Od tichého kluka k postrachu Západu. Džihádista John nemá co ztratit

  • 287
Britský tisk poprvé ukázal světu tvář Džihádisty Johna, muže, který se objevoval na videích Islámského státu jako maskovaný vrah západních zajatců. Jeho životní osudy kopírují cesty stovek extremistů. Stěhování do nové vlasti, šikana od úřadů, radikalizace a krvavá cesta džihádu.

Britský deník The Sun v pátek zveřejnil fotografii, na které se v červené uniformě usmívá malý nenápadný chlapec obklopený svými spolužáky. Tím chlapcem je Mohammed Emwazi, kterého svět zná pod přezdívkou Džihádista John. Je to on, kdo před kamerou jménem Islámského státu vraždí rukojmí ze Západu.

Islámský stát

Emwazi do Británie přicestoval z Kuvajtu ve svých šesti letech. Studoval na anglikánské základní škole. Ve třídě byl jediným muslimem. Anglicky uměl jen několik slov, více než řeč nové vlasti ho uhranul fotbal. Když se ho učitelky zeptaly, co by chtěl v dospělosti dělat, odpověděl: „Budu hrát ve fotbalovém týmu a chci střílet góly.“ Nejraději měl Manchester United.

Když na něj dnes spolužáci vzpomínají, popisují ho jako klidného chlapce, který se jako všichni ostatní občas porval. Většinou však zůstával odtažitý a oddaný své muslimské víře. „Když jsme jednou měli náboženskou výuku, měli jsme vstát a povídat o své víře. On na tabuli napsal něco arabsky, ukázal nám, jak se to čte. Ukázal nám taky nějaké náboženské texty a vyprávěl, o čem je jeho víra,“ vypráví jeden z jeho spolužáků.

Po dokončení základní školy v roce 1999 nastoupil na Quintin Kynaston Community Academy. Začal se více zajímat o islám, pro učitele však byl stále dokonalým žákem. Oblíbený student, kterého jeho sousedé popisovali jako obyčejného teenagera, se začal měnit až s nástupem na University of Westminster.

Právě na této univerzitě se v minulosti vzdělávali někteří přívrženci radikálního islámu a Emwazi se je rozhodl následovat. Začal chodit do jiných mešit a stýkal se mimo jiné s Bilalem al-Berjawím, známým britským islamistou, kterého před třemi lety v Somálsku zabil bezpilotní letoun.

V srpnu roku 2009, krátce po své promoci, Emwazi odletěl do Tanzánie. Úřadům tvrdil, že spolu s kamarády letí na safari. Úřady východoafrické země je však zadržely a Emwazi se přes Nizozemsko musel vrátit do Británie. Při zastávce v Nizozemsku Emwaziho vyslýchal jeden z pracovníků britské MI5. Obvinil ho, že plánoval odcestovat do Somálska, kde se chtěl přidat k islamistům z aš-Šabábu. Emwazi to odmítl.

Emwazi si stěžoval na šikanu policie

Emwazi se později aktivistům z organizace Cage (hájí oběti války proti teroru) svěřil, že MI5 o něm věděla úplně všechno. Kde žil, pracoval i s kým se stýkal. Pracovník tajné služby se ho pak údajně pokoušel přemluvit ke spolupráci. Když odmítl, začal mu vyhrožovat. „Budeš mít problémy...bude se o tobě vědět...budou tě sledovat...budeš mít těžký život,“ řekl mu.

27.února 2015 v 09:30, příspěvek archivován: 27.února 2015 v 10:37

EXCLUSIVE PICS: The Man Utd & S Club 7 fan who became I.S. executioner 'Jihadi John' unmasked http://t.co/BBES6nVowK pic.twitter.com/5v9pjNHcqU

Rodina mu po návratu do Británie sdělila, že tajné služby navštívily i jejich dům. Stejně tak jako rodinu Emwaziho snoubenky. Ta posléze 21letého mladíka opustila. Emwaziho rodina se rozhodla, že jejich syn musí zmizet ze země, aby se vyhnul „šikaně ze strany britských úřadů“. Staronovým domovem se pro něj měl stát Kuvajt, kde pro něj byla přichystána práce programátora.

V roce 2010 se Emwazi do Kuvajtu skutečně přestěhoval, píše server Daily Mail. Když o několik měsíců později navštívil svou rodinu v Británii, úřady ho odmítly pustit zpět. Později tvrdil, že byl brutálně vyslýchán agresivním důstojníkem, který s ním „házel o zeď a tahal ho za bradku“. Emwazi si na postup policie stěžoval. 

Útěk do Sýrie

V Británii se začal cítit jako vězeň. „Jsem kontrolován bezpečnostními pracovníky, kteří mi zakazují žít můj nový život v rodné zemi, Kuvajtu,“ stěžoval si. Jeho přátelé serveru The Washington Post prozradili, že v té době začal mluvit o útěku do Sýrie, kde začala vzpoura proti režimu Bašára Asada. Zároveň požádal i o pracovní vízum v Saúdské Arábii, kde chtěl vyučovat angličtinu. Povolení pro výjezd z Británie mu však úřady neudělily.

Jeho otec mu navrhl, aby si změnil jméno a tím zmátl úřady. V roce 2013 se Emwazi nechal přejmenovat na Mohammeda al-Ayana. Přesto se mu do Kuvajtu odcestovat nepodařilo, uvádí The Telegraph. O týden později zmizel z domu rodičů. Po dalších třech dnech rodiče zalarmovali policii. Ta jim až po třech měsících sdělila, že jejich syn je s největší pravděpodobností v Sýrii, kde bojuje v řadách islamistů.

Jeho otec však policistům tvrdil, že to není pravda. Syn je prý v Turecku a pomáhá syrským uprchlíkům. Rodina posléze opakovaně odmítla, že by byl maskovaným vrahem rukojmí ze Západu. Ti, kteří s ním přišli v Sýrii do kontaktu, však tvrdí opak.

Emwazi podle nich nemá co ztratit. Jeden ze svědků pro televizi ITV uvedl, že maskovaný zabiják byl pro tuto roli vybrán pravděpodobně kvůli tomu, že se dokáže s klidem vypořádat i s psychicky náročnými situacemi. „Dostal se i do situací, kdy musel utíkat přes bezpečnostní stanoviště. S lidmi se tam musel vypořádat bez soucitu, se zbraní v ruce. Vlastní bezpečí ho nezajímalo,“ popsal svědek odhodlanost Emwaziho.

Drahé zbraně

Po návratu do Británie netouží a věří, že zabíjení nepřátel Islámského státu je správné. Podle všeho mu brutální vraždy přináší i bohatství. „Veškerá jeho výbava byla luxusní a drahá. I jeho zbraně byly extrémně drahé a v této části světa vskutku raritní,“ popsal jeden z bývalých bojovníků Islámského státu.

Soud pro Džihádistu Johna

Vdova po jednom ze zavražděných rukojmí Davidu Hainesovi si přeje, aby Džihádistu Johna dopadli živého. Dragana Hainesová pro server BBC uvedla, že poslední věcí, kterou chce, je, aby Džihádista John zemřel vznešenou smrtí. "Musíme ho postavit před spravedlnost, ne ale tímhle způsobem," myslí si Hainesová. 

Hainesova dcera Bethany však vůči vrahovi otce zastává radikálnější postoj. "Myslím, že všechny rodiny (Emwaziho obětí) pocítí uspokojení a úlevu, až jednou dostane kulku mezi oči," řekla.

O totožnosti maskovaného muže se spekulovalo již dříve. Loni v srpnu média uvedla, že jde o vzdělaného Brita. Džihádista John se poprvé objevil na srpnovém videu, které zachycuje popravu amerického novináře Jamese Foleyho. Na záběrech je vidět, jak Foleymu podřezal hrdlo (více čtěte zde).

Později vystoupil i na dalších podobných videích s americkým novinářem Stevenem Sotloffem, britským humanitárním pracovníkem Davidem Hainesem, britským taxikářem Alanem Henningem a Američanem Peterem Kassigem.

Minulý měsíc jej pak záběry IS zachytily s japonskými rukojmími Harunou Jukawou a Kendžim Gotem (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video