Syrský prezident Bašár Asad na archivním snímku

Syrský prezident Bašár Asad na archivním snímku | foto: Reuters

Asadovi utekl významný generál, hlásí opozice. Damašek to popírá

  • 75
Syrská opozice oznámila, že syrský exministr obrany, generál Alí Habíb Mahmúd, uprchl do Turecka. Syrská státní televize vzápětí tuto zprávu popřela. Vojenský úder proti režimu prezidenta Asada ve středu večer podpořil zahraniční výbor amerického Senátu. O akci však bude rozhodovat ještě Senát jako celek a taktéž Sněmovna reprezentantů.

Informaci o útěku sdělil podle agentury Reuters člen syrské exilové opozice Kamál Labvání. Pokud se zpráva o útěku Alího Habíba Mahmúda potvrdí, půjde o nejvyššího alávitského činitele, který se rozešel s Asadem od povstání proti jeho vládě, které vypuklo v roce 2011

Syrský konflikt

Habíb, prominentní člen vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada, je členem menšinové muslimské sekty alávitů, o kterou se režim opírá. "Alímu Habíbovi se podařilo uniknout ze spárů režimu a teď je v Turecku. To ale neznamená, že se připojil k opozici," řekl Labvání z Paříže s tím, že byl informován západním diplomatem.

"Není pravda, jak některá média informovala, o cestě bývalého ministra obrany Alího Habíba Mahmúda ze Sýrie. Je stále u sebe doma," oznámila později syrská televize.

Zahraniční výbor Obamovi útok posvětil

Spojené státy se chystají na syrský režim vojensky udeřit v odvetě za údajný chemický útok, který se měl odehrát na konci srpna v Damašku. Prezident Barack Obama si intervenci chce nechat posvětit Kongresem, který mu ji zřejmě schválí.

Ve středu večer našeho času vojenský úder podpořil zahraniční výbor amerického Senátu. Pro rezoluci zvedlo ruku deset senátorů, sedm demokratických a tři republikánští, a sedm bylo proti. Zásah podpořil i McCain. Text nyní půjde do senátního pléna, které ho obdrží v pondělí.

"Oceňujeme Senát za rychlé kroky a za práci napříč politickými stranami pro státní bezpečnost," uvedl v prohlášení mluvčí Bílého domu Jay Carney. Kvůli komplikacím o formulaci textu někteří senátoři mluvili o tom, že hlasování se v úterý nemusí uskutečnit. Republikánský senátor Bob Corker podle serveru usatoday.com dokonce naznačil, že práce senátního výboru se může protáhnout i na víkend. Zákonodárci se ale podle všeho dokázali dohodnout na kompromisním znění rezoluce.

McCain, který stál v čele skupiny odmítající původní formulace, požadoval, aby Spojené státy podnikly více než jen raketový útok a další omezené akce. Mimo jiné chtěl, aby se schvalovaný dokument zmínil i o větší podpoře pro syrskou opozici a aby cílem americké vojenské intervence byla "změna na bojišti" ve prospěch rebelů. Tyto požadavky se mu nakonec podařilo do textu zahrnout.

O dokumentu bude ještě jednat plénum Senátu a také Sněmovna reprezentantů.

Německý odposlech Hizballáhu, další důkaz proti Asadovi?

Německá tajná služba ve středu zveřejnila odposlechnuté telefonické vyjádření činitele Hizballáhu, podle kterého se syrský prezident Bašár Asad dopustil chyby, když nařídil chemický útok. Hizballáh je libanonské hnutí, které Asadův režim aktivně vojensky podporuje.

Podle agentury Reuters by tak mohlo jít o další důkaz odpovědnosti syrského vládnoucího režimu za chemický útok v srpnu u Damašku, který si vyžádal stovky mrtvých.

Odposlech, ve kterém údajný příslušník Hizballáhu v rozhovoru s pracovníkem íránského velvyslanectví v Damašku rovněž říká, že Asad "ztrácí nervy", předložil německým poslancům šéf německé tajné služby BND. Pondělní bezpečnostní schůzky se zúčastnil i německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Moskva viní rebely i z březnového chemického útoku

Proti útoku na Asadův režim se však vehementně staví Rusko. Ruský prezident Vladimir Putin však ve středu poprvé nevyloučil možnost, že Moskva v Radě bezpečnosti OSN nebude blokovat vojenskou akci proti Damašku - ovšem pouze v případě, že budou předloženy jasné důkazy, že syrský režim má na svědomí chemický útok. Rusko zatím o Asadově vině není přesvědčeno a dál posiluje své námořní síly v citlivém regionu východního Středomoří.

Ruské ministerstvo zahraničí zároveň s odvoláním na zprávu ruských expertů uvedlo. že provizorní zbraně nasazené při chemickém útoku nedaleko Aleppa v březnu jsou podobné těm, které běžně používají povstalci.

V oficiálním prohlášení ruská diplomacie naznačuje, že její zjištění ohledně syrského konfliktu jsou ignorována. Státy, které z nedávného chemického útoku viní Asadův režim, se prý snaží důkazy svědčící o opaku nebrat v potaz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video