve společném prohlášení.

V rámci programu UNHCR pro nejzranitelnější uprchlíky, jich přijaly Spojené státy od loňského října do konce roku na 25 tisíc. Podle mluvčí UNHCR Vanniny Maestracciové jsou všichni pečlivě ověřování. Podle ní jsou přicházející uprchlíci těmi „nejvíce prověřovanými jedinci, kteří vstupují do USA“.

Výbor americko-islámských vztahů (CAIR) uvedl, že v pondělí podá žalobu, ve které zpochybní ústavnost Trumpova příkazu. Podle CAIR neexistuje žádný důkaz, že uprchlíci jsou hrozbou pro národní bezpečnost. Neústavnost by podle některých právních expertů citovaných agenturou Reuters mohla spočívat v tom, že příkaz zároveň dává ministerstvu pro vnitřní bezpečnost prostor k upřednostnění běženců prchajících před náboženskou perzekucí.

Trumpův příkaz odsoudili také představitelé Demokratické strany jako „neamerický“. Podle nich poškodí pověst USA jako země, která je k imigrantům vstřícná. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Schumer v prohlášení napsal, že soše Svobody „tečou slzy“. Zdůraznil, že přijímání běženců není jen humánní, ale také pomáhá ekonomice.

Pražský hrad tleská

Pražský hrad Trumpovo rozhodnutí uvítal. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček v sobotu na twitteru oznámil, že prezident Miloš Zeman je dlouhodobě proti přijímání muslimských migrantů a nyní má ve Spojených státech spojence.

„Prezident USA Donald Trump chrání svoji zemi, jde mu o bezpečí občanů. Přesně to, co EU elity nedělají,“ reagoval Ovčáček na zveřejnění Trumpova pátečního exekutivního příkazu o přísnějším prověřování imigrantů.

„Pan prezident se dlouhodobě vyjadřuje proti přijímání muslimských migrantů,“ uvedl Ovčáček o Zemanovi. „Bezpečí občanů ČR je prioritou. Nyní máme spojence v USA,“ doplnil.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video