Jaká byla reakce Jordánců na zprávu, že islamisté zaživa upálili zajatého pilota Maáze Kasásbu (více zde)?
Jordánsko je příklad moderní blízkovýchodní země s omezenými přírodními zdroji, je uprostřed regionu, který vždycky trpěl konflikty. Vždy jsme byli mírumilovnou zemí a ztráta našeho pilota nás otřesným způsobem zasáhla. Připomíná nám to, jak jsme se cítili po teroristických útocích v roce 2005 v Ammánu. Jordánsko zasáhla kombinace smutku, naštvání, strachu a šoku, obzvlášť, když si uvědomíme vyjednávání a sliby, že pilot bude zachráněn, a ten hrozný způsob popravy.
Nezar al-OttNezar al-Ott je čtyřiadvacetiletý Jordánec původem z města al-Mafraq, kde maturoval na střední škole. Pak dva roky studoval elektronické inženýrství na univerzitě Alyarmouk v Irbidu. V současné době působí jako dobrovolník v Estonsku v organizaci AIESEC. Rozhovor s ním probíhal po e-mailu, odpovědi dodal až po několika dnech. |
Diskutoval jste o tom se svou rodinou a přáteli?
V současné době jsem mimo Jordánsko, ale stále jsem v úzkém kontaktu s rodinou a přáteli. Viděl jsem několik statusů na Facebooku a ptal jsem se svého kamaráda, zda je to potvrzené. Poslal mi link na video. Poté, co jsem ho shlédl, jsem psal své matce a sestře, ať se na něj nedívají. Byla to hrozná představa a já sám nemohl zastavit slzy pro našeho hrdinu. Jeho smrt nezasáhla jen Jordánce, ale celý svět nejen tím jak je nehumánní, ale i způsobem natočení připomínající Hollywood.
Když jste upálen zaživa, po 45 vteřinách upadáte do šoku a pravděpodobně zemřete na mrtvici či nadýchání toxických plynů. Video se snaží šířit strach v našich srdcích více, než bylo trestem pro samotného Maáze.
Souhlasil jste s možnou výměnou pilota za teroristku Sadžídu al-Rišáví (více zde)?
Islámský stát chtěl Sadžídu vyměnit za japonského rukojmí Gota a zajistit bezpečí pro Maáze. Ačkoliv bolí vidět mou zemi, jak vyjednává s teroristy, rozumím tomu. Bylo potřeba to udělat. Všichni Jordánci chtěli vidět Sadžídu viset za její účast na teroristických útocích v roce 2005 v Ammánu, ale pokud by její propuštění znamenalo záchranu jordánského či japonského rukojmí, pak to mělo být. Má vláda žádala důkazy a garance, které IS nemohl poskytnout. Jak jsme později zjistili, oni lhali a náš pilot byl již popraven.
Obáváte se expanze Islámského státu do dalších zemí včetně Jordánska?
Do dalších zemí ano. Takoví terorističtí extremisté jsou jako rakovina a nemělo by jim být dovoleno se šířit. Zisk více území by zesílil jejich nebezpečnost a bylo by těžší je zneškodnit.
Do Jordánska? Vůbec. Naše vláda a armáda jsou silné dost na to, aby ubránily naší zem, a všichni Jordánci pro to obětují své životy. IS není silný či hloupý tak, aby začal válku proti dobře ustanovené zemi a část mezinárodní koalice by jistě reagovala.
Změnili Jordánci svůj názor na zapojení v boji proti Islámskému státu po smrti Kasásby?
Není možné generalizovat. Lidé byli rozděleni předtím a jsou rozděleni i po tomto zločinu, záleží na perspektivě a emocích. Někteří volají po plné vojenské odpovědi a někteří viní vládu za účast v koalici. Dvěma věcmi jsem si ale jistý.
Zaprvé, naše vláda je schopná kombinovat rozdílné pohledy ve formování jasné reakce. Plná válka může stát Jordánsko hodně obětí, ale je třeba silná reakce, která udrží Jordánsko jako průkopníka ve válce proti terorismu. Zadruhé, IS neuspěl ve vytvoření chaosu v Jordánsku, což byl podle mě hlavní cíl zločinu. Jordánsko je zemí, kde mají lidé různý původ, ale jedna věc je nám společná. A tou je láska, kterou většina lidí chová ke králi a zemi. Tento zločin ji dokonce posílil, protože nám všem ukázal, jakému nebezpečí čelíme.

Jaký vliv má válka v sousední zemi na Jordánsko?
Největší vliv má situace v Sýrii. Jordánská populace jen během čtyř let vzrostla o čtyři miliony. V mém městě al-Mafraq, které leží poblíž syrské hranice, je nyní více uprchlíků než místních. A nezapomeňme na tábor Zátarí, který je druhým největším na světě. To samé platí s infrastrukturou. Mnoho lidí odmítá pochopit, že tito uprchlíci zůstanou v Jordánsku, protože jejich města jsou zničena, domy zničeny a jejich rodiny jsou uprchlíky jako oni, nebo byli zabiti či zmizeli.
Z Iráku také přichází velké množství uprchlíků. Mnoho z nich jsou bohatí podnikatelé, kteří se přestěhovali do Ammánu a začali tam investovat. Problém je nedostatek infrastruktury pro podporu takového růstu. Stoupají nájmy, vznikají dopravní zácpy a práce pro Jordánce je méně. Navíc na mnoho pozicích pracují Egypťané.
Islámský státKOBANI: Dopadlo jako Stalingrad, říká pešmerga AFGHÁNISTÁN: Nahradí IS Taliban? REPORTÉR: Západ džihádisty podceňuje MOSUL: Uprchlík popsal měsíce pod IS KOALICE: Kdo všechno bojuje proti islamistům KURDSKÉ BOJOVNICE: Islamisté se bojí zemřít naší rukou DÁLNICE PEKLEM: Řidiči riskují život |
S Egyptem Jordánsko váže široká spolupráce. Jak se ve vaší zemí projevilo arabské jaro?
Jordánsko přímo nečelilo arabskému jaru, ale bylo zasaženo každou z těchto revolucí, především v Sýrii, Iráku, o nichž jsem již hovořil, a Egyptu. S Egyptem jsme vždy měli dobré vztahy díky blízké kultuře, jazyku a převažujícímu náboženství.
Po první revoluci, když v Egyptě moc převzalo Muslimské bratrstvo, posílilo bratrstvo automaticky i v Jordánsku. Bylo více slyšet se svými stížnostmi a požadavky, když bylo podporováno velkou zemí, jako je Egypt. Po druhé revoluci skončila egyptská plynová podpora Jordánska, což naší zemi uvedlo do finanční krize. Zvýšily se ceny a vedlo to ke smlouvě o plynu s Izraelem - sice nutnému, ale stále kontroverznímu kroku. Obdobně irácká krize měla vliv na dovoz ropy.
Podporují či podporovali někteří Jordánci Islámský stát?
Extremismus není omezen zemí či národem, tyto lidi najdete kdekoliv. Malá minorita Jordánců je podporovala předtím a dělá to stále. Souvisí to s jejich sabotážním obrazem islámu, špatnou ekonomickou situací a vymytým mozkem. Neřekl bych ale, že je to něco, čeho bychom se měli strachovat. Především když naše vláda přijala kroky v boji proti takovým myšlenkám. Nemocná skupina lidí nemá s islámem nic společného.
Tento týden český prezident Miloš Zeman byl v Jordánsku a dal králi Abdalláhovi II. nejvyšší české ocenění (více zde). Znamená to něco pro Jordánce? A vědí o České republice?
Záleží na tom, s jakou vrstvou společnosti se bavíte. Většina lidí neví o Česku či Evropě mnoho. Obvykle zprávy o návštěvách projdou bez povšimnutí a Jordánci se zaměřují více na domácí zprávy. Ale vždy najdete lidi, kteří vědí více. Osobně mám přátele z Česka a nemůžu se dočkat, až je navštívím. Slyšel jsem, že Praha je skutečně krásná.