Ruské námořnictvo popřelo, že Kursk poslal ke dnu ruský křižník

Ruské námořnictvo popřelo zprávu deníku Berliner Zeitung, že by jadernou ponorku Kursk potopila protiponorková raketa z křižníku Petr Veliký během námořního cvičení v Barentsově moři. Deník se dovolává na ruskou Federální bezpečnostní službu (FSB).
V ponorce našlo v srpnu smrt všech 118 námořníků na palubě.

Základní údaje o havárii
Nejmodernější ruská ponorka Kursk havarovala v sobotu 12. srpna. Z dosud nejasných příčin byl protržen její plášť, byla zatopena a bezvládně klesla ke dnu 107 metrů pod hladinu, kde nyní leží na boku, nakloněna v úhlu 60 stupňů. Na palubě je 118 lidí, mezi nimiž je i 12 vysokých důstojníků. Místo neštěstí se nachází v Barentsově moři asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk.

"V průběhu cvičení je taková nehoda naprosto vyloučena, protože povrchové lodě a ponorky operují v přesně vymezených výcvikových zónách," prohlásil mluvčí ruského vojenského námořnictva Igor Dygalo s tím, že plavidla během cvičení nikdy nepoužívají ostrou munici.

Podle Berliner Zeitung k závěru, že Kursk se stal obětí střely z ruského křižníku, který později zajišťoval zázemí záchranářům, dospěla vyšetřovací komise řízená šéfem FSB Nikolajem Patruševem.

Ten  zprávu  vyšetřovatelů 31.srpna předložil ruskému prezidentovi Vladimíru Putinovi.

Podle této velmi podrobné zprávy křižník Petr Veliký vypálil při námořním cvičení protiponorkovou raketu Granit, jež je vybavena zcela novým typem hlavice s naváděcím zařízením.

Raketa rozrážela vodu do vzdálenosti 20 kilometrů od lodi, pak na palubě křižníku zaznamenali výbuch ponorky a po něm následoval další.

Události kolem ponorky - den po dni



"Obě detonace měly být z křižníku viditelné," tvrdí Berliner Zeitung.

"Na palubě křižníku byli přesvědčeni, že druhá exploze byla součástí manévrů. FSB uvádí, že teprve později se dospělo k pochopení, že pozice Kursku a rakety Granit se v hloubce 400 metrů perfektně shodovaly," dodává německý deník.


KURSK - drama v hlubinách (další informace)

Pozůstalí námořníků Kursku odmítli smuteční obřad Amiralita se omluvila, jak Rusko drželo smutek, "ukažte nám jejich těla," křičí pozůstalí (23. srpna)
Norové: Kursk se s jinou ponorkou nesrazil Norové odmítají, že by se Kursk srazil s jinou ponorkou (23. srpna)
Voda na palubě Kursku se zakalila, záchranáři končí Norští potápěči se dostali v pondělí 21. srpna do ponorky, překážky, které museli překonat
Události kolem tragédie ponorky Kursk den po dni Z chronologického přehledu zřetelně vystupuje, jak se ruští přední činitelé k tragédii postavili (21. srpna)
Na Putina už neútočí jen veřejnost, ale i politici Na Putina poprvé útočí média, své mlčení napravuje emotivním projevem (21. srpna).
Co potopilo nejmodernější ruskou ponorku? Rusko v neděli 20. srpna přistoupilo na tři scénáře katastrofy, zde najdete jejich popis
Povaha námořníků je mnohem důležitější než perfektní vyškolení Odborníci popisují pocity námořníků čekajících na pomoc
Životy námořníků závisí na politických rozhodnutích Analýza BBC, která rozebírá způsob, jakým Rusko požádalo o zahraniční pomoc
Proč se do LR5 vkládalo tolik nadějí Britským záchranářům byly dávány větší šance než Rusům 
Murmansk se teď modlí, příbuzní tápou ve tmě Nálada v přístavu, příbuzní nemohou o svých synech získat informace
Ruské ponorky měly již v minulosti mnoho problémů Obsahuje přehled nehod ruských (sovětských) ponorek od roku 1980


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video